Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RC távirányítás modellekhez
Lapozás: OK   17 / 48
(#) kristontibii válasza sk8angel hozzászólására (») Dec 24, 2010 /
 
Igazából nem akarok bonyolult dolgokba fogni, csak építeni szeretnék egy normális autót.
(#) kisNETU hozzászólása Dec 25, 2010 /
 
Sziasztok!

Karácsonyra a fiaim távirányítható autót kaptak (egy dobozban kettőt). A meglepetés (laikusoknak, mint én), hogy mindkét távirányító és autó 27MHz-es, így egyszerre használhatatlanok. Lehetséges áthangolni? Mi a módja? Kérlek írjátok meg, de úgy, mint egy igazi laikusnak!

Köszönöm!
(#) Novak válasza kisNETU hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Az ilyen játékoknál az adó általában kvarcos, a vevő pedig egy szupreg vevő. Ez utóbbinak a frekvenciáját viszonylag könnyű módosítani, ha szétszeded, találni fogsz benne egy ferritmagos induktivitást, annak a magját tudod állítgatni. Az adóban viszont csak úgy tudod a frekvenciát átállítani, hogy kvarcot cserélsz benne. Keresned kell egy 27 MHz körüli kvarcot, aminek eltérő a frekije a most benne lévőtől.
A dolgot az bonyolítja, hogy a szupreg vevők nem túl szelektívek, tehát legalább egy fél MHz-cel jó lenn eltolni a frekvenciát, különben ugyan úgy reagálni fog mindkét adó jelére, főleg közelről.
Ha megnézed, hogy az adóban pontosan milyen kvarc van, vagy küldesz róla egy képet, akkor lehet, hogy tudok neked küldeni bele jó kvarcot.
(#) sk8angel válasza kristontibii hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Ha tényleg nem akarsz bonyolult dolgoka belefogni, nézz ki magadnak egy Almost Ready csomagot. Szerintem villanyossal kezdj, talán azzal nincs annyi "orális" munka.
Én először vettem egy Ready cuccot, kitapasztaltam, tanulgattam. Repcsiket készítek, szervót, vevőt, szabályzót gyárit használok, egyedül csak a BL motorokat fabrikálom itthon. Amúgy egy autóba annyira nem bonyolult egy szabi -uram bocsássmeg- igénytelenebb tökéletesen jó( gondolok a többcsatornás távoknál jelentkező problémákra). Ha bele akarsz vágni, mondd el mi mindent tudsz a témáról, szívesen segítek leginkább az elméleti dolgokban, a többi meg alakul majd.
(#) suno hozzászólása Dec 27, 2010 /
 
Hello!
Szerintetek egy ilyesmi jármű vezérlését hogyan lehetne megoldani?
Bővebben: Link

szeretnék egy hasonlót építeni kamera nélkül de lehet h kamerával.
(#) borvendeg válasza suno hozzászólására (») Dec 27, 2010 /
 
Hello!
A videót régebben néztem ha jól emlékszem ez wifis. Ebben a projektben nem is a vezérlésben látom a nagy problémát, hanem inkább a mechanika ami komoly munka és pénz.
Ha simán távirányítóval akarod vezérelni akkor el tudom képzelni BT-vel de akármilyen egyéb "tyúkbél nélküli" kommunikációval is.
(#) trudnai válasza suno hozzászólására (») Dec 27, 2010 /
 
Sima RC boltban kaphato taviranyito jo ehhez -- nyilvan olyat kell valasztani amit foldi jarmuvekre hasznalnak. A video kamerahoz a jarmuvon is kellene egy ado egyseg, az teljesen kulon van a vezerlestol, eskepobb is fel lehet szerelni -- vegulis az csak egy jopofasag, nincs gyakorlati haszna.
(#) suno hozzászólása Dec 28, 2010 /
 
úgy gondoltam, hogy van 2 tornádó (elektromos bringa) motrom annak lecsökkenteni a fordulatát és akk az szerintem jó lenne robi kapa kerekeket rátenni a vázat azt megheggeszteném pár szál zártszelvényből megoldható. Pneumatikus munkahengrek lennének a tolólapnál azt is találtam kb. 2 ezer Ft-ért csak a levegő utánpótlás a kérdéses. Nah a kamera része is kicsit rizikós mert 10 ezer Ft.ért találtam olyan térfigyelő kamerát aminek 40 m a hatótávolsága. (nem túl nagy).

Valami hasonlót nem nagy pénzből ki lehetne hozni.
(#) Mazsika hozzászólása Dec 28, 2010 /
 
egy kis érdekesség:

http://www.astlab.hu/rc/rcmain.html
(#) echo11 hozzászólása Jan 8, 2011 /
 
Hello mindenkinek!

Remélem nem teszik át ezt a témát márshova, mert már 2hete túrom az internetet, de nem találtam semmi használhatót ezzel kapcsolatban.

A kérdésem az lenne, hogy van itthon nekem egy tda7088 beépítve, működőképesen (kis rádió).Arra gondoltam, hogy ha áthangolom és csinálok hozzá egy adót, akkor néhány-száz méterig lehetne vele venni az adást, és egy mikrovezérlővel kombinálva is pár gramm így lehetne modell vezérlésnek használni. Elméletben működőképesnek tűnik, csak ott van probléma, hogy az adatfogadással még vannak gondok. Az alap gondolat az lenne, hogy az adót is egy mikrovezérlővel csinálnám, és I/O -kat küldenék, amit a vevő oldali vezérlő érzékel, és az előre beprogramozott dolgot csinálja. pl.:fél másodperc alatt 2jelet ad, és ha mind a 2 magas szint, akkor csinál valamit, ha csak az egyik magas, akkor mást (remélem érthető). A baj azzal van, hogy ha én az adóban magas szintet adok, akkor a vevőben csak egy kattanás hangzik attól függetlenül, hogy milyen hosszan adom a magas szintet (és ahogy a példában van, fél másodpercet kellene produkálni, aminek a szintjét a vevő negyed másodpercnél ellenőriz azaz a jel közepén, ezzel biztosítva van, hogy azt nézze, amit kell). Az igaz kérdés az, hogy 1)arra gondoltam, hogy egy megfelelően kis kapacitású kondenzátor "tárolná" a jelszintet a megfelelő ideig.Ez mennyire jó ötlet? 2) 3V tápfesznél a vevő mekkora feszültséget ad le, ha nincs adás és ha van?

Tudom, sokan azt tanácsolnák, hogy vegyek egyet, de ha úgyis itt van minden a kezem alatt, amiből lehetne csinálni, akkor megpróbálnám. Természetesen, ha összejön, szívesen publikálom.
(#) echo11 válasza echo11 hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
hoppá, az nem negyed, hanem nyolcad másodperc az ellenőrzésnél...
(#) Mallar hozzászólása Jan 8, 2011 /
 
ezt simán felteheted valamelyik pic-es topikban. Amugy Én is egy ilyen projekten vagyok. Sajna még csak most ismerkedek a mikrokontrollerekkel, de kis rutin után nekilátok egy két motoros tank mozgású kis járgánynak. frankón PWM motorszabályozással. Elég korrekt kis gépet lehetne így csinálni. A rádiót felejtsd el erre a célre. Túl nagy és abban a frekvenciasávban nagyon sok zavaró dolog van. áthangolni valami egzotikus frekire szerintem túl macerás. Van erre a célra RF modul. Nagyon egyszerű cucc
vevő
adó
kijön 3ruppóból és megvan a sokkal kisebb, modul-demodulátorod. Én majd ezzel igyekszek csinálni. Meg lehet oldani pic nélkül is, de azt nem írom le és nagyobb lesz az áramkör mérete is meg nem lesz lehetőség motorszabályozásra. Szóval mindenképp a pic a nyerő. A pic programra kering pár ötlet a fejemben de előbb villogót meg iyleneket fogok úgyis építeni, hogy megízleljem a mikrokontrollerek misztikus forrását.
Írj rám bátran, ötletet kéne cserélnünk.
(#) rascal válasza echo11 hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Szia!
Bocs, hogy beleszólok különösebb jártasság nélkül, de ha egy rádióban van a tda IC-d akkor nem lehet, hogy az úgy van összerakva, hogy DC-t egyáltalán nem visz át? (alapsávi logikai jeleket én annak veszek) Lehet, hogy valami hanggal kellene modulálnod, mint a telefon tone üzemmódja és azt dekódolni a vevő oldalon.
(#) echo11 válasza Mallar hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Hello!
Ezek nem is rosszak(csak egy kicsit drága, de úgy nézem meg is éri).Még nem ástam bele magam, de leírnád egy kicsit részletesebben, hogy hogyan megy, mert lehet, hogy ez lesz a megoldás. És vannak adatok róla, hogy milyen antennával mekkora a hatótáv és a vevő tömege (repülőbe lenne)?

Előre is köszi.
echo11
(#) pucuka válasza echo11 hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Nem kellett volna az egész internetet "bújnod", elég lett volna csak ezen a fórumon átolvasnod a néhány modellirányítással, valamint a rádiós adatátvitellel foglalkozó topikot. És új topikot sem kellett volna nyitnod
Rádiós úton impulzusokat (adatokat) legegyszerűbben ASK (amplitudó shift keying) modulációval, van vivő, nincs vivő, vagy FSK (frekvencia shift keying), a vivőfrekvenciát meghatározott kis frekvenciával eltoljuk (hangoljuk) módszerrel lehet átvinni. Léteznek más modulációs módok is, de ezek a legegyszerűbbek. Ezek valamelyikét használják, az elébb említett modulok is. Ha nem nagyon értesz a rádiós dolgokhoz, legegyszerűbben (és legolcsóbban) ezekkel a modulokkal érhetsz célt. Ezzel a módszerrel lehet két mikrovezérlő között vezetéknélküli kapcsolatot létesíteni, és hogy ezekután a mikrovezérlőkkel hogyan vezérled a modelledet, "már csak" programmozás kérdése. Ha beleolvasol azokba a topikokba, amelyek az ilyen adatátvitelekkel foglalkoznak, láthatod, hogy azért van buktató bőven, még így is.
A frekvenciaválasztás, pedig nem tetszőleges, törvények szabályozzák, ebből a szempontból is célszerű ha kész rádiós terméket veszel, használsz, nem kell foglalkoznod jónéhány előírással, törvénnyel.
Méret, súly, üzembiztonság szempontjából is előnyösebb a vásárlás.
A hatótáv szempontjából lényeges a vevő érzékenysége, az adó teljesítménye (korlátozott), és az antennák milyensége. Az antennák mérete szempontjából fontos a frekvencia, minél magasabb, annál kisebb a mérete.
(#) echo11 válasza Mallar hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Hello!
Arra gondoltam, hogy szeritem inkább (ha te csinálod az egészet), a DC-motor nem jó, mert szénkefés, indukálódhat nagyfeszültség (zener diódával kivédhető, de így sem túl elegáns). Szerintem a 3fázisú motor sokkal jobb, bár nem tudom, hogy hajtásra mennyire jó (repülőbe szinte csak ilyen van hajtóműként).Előnyei: nincs kapcsolat az álló és forgó rész között, nagyon egyszerű a vezérlése (nem kell pwm sem), könnyű de erős, a legfontosabb: te is tudsz tekerni otthon egyet egy CD-meghajtó motorból, de az összes winchesterbe, amit szédszedtem alapból is 3 fázisú motor van, iszonyatosan jó csapággyal.Egyébként én AVR-ezek, szerintem, ha még nem vettél PIC-et akkor érdemesebb AVR-el kezdeni. Egyébként én sem vagyok valami nagy a mikrovezérlőkben, de egy hét alatt el lehet jutni addig, hogy a boci-boci tarka is menjen. Ezenkívül a komolyabb dolgokat is nagyon jól leírja Fizikus a cikkeiben.[sub][/sub][/sup][sup][sup][/sup]
(#) Mazsika válasza echo11 hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Szia!

Konkrétan: repülőhöz tudsz venni olcsón:
Futaba T4EXA 4 csatornás PPM, 35 MHz;
Futaba T6EXA 6 csatornás PPM/PCM 35 MHz;
Futaba T7C 7 csatornás PPM/PCM 35 MHz,
6 csatornástól létezik 2.4 GHz-es FASST (Futaba Advanced Spread Spectrum Technology) rádiómodullal is

egyszerű repülőhöz megfelel a T4-es, de ajánlott a több csatornás rádió hogy ne kelljen havonta áttérni más rádiókra mert úgyis "kinövöd"

Futaba márkában léteznek még: T8U, T9C, T9Z, T10C, T12FG, és további típusok

Olcsó alternatíva: Multiplex CockpitSX 35 MHz-es 7 csatornás PPM modulációs computeres rádió beépíthető frekvencia scannerrel; ebből is létezik már 2.4 GHz-es

Hitec Flash5, PPM 5 csatornás computeres 35 MHz;
Hitecből más típust nem ajánlok, gyöngék, sok szoftverhibás,

Spektrum DX5 DX6, DX7 2.4 GHz-es
ez egyedülálló abban a tekintetben hogy a modellmemóriák nem keverhetők össze a különböző repülőgépekkel, mert minden modellhez, amit betáplálunk a memóriájába, generál egy egyedi azonosítót, így a véletlenül másik modellhez beállított adatokkal a "rossz" modell nem indul el (Model Match System)

Ha te akarsz mégis építeni rádiót, akkor ajánlom figyelmedbe:

http://www.astlab.hu/rc/rcmain.html
(#) Mazsika válasza echo11 hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Általában egy vevő tömege 8-9 gramm
hatótávolság: ha azt mondják egy adóra / vevőre a modellezők, hogy "teljes hatótáv", azalatt 1000 métert kell érteni. Modellt azonban 200-300 méternél messzebb úgysem viszünk el, mert úgysem látjuk
(az én egyik vitorlázógépemmel elért, rádiós magasságmérővel logolt magassági rekordom 527 méter, ne tudd meg... kifolyt a szemem)

A Futaba FASST rendszerek hatótávolsága kb 2500 méter.

Egyebekben összegzésként én azt javaslom neked, hogy modellirányító adót / vevőt semmiféleképpen ne építs.
(#) kRoy válasza echo11 hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Nem akarlak elszomorítani, de egy 3-fázisú BLDC vagy PMSM motor vezérlése jóval bonyolultabb és komolyabb eszközöket igényel, mint egy szénkefés DC-motorhoz való full-bridge. Elég ha összehasonlítod a kétféle motor vezérlőinek árait egy modellboltban. A szénkefés vezérlés kijön 5e-ből, a kefenélküli 10-ből sem nagyon. Abban egyetértek, hogy a kefenélküli motorok sokkal megbízhatóbbak, de ha valami miatt nem felel meg a készen kapható vezérlő, akkor készülj fel sok új dolog megtanulására
(#) echo11 válasza kRoy hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Hello!
Ez nem nekem kell, csak tippnek mondtam de úgy gondoltam, hogy egy mikrovezérlővel féllépéses módban könnyebb egy 3fázisú brushless motort vezérelni, mint egy DC-t PWM-el, mert az elsőhöz "csak" az egyes lábakra magas vagy alacsony szintet kell kapcsolni. A DC ben az a jó, hogy annak elég egy FET vagy ilyesmi a 3-al szemben. Ugye nem mondok hülyeséget?
(#) echo11 válasza Mazsika hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Hello!

Ez melyik vevőre vonatkozik amit Mallar írt vagy amiket modell boltban lehet venni? Sajnos én is kezdek rájönni, hogy házilag igazán jó dolgot nem lehet összerakni sajnos :no: .
(#) Mazsika válasza echo11 hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
http://www.origomodell.hu/rex-mpd-fm-35mhz-p-2715.html

ez modellezőboltban , 35 MHz-es, 15 grammos, kicsit nehezebb

ez pedig a Futaba FASST 2.4 GHz-es, 9.8 gramm
http://www.origomodell.hu/617fs-24ghz-fasst-p-4673.html
(#) kRoy válasza echo11 hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
A BLDC motorról itt olvashatsz bővebben, amit féllépéses módban vezérelhetsz az a léptetőmotor, arról pedig itt olvashatsz.
Ugyan mindkettő kefe nélküli motor, de míg a BLDC motor képes folyamatos forgómozgásra, a léptetőmotor diszkrét mozgások sorozatával hoz létre folyamatosnak tűnő forgómozgást.

DC motor vezérléshez valóban elegendő egyetlen MOSFET is, de ha irányváltást is szeretnél, ahhoz már "H" vagy "teljes híd" (full bridge) kapcsolás szükséges. Bővebben: itt
(#) Mallar válasza echo11 hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
A gyári adóvevők nagyon drágák ahogy én néztem. Ezért a kis jószágért 3000Ft szinte semmi. Házilag építeni nem kivitelezhető véleményem szerint. Hatótáv ilyen RC járgányoknak kényelmesen elég.
Motornak mindenképp énis a DC-t ajánlom. Annyira nem bonyolult a PWM, egyik fórumban már firtatták, hogy a legegyszerűbb megoldani kontrollerrel és szépen le is szedtem az anyagot képekkel együtt. Van Benne védelem meg minden.
Bár én nem szeretem a repcsiket, mint említettem tankot akarok ezzel vezérelni. Esetleg ha szépen megkérlek tudnál nekem egy komplett AVR környezetet ajánlani privátban? (
-Mindenképp C fordító
-Égető program
-Egyszerű Programozó hardware
-Egy pofás kis AVR amiven ajánlatos kezdenem
)
Figyu a problémánk végülis az, hogy a modul-demodulátor egység csak egy csatornán viszi át a jelet. A bolti az nyílván sokcsatornás, de nem kell megijedni, van megoldás erra a problémánkra.
Manchester kódolás
A dolog lényege az, hogy mint a képen is láthatod, mikor elküldessz egy csomagnyi bit információt, akkor tudod a kódod hol kezdődik és hol ér véget. Sajnos nemtudom hogy lehet ezt megvalósítani kontrollerrel, mert hangsúlyozom még sohasem fogtam a kezemben kontrollert (majd hétfőn ) De az biztos hogy meg lehet oldani, mert ahogy nézegettem a manual-okat sokszor láttam olyan címet, h "Manchester Coding). A megoldás nyílván nem bonyolult. Ezzel a módszerrel fogsz egy bitláncot ami tartalmazza a kellő információkat a repcsihez, elküldöd, azon az egy porton át, a vevő kontroller megkapja, tudja hol kezdődik a jel és hol ér véget. Értelemszerűen szétszedi és tudja mi a dolga.
Remélem nem írtam nagy hülyeségeket, ha igen, légyszi javítsatok ki, hogy tanulhassak.
Ui.: Echo11 várom szó szerint 38 fokos lázasan a PM-ed
(#) Mallar hozzászólása Jan 8, 2011 /
 
Remélem nem gond, hogy másik fórumból mutatom a képet, ott találtam, nem akarok szerzői jogokat sérteni nem az enyém na tessék:
H bridge védve, leválasztva, szűrve midnen amit szoktak ezzel csinálni hogy frankó legyen. Én majd így akarom az irányítást megoldani, csak visszamenet nélkül két motorra.
(#) echo11 válasza Mallar hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Hello!

Jaj! Azért nem kell rosszul lenni, annyit nem ér az egész.

Egyenlőre nem is a kódolás meg a többi a baj, mert azt még meg lehet oldani, mikrovezérlővel meg főleg. Úgy néz ki, hogy az lesz amit mondtál (HM-T868S) feltéve, ha rájövök, hogy mi is ez. Úgy kell venni, hogy az adó DATA lábán lévő jel a vevő DATA lábán jelenik meg? A hestore-on lévő adatlap semmit nem mond el róla. Erről tudsz infókat, vagy csak elhatároztad, hogy veszel? Mert ha tudod, hogy hogyan megy, akkor nagyon kíváncsi vagyok rá. Ezen töröm a fejem már fél napja.
(#) echo11 válasza Mallar hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Hello!

Ez nagyon profi vezérlés csak hajrá, de én inkább maradok a 3 fázisúnál mert erre a célra nem jó a szénkefés DC.
(#) Mallar válasza echo11 hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Volt egy cikk az fm kommunikációs modulokról. Abban bemutatja. Amugy annyi, hogy ráadod +5 voltot, bekötöd a földet. ugyanezt a másikon is. és amit ráküldesz az adó jel lábára az megjelenik a vevő jel lábán Ilyen egyszerű.
(#) echo11 válasza Mallar hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Hello!

Ment az üzi! Ezt nem hiszem el... Láttam már többször is, de nem gondoltam, hogy az ez. :bummafejbe:
(#) echo11 válasza echo11 hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Hello!

Most alaposan megnéztem Topi cikkét, de ő nem azokat a modulokat használja, amiket mutattál. Ezek így együtt 3,300-ra jönnek ki, ami nem nagy összeg de nem tudom, hogy milyen a hatótáv.

echo11
Következő: »»   17 / 48
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem