Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Számláló
Igazad van, mindig teljesül, elnéztem...
Bár én jelszint hibára nem gyanakszom, azt is kipróbálhatod, hogy normális TTL-re cseréled, ahogy ManGroove modja. Bár annak idején én az LS-sel is szívtam: nagyon érzékeny ez az IC...
Korábban volt már hasonló problémám digitális IC-kkel, bár azok CMOS-ok voltak. Akkor segített az, hogy lemostam aromás hígítóval a gyantát a panelről. Most lemostam ezt is, de sajnos ez sem segített.
Sajnos nincsen tárolós szkópom. :no: Más ötletem pedig nincs azóta.
555 5 lábra szoktak rakni 10-100 nf kondit (esetleg)
Az 555 nélkül is próbáltad, direktbe hajtani a számláló bemeneteit? Ilyenkor hogyan viselkedik az áramkör?
Üdv!
hehez 1 fotocella kell és ez egy nagyon alap dolog de ha pl van egy laptopod és odavized egy egeret szétszedsz és rákötöd a ball katt gombra és vanak olyan progik amin bekel álítani valamit számon vagy ilyesmi ahol betudsz álítani valamit és akkor úgy
Akkor meg aztán pláne prelleg. Pont ezért tettem be oda az 555-öket.
Értem. Mi lenne, ha a nyomógombbal párhuzamosan egy 10u és egy 47n kondit kötnél párhuzamosan. Nekem prell-re ez vált be leginkább. Ugyancsak léptetés céljából használtam számlálóhoz. Ráadásul nem is mikro kapcsolóhoz, hanem nagy méretű, hagyományos érintkezőjű nyomógombokhoz. Egy próbát megérne, hogy a számláló helyesen megy e.
Üdv!
Idézet: „Mi lenne, ha a nyomógombbal párhuzamosan egy 10u és egy 47n kondit kötnél párhuzamosan.” Hogyan gondolod? Mert én morzés nyomógombokat használok, arra nem lehet csak úgy párhuzamosan kötni semmit, mert három lába van. Egyébként kísérletezgettem és sikerült némi javulást elérnem azzal, hogyha az 555-ök bemeneteit felkötöttem a tápra, hogy a gomb megnyomása idején amíg nem ér át az árintkező a másik kontaktushoz, addig még a tápra legyen kötve a trigger bemenet. (Persze ilyenkor R80 helyett rövidzár kell, szóval S2 szerepét is kicsit át kell variálni hogy ne csináljon zárlatot.) Illetve azzal is javult a dolog, ha R48 és R53-al párhuzamosan kötöttem 1-1db 100nF-ot. Így már egész tűrhetően lépked, de sajnos még mindig néha kettőt lép egy helyett. Úgyhogy valamit még mindig ki kellene találni.
Ja és az R48, R53-al párhuzamosított kondik bár javítják a dolgot de mégsem jók, mert a rajz bal felső sarkánál lévő vezetékeken érkező impulzust (automata méréshatár-váltás) ezek a kondik szépen elvezetik a táp felé és így nem működik az automata méréshatár-váltás.
Egyszer a munkatársam épített egy frekimérő bemenő fokozatot aminél kb 2Mhz környékére egy tranzisztoros fokozatot tervezett (sima inverter) .No az egész kapcsolásból csak ezzel volt baj.A munkaellenállásokat a végén már egész kicsire cserélte ,de még úgy sem lett tökéletes.próbáld a kollektorellenállásokat csökkenteni,ill az egész tranzisztoros diódás valamit kapukra cserélni.Lehet nem elég gyors a szintváltás.Ha 555 tel próbálod direktbe, tegyél közé egy smittrigger bemenetű kaput.(tapasztalataim szerint az 555 eléggé lassú).
Sajnos nem tudok lerakni a nyákra még kapukat, mert borzasztóan bonyolult a nyák, semmi hely nincs már rajta.
De most próbálgattam és így hogy a trigger bemenetet felhúztam egy ellenállással a tápra, egész tűrhetően lépked. Még azért próbálok kicsit csiszolni rajta mert azért így sem tökéletes...
A morzeérintkezős nyomógomb 1-es 2-es lábára kötni a 10u+47n párost. Valamint. Az 555 triger bemenetét egy 10K-val fixen tápra, ahogy csináltad is, és a nyomógomb 1-2 lábaival meg testet kapcsolni.
Így működnie kéne rendesen. Üdv!
Üdv mindenkinek!
Én egy olyan számlálót szeretnék megépíteni amely 4 digites és be lehet állítani egy bizonyos számot és visszafélé számol nulláig.Ha eléri a nullát akkor húzzon meg egy relét.Akinek van ötlete kérem ossza meg velem.A PIC-es dolgokban nem vagyok otthon. Ez a kapcsolás egy tekercselőgéphez kellene. Előre is köszönöm!
Szerintem LCD modulban lehet valami hasonlót kapni ,talán a kimeneti jelfogó nincs .
Szerintem valamelyik knight rideres kapcsolást át lehetne alakítani a célnak megfelelően.
Azokban is a kimeneteket léptetik, neked is ez kell. Annyival kell kiegészíteni, hogy kell rá rakni egy set kapcsolót, amikor be tudod állítani az induló értéket, illetve visszafele kell számláljon 0-ig. A 0-nak megfelelő kimenetre pedig rákötöd a relét. Az ütemet persze ebben az esetben nem egy 555-ös fogja adni, hanem a tekercselőd 1-1 fordulata. És bár nem vagyok otthon pic-ben, azért szerintem is jóval egyszerűbb és kevésbé alkatrészigényes megoldás lenne egy programot írni rá
Megépítette már ezt valaki? Kiváncsi lennék a tapasztalatokra. Nekem, tekercselőgéphez kéne.
Tekercselő géphez azért nem javaslom mert nem tud visszafelé számolni -ha jól látom- , csak ha a gombot/kapcsolót nyomod.
Tekercselésnél (legalábbis ahogy nálunk csinálják) számtalanszor előfordul hogy egymásra szalad egy két menet amit visszahúzva korrigál az illető.No erre ez a számláló mindjárt csal is két menetet.(bár ha ez nem lényeges....)
Hát igen, ez forgásirányt nem érzékel, de ha "count down" módba kapcsoljuk, akkor visszafelé számol (elvileg). Tudtok ajánlani valami jobbat? 4 digites kéne.
Szia
Csatoltam egy rajzot ami alapján el tudsz indulni a tervezésben, bár elég alkatrész temető, mindössze 12db IC . Az optokapu fényének megszakításával léptethető a számláló, de helyettesíthető sima kapcsolóval is. A 74132-es smith triger kapuk végzik a pergésmentesítést, a B1-B4 kapcsolók csoportonként a kódkapcsolót helyettesítik, a Load kapcsolóval lehet a beállított értéket a kijelzőre íratni. A 2db 7425-ös 4 bemenetű NOR kapuk (helyettesíthető több 2 bemenetű NOR kapuval is, úgy látom a hestorban nincs) és a 7408-as 4-ből 3 AND kapuja végzik a 0 figyelést, a kimenetén a tranzisztoros kapcsolótaggal, a LED helyére relé tekercset is be lehet rakni, csak úgy kell megválasztani a tranzisztor típusát, hogy bírja a relé tekercsáramát, az ellenállások értékét is módosítani kell hozzá. A 74247-es IC-k hajtják meg a kimeneteikre kötött közös anódos kijelzőket. A Lamptest kapcsolóval lehet a kijelzők szegmenseit tesztelni, az RBI-BI/RBO bemenetek rajz szerinti bekötésével a legkisebb helyi-érték kivételével a felesleges 0-ák kioltódnak (a Tina-ban valamiért nem működik, megépítve igen), Ha nem akarod használni, ezen lábak tápra kötésével teheted meg. Egy PIC-es kapcsolással jobban járnál, sokkal kevesebb alkatrész, kisebb panel egyszerűbb nyákterv. A tokok számát figyelembe véve még olcsóbb is. Bari
Sziasztok!
Adott egy kapcsolás 2 fototranzisztoros érzékelővel. Ezek Schmidt triggeres komparálás után egy 4-bites bináris 74193 fel/ le számolót vezérelnek, ahol a számlálás irányát az éppen aktív fototranyó jelöli ki. Helyesebben kaszkádba kötöttem 2 ilyen számlálót, így 255-ig tud elszámolni a kapcsolás, amit szimplán 8 leden kijeleztetek. Idáig működik is. Azonban szeretném, ha nem ledeken jelezné ki az értéket, hanem 7 szegmenses kijelző(kö)n. Mondjuk 0..99-ig. 4511-es bcd dekódereket használok és két darab közös katódos egy digites 7 szegmensest (mondjuk van ilyenből 2 digitesem is). Odáig eljutottam, hogy csináltam egy modulo-10-es osztást (mind2 számlálón), így 0..9ig rendben van a dolog. De itt elakadtam, a 2 jegyű számok kijelzésével sajnos nem tudok mit kezdeni. Fontos, hogy kontroller nélkül szeretném megoldani. Még csak most kezdtem el "komolyabban" ismerkedni az elektronikával, szal ha tudnátok segíteni az nagy örömömre szolgálna.
Hali.
Nincs valakinek kedve írni egy progit egy PIC16F628A-ba, és az egy számláló lenne? 0-99 . Lényegében egy eredményszámláló 4 kijelzővel. Vagy ez a program írás nem olyan egyszerű?..
A gondolatmenet majdnem jó. Ott lehet egyszerűsíteni, hogy nem bináris, hanem decimális számlálót használsz kaszkádba kötve, pl. 74192-t. Ennek a kimenetére meg mehet a 4511.
Hello!
Szeretnék egy bekapcsolás számlálót beszerezni és ebben kérném a segítségeteket! Adott egy 1000 W-os egyfázisú elektromos szivattyú motor(ezt egy nyomás érzékelős kapcsoló kapcsolgatja), ami óránként max 25 indítást visel el, ezért jó lenne ha lenne egy számláló ami számlálja hogy óránként hányszor indul a motor, és ha meghaladja a 25-öt akkor letiltja a bekapcsolást. Létezik ilyen? Hol lehet beszerezni? A szivattyúhoz saját nincsen. Előre is köszi!
Szerintem ez a szám eléggé mást takar mint amit te értesz alatta.(pl nyomtatóknál a havi nyomtatható lapmennyiség is ilyen ,ha túlléped sem történik semmi ,maximum az élettartamra kiirt 2 év hamarabb letelik,illetve nem igazán szeretik a folyamatos üzemet.)
Én igen csak elgondolkoznék hogy egy 1KW-os motort miért kell 2 percenként indítgatni,ha viszont ez fontos akkor esetleg azt korlátoznám hogy mennyi ideig menjen maximum vagy mennyi ideig álljon minimum.Ha valamelyik értéket beállítod kb 2 percre akkor a kapcsolóra előírt számot már nem is tudod túllépni.(ha hidrofor akkor nagyobb tartály,több levegő a tartályba,csere hidromatra..)
hellosztok !
olyat szeretnék csinálni hogy 4017 el hajtanék meg egy 7 szegmenses kijelzőt és 1-9 el tudna számolni . megoldható -e?
Csak diódák kérdése az egész.de jobban jársz egy bcd-ben számláló ic-vel meg egy bcd-7szegmens dekóderrel.
A diódákat úgy kell bekötni ,hogy pl az 1 hez tartozik a B meg a C szegmens akkor ezeket egy diódán keresztül rákötöd a 4017 1 kimenetére a 2 számnál meg a hozzátartozó szegmenseket a 2 kimenetre... és így tovább.De előtte a 4017 kimenetére kötni kell egy egy tranzisztort mert ennyi ledet egyszerre nem tud meghajtani.Valamint ha a kijelződ nem független ledekből áll ,minden diódával kell egy soros ellenállás. |
Bejelentkezés
Hirdetés |