Fórum témák
» Több friss téma |
A paralel-hangcsatornás megoldásnál van eltérés, de ott is lekeverik a hangvivőt. A 90-es évekig az intercarrier volt az elterjedt, akár csöves, akár tranyós volt a vevő.
Üdv Mindenkinek!
Nagyon elült a topik! A készülő rádióm képeivel hátha beindul itt az élet és más is kedvet kap az építéshez!
Pofás! Hangvégfok másik sasszin lesz, vagy nagyohmos fejhallgatóval használható?
Nagyohmos fejhallgatóval fog üzemelni.
Sziasztok!
Itt milyen értékű tekercseket kell használni? Sajnos sehol nincs leírva a doksiban.Bővebben: Link
Le van az írva, csak olvass figyelmesebben.
Például: Idézet: „A rezgőkör 1-3 pontja közti tekercs induktivitása a C6, 150 pF-es kondenzátor és a sávközép frekvenciájából adódik. A csatolótekercs a rezgőköri tekercs menetszámának egytizede legyen.”
A leírás egy 3,5MHz körüli szinkrodin vevőről szól.
Ebben minden rezgőkör közel azonos frekvencián működik. Így a beleépített tekercseknek is közel hasonló értékűeknek kell lennie. A bemeneti sávszűrőben lévő 150 pF kondenzátor értékekből kitudsz indulni. Abból a Thomson képlettel megtudod határozni a tekercs induktivitását. Az oszcillátor tekercset pedig a földelt kollektoros Colpitts oszcillátoroknál alkalmazott rezonancia frekvencia számítással tudod meghatározni az L és C tagokat. Persze a C tagok részben már adottak. A C5 C6 C7 C8 C9 komplexum a vissza csatolást állítja be a Bázis és Emitter közt. Ezek kapacitásának eredője amit az ott lévő "L1 lát" ~ 500-600 pF körül van. A másik oldalon lévő varikapos , trimmeres , fix kondis komplexumból pedig leginkább a fix 120pF + 22 pF dominál a többi csak finom hangolást végez nagyságrendben nem sokat változtat. (érdemes utána számolni 1 5 10 pF változás esetén mekkora frekvencia változás van vagy mekkora induktivitás változás kell , adott fix induktivitás változás esetén mekkora frekvencia átfogáshoz mekkora kapacitás változás kell ... persze vannak "ökölszabályok" átfogásról harmados/háromszoros (gyök 10)értékek rémlenek , de ha számolsz akkor egyértelműbb). Tehát a tekercs ennek a 2 kondenzátor komplexum eredő soros kapacitását "látja" ami befolyásolja a rezonanciáját. Kifejtve részletesebben: C5 C6 párhuzamosan vannak kötve ezek alatt sorosan kötve a C7 C8 C9 szintén párhuzamosan kötve. (C5+C6) X (C7+C8+C9) = tranzisztor oldali kapacitások eredője amit az L1 tekercs "lát". Az X itt a REPLUSZ műveletet jelöli A másik oldal eredő kapacitása: (C3+C4+C15) X C2 X (CD2+CD3+CD4) Ebből a legjelentősebb a C3+C4+C15 érték ezzel sávközépi frekvenciához tartozó frekvenciát belehet állítani ezt kellene figyelembe venni a méretezéskor. Persze a C2 is ott van de csak sorosan és így csak DC elválasztó szerepe van. Leginkább a diódák eredő kis értékű kapacitása fog dominálni mint párhuzamos kapacitás érték a rezgő körben. Tehát az L1 el 2 kondenzátor van sorba kötve: (C3+C4+C15) és a másik (C5+C6) X (C7+C8+C9) Tehát ezzel kell számolnod a 3,5 MHz sáv közepére kb.: 3,65 MHz re. C oszcillátor eredő [ (C3+C4+C15) ] X [ (C5+C6) X (C7+C8+C9) ] Tehát ebből kellene Thomson képlettel vissza számolni az L1 értékét. A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2015
Ha már SA612-vel építet rádió akkor próbáld ki ezt:Bővebben: Link
Én hamarosan szándékozom megépíteni, ma rendeltük meg az SA612-t. Az az előnye a Te rádiódhoz képest, hogy nem kell bele tekercseket készíteni, hanem a gyári 10,7MHz-es FM KF trafókat lehet bele használni. Meg lehet építeni mind 80, mind 40 méteres sávra. Sok szerencsét!
Az előzőekben linkelt pdf beli leírás alapján , nem véletlenül van külső ictől független lokál oszcillátor.
Valamiért a 612/602 keverő/oszc icben lévő oszcillátort megzavarja a bemenetére érkező változó szintű jel. Persze ha mint már részben AGC-zett állandó szintű jelet kap akkor ez a hatás már nem jelentkezik mondjuk mint BFOs demodulátor üzemmód.
Sziasztok!
Megépítettem a linken szereplő rádiót. Egy apró gondom van vele. A megadott tekercsadatokkal nem rezeg be. Az oszcillátor tekercsnél ha összezárok két menetet és a katódot egy fél menettel feljebb kötöm, akkor berezeg, viszont így 128 és 150MHz között működik. Ugyanígy ha kondenzátorral próbálom lentebb vinni a frekit akkor is behal. Próbáltam az anódellenállások helyett trimmert betenni és azzal állítani, de úgy sem változott a helyzet. A rádió PCC189-es csövekkel van megépítve. Mit lehetne csinálni, hogy kisebb frekin is berezegjen? A kapcsolás.
Addig játszottam az oszcillátor tekercs megcsapolásával amíg egyszer csak beindult. Igaz még kicsit recsegősen, de már szól.
Úgy érzem egyébként, hogy közeli adóknál túl nagy az erősítés, eléggé gerjed olyankor. Láttam egy másik rajzot, ahol be volt kötve egy AGC az első trióda földelt rácsához. Azt majd még kipróbálom, hátha segít. A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
Bővebben: Link Első teszt alkalmával készült videó. Bekötöttem az AGC-t, most a helyi rádió tökéletes, de a távoli zajos. Még változtatok rajta, hátha sikerül találnom egy köztes pontot, vagy ki lesz vezetve potira a finomhangolás.
Képes voltál építeni pulse counting vevőt Jól szól! Elgondolkodtató, hogy vannak nem általános műszaki tartalmak is.
Annyi csalás van az egészben, hogy jelenleg két germánium dióda is dolgozik benne. Próbálom még megoldani az erősítés szabályzását és akkor remélem még jobb lesz a hangja. próbálok mindig valami érdekeset megépíteni, így volt a fremodyne is, az is egy nagyon egyszerű szerkezet mégis működik. Ez picit bonyolultabb, de viszont a hangja is sokkal jobb.
Kossuth rádió tökéletesen jön. A többin még dolgozni kell. Bővebben: Link
FM vevőnél nem az erősítés szabályzást kell megoldanod, hanem a határolást. A számláló típusú demodulálásnak meg amúgy sem árt.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
Eleve nem értem hogyan is működik. Tudnátok ismertetni? Köszi!
Olyan KF frekvenciára kell lekeverni, amelyen már működnek a digitális áramkörök. Olyan PWM féle átalakítás történik, amelyet már egy aluláteresztő szűrővel demodulálni lehet. Meglehetősen lineáris az átalakítás, minél jobban négyszögesíted, annál jobb.
Bővebben: Link
Szendi mit nem értesz ?
Scaler vagy számláló elvű FM demodulátort? Az nem más mint egy "analóg fordulatszámmérő" nagyon egyszerűen. Frekvencia / feszültség konverter. A lekevert és erősített komparált / limitált KF jelet rá eresztik egy monostabil multvibrátorra. Az abból kijövő jelet pedig alul áteresztőn megszűrik. A bejövő KF jel lökdösi a rövid idejű monostabilt. A kimeneti impulzus sűrűség arányos a bejövő frekvencia változással. A MAROS-B is ugyan így működött 100 kHz második KF-en dolgozott benne a "scaler". A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
Valami számláló demodulátor volt egy-két első hazai Orion tévében is, EH 81 csővel, erre a célra kifejlesztve.
Lehetséges, nem emlékszem rá. Az AT501 -ben aránydetektor volt. Az AT603 -ban lehetett, abban volt FM vevő is.
Az AT 301, 302, 401A, 505, AT 403-ban volt ilyen, megnéztem. AT 603-ban már aránydetektor volt, mint ahogy a későbbiekben is.
Jut eszembe. Az EH81 -ből szorzó, vagy koincidencia demodulátort lehet készíteni, mint a TBA120 ból.
Tiszteletem!
Sokol 403, Orion pajti után következő célom egy pacsirta utánépítése, de csak az FM részé. Kapcsolási rajzot átnéztem. Egy korábban épített tranzisztoros superhet fm vevő építése sok tapasztalatot adott. Mellékeltem a 612 kapcsolási rajzát, kiemelve azt a részt, amit meg kellene építeni. Végfokot, tápot direkt hagytam ki, azok részletei még változhatnak. Elképzelésem szerint a manapság kapható kisebb alkatrészek, és az hogy kihagyhatom a hullámváltó felé kanyargó sok vezetéket jótékony hatással lesz a vevő stabilitására. Esetleges ötleteket, tanácsokat szívesen fogadok. (kivéve, hogy ne építsd meg, nincs értelme, stb. )
Ez arány detektoros demodulátor. Nyákosan csinálod vagy levegőben? Szerintem kell hozzá a tuner is
Persze! Tuner, kf-ek megvannak. Csőfoglalatok és minden amit csak lehet szokásomhoz híven egy bontottból nyerem.
Nyákon kell szerintem, anélkül káosz lehetne a vége.
Egyszerűbb is lehetne, Ha megvannak a 10,7 MHz -es KF -ek, és az aránydetektort tartalmazó utolsó KF is, akkor vagy egy másik ECC85, vagy két db EF83, 89, EBF89 csővel megépítheted,
Az ECH erre a célra nem annyira jó, az eredetiben is csak muszályból volt használva. Egyébként ha igazán jót akarsz építeni, akkor legalább 3 fokozatú KF -re lenne szükség, hogy a határolás megfelelő legyen. A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2015
Megvan mindkét gyári kf, azokat mindenképpen felhasználom, ahogyan a tunert is. Csak a rajzon ezek használatát nem jelöltem, hozzászólásomban elfelejtettem említeni. Sajnos nincs több bontani való pacsirtám, akkor tényleg lehetne még egy kf, de így is megteszi majd.
Egyébként a kékkel megjelölt áramkör életképes szerintetek is? |
Bejelentkezés
Hirdetés |