Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   937 / 1385
(#) Andris0110 válasza pjg hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Köszi!
(#) _vl_ válasza Andris0110 hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Idézet:
„és műnyomó papírt honnan lehet szerezni?”

Pl. ha jársz Óbudán, akkor a Vihar utcában. Bővebben: Link
(#) crapgame hozzászólása Júl 14, 2013 /
 
Üdv Mindenkinek.

Szükség lenne egy kis segítségre.
Ma próbáltam először nyák lapot készíteni. A 35%-os sósav + 35%-os hidrogén-peroxid kombó azonnal lemosta az alkoholos filcet a lapról, meg a vezető réteget is. A lötty forró lett és felbuborékosodott mint az ásványvíz, pár óra múlva pedig minden maró képessége oda lett.

Valamit biztos nagyon rosszul csinálok.
Milyen filcet használjak? (valami bevált és elérhető fajta kellene)
Jó a 10:1 arány HCL - H2O2 esetében?
Miért "döglik be" mixtúra pár óra alatt? (látható módon gáz képződött, ezért az edény nem volt lezárva)

Köszönet az Infókért.
(#) sastas01 válasza crapgame hozzászólására (») Júl 14, 2013 / 1
 
A 10:1, víz nélkül nagyon tömény. Ezért volt képes lemosni a filcet vezetőstől. Ajánlom a 2 víz 1 HCL 1 H2O2-t vagy még hígabb oldatot. Lassabb lesz a reakció, kevesebb gáz fog képződni, és nem lesz olyan forró a folyadék. A maratóképességét pedig azért veszti el, mert lebomlik. Ezt a fajta maratószert nem lehet sokáig(bekeverve) tárolni az imént említett bedöglés miatt. Esetleg jól zárt, műanyag edényzetben.
(#) sprofan válasza crapgame hozzászólására (») Júl 14, 2013 / 1
 
Bővebben: Link
Igaz hogy az itt alul írt aránnyal nem fog hiper sebességgel marni, de ha a rajzolat megfelelő akkor biztos lehetsz benne hogy nem mar alá, és tökéletes nyákot kapsz. Ha gyakorlottabb leszel akkor később lehet növelni a töménységet. Ekkor már tudni fogod hogy hol van az a pont amikor már éppen lemarta a felesleget, de még nem kezdte meg a rajzolatot. Ez még messze van, ha rám hallgatsz a fent linkelt arányt használod minimum az első 1-2 alkalommal.
(#) crapgame hozzászólása Júl 14, 2013 /
 
Az a baj, hogy nem ír a cikk szerzője töménységet. 200ml sósav. De ez most milyen? 200ml 100%-ot feltételezve, vagy 200ml 35%-os.

Milyen filcet használjak?
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2013
(#) sastas01 válasza crapgame hozzászólására (») Júl 15, 2013 /
 
A sósav semmilyen körülmények között nem lehet 38% nál töményeb...
(#) sprofan válasza crapgame hozzászólására (») Júl 15, 2013 / 1
 
Nos igen, azt lefelejtettük onnan, de a háztartási sósav néven kapható lötyi kell nekünk, az körülbelül 20%-os, valamint az általunk beszerezhető legtöményebb, azaz szintén 20%-os hidrgén-peroxid. Filcnek igazából mindegy milyet használsz, lehet alkoholos is, de az igazán jók azok a lakk filcek. A lényeg annyi hogy ha húzol egy csíkot vele a rézen, akkor az szép, egyenletes, apró lyukak vagy csíkok nélküli legyen. Vannak direkt erre a célra is filcek. Innen például az összes jó neked.
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2013
(#) havranarpi válasza crapgame hozzászólására (») Júl 15, 2013 /
 
Megfelel a spofan által ajánlott filctollak közül mind.
Régebben Tustintát használtunk
de láttam már olyat is aki a golyós lefestővel rajzolt
(#) Doky586 válasza crapgame hozzászólására (») Júl 15, 2013 /
 
a filcet már kitárgyalttuk pár oldallal ezelőtt, csomó fotóval....
(#) crapgame hozzászólása Júl 15, 2013 /
 
Köszönöm Mindenkinek!
Így már biztos menni fog.
(#) pjg hozzászólása Júl 15, 2013 /
 
A zöld lötstop fóliát hogyan helyezzem a nyákra? A matt, vagy a fényes felével? A mattra tippelek.
(#) atiotezer válasza pjg hozzászólására (») Júl 15, 2013 /
 
Itt jól le van írva, hogyan kell.

(a matt feléről kell lehúzni a fóliát)

Bővebben: Link
(#) pjg válasza atiotezer hozzászólására (») Júl 15, 2013 /
 
Köszi szépen.
(#) tomipap válasza pjg hozzászólására (») Júl 15, 2013 /
 
Matt folia lehuz, csak a szelet illeszd aztan laminald ra ugy, hogy folyamatosan engeded be a foliat kezzel a laminaloba. Ne legyen tul meleg. Eppen hogy 50-60 fok eleg ahhoz, hogy a lakk elegge meglagyuljon es kesz. Ha tulmelegited akkor a lakk homogenitasa torzul majd holyagos is lehet az eredmeny. A videoval ellentetben, nekem jobb az eredmeny ha nem engedem at tobbszor a laminalon.

Ha laminaltad akkor ra a maszk es en altalaban olyan 40-50mp -ig vilagitom. Majd hagyom 4-5 percet sotetben pihenni. Utana fenyes folia leszed majd NaCO -ban elohivatom egy finom fogkefe segitsegevel. Nem szabad orult modra dorzsolni csak finoman segiteni neki. Ha jo a keverek akkor olyan 2-4p az elohivatas. Ha megvan akkor mehet vissza UV ala es en altalaban 20 percet adok neki a "kikemenyitesre".

Youtube (nemet)
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2013
(#) elektros90 hozzászólása Júl 16, 2013 /
 
Sziasztok.
Dryfóliával készítek nyákokat, vagyis tegnap próbáltam először. Az eredmény relatívan jó lett, de pár vezetősáv és a TO-92 kivezetései összeérnek.
3 réteg negatív van egymásra téve,így már elég kontrasztos. Nap felé fordítva sem üt át sehol.
A levilágitónak egy régi szkennert használok, amiben 3 UV fénycső van egymás mellett 2-3 cm távolságban.
A csövek olyanok, mint amit a műköröm készítő csajok használnak.
A fóliát és a nyákot a szkenner üveglapjára helyezem rá. Így a nyák 4-5 cm re van a csövektől. 10 percig világítottam.
5 percnél lemosódott a fólia.
Mit tudnátok nekem tanácsolni?
Ma kipróbálom napon levilágitani. Elég erősen süt, mennyi ideig hagyjam a napon?
Köszönöm a választ.
(#) vicsys válasza elektros90 hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
Szerintem hosszú volt az a 10 perc. Szerintem 1-2 elégséges. (Lehet, hogy sok is)
(#) Bari- válasza elektros90 hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
Szia

Valószínű túl lett világítva, próbáld meg rövidebb levilágítási idővel, nálam 1W-os uv ledek esetén 2 perc a levilágítási idő kb 8cm-es távolságból a DRY fóliához. A másik lehetséges probléma, hogy a maszk alá világított az UV és ezért lettek szélesebbek a vezetősávok a kelleténél.

Bari
(#) pjg válasza elektros90 hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
Az első nyákom napon készült pont egy éve. Fél percig napoztattam és tökéletes lett.
Ami nálad még probléma lehet:
3 réteg negatív. Szerintem túl vastag.
Mivel nagyon közel vannak a csövek a nyákhoz ez a vastag negatív széles árnyékot ad. Kb. 25-30cm-ről világítom meg a nyákot 4 csöves arcszoláriummal.
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2013
(#) elektros90 válasza pjg hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
Az első levilágitás 8-10perc volt, az első kép szemlélteti, már maratás után.
A 2. képen az 1. 10perces levilágitás UV levilágitóval, a 2. pedig 1 perc a napon.
Nincs sok különbség.
A 3. foto pedig a levilágitó. Egy fénycső 9W, így összesen 27W. A lapot közvetlenül a csövek felé szoktam rakni. Próbáltam úgy is, hogy a csövek elé. Ott 20percig állt, de lemosódott.
(#) elektros90 válasza elektros90 hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
A fóliát sötétben kell felragasztani? Én a szobában szoktam ragasztani, nincs kitéve direkt napsütésnek, viszont jön be fény kintről. Az első változatot is ugyanígy csináltam, annyi különbséggel, hogy tegnap esett és sötétebb volt bent mint ma. Lehet már a készületeknél beég a fólia? Hogy lehet könnyen letisztítani a nyákot a fólia maradékoktól?
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2013
(#) pjg válasza elektros90 hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
Este szoktam félfénynél laminálni, de nem hinném, hogy árnyékos szobában, ha gyorsan dolgozol, gond lenne.
(#) pjg válasza elektros90 hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
Az a gond amit mondtam. Vastag a film és közel van a fényforrás.
(#) elektros90 válasza pjg hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
Akkor leveszek egy réteget és megpróbálom úgy. Már csak azt volna jó tudni, hány percre tegyem.
(#) sastas01 válasza elektros90 hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
1-2 perc bőven elég a dry-nak. És a csöveket is tedd távolabb, ha tudod. Legalább 5 cm-re a NyÁKtól.
(#) elektros90 válasza sastas01 hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
Megfogadtam a tanácsokat. Távolabb tettem és 2 percig hagytam levilágitani. Az eredmény lejjebb. Van rajta 2, 3 hibacska de kikapartam már.
(#) pluto válasza elektros90 hozzászólására (») Júl 16, 2013 / 1
 
Szia!

Ez már alakul, de még nem az igazi. Még mindig a tipikus alávilágítási hiba. Félre ne érts, ezt az utat én is végig jártam. A saját tapasztalatom szerint két dolog okozhatja. Közel vannak a csövek és/vagy a film nem fekszik fel tökéletesen a nyákra. Az első problémára a következő megoldást találtam. Mivel ez bizonyított, ezért megépítettem ezt. Nem állítom, hogy ugyanígy csináld, de ötlet adónak talán jó lehet. Azt viszont vedd figyelembe, hogy a fényerő a távolság négyzetével csökken, ennek megfelelően kell ki kísérletezned a levilágítási időt. A másik probléma akkor szokott előfordulni, ha a nyák nem teljesen sík. Ráhelyezed egy üveg lapra és "táncol" valamelyik oldalán. Gyakrabban fordul elő mint gondolnád. Ezért megépítettem ezt. Így már majdnem jó volt. Pontosabban az esetek 90%-ban. Ugyanis hiába volt nehéz a "leszorító" üveglapja, egy "hasas" nyákot nem tudott kiegyenesíteni. Így elhatároztam, hogy építek egy vákuum-asztalt. Ugyan megvan hozzá minden, de még nincs kész. Viszont mégis sikerült megoldani a dolgot átmenetileg. Vettem 1mm-s szilikon lemezt, szerencsére biztos ami biztos alapon nagyobbat, mint amire szükségem volt. Ebből levágtam egy darabot és mivel a szilikonnak csak van egy kis rugalmassága, ezért gyönyörűen belesimítja a filmet egy esetleges homorú részbe. Tehát a rétegek: nyák - film - szilikon lemez - leszorító üveg. Amióta így csinálom, nem sikerült egy nyákot sem elrontani. Itt egy példa.

Remélem, hogy pár ötlettel szolgálhattam.
(#) elektros90 válasza pluto hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
Köszi az ötletet. Nagyon tetszik a munkád.Csinálok én is valami hasonlót. Gondolkodok a Cree Ledes levilágitón is.De ez még a jövő kérdése. Ha máskor is sikerülne legalább ilyen nyákot készíteni, akkor az szinte tökéletes lenne ahoz a pár darabhoz amit évente készitek, idő hiányában.
" Még mindig a tipikus alávilágítási hiba. "
Mire gondolsz? Csak, hogy magamtól is felismerjem.
(#) vicsys válasza elektros90 hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
A rajzolat (film) alá jut a fény.
Amikor nyomtatok fóliára, úgy tükrözöm, hogy a nyomtatott réteg a panelhez érjen és ne a fólia tetején legyen levilágításkor. Nálam a leszorítást egy kapcsos képkeret üveglapja adja.
(#) pluto válasza elektros90 hozzászólására (») Júl 16, 2013 /
 
Pontosan úgy, ahogy vicsys kolléga írja. Ha jobban meg nézed a nyákodat, ca középen függőlegesen van egy sáv, ahol alá lett világítva. Ott a vezetősáv és forrszem távolságok is kisebbek, mint máshol. Véleményem szerint "hasas" volt a nyák. Ezért érnek össze. Az alávilágítás negatív film esetén vastagítja a vezetősávokat, pozitív lakkos nyáknál vékonyabbá teszi.
Következő: »»   937 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem