Fórum témák
» Több friss téma |
Hello abban kellene segítség, hogy a mellékletben szereplő kapcsolás mennyire kényes a tranzisztorra? mert nincs itthon bf191 a bf 393 jó helyette?
Szia itt a nyák sok szerencsét bár nekem men müxködöt én egy másikat épitetem meg és megy.
Sziasztok,
már megint én... Talán most egy reális ötletbe vágtam a fejszémet.Tavaly kb ilyenkor fölkerekedtem, h megvegyem egy poloska alkatrészeit.Megépítettem, de csak nem működött :S Föl is hagytam vele, de azért mutatok néhány képet a kapcsiról hátha vki tud segíteni h mit rontottam el. A lényeg, h most a Skori 2 poloskát szeretném megépíteni, mert mindig is érdekelt a rádiótechnika.Viszont alapvető hiányosságaim vannak.Holnap ha Isten és a kormány is úgy akarja, megveszem a dolgokat hozzá.Az eladó örülni fog nekem.Órákig gyűjtheti a hozzávalókat pár száz forintért. És mint mindig a segítségeteket kérem.Lehet bugyuta kérdések lesznek, de ki segítsen ha nem ti Remélem nem bukok bele, mert akkor megint felhagyok egy időre a poloska gyártással... Előre is köszönöm a segítséget, Akkor holnap élménybeszámoló... Jó éjt
Ebből a két képből gyakorlatilag semmi nem derül ki. Részint teljesen homályosak, részint nem kifejezetten informatívak! Ezen kívül a rádiótechnika nem kifejezetten kezdőknek való feladat, mert nagyon könnyű belebukni.
Tehát: 1. Tedd fel a kapcsolási rajzot, ami alapján készítetted 2. Tegyél föl két, normális (éles, jó felbontású, de nem feltétlenül GB-os méretű) képet, a forrasztási és az alkatrész oldalról 3. Feliratozd az alkatrészek értékeit, ha azok a képeken nem láthatók, vagy nem fejthetőek meg 4. Írd le, pontosan mi a hibajelenség, mit tettél eddig az elhárítására, milyen eszközökkel, mit, hol, hogyan mértél 5. Ezek után talán tudunk segíteni.
Szia
Húha jobb minőségű képet nem igen tudok csinálni, és a kapcsolási rajzot se találom, de annyira az nem is fontos. Megvettem az alkatrészeket a Skori2 féle adóhoz (Bővebben: Link) A problémám, hogy BB105 diódát nem kaptam, mert már nem gyártják Mivel lehetne helyettesíteni? Egyébként már minden alkatrészt külön kis tasakba raktam a biztonság és átláthatóság kedvéért.A nyák furatait milyen nem különösebben spéci, egyszerű eszközzel lehet elkészíteni? Köszönöm Ja, és még valami: hangszóró kábelre szeretnék rákötni kis LED et, hogy a zene lüktekésére pulzáljon a fény.Youtube-on azt mondták csak rá kell kötni, de úgy nem működött.Egyébként 1,5 V ról szoktam működtetni a lámpát.A hangszórom, egy kis teljesítményű PC hagszóró.
ha távolabbról fénykéezed, aztán a mspainttal eltávolítod a fölösleges részeket igen is éles lessz a kép. Amit jelenleg fényképeztél egy alulfókuszált kép, vagyis a gyujtótávolságon ez tul van, ami kb 35 -40 cm (Gondolom makród nincsen).
és egy Link .
Sziasztok!
Készítettem egy fm adót, mely 2 db "BC547B"-s tranzisztort használ. A tranzisztor adatai a következők: BC547B SI-N 50V 0.2A 0.5W 300Mhz A kérdésem az lenne, hogy a teljesítmény növelése érdekében ezt kicserélhetem egy BCY59-es re? A tranzisztor adatai a következők: BCY59 SI-N 45V 0.2A 1W 250Mhz Mothaltem
Ha már a két tranzisztor erősítését nem is adtad meg, az üzemi frekvencia, netán a kapcsolás még jól jöhetett volna...
Sziasztok!
A minap egy ilyet talált egy barátom a szobájában... Kép: Hivatkozás Láttok rajta esetleg valamit?Hogyan működhet?A másik oldalán egy 3 V-os gombelem van.
Ebből sok minden nem derül ki, ugyanis a "lényeg" a felső részen található drapp "pötty" alatt van, egy "széttaposott pók" cél-IC. A többi csak forrpont, illetve egy NYÁK-ból kialaított induktivitás, valamint a "drót", ami az antenna.
Igazából ebből sokat nem fogsz tudni megállapítani.
Köszönöm a választ, tegnap nagyitóval nézegettem az átlátszó pöttyöket, és úgy láttam, mintha LED diódák lennének, ma ez be is igazolódott a szobában való kutakodás-keresgélés közben.Egy kinai ledes villogóról van szó, ami a mobil térerejétől kapcsol be...
Megoldódott a relytély
Hali, SEGÍTSÉG!!!! SEGÍTSÉG!!!!
Szeretnék egy vezeték nélküli mikrofont építeni (poloskát)! Elég kezdő vagyok egy két egyszerűbb áramkörrel már megpróbálkoztam nagyobb sikerekkel találtam is egy nem túl bonyolúlt szerkezetett, és elég jó tapasztalatokat írtak hozzá na mivel kezdő vagyok azért lenne egy pár kérdésem: ¤ A tekercselést hogy kell megcsinálni és hány tekercs legyen milyen anyagből vagyis úgy értem átmérője? ¤ a kapcsoláson "bal oldalt" van egy olyan hogy "BE" ez mit takar? ¤ az antena milyen legyen? ¤ és akkor ezek tulajdonképpen hogy működnek egy sima FM rádióról vissza lehet hangaltni? VAN OLYAN AKI MEGÉPÍTETTE EZT A TIPUST? tapasztalatok? KÖSZ ELŐRE IS! üdv!
A rajz az jo. Lehet, hogy a munkapontok nem talalnak mert mas tranzisztort alkalmaztal (van szorasuk is ).
Az elso tranzisztor kollektoran kb. felfeszultseg legyen. Ezt az erteket az 560 k ellenallas valtoztatasaval tudod elerni (lehet, hogy pon 1.2 mega lesz). A masodik tranzisztor ahoz, hogy begerjedjen szinten a bazis ellenallas ertekevel kell jatszadozni amig elindul. A pontos frekvencia hangolast a kollektorkori trimerrel lehet bealitani es meg a tekercs szethuzasaval. A kimeneten talalhato 10p-os kondi helyett tegy egy 20p trimmert es annak a szabalyzasaval illeszd (amig a leg nagyobb a kimeneti jel) az adott hosszusagu antennaval. Az antenna hossz legalabb lambda / negy legyen.
Valahogyan azok a tekecs ertekek nem igazan egyeznek a kacsolasi rajzon feltuntetett frekvencia ertekkel.
Parhuzamos rezgokor: f = 1 /( 6.28 x gyokalatt L(H) x C(F)) Konnyebb szamolas: f(kHz) = 5030 / (gyokalatt L(mH) x C(pF) Vagy: f(MHZ) = 5.03 / (gyokalatt L(mH) x C(pF) Tovabba: L (mH) = 25.3 / f^2 (MHz) x C(pf) Peldaul ha a tekercs 1 mH es a kapacitas 10 pF, akkor a rezgokor rezonanciafrekvenciaja: f = 5030 / 3.1622 = 1590.6 kHz = 1.6 MHz Ahoz , hogy neked a rajzon feltuntetett 86 -104 MHz frekvencian dolgozzon a tekercs erteke kisebb kell, hogy legyen. Legyen a frekvencia 88 MHZ es a kondi 10p akkor a szukseges induktivitas ertek_egy mas egyenlettel: L(MHZ) = 25300 / f^2(MHZ) x C(pF) = = 25300 / 7744 x 10 = 0.3267 uH Innen a rezonancia frekvencia: f = 159.2 / (gyokalatt L(uH) x C(pF) = = 159.2 / (gyokalatt 0.3267 x 10) = 88.07 MHz Tehat lenyegesen kisebb erteku induktivitas kell !! Kép: Hivatkozás Az ilyen kis adokeszulekek epitehez kell egy kis gyakorlat. Nem minden esetben mukodik egybol,. ezert az egyes ellenallas ertekeket valtoztatni kell. Keressuk az adasi frekvenciat ..........es sorolhatnam. Minden esetre kell egy vevo keszulek amit bealitunk egy olyan frekvenciara ahol nincs musor adas. Beinditjuk az adot es a trimer tekergetesevel meg a tekercs szethuzasaval - osszenyomasaval probaljuk elkapni az adasi frekvenciat_termeszetesen az adot valamilyen jellel modulaljuk. Pld. egy egyszeru szinuszoszcillatorral: Kép: Hivatkozás aminek a kimeneti jele szabalyozhato egy potmeterrel, hogy ne vezereljuk tul az ado eloerosito reszet. Amennyiben van egy oszcilloszkop akkor az antennara tekert par menet (10-15) mar is lathatova teszi a mukodest es meg sok mindent. Igy mar a kimeneti amplitudot is be lehet alittani a max. ertekre..........stb.
A gyakorlatban még 150-160 nH-s tekercset sem nagyon használnak. Nem tudom konkrétan miért, de általánosságban az 50-70 nH-s induktitivitás, és a 30 pF körüli trimmer kondi terjedt el.
Az FM vevőket én is gyári, 68 nH-s tekercsekkel szoktam megépíteni. Ez vált be. BA1404-es IC-hez is ugyancsak a 68 nH-s tekercset használom egy 40 pikós trimmerkondival párhuzamosan. Aki most épít először ilyet, szerintem érdemes beszereznie gyári inuktivitást, mert amilyen tekercset egyesek készíteni szoktak... Az azért sokszor messze van a használhatótól. Márpedig első körben tényleg sok múlik a rezgőkörön. Mondhatni majdnem minden.
A tekercs egyszeru de komplex fogalomma valik amikor valamilyen ki es bemeneti impedanciak koze rakjuk_pld. kollektor kor es antenna impedancia illesztes.
Itt lepik fel a tekercs / kapacitas viszon erteke egy egy adott frekvencian. Szoval lehetne vitatkozni a tema korul. PS. Gondolom, hogy az elso tekercsed neked sem sikerult jobban mind itt a tobbieknek. Idézet: „Itt lepik fel a tekercs / kapacitas viszon erteke egy egy adott frekvencian” Erről a viszonyról tudnál egy kicsit többet mondani? Keresgéltem már többfelé, de igazán használhatót még nem találtam arról, hogy a hasraütésen kívül hogyan lehet a legoptimálisabb értékeket kiválasztani, akár soros, akár párhuzamos rezgőkörre.
Egy szóval nem említettem, hogy én milyen tekercset készítettem anno kezdő koromban. Csupán jótanács volt azok számára akik most kezdik a témát, hogy gyári induktivitással bizony sokkal több eséllyel lesz sikerélményük.
Vitatkozni tény hogy lehetne a viszonylagos értékeikről, de az is tény, hogy gyakorlatban tényleg nem jellemzőek a 100 nH feletti értékek ilyen primitív adókban. Sőt... 3-4 W körül sincsen ez másképp
Hali,
Ahogy már mondtam kezdő vagyok csak egykét egyszerűbb kapcsolást csináltam meg eddig nagyon sok helyen utána is olvastam sok kezdő kérdéssel találkoztam mivel magam is az vagyok jobb lenne most összefoglalni mindent ebben kérném segítségeteket, amivel kéne kezdeni egy részletes termék listát írni, aztán beszélni egy-két elemről, majd a kapcsolásban felmerült kérdéseket összegeznénk: (ha bármit is kihagynék vagy észrevételetek van akkor nyugodtan javítsatok ki!) Terméklista: ¤ 1x - 1 k Ohm ellenállás ¤ 1x - 2,25 k Ohm ellenállás ¤ 1x - 2,4 k Ohm ellenállás ¤ 1x - 4 k Ohm ellenállás ¤ 2x - 5,6 k Ohm ellenállás ¤ 1x - 14 k Ohm ellenállás ¤ 2x - 15 k Ohm ellenállás ¤ 2x - 200 Ohm ellenállás ¤ 3x - BC547 tranzisztor ¤ 2x - 4 µF kondenzátor ¤ 1x - 10 µF kondenzátor ¤ 1x - 4,7 nF kondenzátor ¤ 1x - 10 nF kondenzátor ¤ 3x - 10 pF kondenzátor ¤ 1x - 15 pF kondenzátor ¤ 1x - 30 pF kondenzátor ¤ 2x - 1MHz tekercs ¤ 1x - 1db Antenna ¤ 1x - 9V elem Kérdés: ¤ A BC547-es kondenzátor : PNP, NPN, melyik? ¤ A kondenzátorok elektrolit, igen? ¤ A tekercs így jó?: "1MHz tekercs" ¤ Az egyik elem (képet mellékeltem bekarikázva (1.1ábra) az mi? ¤ Az Antennának van valami külön adata vagy csak be megyek és kérnék x-cm hosszú antennát? És ebből 8,3cm vágjak le? ¤ A tekercs a legfontosabb, ezeket meglehet venni boltba vagy csak hozzá való anyagot tudok venni és saját magamnak kell megcsinálni? ¤ --> Ha magamnak kell megcsinálni akkor Mit kell vennem, milyen anyagot? Átmérő? hány "tekerést"? Mekkora külső átmérőjű? Milyen hosszú? A tekerések között kell kihagyni hézagot? (1.2ábra) ¤ Végül van a kapcsoláson olyan, hogy "BE" (1.3ábra), ezt hova kell kötni? A kérdésekre a választ előre is köszönöm! Szeretném ha egész mondatokban és lehetőleg áttekinthetően válaszolnátok, javítanátok ki! Köszi üdv.: P.
Szia!
Most csak hirtelen mert nem érek rá sajna! A tranzisztor NPN. A "Be" az jel bemenetet jelent oda megy a mikrofon 1ik pólusa a másik a GND-re. A másik bekarikázott az egy potméter (változtatható ellenállás!) Üdv!
Ja meg itt a progi amivel tudsz tekercset számolni!
BC:
http://www.hobbielektronika.hu/katalogus/alkatresz_174.html Kondi: az első kettő elektrolit, a többi lehet kerámia. Tekercs: mH, azaz millihenry. 1.1 ábra: beállító ellenállás, ( timmel, trimmel ) potenciméter. A csúszka és az egyik vége a földre ( - táp ) van kötve. Nem szabványos rajzjel. Antenna: egyszerű vezetékdarab, lehet szigetelt. A 8 cm elég kicsi, még antennának is ezen a frekvencián Tekercs: a menetek széthúzásával és összenyomásával hangolható. Már nem emlékszem milyent csináltam, talán 4-es belső átmérőre 5 menet vagy hasonló. Vastag, 0.8-as zománc szigetelésű huzalból öntartóra faragható. Be: valamilyen hangforrás ( magnó, lemezjátszó, számítógép, stb. ) egy ( pl. bal ) csatornája. A földet is be kell kötni.
A BC 547 nem kondenzátor, hanem tranzisztor. A rajzjeléből is kiderül, hogy PNP vagy NPN típus, ui. a PNP típusnál az emittert jelző nyilacska befelé mutat, az NPN-nél kifelé.
A kondenzátorok esetében általában (!!! tehát nem mindig és feltétlenül !!!) a µF-os értékűek elektrolitok. Ha nem, akkor azt külön jelezni szokás a kapcsolási rajzon, vagy a magyarázatban. A "megahertz" frekvencia mértékegysége, rövidítése MHz (tehát a megát jelző m, és a Hertz-et jelző Hz-ból a h nagybetű.) A tekercsek induktivitását Henry-ben mérik, rövidítése H. Itt a szorzót jelölő m nem nagy, hanem kicsi, és ezért nem Mega, hanem mili. Így a tekercs mH-vel jelölt. Az antennára vonatkozóakat az előttem szólók leírták. A tekercseknek nem tekerésük, hanem menetük (menetszámuk) van, ez a szabatos szakmai kifejezés. Ugyancsak tekercshez: A tekercs készítésekor a legritkább esetben a külső átmérőt adják meg, gyakoribb a menetek belső átmérőjének meghatározása. A többit az előttem szólók leírták. Nem kioktatásnak szántam a fentieket, hanem hogy tanulj belőle, remélem, ebben segítettem. Sok sikert az építéshez! |
Bejelentkezés
Hirdetés |