Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Poloska avagy vezetéknélküli mikrofon
Lapozás: OK   8 / 48
(#) borvendeg hozzászólása Júl 26, 2008 /
 
Hello abban kellene segítség, hogy a mellékletben szereplő kapcsolás mennyire kényes a tranzisztorra? mert nincs itthon bf191 a bf 393 jó helyette?
(#) dezsi11 válasza roland0327 hozzászólására (») Júl 29, 2008 /
 
Szia itt a nyák sok szerencsét bár nekem men müxködöt én egy másikat épitetem meg és megy.

fmado_nya.gif
    
(#) parag hozzászólása Aug 4, 2008 /
 
Sziasztok,
már megint én...
Talán most egy reális ötletbe vágtam a fejszémet.Tavaly kb ilyenkor fölkerekedtem, h megvegyem egy poloska alkatrészeit.Megépítettem, de csak nem működött :S Föl is hagytam vele, de azért mutatok néhány képet a kapcsiról hátha vki tud segíteni h mit rontottam el.
A lényeg, h most a Skori 2 poloskát szeretném megépíteni, mert mindig is érdekelt a rádiótechnika.Viszont alapvető hiányosságaim vannak.Holnap ha Isten és a kormány is úgy akarja, megveszem a dolgokat hozzá.Az eladó örülni fog nekem.Órákig gyűjtheti a hozzávalókat pár száz forintért.
És mint mindig a segítségeteket kérem.Lehet bugyuta kérdések lesznek, de ki segítsen ha nem ti
Remélem nem bukok bele, mert akkor megint felhagyok egy időre a poloska gyártással...
Előre is köszönöm a segítséget,
Akkor holnap élménybeszámoló...
Jó éjt
(#) Frankye válasza parag hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Ebből a két képből gyakorlatilag semmi nem derül ki. Részint teljesen homályosak, részint nem kifejezetten informatívak! Ezen kívül a rádiótechnika nem kifejezetten kezdőknek való feladat, mert nagyon könnyű belebukni.
Tehát:
1. Tedd fel a kapcsolási rajzot, ami alapján készítetted
2. Tegyél föl két, normális (éles, jó felbontású, de nem feltétlenül GB-os méretű) képet, a forrasztási és az alkatrész oldalról
3. Feliratozd az alkatrészek értékeit, ha azok a képeken nem láthatók, vagy nem fejthetőek meg
4. Írd le, pontosan mi a hibajelenség, mit tettél eddig az elhárítására, milyen eszközökkel, mit, hol, hogyan mértél
5. Ezek után talán tudunk segíteni.
(#) parag válasza Frankye hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Szia
Húha jobb minőségű képet nem igen tudok csinálni, és a kapcsolási rajzot se találom, de annyira az nem is fontos.
Megvettem az alkatrészeket a Skori2 féle adóhoz (Bővebben: Link) A problémám, hogy BB105 diódát nem kaptam, mert már nem gyártják Mivel lehetne helyettesíteni?
Egyébként már minden alkatrészt külön kis tasakba raktam a biztonság és átláthatóság kedvéért.A nyák furatait milyen nem különösebben spéci, egyszerű eszközzel lehet elkészíteni?
Köszönöm
Ja, és még valami: hangszóró kábelre szeretnék rákötni kis LED et, hogy a zene lüktekésére pulzáljon a fény.Youtube-on azt mondták csak rá kell kötni, de úgy nem működött.Egyébként 1,5 V ról szoktam működtetni a lámpát.A hangszórom, egy kis teljesítményű PC hagszóró.
(#) _ampervadasz_ válasza parag hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
ha távolabbról fénykéezed, aztán a mspainttal eltávolítod a fölösleges részeket igen is éles lessz a kép. Amit jelenleg fényképeztél egy alulfókuszált kép, vagyis a gyujtótávolságon ez tul van, ami kb 35 -40 cm (Gondolom makród nincsen).
(#) _ampervadasz_ válasza parag hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
és egy Link .
(#) HA3GX hozzászólása Aug 9, 2008 /
 
Sziasztok!

Készítettem egy fm adót, mely 2 db "BC547B"-s tranzisztort használ. A tranzisztor adatai a következők:
BC547B SI-N 50V 0.2A 0.5W 300Mhz
A kérdésem az lenne, hogy a teljesítmény növelése érdekében ezt kicserélhetem egy BCY59-es re? A tranzisztor adatai a következők:
BCY59 SI-N 45V 0.2A 1W 250Mhz
Mothaltem
(#) AMD válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 9, 2008 / 4
 
Igen.
(#) kobold válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 9, 2008 /
 
Ha már a két tranzisztor erősítését nem is adtad meg, az üzemi frekvencia, netán a kapcsolás még jól jöhetett volna...
(#) ravaszp hozzászólása Okt 13, 2008 /
 
Sziasztok!
A minap egy ilyet talált egy barátom a szobájában...
Kép: Hivatkozás

Láttok rajta esetleg valamit?Hogyan működhet?A másik oldalán egy 3 V-os gombelem van.
(#) Frankye válasza ravaszp hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Ebből sok minden nem derül ki, ugyanis a "lényeg" a felső részen található drapp "pötty" alatt van, egy "széttaposott pók" cél-IC. A többi csak forrpont, illetve egy NYÁK-ból kialaított induktivitás, valamint a "drót", ami az antenna.
Igazából ebből sokat nem fogsz tudni megállapítani.
(#) ravaszp válasza Frankye hozzászólására (») Okt 13, 2008 /
 
Köszönöm a választ, tegnap nagyitóval nézegettem az átlátszó pöttyöket, és úgy láttam, mintha LED diódák lennének, ma ez be is igazolódott a szobában való kutakodás-keresgélés közben.Egy kinai ledes villogóról van szó, ami a mobil térerejétől kapcsol be...
Megoldódott a relytély
(#) T0m1c hozzászólása Okt 15, 2008 /
 
Hali, SEGÍTSÉG!!!! SEGÍTSÉG!!!!

Szeretnék egy vezeték nélküli mikrofont építeni (poloskát)!
Elég kezdő vagyok egy két egyszerűbb áramkörrel már megpróbálkoztam nagyobb sikerekkel találtam is egy nem túl bonyolúlt szerkezetett, és elég jó tapasztalatokat írtak hozzá na mivel kezdő vagyok azért lenne egy pár kérdésem:
¤ A tekercselést hogy kell megcsinálni és hány tekercs legyen milyen anyagből vagyis úgy értem átmérője?
¤ a kapcsoláson "bal oldalt" van egy olyan hogy "BE" ez mit takar?
¤ az antena milyen legyen?
¤ és akkor ezek tulajdonképpen hogy működnek egy sima FM rádióról vissza lehet hangaltni?

VAN OLYAN AKI MEGÉPÍTETTE EZT A TIPUST? tapasztalatok?

KÖSZ ELŐRE IS!

üdv!
(#) edgar válasza laci19922 hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
A rajz az jo. Lehet, hogy a munkapontok nem talalnak mert mas tranzisztort alkalmaztal (van szorasuk is ).
Az elso tranzisztor kollektoran kb. felfeszultseg legyen.
Ezt az erteket az 560 k ellenallas valtoztatasaval tudod elerni (lehet, hogy pon 1.2 mega lesz).
A masodik tranzisztor ahoz, hogy begerjedjen szinten a bazis ellenallas ertekevel kell jatszadozni amig elindul.
A pontos frekvencia hangolast a kollektorkori trimerrel lehet bealitani es meg a tekercs szethuzasaval.
A kimeneten talalhato 10p-os kondi helyett tegy egy 20p trimmert es annak a szabalyzasaval illeszd (amig a leg nagyobb a kimeneti jel) az adott hosszusagu antennaval.
Az antenna hossz legalabb lambda / negy legyen.
(#) edgar válasza T0m1c hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Valahogyan azok a tekecs ertekek nem igazan egyeznek a kacsolasi rajzon feltuntetett frekvencia ertekkel.

Parhuzamos rezgokor:

f = 1 /( 6.28 x gyokalatt L(H) x C(F))

Konnyebb szamolas:

f(kHz) = 5030 / (gyokalatt L(mH) x C(pF)

Vagy:

f(MHZ) = 5.03 / (gyokalatt L(mH) x C(pF)

Tovabba:

L (mH) = 25.3 / f^2 (MHz) x C(pf)

Peldaul ha a tekercs 1 mH es a kapacitas 10 pF,
akkor a rezgokor rezonanciafrekvenciaja:

f = 5030 / 3.1622 = 1590.6 kHz = 1.6 MHz

Ahoz , hogy neked a rajzon feltuntetett 86 -104 MHz frekvencian dolgozzon a tekercs erteke kisebb kell, hogy legyen.

Legyen a frekvencia 88 MHZ es a kondi 10p akkor a szukseges induktivitas ertek_egy mas egyenlettel:

L(MHZ) = 25300 / f^2(MHZ) x C(pF) =

= 25300 / 7744 x 10 = 0.3267 uH

Innen a rezonancia frekvencia:

f = 159.2 / (gyokalatt L(uH) x C(pF) =

= 159.2 / (gyokalatt 0.3267 x 10) = 88.07 MHz

Tehat lenyegesen kisebb erteku induktivitas kell !!

Kép: Hivatkozás
(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Bovebben a legmagos tekercs szamitasarol:
Bővebben: Link
(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 


Az ilyen kis adokeszulekek epitehez kell egy kis gyakorlat.
Nem minden esetben mukodik egybol,. ezert az egyes ellenallas ertekeket valtoztatni kell.
Keressuk az adasi frekvenciat ..........es sorolhatnam.
Minden esetre kell egy vevo keszulek amit bealitunk egy olyan frekvenciara ahol nincs musor adas.
Beinditjuk az adot es a trimer tekergetesevel meg a tekercs szethuzasaval - osszenyomasaval probaljuk elkapni az adasi frekvenciat_termeszetesen az adot valamilyen jellel modulaljuk.
Pld. egy egyszeru szinuszoszcillatorral:
Kép: Hivatkozás
aminek a kimeneti jele szabalyozhato egy potmeterrel, hogy ne vezereljuk tul az ado eloerosito reszet.
Amennyiben van egy oszcilloszkop akkor az antennara tekert par menet (10-15) mar is lathatova teszi a mukodest es meg sok mindent.
Igy mar a kimeneti amplitudot is be lehet alittani a max. ertekre..........stb.
(#) Novak válasza edgar hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
A gyakorlatban még 150-160 nH-s tekercset sem nagyon használnak. Nem tudom konkrétan miért, de általánosságban az 50-70 nH-s induktitivitás, és a 30 pF körüli trimmer kondi terjedt el.
Az FM vevőket én is gyári, 68 nH-s tekercsekkel szoktam megépíteni. Ez vált be.
BA1404-es IC-hez is ugyancsak a 68 nH-s tekercset használom egy 40 pikós trimmerkondival párhuzamosan.
Aki most épít először ilyet, szerintem érdemes beszereznie gyári inuktivitást, mert amilyen tekercset egyesek készíteni szoktak... Az azért sokszor messze van a használhatótól. Márpedig első körben tényleg sok múlik a rezgőkörön. Mondhatni majdnem minden.
(#) edgar válasza Novak hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
A tekercs egyszeru de komplex fogalomma valik amikor valamilyen ki es bemeneti impedanciak koze rakjuk_pld. kollektor kor es antenna impedancia illesztes.
Itt lepik fel a tekercs / kapacitas viszon erteke egy egy adott frekvencian.
Szoval lehetne vitatkozni a tema korul.

PS.
Gondolom, hogy az elso tekercsed neked sem sikerult jobban mind itt a tobbieknek.
(#) kobold válasza edgar hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Idézet:
„Itt lepik fel a tekercs / kapacitas viszon erteke egy egy adott frekvencian”


Erről a viszonyról tudnál egy kicsit többet mondani? Keresgéltem már többfelé, de igazán használhatót még nem találtam arról, hogy a hasraütésen kívül hogyan lehet a legoptimálisabb értékeket kiválasztani, akár soros, akár párhuzamos rezgőkörre.
(#) Novak válasza edgar hozzászólására (») Okt 15, 2008 /
 
Egy szóval nem említettem, hogy én milyen tekercset készítettem anno kezdő koromban. Csupán jótanács volt azok számára akik most kezdik a témát, hogy gyári induktivitással bizony sokkal több eséllyel lesz sikerélményük.
Vitatkozni tény hogy lehetne a viszonylagos értékeikről, de az is tény, hogy gyakorlatban tényleg nem jellemzőek a 100 nH feletti értékek ilyen primitív adókban. Sőt... 3-4 W körül sincsen ez másképp
(#) T0m1c hozzászólása Okt 17, 2008 /
 
Hali,

Ahogy már mondtam kezdő vagyok csak egykét egyszerűbb kapcsolást csináltam meg eddig nagyon sok helyen utána is olvastam sok kezdő kérdéssel találkoztam mivel magam is az vagyok jobb lenne most összefoglalni mindent ebben kérném segítségeteket, amivel kéne kezdeni egy részletes termék listát írni, aztán beszélni egy-két elemről, majd a kapcsolásban felmerült kérdéseket összegeznénk:
(ha bármit is kihagynék vagy észrevételetek van akkor nyugodtan javítsatok ki!)

Terméklista:
¤ 1x - 1 k Ohm ellenállás
¤ 1x - 2,25 k Ohm ellenállás
¤ 1x - 2,4 k Ohm ellenállás
¤ 1x - 4 k Ohm ellenállás
¤ 2x - 5,6 k Ohm ellenállás
¤ 1x - 14 k Ohm ellenállás
¤ 2x - 15 k Ohm ellenállás
¤ 2x - 200 Ohm ellenállás

¤ 3x - BC547 tranzisztor

¤ 2x - 4 µF kondenzátor
¤ 1x - 10 µF kondenzátor
¤ 1x - 4,7 nF kondenzátor
¤ 1x - 10 nF kondenzátor
¤ 3x - 10 pF kondenzátor
¤ 1x - 15 pF kondenzátor
¤ 1x - 30 pF kondenzátor

¤ 2x - 1MHz tekercs

¤ 1x - 1db Antenna

¤ 1x - 9V elem


Kérdés:
¤ A BC547-es kondenzátor : PNP, NPN, melyik?
¤ A kondenzátorok elektrolit, igen?
¤ A tekercs így jó?: "1MHz tekercs"
¤ Az egyik elem (képet mellékeltem bekarikázva (1.1ábra) az mi?

¤ Az Antennának van valami külön adata vagy csak be megyek és kérnék x-cm hosszú antennát? És ebből 8,3cm vágjak le?
¤ A tekercs a legfontosabb, ezeket meglehet venni boltba vagy csak hozzá való anyagot tudok venni és saját magamnak kell megcsinálni?
¤ --> Ha magamnak kell megcsinálni akkor
Mit kell vennem, milyen anyagot? Átmérő?
hány "tekerést"? Mekkora külső átmérőjű? Milyen hosszú? A tekerések között kell kihagyni hézagot?
(1.2ábra)

¤ Végül van a kapcsoláson olyan, hogy "BE" (1.3ábra),
ezt hova kell kötni?


A kérdésekre a választ előre is köszönöm!
Szeretném ha egész mondatokban és lehetőleg áttekinthetően válaszolnátok, javítanátok ki!

Köszi üdv.: P.
(#) Dempsey válasza T0m1c hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Szia!
Most csak hirtelen mert nem érek rá sajna!
A tranzisztor NPN. A "Be" az jel bemenetet jelent oda megy a mikrofon 1ik pólusa a másik a GND-re. A másik bekarikázott az egy potméter (változtatható ellenállás!)
Üdv!
(#) Dempsey válasza Dempsey hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Ja meg itt a progi amivel tudsz tekercset számolni!
(#) gg630504 válasza T0m1c hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
BC:
http://www.hobbielektronika.hu/katalogus/alkatresz_174.html
Kondi: az első kettő elektrolit, a többi lehet kerámia.
Tekercs: mH, azaz millihenry.
1.1 ábra: beállító ellenállás, ( timmel, trimmel ) potenciméter. A csúszka és az egyik vége a földre ( - táp ) van kötve. Nem szabványos rajzjel.
Antenna: egyszerű vezetékdarab, lehet szigetelt. A 8 cm elég kicsi, még antennának is ezen a frekvencián
Tekercs: a menetek széthúzásával és összenyomásával hangolható. Már nem emlékszem milyent csináltam, talán 4-es belső átmérőre 5 menet vagy hasonló. Vastag, 0.8-as zománc szigetelésű huzalból öntartóra faragható.
Be: valamilyen hangforrás ( magnó, lemezjátszó, számítógép, stb. ) egy ( pl. bal ) csatornája. A földet is be kell kötni.
(#) Frankye válasza T0m1c hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
A BC 547 nem kondenzátor, hanem tranzisztor. A rajzjeléből is kiderül, hogy PNP vagy NPN típus, ui. a PNP típusnál az emittert jelző nyilacska befelé mutat, az NPN-nél kifelé.
A kondenzátorok esetében általában (!!! tehát nem mindig és feltétlenül !!!) a µF-os értékűek elektrolitok. Ha nem, akkor azt külön jelezni szokás a kapcsolási rajzon, vagy a magyarázatban.
A "megahertz" frekvencia mértékegysége, rövidítése MHz (tehát a megát jelző m, és a Hertz-et jelző Hz-ból a h nagybetű.) A tekercsek induktivitását Henry-ben mérik, rövidítése H. Itt a szorzót jelölő m nem nagy, hanem kicsi, és ezért nem Mega, hanem mili. Így a tekercs mH-vel jelölt.
Az antennára vonatkozóakat az előttem szólók leírták.
A tekercseknek nem tekerésük, hanem menetük (menetszámuk) van, ez a szabatos szakmai kifejezés.
Ugyancsak tekercshez: A tekercs készítésekor a legritkább esetben a külső átmérőt adják meg, gyakoribb a menetek belső átmérőjének meghatározása.
A többit az előttem szólók leírták.

Nem kioktatásnak szántam a fentieket, hanem hogy tanulj belőle, remélem, ebben segítettem.

Sok sikert az építéshez!
(#) edgar hozzászólása Okt 18, 2008 /
 
1.6 km hatotavolsag !!

Bővebben: Link

Bővebben: Link
(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
FM Transmitters

Bővebben: Link
(#) T0m1c hozzászólása Okt 18, 2008 /
 
Köszönöm az eddigi válaszokat és kijavításokat!
THX!

üdv!
Következő: »»   8 / 48
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem