Fórum témák
» Több friss téma |
Üdvözletem!
Elkészült az Orion Pajti (VT Tihany) rádióm úgy ahogy én képzelem. Velence hálózati trafót használtam, mert annak pont megfelelő az anódfeszültsége. Kitrafónak egy pacsirtáét tettem, ha esetleg megunom a Kossuth műsorát külső hf jelet hallgathassak, aránylag jó minőségben. Külső hf jel az ebf80 rácsára érkezik, így az előerősítés is meg van oldva. Pacsirta közép és mély hangszórók, valamint egy videoton ts5355-ből származó magas hangszóró szolgáltatja a hangot, egész jó minőségben. Az alaplemezt a ma kapható jóval kisebb alkatrészek miatt kisebbre készíthettem, mint azt anno tették, így a huzalok is rövidebbek lehetnek. Szerintem ennek köszönhető, hogy se az ebf köré, se a cső aljához sem kell tennem árnyékolást, így is gerjedés, és brumm mentes a vevő. A két hangot kör finomhangolására nem "huzalkondenzátor" van beépítve, hanem trimmerek. Nappal Meződön a Kossuth műsora, valamint a nemzetiségi adó (mr4) fogható vele, ami teljesen jónak mondható. Ellenállások, fóliakondik, valamint az EL84 katódkondija új, az összes többi bontott alkatrész. Doboza majd lesz. Valamikor. A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2015
Valami szép kis fadobozt kéne neki készíteni. Ötvenes évek stílusában. A tekercsed jól látom átdugaszolható? Olyan nagyítós lámpám nekem is van!
Tiszteletem! Javaslom a Muravidéki Magyar Rádió -t 558 kHz érzékenység és szelektivitás tesztelés céljára. Én sokat hallgatom a neten is. Természetesen rádión is bejön itt Barbacson ( Győr-moson-sopron megye, Csornai térség ) Jó érzés amikor a Kossuth árnyékából előbújnak az ízes magyar szavak.
Igen, mindenképpen fadobozt szeretnék. A tekercsek egyszerűen nem cserélhetőek forrasztva vannak.
Egyébként Orion Pajti tekercsek, Janóbácsival boltoltam őket. Qju! Rendben, majd egyik este ráhallgatok, sötétedés után még nem teszteltem.
De mintha az utolsó képen az elektroncső előtt banánaljazathoz volna kapcsolva egy tekercs.
Igen, ezt jól látod, de rá van forrasztva. A banánaljzat csak arra szolgál, hogy az alul lévő alkatrészeket összeköthessem a felül lévőkkel úgy, hogy közben elszigetelve legyen az alaplemeztől.
Kicsit Csehszlovák tudom, de a célnak megfelel, és külön szórakoztat, ha az itthon található motyókból egy kis találékonysággal építkezek.
Én azt gondoltam, hogy csak nem volt otthon banándugód és a tesztek idejére odaforrasztottad. Bár néztem, hogy egy kicsit hülye helyre sikerült. Nem baj ötletes.
Köszönöm a választ a TIP 31-es tranzisztor helyettesítésére.
Sziasztok,
az az elvadult ötlet jutott eszembe, hogy van egy régi csöves tv-m. A csatorna kiosztás szerint az O4 és O5 csatornák hangvivője a mostani Urh rádió müsorszóró sávba esik, és a tv hang csatornája is FM-ót használ. Ha hangolhatóvá teszem a dobváltó megfelelő csatornáját, akkor hallgathatók a mostani urh fm adók?
Apróka probléma, hogy a csöves TV -k intercarrier rendszerűek, azaz hang KF a kép-, és a hangvivő keveréséből jön létre. Ahhoz hogy hang jőjjön ki belőle szükség van a képvivőre is.
Szia!
Hallgathatod, igen, ha sikerül odahangolnod a dobváltót. Az intercarrier rendszer pedig ne zavarjon, mert most a hordozó maga a rádióadó kisugárzott frekije, a KF rendszer és az aránydetektor pedig ugyanúgy le fogja választani a frekimodulált hanginformációt. A minőség természetesen nem lesz olyan, mint egy normál rádióvevőé, a hang se sztereo.. A gond csak annyi, hogy az eredeti KF sávszélesség nagy ( át kellett menni rajta a kép-és hang KF-nek is..) és esetleg több adó is szólhat egyszerre.. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2015
A hang KF sávszélessége 180 kHz. Legalábbis, ha 5,5, vagy 6,5 kerámia szűrő van benne. De ha csak egyszerű szűrő, akkor se sokkal több. Az hogy a videó sávszélesség nagyobb, az nem érdekes, mert utána a hang KF keskenyebb. Csak azt nem tudom, honnan lesz az 5,5, vagy 6,5 megás KF jel. Jó, csöves készülékeknél a sávszélességekkel elég lazán bántak, a technikai adottságok miatt. Modernebb TV -knél pláne a több hangcsatornásoknál, ott igazad van, mert az már nem intercarrier rendszerű, de a csöveseknél még az.
Idézet: „( át kellett menni rajta a kép-és hang KF-nek is..)” Helyesebben, át kell menni rajta a kép tartalomnak, vivőnek, és a hang tartalomnak, és vivőnek is. Ezért a videó KF sávszélessége egy csatornányi, azaz 6, 7 MHz körül van. Az első KF végén csak a videó jel demodulálása van, még ez előtt ágazik ki az FM KF, és demoduátor.
Még a csöves tévék idejében divat volt olyan rádióvevőt építeni (többnyire csak modul formájában), ami csak a tévé hangot vette - ezzel kiegészítve a rádiókészülékeket. Ahogy néztem ezeket, nem nagy truváj... Akkor meg a tévé hangcsatornája kihangolható normál rádióadásokra is. Jól gondolom?
Pontosan nem emlékszem, de körülbelül 31,5 ...38 MHz a KF átviteli sávja.
A vivőt ne így írd, mert keveredést okozhat... Képvivő pl. 93.25, hangvivő 99.75 MHz... a KF-ben viszont a fenti frekik vannak. Különben pedig ennek a kérdéshez viszonyítva nincs jelentősége... A lekevert hang-KF-freki ott van és ennyi , tehát VEHETŐ, ami befér a bemenő sávban. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2015
Persze, megoldható a kérdés, Elvileg, hangászással is megoldható, de akkor nem lesz TV. Persze legegyszerűbb valamilyen 38 nemtudommennyi oszcillátort beletenni. Azt hiszem, még az elő TV -k valamelyike (talán 601) is tudott FM adót venni. Aztán valamiért leszoktak róla.
Ha egy közönséges FM műsorvevőt áthangolsz a TV sávra, azzal tökéletes veheted a TV hangot. A 66 MHz -es vevőt nem volt nagy kunszt lehangolni 60 MHz alá. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2015
Miért is? A TV jel egy összetett modulált jel, Mind a képnek, mind a hangnak, sőt, a színjelnek is külön vivője van, ami meg van modulálva a kép, szín, hang tartalommal. Ráadásul, ha nincs moduláció, a vivők akkor is jelen vannak. Aki tudja nem keveri, akit megkever, az meg majd megtanulja. (bár ma már eléggé felesleges)
Egyébként pont az a baj, hogy nem fér bele a bemenő sávba, különösen nem a dobváltós csatornaváltós konstrukcióban. Erre írtam, hogy hangászással megoldható. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2015
Mindenképpen kellene a rajza, ha megvan valakinek. Nagyon elgondolkodtató gondolat amúgy.
Idézet: „Csak azt nem tudom, honnan lesz az 5,5, vagy 6,5 megás KF jel.” Mint már leírtam: 38 MHz -31.5 MHz= 6.5 MHz, vagy 38 MHz - (31.5 MHz+1 MHz ) = 5.5 MHz. Szóval, kár ebbe belemenni, mert ez már csak szőrszálhasogatás... Ha a tv-bemenetére odakerül pl. 99.75-ön a hangvivő ( egy FM rádióadó frekije pl.), vagy a rádió frekijére van utánállítva, hangolva a dobváltó bemenő és oszci köre, lehet rajta venni FM adást... Ezen kár is meditálni.. A minőségről pedig írtam már, az egy másik dolog... nem ismétlem. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2015
Köszönöm a válaszokat. Tv-ben sajnos nem vagyok otthon, most, hogy van ilyen tv-m, a "hasznosításán" gondolkozva indult el ez a gondolatszál. Most már beugrott, hogy gyerek koromban én is beleztem ki modul tv-t és abból lett egy tv hangot adó "rádió". Meg talán valamelyik RT számban volt ilyen cikk is.
Utánna olvasok, bár ez már tényleg "halott" tudás lesz A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2015
Én úgy kezdeném, hogy FM szignállal adnék neki FM modulált jelet azon a frekvencián ahol most vesz. Ha megszólal, a kérdés eldőlt és csak a dobváltó áthangolása kell.
Az rt számban csak a TV hangjának vétele volt kép nélkül.
Semmi meditáció, próbáld ki. A 31,5 megvan, mert az a lekevert hangvivő. De a 38 az nincs, így ebből nincs mit kivonni. De ha beleteszel egy 38 MHz oszcillátort, már lesz.
A 6,5 MHz nem megy át a 38 MHz -es vídeó KF -en, tehát az bemeneto oszcillátorral közvetlenül nem megy. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2015
Bocs, de a dobváltó oszci rész és a hozzá tartozó kör nem 2 frekin megy, hanem egy frekin.....
Ott csak 1 KF vivő lesz és az átvitt sáv egyik szélén van kép-kf, a másikon a hang-kf... A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2015
Így van, a tévék intercarrier-rendszerű hangvételt használnak, tehát kell egy keverőjel az 5,5 MHz előállításához. Praktikusan a képvivő jele áll rendelkezésre és a csúcsegyenirányítós video-demodulálásnál ki is keveredik az 5,5 (6,5) MHz-es jel, amit FM-demodulátorral tesznek hallhatóvá. Ha egy tévétunert akar valaki rádiótunerré alakítani, akkor számoljon azzal, hogy a 38 MHz-es kf-kimenettel kell megtáplálnia az FM-demodulátort (vagy keverőt).
Idézet: „Ott csak 1 KF vivő van és az átvitt sáv egyik szélén van kép-kf, a másikon a hang-kf...” Most akkor hány KF vivő van? A csatornaváltó oszcillátora lekeveri a 6 - 7 MHz -es sávot. 31-38 MHz közé, amiben két vivő van. Az egyik a hanggé, a másik a vídeóé, ahogy írod is. Nem egy KF vivő van (a vídeó KF ben), hanem egy egész sáv, merthogy a TV jel, amit veszel, összetett jel.
Én pontosan tudom, de néhol vannak fogalmi zavarok.
Nem minden TV intercarrier rendszerű, de a régi csövesek ilyenek. Csak a speciális IC -kkel lehet megoldani a közvetlen vételt, különösen fontos volt a többhangú, és sztereó hangátvitelnél.
Akkor tehát ha jól értem vagy a képvivőt is beadom az antenna bemenetre vagy beadom a 38,x MHz-et (hirtelen nem tudom hova) ?
De első körben szerintem kipróbálom a "közvetlen" vételt. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2015
Először kell a TV típusa és rajza. Addig meddő vita. Lehet hogy hurokkal is be lehet csatolni a 38 Mhz-t. Igazából két szignál kellene a teszthez. Kipróbálni az elméletet 5 perc...
AT459 OC ViktóriaAT1461A OriluxAT4551 OrpheusCTV1556 SPOC Mór
Ezek közül lehet válogatni
Rajzot be kell szerezni, meg a többieket kikérdezni hova kössünk mit... A két szignál amúgy üzemkész, az egyik tud FM jelet is, tehát a mérés maga 5 perc. Leválasztó trafó is kell, de nálam van két szembe fordítható trafó, így ez megoldott.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |