Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Multiplexer működése
Valaki röviden eltudná mondani hogy hogy működik egy multiplexer (sima 8 csatornás) (MM14051)
Köszönöm
Vannak adat bemenetei és a kiválasztó bemeneteken kiválasztott bemenetet teszi a kimenetre.
példa... van 16 logikai kimeneted és egyszerre csak egyiket akarod kirakni akkor a kettő a nulladikon kettő az elsőn kettő a másodikon és kettő a harmadikon bemenetekre adsz egy számot BINárisan kódolva. pl. 0010 ez a kettes bemenetet teszi a kimenetre...
LED matrix vezérlésére alkalmas ???
Ha gépre akarom rákotni ???
ja tényleg, az ilyen multiplexer icnek mért kell VEE ????
Hello source2!
Valószínű, akkor a 4051 és társaira gondolsz. Azért van VEE lába, mert azok analóg muxok, így a nullánál negatívabb feszültséget is kapcsolnak. Ha digit jelekre használod (0..5V), akkor a VEE táplábat GND-re kötheted. LED mátrix vezérlésre használható, de elég nagy az átmenő ellenállása, és áramra is kicsi, úgyhogy csak tranzisztorral. Üdv
Bocs, csak most olvastam az első postot!
Ha nem ragaszkodsz a 4051-hez, akkor a 74HC138 sokkal jobb ilyen célra. Ez persze függ a mátrix kialakításától is.
használhatunk azt is, én arra gondoltam hogy gépre csinálni egy matrix kijelzőt vagy többet ha lehetséges??? Ki lehet írni vele az időt vagy valami szöveget, mint egy fényújság. 8x8 as mátrixra gondoltam a multipelexerrel mert akkor 4 * bit kell a multiplexernek és az nyolc csatornára osztja, a progit meg megírnám pascalban Lehetséges szerinted iamrob ???
Párhuzamos porton mehetne. Ott van 8Bited amiből elég sok LEDet tudsz csinálni muxokkal 2 a nyolcadikonyit... csak nem bizti olyan gyorsan tudod váltani, hogy még átverje a szemet.
http://img348.imageshack.us/my.php?image=kapcsrajzm037vo.gifKép: Hivatkozás[/URL]
http://img348.imageshack.us/my.php?image=kapcsrajzm037vo.gif[img=http://img348.imageshack.us/img348/8083/kapcsrajzm037vo.th.gif][/url] Valami ilyemire gondoltam, igen mspike most gondolkodtam és is rajta csak elég gyors lesz ??? hát próba szerencse 2 a nyolcadikonyit... az kb mennyi ???
http://img348.imageshack.us/img348/8083/kapcsrajzm037vo.gif Ez jobb lesz
Ez így nagyon lassú lesz, 256 LED-et külön meghajtani.
Az egyik muxot cseréld le 8 bites regiszterre és egy egész sor hajts meg egyszerre. Így csak 8 fáisból fog állni a multiplexálás nem 256-ból. Ennyi kimenet még lesz az LPT-n is. D0..D7 regiszter bement. D0..D3 mux bemenet. pl. AF a regiszter out enable és SELECT a regiszter latch. Működése: Regiszter out disable. D0..D7 meghajtás LED sorral, majd regiszter betöltés. D0..D3 oszlopcím. Végül regiszter out enable. Vársz egy kicsit és kezded előlről a következő oszlopot. Ez így hirtelen jónak tűnik.
Bocs, az osclopcím ez esetben csak D0..D2. De 16 oszloppal már D0..D3.
Akkor most nem fog menni, túl lassú lesz, pedig már elméletben megcsináltam a progit
ja te a mspike megoldásra gondolsz, ja azom már nem töprengtem mert mikor elméletbe le akartam vezetni kicsit nagyon bonyolultnak tünt, én most csak a 8*8 LED matrixra gondolok és még gondoltam 32*8 ra az sztem bőven elég és még talán vezérelni is tudja jól vagy nem ?! ez a regiszteres dolgot leírnád bővebben (cd4015 re gondolsz vagy valami más fajtára)
A 256 LED-et egyesével meghajtva nem fog menni. Ha megnézel egy részletesebb LED adatlapot, akkor megtalálod, hogy a kitöltési tényező min. 2-3% lehet. 256 esetében ez 0.4% alatt van, tehát kicsi lenne a fényereje és villogna is.
A 4051-et nem javaslom. Helyette 74HC138, regiszternek pedig 74HC573.
Kicsit bővebben: Az LPT D0..D7 lábakat a HC573 D bemeneteire kötöd. A D0..D2-t a HC138 cím lábaira. A HC573 EN lábát pl. az LPT SELECT-re, a OE lábát az LPT AF-re. Így kapsz egy 8 bite párhuzamos sormeghajtást, a HC138 kimenetei pedig mehetnek az oszlopok meghajtására. Itt minden kimenetre tranzisztor kell. 8x32-es mátrix e fentiek miatt már nem javasolt (akkor inkább 16x16, ami a LED-ek fizikai elhelyezését illeti, az lehetne 8x32). De az LPT-n nincs elegendő láb ehhez (hacsak nem teszel be újabb regisztereket a HC138 címzésére is). A mux-os rajz alapján próbált ezt is lerajzolni, ha nem megy, megoldjuk.
Van MSN iamrob enyém: vonal-@freemail.hu
Na a progit megírtam igaz ez csak a kódot irja ki, de már félig készvan a 8*8 ashoz is én eltolással gondoltam kiírni betűket szépően tolva kiírja hogy hello, vagy ilyesmik, ja időt is prőbáltam de az nagyon macerás lesz pascalban
http://img359.imageshack.us/img359/6449/kapcsrajzm046fh.gif
vAlahogy így gondoltad ???
Már alakul, de az NPN tranzisztorok B és E lába közé is kellene ellenállás.
Ha HC138-cal csinálnád 4051 helyett, akkor a B-E ellenállások nélkül jobb lenne mint a 4051 ellenállással, de az sajnos csak a PNP-k meghajtására jó. (A másik helyett lehetne pl. egy 4017)
Hali iamrob
Kicsit szüneteltessük a témát mert be kell fejeznem a propellor clockot, de utánna rászálunk komolyan, remélem szerdára kész lesz Ja lehet más ic használatáról szó, csak mondjuk mr regiszteres dolgot kezdem kapisgálni, de pl hogy 4017 el hogy azt el nem tudom képzeli, clock jelet hogy adsz, resettel tudod nullázni na kb enyit tudok de még lehet hogyezt is rosszul
Hello source2!
A 4017 úgy működik, ahogy írtad. A RES lábon állítod 0-ba, a CLK-val lépteted egyel, mindig a következő sorra. Ha ott már nincs több meghajtandó LED, akkor lépteted tovább. A 8. sor után RES, és kezdődik előlről. Mindig csak egy kimenetén van H, a többi L, így a tranzisztorok is gyorsabban lezárnak. És 4 LPT kimenet helyett elég 2 is. Ez is egy lehetőség. (De a legjobb még mindig a regiszteres)
Bár nem egészen az adott IC-re vonatkozik, de had mutassak egy rági elvi rajzot a MULTIPLEXER - DEMULTIPLEXER alkalmazására. akkor még nem tudtam, hogy léteznek ilyen egytokos IC-k is.
Az áramkör analóg jeleket továbbitott volna, a legkevesebb vezeték felhasználásával.
Sziasztok!
Csináltam egy 4 jegyes 7 szegmenses kijelzőt LPT-re. A control bitekkel lehet kapcsolni a kijelzőt, az adat bitek pedig a szegmenseket irányítják. Odáig eljutottam hogy sikerül egy jegyen léptetni a számokat, és a többire 0-át írok ki, de azt már nemtudom megcsinálni hogy pl az első jegyen 9 van, akkor a második kijelzőn jelenjen meg az 1-es a többin maradjon 0, aztán ha megint 9 lesz az első helyiértéken, akkor lépjen 2-re a második helyiérték és így tovább. Delphiben csinálom timerrel, de kicsit "pislákol", majd ha sikerül megcsinálni akkor berakom pl repeat ciklusba. Itt a progi: unit Unit1; interface uses Windows, Messages, SysUtils, Variants, Classes, Graphics, Controls, Forms, Dialogs, ExtCtrls, StdCtrls; type TForm1 = class(TForm) Timer1: TTimer; Button1: TButton; procedure FormCreate(Sender: TObject); procedure Timer1Timer(Sender: TObject); procedure Button1Click(Sender: TObject); private { Private declarations } public { Public declarations } end; var Form1: TForm1; cim,cim2:word; adat,adat2:byte; i,b,g,lepesek:integer; const tomb:array[1..10] of byte=(183,36,157,173,46,171,187,37,191,175); const tomb2:array[1..4] of byte=(15,10,9,3); procedure Out32(wAddr:word;bOut:byte); stdcall; external 'inpout32.dll' implementation {$R *.dfm} procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject); begin b:=1; i:=1; lepesek:=0; adat:=0; cim:=$378; cim2:=$37a; out32(cim,adat); end; procedure TForm1.Timer1Timer(Sender: TObject); begin adat:=tomb[i]; out32(cim,adat); lepesek:=lepesek+1; if lepesek=80 then begin i:=i+1; lepesek:=0; end; if (b=2) or (b=3) or (b=4) then out32(cim,183); {itt ír ki 0-át a 2., 3., 4. kijelzőre} begin {ez vezérli a control biteket} if b=5 then b:=1; adat2:=tomb2[b]; out32(cim2,adat2); b:=b+1; end; if i=11 then i:=1; end; procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); {Ez leállítja az egészet és lenullázza a kimenetet} begin timer1.Enabled:=false; out32(cim,0); out32(cim2,11); end; end.
Üdvözlök mindenkit!
A CD4051B típusú IC-vel szeretnék egy kapcsolást létrehozni, de kissé elkeveredtem az adatlap értelmezésekor. Nyolc darab analóg jel csatlakozna az egyes csatornákra ą10 V tartományban, a kimenetre ezek közül egy kerülne. Az itthoni nyomtatott katalógusomban az analóg jeltartomány szélességére 20 Vpp-t adtak meg, míg egyéb internetes adatlapokon felváltva látok 15 Vpp-t és 20 Vpp-t. VDD-re felső határként +20 V-ot ír. Ehhez hogyan választhatom meg a VEE-t? Lehet pl. VDD=+15 V, VEE=-15 V, VSS=0 V? Lehetséges-e ilyen módon felhasználni ezt az áramkört, vagy így eléggé "túlterhelném" (vagy talán tönkre is tenném)? Még nem volt dolgom ilyenfajta IC-vel. Köszönettel: omikron
Üdv!
Én a 4051 - nek 9V szimmetrikus feszültséget szokok adni, azzal tökéletesen működik. Az adatlap szerint maximálisan lehet szimmetrikus 18V tápfeszültség, a bemeneti jel maximálisan 15V. Szimmetrikus 15V tápfeszültséget el kell bírnia.
Szia!
Köszönöm, megerősítettél. Akkor valószínűleg a kapcsolt kétpolaritású jelek esetében a -10 és +10 V közötti tartományt is bírnia kell. A tápfeszültségen már nem szeretnék változtatni, az marad 15 V, egy meglévő (általam épített) készülékben ugyanis minden ennyivel működik. Még egyszer köszönöm! Üdv.
Hali. Van egy 4digites led kijelzőm, amit PICel hajtanák meg multiplexbe. A kijelző közös anódos.
Milyen IC használjak a kijelző meghajtásához? Szükségem lenne egy rajzra is, kösz
A szokásos uln 2003 az adatlapjában van kapcsirajz is .
A bemenete a PIC lábáról jön, a kimenetnek meg mínusznak kell lenni. Az a kimenet az ULNnek testet kapcsol?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |