Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Radar technológiás mozgásérzékelő
Témaindító: FlashJimmy, idő: Jan 7, 2007
Szevasztok.
Tudnatok Küldeni egy radar technológiás mozgásérzékelő kapcsolást? Kösz.
Itt van egy jónak tűnő kapcsolási rajz+ egy kis építési leírás: http://www.electronics-lab.com/projects/sensors/007/index.html
Szerintem a mozgást nem közvetlenül érzékeli, hanem a kimeneti állapotváltozást fel kell doolgoznod a célodnak megfelelően.
Hello!
Engem az érdekelne, hogy a Dopler-elv alapján hogy tudnék mm-es távolságokat mérni?
Még rövidebbet is, csak mondjuk lézert kell használni hozzá. A komoly CNC-k szánjait így hitelesítik. Raknak egy tükröt a szánra járatják ide oda párezeszer és megnézik , milyen pontosan áll vissza, ezredmiliméter pontosan.
Egy 300MHz-s 1m hullámhosszú jellel persze ez igen-igen nehéz lenne.
Bocs, hogy ide írok.
Tudtok valakit, aki radar készüléket javít?
199x -200x évi RT havi számok egyikében is van 1 radaros érzékelő leírás GUN diódából. 10GHz körüli doppler elven működő elektronika.
Általában ilyenek vannak egyes áruházi ajtó nyitó érzékelők fejében is. Ui.: RT--->>> Rádiótechnika újság
A doppler elv felhasználásával nem lehet távolságot mérni, fd=f(2vr/(c-vr)), csak azt lehet megállapítani, hogy a mérendő valami mozog vagy áll, illetve mekkora a radiális sebesség összetevője.
fd=Doppler frkvencia; vr=radiális sebesség; c=fénysebesség (rádióhullámoknál) Távolságmérést pl. D=c*t/2 összefüggéssel, a kisugárzott és a visszaérkező jel közötti idő mérésével tudjuk megoldani.Látható, hogy nagyon pontosan ismerni kell azt az időpillanatot amikor a mérőjelet kisugározzuk, hiszen ehhez mérjük a visszaérkezö ljelet. Szerintem házilag mm-es tartományban ez nemigen megy.
Sziasztok !
5 évi szünet után, próbálkozom ezzel a topikkal. Mikrohullámú radaros érzékelőt kezdtem el próbálgatni. Vettem egy X-Band Motion Sensort a Parallax-tól. PICBASIC-kel próbálom lekezelni a kimeneti impulzusait. Pulsin és Count utasításokkal méregetem az értékeket. Van-e valaki, aki ilyen téren szerzett tapasztalatokat, vagy próbálkozott ezzel a szenzorral ? Szívesen konzultálnék vele. Üdv mgy
Elkezdtem a tesztelgetést az X-Band Parallax Motion szenzorral.
Tapasztalataim: Az Out kimenet 3.9 Voltos impulzus jele, nem terhelhető. ( 470 ohm + LED esetén a feszültség annyira leesett, hogy a PIC TTL szintű bemenete nem érzékelte a változásokat) Közvetlenül csatlakoztattam a bemenetre. "Digitális szkóppal" ( PC párhuzamos portján egy bemenet) a négyszögjelek lekövethetők, de az imppulzus hosszokból nem sikerült " szignifikáns" kapcsolatot felismernem, a tárgy sebességére, vagy a méretére vonatkozóan. Méregettem a kitöltési tényezőt illetve, az időegység alatt történő jelszintváltozások számát, de egyértelmű összefüggést nem találtam. A modult nem szedtem szét, így nem tudom milyen IC dolgozza fel az alap radarszenzor jeleit. Sajnos a haverom (Gugli), sem segített. Még nem adtam fel. Üdv mgy
Üdv!
Megnéztem jó pár topic-ot, és nem igazán tudtam eldönteni hogy hova tegyem be a kérdésem. Talán kiindulásnak jó lesz a mozgásérzékelőkkel foglalkozzam. A kérdés azon a problémán alapszik, amivel sajnos nem kevesen találkoznak. Traktorral magas növényzetet kaszálva sajnos előfordul hogy egy cicát vagy valamilyen vadat, őzeket, fácánokat a kaszálógép elgázol, és az állat elpusztul. A védelem egyféle formája ismert, valamilyen csörgő vagy süvöltő eszköz elhelyezése a traktor előtt vagy mellett, és azzal elriasztani az állatot. Kisszázalékban ez működik is, viszont ha az állat megillyed (nem mintha nem volna amúgyis berezelve a gép hangjától) előfordúl hogy rossz irányba szalad (vesztébe), valamint van az őz gida, akit lerak az anyja, és az úgyse mozdúl el onnét, bármi is történik. Senkinek nem kívánom az érzést.... A történetekről talán ennyit. A kérdés enyszerű, van-e olyan érzékelő, vagy egy gyári-t átalakítva lehet-e valami olyat készíteni, ami "látja" a növényzetben bújkáló 3-8 kilós élőtömeget 5-10 méterrel, és ha egy síp megszólal a fülkébe, akkor megállok, vagy elektromos kuplungot kötökrá és gyorsan megállítja a gépet..stb... a lényeg hogy belehessen mérni a jószágot. Várom a megoldásokat.
Sziasztok, dolgozott már valaki OKY3430 mikrohullámú mozgásérzékelő panellel? (Az agya az RCWL-0516) Az érdekel hogy milyen irányban (a panelhez képest) érzékel, mekkora látószöggel, illetve a hatótáv tényleg megvan-e 8-10 méter, ahogy hazu...ööö....írják.
YouTube-on van róla pár videó, nekem úgy tűnik, nem nagyon érzékeny az irányra. A hatótáv jó kérdés, nyílván egy macskának közelebb kell mennie hozzá, mint egy megtermett embernek.
Kb. 1000 Ft-ért adnak két darabot, nem túl nagy kockázat venni és kipróbálni, beváltja-e a hozzá fűzőtt reményeket.
És hol adják? Mert én csak a TME-nél láttam, de ott a kiszállítás plusz 4000Ft körül van.
eBay és társain szinte fillérekért lehet kapni. Ezt keresd: microwave radar.
Itt is van. Hestore. Más a neve, de a panelt nézve mintha ugyanaz lenne.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2020
Még tesztelem, ami eddig kiderült:
- egytranzisztoros oszcillátor az érzékelő, az ic tartalma már csak műveleti erősítők és trigger kapcsolás. Ez a RCWL0516 ic látszólag azonos a BISS0001 pir-szenzorokhoz használt ic-vel. - Gyári értékekkel a hatótáv 3-4m, afelett a moszkvai balettkar egyesített mozgását se érzékeli. - Az erősítő(k) frekvenciamenete kb 1-3Hz-es sávszűrű, ami kapálózva-mozogva és szkóppal nézve a mozgásérzékelő analóg jelét, teljesen rendben van - Az erősítés lehetne nagyobb, de nem sokkal. Kb 5 méternél messzebbi mozgásokra már egyre érzéketlenebb maga a szenzor. Növelve az erősítést, a közeli pici mozgások (huzat mozgatta lap stb) összemérhetők a távoli nagyobb jelekkel. - Az ic trigger szintjei viszont túl magasak, ez egyértelmű. Alternativ megoldás lehet az ic 12-es lábát (2. erősítő fokozat kimenete) további feldolgozásra használni (uC analóg bemenet, vagy külső szűrő-schmitt-trigger), a trigger fokozatot kihagyva. Igy sem érhető el szerintem 8-9 méternél több, szkópon ez a zaj - egyéb_jelek - érzékelni_kivánt_jel viszonyból jól látszik. - A trigger időzítések amúgy elfogadhatóak lennének, de a rossz szintek miatt elég zavaros összkép jön ki. - Az iránykarakterisztikát még nem sikerült tisztázni, a kütyü átlát a gipszkartonon, és egyelőre nagy a jövés-menés a túloldalon. Összegezve: - a gyári értékek úgy vannak belőve, hogy átlagos, kissé légmozgásos helyiségben nem nagyon van hamis riasztás. Nem a hatékony mozgásérzékelésre van kihegyezve. Példánytól függően változhat, de 4m-nél többet, belenyúlás nélkül, ne várjunk. A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2020
Ha van kedved, próbáld ki ezt is: HB100. Erre eleve erősítőt kell kötni mert nagyon kicsi a kimeneti jelszintje. A NYÁK egyik felén lát csak, az alumínium kupakos irányba vak.
Szinuszos kimeneti jele van, a jel frekvenciája a változás sebességével, az amplitúdója a változás nagyságával arányos.
Ismeri e valaki ezt a fajta doppler radart?
Került ide 2 db. De semmi doksim nincs hozzá. Még a típusát sem tudom.
Elméletileg a V+ és V- lábakra kell kapcsolni 7-45 V-ot, az L- pedig a kimenet, talán nyitott kollektoros. Bővebben: Link
Nagyon köszönöm. Az enyémeken a + és - nem látszik.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |