Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   247 / 1207
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 27, 2012 /
 
Igen erről írtam kicsit fentebb de pontosan ugyan ez van benne.
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Ápr 27, 2012 /
 
Szia!

Nálam a programod működik, a watchdog lejártakor megjelenik az ablak (ld. melléklet).
Készíts egy új projectet, add hozzá a forrást, állítsd be az abszolút fordítási módot, az MpLab SIM legyen a debugger. Fordítsd le újra a programot és indítsd el a szimulációt...

wd876.JPG
    
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Helló.
E-mailbe átküldtem a programomat úgy nekem is van megszakítás azzal a pici programmal amit te is kipróbáltál de a zeljes programban nincs. Nem tudom esetleg valami más nullázza vagy kikapcsolná a wdt? Ha esetleg át tudnál futni rajta örülnék.
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Szia!

Nálam működik a watchdog evvel a programmal is... Esetleg érdemes átnézni és megszüntetni a fordításkori figyelmeztetéseket őket.

wd876.JPG
    
(#) k válasza sirály12 hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Akkor most jön az első kérdés!
Első nap még működött a ccs c fordító, de ma mára mellékelt képernyőt dobja ki.
Mindent leszedtem, és újra felraktam (kétszer ), de fogalmam sincs hogy még milyen file-t kellene kitörölni, vagy beépíteni, hogy újra működjön a c fordító

hiba.png
    
(#) vilmosd válasza k hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Ki kell fizetni, mert a demo ideje lejart. :yes:
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Én ezt nem értem. Elindítom a programot amit átküldtem vártam agy 20 percet, de nem volt megszakítás. A dupla zöld nyíllal kell elindítani nem? Amúgy nagyon sok időt kellene várni hogy megszakítás legyen. Te hogy tudod gyorsan tesztelni? Vagy valamit nem jól csinálok?
(#) c27 válasza c27 hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Rájöttem a hibára. Minden új fordításkor valamiért átíródik a wdt beállítás csak break-re az output-ot meg be szoktam zárni így nem látom a kiírást, de hogy most nem zártam be így látom hogy kiírta.
(#) Koree hozzászólása Ápr 28, 2012 /
 
Üdv.
PIC-ezésben abszolút kezdő vagyok.Programot még nem írtam.Egyenlőre csak után építgetek.A HE-n fellelhető digitális forrasztóállomást építem jelenleg.Van egy Szilva féle PICKIT2 klónom, de nem jön össze a programozás.Már ahogy betöltöm a hex-et és rányomok az írásra feldob egy ablakot,hogy VDD szint nem megfelelő.Előtte a kalibráción jó volt ugyan multival nem néztem meg.Töbszöri próbálkozásra viszont sikerült a VDD-t bekapcsolni a PIC-et fel is ismeri (16f88) törli és blank check is jó.De ha rányomok az auto inport and write...-ra akkor vagy "verification os configuration failed" vagy "Programming failed at Program Memory addres at 0x000000" üzenetet kapok.Ha viszont kikapcsolom a Verify on write-ot akkor felmegy ugyan a program,de az utólagos ellenőrzésen megbukik.Próbáljam meg úgy hogy áram aláhelyezem az állomás panelját és a VDD-t kapcsoljam ki?Bővebben: Link
(#) vilmosd válasza c27 hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Nalam igy mukodik. reset utan tettem egy "Break" pontot es ott mindig megall.

wdt.jpg
    
(#) Hp41C válasza vilmosd hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Így van beállítva a konfigurációs bitek kezelése?

wd876.JPG
    
(#) k válasza vilmosd hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Azt tudom, hogy mit jelent a hibajelzés, csak nem értem - ugyanis a csütörtöki regisztrációkor még jelezte, hogy június 14-ig szabadon használhatom.
Lehet, hogy a C programozás nem megy, e az időutazás igen?
Ezek szerint 45 nap alatt meg lehet tanulni a C-t, majd ezután mindenki megvette?
(#) icserny válasza k hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Maradjunk annyiban, hogy aki 45 nap alatt nem jött rá, hogy a CCS C zsákutca, az beszerezte a licenszét. A többit inkább ne firtassuk...
(#) vilmosd válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Igy nez ki

wdt2.jpg
    
(#) vilmosd válasza k hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Vagy megkereste hol lehet "olcsobban" megvenni.
(#) Hp41C válasza vilmosd hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Szia!

Bocsánat, nem neked szerettem volna válaszolni, hanem c27 -nek...
(#) n_yálastrubadúr hozzászólása Ápr 28, 2012 /
 
Szép napot!
Van egy gondom, nem értem, hogy nem hívhatom akárhonnan a következő rutint különben összevissza jeleket ír ki. hacsak nem közvetlen mögötte van. Egy call utasítással hívom, de valami nagyon nem jó. Akárhonnan hívhatnám a PCL-hez adott értékkel számított ugrást kellene tennie és visszatérni az értékkel, vagy mi lehet a baj?

table.asm
    
(#) trudnai válasza n_yálastrubadúr hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Aert, mert nyilvan nem garantalhato, hogy a tabla nem esik laphatarra. Valahogy igy kellene csinalnod, csak a kerdeses kod 18F-re irodott, igy ha neked 16F-re kell, akkor az rlncf helyett movf kellene oda:

Bővebben: Link
(#) Hp41C válasza n_yálastrubadúr hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Szia!
Olvasd el...
(#) k válasza vilmosd hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Megkerestem, beépítettem az MPlab-ba, de az nem fordítja le közvetlenül, hanem megnyitja a pic c compiler programot. Be kellene még valamit állítanom?
(#) k válasza icserny hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Zsákutca? Ez most komoly? Úgy látom elég sokan vannak bent ebben a zsákutcában.
Merre menjek, mi nem zsákutca?
Kezdő vagyok, egyenlőre a programok beállításaival is küzdenem kell.
(#) icserny válasza k hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
A CCS C és az MPLAB összehegesztése ezen az oldalon van leírva.
(#) icserny válasza k hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Idézet:
„Merre menjek, mi nem zsákutca?”
Microchip által támogatott C fordító, s lehetőleg forrásnyelven kiadott perifériakönyvtár (ahol utána lehet nézni, hogy mit csinál, s szükség esetén módosítani vagy javítani lehet).

Én a C18 és C30 fordítókat használom leginkább. PIC16-hoz valószínűleg Hi-Tech C-t használnék, de ez csak feltételezés...
(#) k válasza icserny hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Egyenlőre elképzelni sem tudom, hogy ezzel a CCS C MPLAB párosítással hogyan dolgoznak mások.
Az előbb mire leírtam, hogy feldobja a C compiler programot és nem fordít - később mégis lefordította.

Letöltöttem a demo panelre és szépen villog a led.

Most jön a fekete leves!

Gyakorlásképpen újra lefordíttattam újra a programot, és BUILD FAILED hibaüzenetet kaptam.

Innentől passz, találkozott valaki ilyen hibával? , vagy jöhet a HITEC C
(#) efiscp válasza icserny hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Mesélnél bővebben arról, hogy miért zsákutca? Nekem eddig nagy volumenű projekteknél is helytállt. Nem próbáltam még más fordítót (szóval viszonyítási alapom nincs), de nem is kényszerültem erre.
(#) icserny válasza efiscp hozzászólására (») Ápr 28, 2012 /
 
Nem akarom senkire sem ráerőltetni a saját véleményemet, de elmondom, ami nekem nem tetszik:
1. Nincs ingyenesen és korlátozások nélkül használható változat.
2. Nem hordozhatók a programok
3. Sok csilivili függvényről nem mindig tudni, hogy mit csinál a háttérben. Ez főleg akkor kellemetlen, ha hibás a kód, vagy nem azt csinálja, amit vársz tőle
4. A Microchip nem támogatja, tehát a Microchip által kiadott alkalmazási példák és könyvtárak nem fordíthatók le vele.
5. A saját IDE nem támogatja a PICkit2 programozót/nyomkövetőt.

Végül egy nagyon szubjektív dolog: Külön idegesít, amikor olyanok kezdik el használni, akik bár nem értik/nem tudják kihasználni a CCS C legfőbb előnyeit: szájbarágós dokumentáció, sokrétű támogatói függvénykönyvtár, mintapéldák, de mégis foggal-körömmel ragaszkodnak hozzá - néha úgy tűnik, mintha csak azért tennék, hogy ne tudjunk segíteni nekik...
(#) trudnai válasza k hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
Idézet:
„Gyakorlásképpen újra lefordíttattam újra a programot, és BUILD FAILED hibaüzenetet kaptam.

Innentől passz, találkozott valaki ilyen hibával? , vagy jöhet a HITEC C”


En ezt komolyan mondom nem ertem! Miert nem lehet ilyenkor beidezni a teljes forditasi uzenetet? Vagy akar csak a hibauzenetet (nem a Build Failed-et, hanem magat a hibat -- ha nem tudod mi a hibauzenet, akkor ahogy irtam a teljes forditasi uzenetet, es ehetoleg ne kepernyo kepeket ahol az uzenetek fele rendszeresen lemarad, hanem a Ctrl+C / Ctrl+V parossal ugy ahogy kell be lehet idezni...). Bocs a hosszu bosszankodason, de tenyleg nem ertem miert nem egyertelmu ez, minden alkalommal leirjuk, hogy abbol, hogy az "autonkon eg a piros lampa a muszerfalon", abbol meg a legkepzettebb autoszerelo sem fogja tudni megmondani mi a bibi...
(#) k válasza trudnai hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
OK Legközelebb így fogok tenni, de a hangsúly azon volt, hogy az egyszer már lefordított (beégetett és próbapanelon helyesen működő) programot, másodszorra már nem fordította le.
Egyébként meg egy warnings figyelmeztetést sem adott.
Igazából pont ez a gondom, hogy én magával a programozás tanulásával szeretnék foglalkozni, de még mindig a fejlesztői környezettel küzdök.
Az autós hasonlatnál maradva - én autóval szeretnék Debrecenbe menni, de e helyett autót javítok - egyik hibát oldom meg a másik után. Majd miután kész újabb eddig ismeretlen hiba jön elő.
Ezután pedig kapom a javaslatot (CCS C helyett Hitec C) hogy másik autóval induljak, de kiderül, hogy az is rossz (a letöltött tömörített Hitec fordító hibás).
Most három nap után is ott vagyok hogy nincs még egy megbízhatóan működő fordítóm se - C-re
Összehasonlításképpen az Oshon féle picbasicben három nap után a 1602-es LCD vezérlése , soros porti kommunikásió a pc-vel és SPI kommunikáció is ment.
(#) trudnai válasza k hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
Pedig nem kellene ennek olyan nyogve-nyelosek lennie! De ahogy icserny is leirta, mi nem ertunk CCS -hez annyira, a CCS topicban kellene ezekre rakerdezni mi a bibi. Kicsit ugy erzem, hogy (vissza terve az autos peldara) nem az autoval van a gond, hanem az uzemanyaggal amit bele tankolsz...
(#) k válasza k hozzászólására (») Ápr 29, 2012 /
 
Még egy pár kezdő kérdésem lenne.
Sehol sem találtam leírást arról, hogy mi az és mire való az a sok egyéb file, amit a fordító generál?

Másik kérdés: miért kell egy egész projectet létrehoznom egy led villogtatásához?

Assemblerhez és basic -hez is volt olyan fordító, amely a következőkből állt:
- Forrásfájl
- Fordító program
- Lefordított HEX file (basicnél egy köztes assembler)

Csak én küzdök ennyire a C tanulás kezdésével? (Úgy kezdődött, hogy az ingyenes fordító 45 nap helyett a második nap letiltott.)

Ez az MPLAB - C párosnál miért nem így van?
(Ez a kérdés arra vonatkozik, hogy megérteni szeretném, úgy talán a hibáimra is könnyebben rájönnék)

A lényeg: Assembler alapok mentek
- de nem hiszem, hogy mindenkinek egyenként kell bitenként felépíteni az SPI kommunikációt. (Az autót sem kezdjük el otthon kireszelni egy vastömbből )
A Basic is ment
- de PIC24-től nincs fordító - és komolyabb dolgokhoz tényleg nem jó pl:-ethernet. (Nem csak menetrend szerinti vonattal akarok közlekedni.)
Következő: »»   247 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem