Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Rendezvény-hangosítás (PA) hangtechnikái
Témaindító: sound.man, idő: Nov 25, 2007
Témakörök:
A tekercs adatai- 6 méter hosszú, 0,4-es vastagságú drót van a tekercsen. A többi adatot mellékelem. Sok sikert hozzá.
A váltóét azt nem tudom, de a hangfal hátulján azt írja hogy 30Hz-20KHz (-3db) 105db érzékenység.
Ott a BEAG/Huszty Dénes-féle megoldás is.
Megmutatod? Az hol vág?
Az nem vág, csak a relés védelmeikre gondoltam. Mivel írtad, hogy nem izzós megoldást keresel.
A hangszóróval párhuzamos ellenállás teljesen fölösleges ilyen esetben. Tölcsértől függően, de nagyjából 3000Hz fölött lehet használni ezt a magasat, és az előbb említett 2,7u-val kb. 5000-hez kerül a töréspont. A tekercsnek inkább az induktivitásértékét lenne érdemes tudni, mint a fizikai méreteit.
Az a baj, hogy ha megy a buli aztán a relé kattogtatja nekem le a magasat az nem túl jó. Lehet, hogy az izzós marad mégis csak.
Nem teljesen kapcsolja le. Csak csökkenti a hangszóróra jutó teljesítményt.
Viszont van ilyen tranyós megoldás is, olyan mint egy limiter féleség. Az milyen?
Hát tranzisztorral is ki lehet nyitni egy relét. A monacor-féle pl. olyan, hogy trimmerrel állítgatható a megengedett feszültségszint.
De igazából a hangszórókat nem a nagy amplitudójú és rövid ideig (50-100ms) tartó jelek tehetik tönkre, hanem inkább a huzamos ideig fennálló, alacsony crest faktorú (csúcstényezőjű) pl. max. kimenőteljesítmény elérése után négyszögesedő jelek. Ettől kellene védeni.
Van otthon egy oylan rajzom amibe már efelejtettem mi van de van egy trimmer azzal beállítható egy szint és afelett nem egedi a dolgokat a magasra. Ha hazaérek majd felteszem. Drága a magas és nem szeretném minden buli után cserélni.
Nehéz jobbat találni, az egyszerüsége ellenére, még dinamika kompressorként is funkcionál, RMS-re, ráadásul .
Ha betalálsz egy jobbfajta, kistorzitású tipust, akkor a hangot is alig rontja. Az elsivel (Bourns) is lehet probálkozni
Azért az izzóhoz képest, az általam említett megoldás jóval kifinomultabb, adott időre átlagolt felvett teljesítményt figyel, és számításba veszi a lengőcséve lehűléséhez-felmelegedéséhez szükséges időt is.
Sziasztok!
Érdeklődnék hogy szerintetek EZ a hangdoboz az árához képest milyen (most inkább hangerőt helyezem előtérbe mint a minőséget)?
Ha a mélyet módjával adagolod, talán hangos is lesz.
A magasat is óvatosan, mert a piezó hajlamos átütni, és melegszik is.
Nincs valami olyan tervetek amibe két 15"-os nyomó kell és nagyobbat tol mint két rutse? Van egyáltalán ilyen láda? Mert most van 4 darab teljesen egyforma 15"-os nyomóm, de négy rutse-ba és így nagyon sok helyet foglal meg nehéz cipelni. Hátha kisebb ládákkal el lehetne érni ugyan olyan hangnyomást.
Hogyne lenne.
A gond csak a súlya, mobilitása
Éppen írtam, hogy a 4 rutse jó nagy. Olyan dobozka kéne amiből négy tudja azt mint a rutse vagy kettő amibe két 15"-os nyomó kell és tudja azt amit a két rutse. Valami ötleted nincs? Valami band pass horn? Pl HD15 az tudná ha összeforgatnám? Vagy valami más ötlet?
Kis tölcsér nem mélytölcsér. Ez alapvető szabály. Ezek a tölcsérnek nevezett HD15 és hasonló hangsugárzók 60-80Hz alatt nem nagyon szólnak.
Hát, a mélyközéptől szinte semmivel nem várhatsz többet, mint pl. egy HA31-től. Nem egy érzékeny hangsugárzó.
A piezo magas meg nem működik normálisan abban a tartományban, ahol a mélyközép hibái miatt, már bőven szólnia kellene.
Csodák nincsenek
Nekem a Karlsonok beváltak 83x57x46 cm, de mégjobb volt a mély a kettös előlapú kitalációnak. A méret maradt, Próba üzemre odadtam a BKK-ásoknk, Karlsonjaim lecserélésére. ( Ingyen kicsréltem vola 2 év után !, de maradtak a Karlsonoknál )
Pedig abban semmi csodálatos nincs, csak egy iránykarakterformáló szélessávú rezonátor.
Sziasztok!
Nemsokára befejezem az erősítőmet és ahhoz szeretnék építeni egy külön egységből álló hangszínszabályzó és alul áteresztő szűrő párost! Mindegyiket 2x szeretném megépíteni mert egy 4 csatornás erősítőhöz kellene! Ha kicsit bonyolultan magyarázok csatoltam egy vázlatot hogy könnyeben meg lehessen érteni! Találtam az oldalon mindkettőt de nincs velük tapasztalatom ezért titeket szeretnélek megkérdezni hogy mennyire jó a hangzásuk! A 2 kapcsoláshoz a link alul áteresztő szűrő hangszínszabályzó ! Ha esetleg tudtok hatásosabb vagy az én céljaimra jobban megfelelő kapcsolást akkor legyetek szívesek osszátok meg velem! Válaszotokat előre is köszönöm!
Az alul áteresztőt én is megépítettem.Ha mindnet jól csinálsz(a kimenet mind két szálát nem a gnd-rekötöd) fog működni és nagyon szép mélyt ad.
Rendben köszi szépen!
Akkor már csak a hangszínszabályzó maradt hátra!
Mármint magassugárzó védelmére?
Milyen hangváltót használsz hozzá?
Vagy magashangszóróhoz is jó. Lett említve pár megoldás, ami a lengőcsévét megpróbálja nem elszenesíteni.
Én magashoz 12 vagy 18dB/Oct-os hangváltót használok előtétellenállással.
Ez igazából teljes mértékben hangszórókészlet függő.
Minél meredekebb, annál kevesebb az esélye hogy tönkremegy a nemkívánt frekiktől
Attól esetleg igen, de egy magasfrekis gerjedésen, vagy torzításba vezérelt négyszögesedő jelen ez semmit nem változtat.
Másrészt hogy milyen levágási meredekségű szűrővel működőképes a hangszóró, az kevésbé védelmi, mint illesztési szempont, a középtartományért felelős hangszóró tulajdonságaitól legalább annyira függ, mint a magashsz mechanikai vagy elektromos korlátaitól. |
Bejelentkezés
Hirdetés |