Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Én nem pontosan erre gondoltam, mert nem azzal van a baj, ha magad építed, hanem az, hogy mit. Én is magam építettem a programozómat, és írtam hozzá programot is(18F-ekhez), évek óta jól működik(ha érdekel itt megnézheted : wattmep.tvn.hu ).
A soros portos programozókkal van baj, amik a soros port feszéből igyekeznek előállítani a Vpp-t, azon kívül pedig semilyen leválasztásuk nincs. Vannak jó soros programozók is, de azokban általában PIC is van meg max232. Én nem építek bonyolult PIC-es programozót(pedig semilyen gondot nem okozna), mert nem látom értelmét. A lényeg, hogy le legyen választva a PC-től a PIC, nem kell foglalat, csak ICSP felület(mert így minden PIC-hez illeszthető, csak program kérdése, melyiket tudjuk beégetni), egyszerű legyen, olcsó (pl. 1000Ft- alatt) és megbízható. Az sem árt, ha nem kell külön tápegység a fejlesztés közben. Az enyém a PC 5V-járól megy, a céláramkört is elbírja 500mA-ig.
Természetesen lehet jó, megbízható programozót építeni, Nálam a baj akkor kezdödőtt amikor olyan PIC-et akartam programozni amit az égető progi nem támogatott. Ez gyakran előfordúl az ingyenes progikkal, leálnak a fejlesztéssel és jó ha a honlap megmarad.
Igen ebben igazad van. Én is csak akkor fejlesztem, ha nekem is szükségem van egy típusra(épp most történt ilyen), vagy nagyon nyaggatnak a fórumtársak!
Aki nem amatör szinten fejleszt, az ne is válasszon ingyenes progit! A többiek meg megtalálhatják a megfelelő programokat, amikkel szinte mindegyik PIC-et be lehet égetni. Csak meg kell ismerni az ICSP működését! Sokan nem is sejtik, hogy minden PIC ugyanolyan felületen égetődik és nekiálnak másik égetőáramkört építeni, mert az előzőhöz nem írták oda a támogatott PIC-ek közé azt, amelyiket neki kéne égetni. Pedig csak találniuk kéne egy olyan programot, amit be lehet állítani az áramkörhöz. Ehhez persze nem árt egy jobb kivitelt építeni már az elején(amit sok égetőprogi támogat), de ez alatt a jobb kivitel alatt egy 7406, vagy egy 7407 IC rejtőzik, nem kell mindjárt valami extra túlbonyolított égetőáramkörre gondolni. Az én áramkörömmel(és a hozzá hasonlókkal) gyakorlatilag minden PIC és nagyon sok EEPROM égethető, csak a megfelelő programot kell használni. Én csak 18F-ekkel foglalkozom, néha 16F627A-val, ha minimál költség és minimál tudás kell. De simán be tudnám égetni a 24F sorozatot is, csak ahhoz vagy meg kéne írjam a programrészt, vagy meg kéne keressem azt a programot, ami kezeli. Igaz WPB_F18-is úgy indult, hogy akkoriban még nem volt olyan progi, ami a 18F-eket kezelte volna és nekem meg ez kellett. A 24F-ekkel is így lennék most azt hiszem. Kicsit elkalandoztam, de a lényeg amit akartam mondani, hogy az ICSP ismerete sokat segíthet, szinte nélkülözhetetlen, ha nem akarunk elveszni a sok égető áramkörben, valamint az, hogy egyszer kell egy normális égetőáramkört megépíteni, utána már csak a programokat kell figyelemmel kísérni, mert mindig fejlesztik valamelyiket! Végül talán annyit, hogy buta dolog olyan PIC-et választani egy projecthez, amit nem ismer egyik program sem. Én már építettem egy-s mást, de még nem akadtam bele ilyen problémába! Jó égetést!
Hali!
Újra én. Olvasgatom, amiket ide írtok és azt a következtetést vontam, le, hogy egy olyan kezdő, mint én ne próbálkozzon programozó építésével, mert nemfogom tudni, hogy hol a hiba, mert az biztos lesz. Így találtam egy elfogadható megoldást: PICkit2. és egy kicsit szeretném a segítségeteket kérni ehhez. Szóval a Chipcad árul egy ilyet DV164120 típusszámmal PICkit2 starter néven, és PG164120 típusszámmal PICkit2 programozó néven. Én úgy hiszem, hogy a starter tartalmazza azt a bizonyos demo panelt, a programozó meg demo panel nélkül van. Lehetséges lehetne-e az, hogy megveszem a programozót 6k-ért és csinálok hozzá egy próbapanelt magam?
MaxPower
A gondot abban látom, hogy a PIC témakör sokkal inkább az elektromos áramkörök kategóriájába tartozik, mint a programozáséba. Ezt azért írom, mert ha nem tudsz megépíteni egy tök egyszerű égetőt, akkor hozzá se láss a PIC-el felépíthető ezernyi áramköri lehetőségek megtervezéséhez, majd a hozzá való program megírásához. Maga a programozás sem hasonlít a PC-n megszokotthoz, hacsak nem ott is Assemly-ben írtál hardverközeli programokat. A PIC-et mint áramkört tökéletesen kell ismerni, és "huzalozni" az adott feladathoz(jelen eseetben a regisztereivel). Ezenkívül nem írtam, hogy minden saját készítésű égetővel baj lesz. :vigyor4:
Aham, már értem, sejtettem
igazából én még nem akartam elkezdeni a PIC témát és nem is tudom hogyan gondoltam erre ...Na de ilyen könnyen nem adom fel de mindenesetre a házi égetőt kerülni fogom. ..ja és köszi a válaszokat, ...nekem ez majd a 2007-es év zenéje lesz
Nem akartalak eltántorítani, inkább arra sarkallani, hogy járj utána a dolgoknak, tanulj, hogy egy égető megépítése ne okozzon gondot. És nem kell kerülni a házi égetőt, ennél egyszerűbb áramkörök nincsenek! Ne várj 2007-ig, ez egy nagyon jó játék!!!
Tudom, tudom - még nem ment el a kedvem, csak még van egy-két "project" amit be kell(kéne) fejeznem - na de utána - A bolti égető talán tényleg jobb, persze drágább, mint pl. egy házi jdm, de ha megnézem a kompatibilitási listáját, akkor az kielégítő.:yes:
És pl. a pickit2 egyáltalán nemdrága - És már be is van szépen dobozolva meg minden. De ígérem még 2007 előtt elkezdem - de azt nem írtam, hogy gondot okoz egy égető megépítése, inkább arra céloztam, hogy nagyon tartok attól, hogy rámennyen a drága alaplap -
A sorosportot ne féltsd, zárlatvédett, az újabb alaplapokban pedig (amibe még van) LPT port is zárlatvédett. Saját tapasztalat, LPT-t zártam már rövidre. A JDM-ről annyit, hogy olyan verziót épits, aminek kell külső tápfeszültség. Sokkal stabilabb, hidd el, saját tapasztalat
Aki nem hiszi a zárlatvédelmet járjon utána..... RS-232 szabvány
Igen zárlatvédett, ez egyértelmű, nem is a PC megy tönkre! :yes: Ezért kell közé "valami" ami tönkre megy a PIC helyett. Én már cseréltem 7406-ot, jóval olcsóbb!
Én tudom, hogy zárlatvédett, de attól még a JDM égető felépítése továbbra is hibás elgondoláson alapul, és ebből kifolyólag megbízhatatlan marad.
Nemigazán PIC-es de ahhoz közelálló kérdésem lenne, mégpedig:Sajan a gépemről lespórolták a soros portot.PIC égetésre próbálkoztam USB -RS232 átalakítóval!Hát nemigazán jött össze.A hex első fele jól volt beégetve a második fele hibás.Valódi soros porton persze minden klappol.Most szereztem 1 PCMCIA-RS232 átalakítót csakhogy a driver telepítés után a következőt írja ki:
"The device was installed correctly but could not be started"(Error:0x0000045E) Akinek esetleg van ilyen tapasztalata kérem segítsen:help: És az eszközkezelőben is ott a sárga kérdőjel..:nemtudom:
Hello mindenki!
Olyan problémám van, hogy a programozóm nem hajlandó írni! Beolvasni beolvassa a PIC tartalmát, törölni is lehet vele,de amikor felakarom programozni akkor kiírja, hogy: Programming failed at Code address 0000h ! Ez mit jelent?És hogy lehet orvosolni??? Ic-Prog-ot használok.
Azt jelenti, hogy a kezdő programmemória cím felprogramozásánál már hiba történt. vagyis sikertelen.
Gondolom a megfelelő programozó van beállítva.... Próbáld állítani az IO-delay csúszkát, volt hogy nekem használt....
Hello!
Hát az ahelyzet, hogy bégig mentem 1-től 40-ig a Delay-jel de egyiknél se működött! A programozóm a mellékelt képeken látható. Én a JDM Programmer-t állítottam be!Azt mondta akitől kaptam kőlcsönbe, hogy azt kell.
Szóval eddig a te gépeden sosem volt használva? Akkor olvass vissza néhány hozzászólást, és megtudod, miért nem működik.:yes: :no:
Mire gondolsz? A WDT törlés elmaradás megfelelő?
A Reset lábat összekötöd egyik digitális kimenettel, és felhúzod egy ellenállással a tápra. Ha resetelni akarod a picet, akkor az adott lábat egyszerűen átváltod 0-ra. Reset után a lábak bemenetté állnak be, tehát a pic el tud indulni. Célszerű az RA4 lábat használni. Na ettől mondjon valaki jobbat
Idézet: „Na ettől mondjon valaki jobbat” A 18F-eknél van egy olyan utasítás hogy RESET :yes: Persze itt nem lett kitérve a típusra....
valoban, ez csak a 18-aktol felfele ervenyes. Amit potyo mondott, az mar hardware reset.
A 6.0s MikroPascal-hoz van valakinek crack-je?
Hello!
Az alábbi kapcsiban az Lvp-láb mit jelent?És a PIC-en hova kell kötni?
Szerintem Low Voltage Programming-ot jelent. Azaz alacsonyabb feszültségszinttel (5V) is programozható a PIC, nem kell neki 13V égetőfeszültség. Én így tudom
O.K.
köszi És hova kell kötni?Ezt is az MCLR-re?És ha azt nem kötöm be az baj?
Hogy hova kösdbe az a a PIC fajtájától függ. Vagyis amelyik tudja ott az LVP láb amelyik meg nem ot sehova. A rajzotnézve ez testre van húzva mivel ha programozás közben az "lebeg" akkor az a programozást elrontja.
Köszönöm a választ!
Most már okos vagyok!!!
Ne foglalkozz az lvp lábbal. Az nem igaz, hogyha programozás közben lebeg, akkor elrontja a programozást. Nagyfeszültségű programozásnál nem foglalkozik a pic azzal, hogy mi van az lvp lábon.
Cáfolok! a ProPic a 16f627A programozást többször rontotta amíg az lvp testre nem lett húzva! ( persze nem állandóan csak néha nehogy egyszerülegyen a hibakeresés)
Én olyanról hallottam, hogy programozásnál célszerű az RB0 jelű lábat mindig földre kötni...lehet, hogy az lenne az LVP láb is egyben?
Én azt figyeltem meg, hogyha be van pipálva az LVP az IC-progban, de csak símán JDM-mel programozok, akkor nem fog működni normálisan az áramkör. Mindenféle hülyeséget csinál... Így nem értettem az elején hogy miért nem megy az a fránya 16F871 amikor életemben először 16F84-ről áttérve kipróbáltam. Ugyanígy nem ment utána a 16F877se
|
Bejelentkezés
Hirdetés |