Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szélgenerátor építési problémák
Lapozás: OK   495 / 507
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
A nagy iránya megegyzik a kicsiével?
Reggel újrarajzolom.
(#) legmag hozzászólása Márc 24, 2017 /
 
12 pólusra kötöm, hogy alakulnak a kezdetek és a végek?
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
1nél bemegy, hétnél kijön, 2nél bemegy, 6nál kijön.
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Tulajdonképpen nem is kellene újrarajzolnom, a kötési számok ugyanazok lennének, (1be 6 ki) csak a tekercs szélesebb, egy fél kalickaoszással csúszik a fázis.
Persze a kis és nagy tekercsek sorba kötései pluszban jönnének.

De hogy érted, hogy 12 pólus?
Új forgórész készül?
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2017
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
El is készült, most kötném el a tekercseket 12 pólusra.
Szóval ugye Kezdet a Véggel lesz kötve, csak hogy meglegyen a 120 fok a fázisok között hol menjek be, és hol jöjjek ki?
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2017
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Várj, félreértettem, azt hittem a kötések készültek el....
agyalok.
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Most a mezei 6 tekercs 12pólus elkötésre gondoltam.
1, 3, 5, nél lesz a kezdet, vagy ez csak 60 fok?
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Megvan még a régi forgórész?
Nem is gondoltam 12 pólusra, a kialakítás miatt, ezért csináltam kötésrajzot.
A probléma ott van, hogy 6 pólussal a pólusszéleség egy kicsivel kisebb volt mint a fázistekercs szélessége, ahogy a nagy könyvben meg van írva. 12 pólussal viszont a tekercs előtt egyszerre két pólus lesz... vagy 1+2 fél.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2017

12p.png
    
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Megvan, ugyanaz a forgórész, 12 lapolással, csak most egyesével váltakozva vannak a mágnesek, így 12 pólus, bármikor visszarakható kettesével váltakozva 6 pólusra.
most a 12 pólust akarom kipróbálni.
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Szerintem kár vele fáradni, a pólusok nem a tekercsen keresztül záródnak, hanem a tekercsen belül...
A feszültséget csak a három kalicka szélességű kis tekercsekből kapod a nagyok csak ellenállásként lesznek benne....

Még egy kérdés: a kis és nagy tekercsek menetszáma egyenlő? Mert ha igen, akkor azokat is kötheted párhuzamosan, még tovább csökken a forrásellenállás, és csökken a feszültség.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2017
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Na megyek kötök valamit
Egyenlő a kicsi is mag a nagy is de egyszerre vannak letekerve, nincs külön kezdete meg vége.
(#) legmag hozzászólása Márc 24, 2017 /
 
Nah megvolt az első merénylet

12 pólusra kötve a 6 tekercs.
K, v-k, v-k, v-k, v-k, v-k, V

Első fázis kezdete 1., vége 36.horony
Második fázis kezdete 3., vége 2. horony
Harmadik fázis kezdete 5., vége 4.horony
A hat véget kivittem, fázisonként mérve a feszültséget egyforma mind de nagyon alacsony (330fordulat /60Vac)

Csillagba kötve a 3 kezdetet 330fordulat/120Vac 2 fázis között.
Ezután jött a delta próba: egyik kezdetet a másik végével összekötve találtam olyan variációt amikor működött a delta is, a tengelyt nem fogja. Na ennek nagyon örülök!

Viszont a feszültség irreálisan alacsony, valami biztosan nem jól működik...
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2017
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
A mágnesek mikor ugyanabban a tekercsben vannak, gyakorlatilag söntölve vannak... mindjárt kapsz egy másik rajzot a 6 pólusú kialakításra ami érthetőbb.
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Csak PDF-ben megy már, kisebb nem sikerült.
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Söntölve? Ezért alacsony jóval a feszültség az elvártnál?

Mikor régebben alakítottam át motort és a tekercshez nem nyúltam, csak egyszerűen a pólusszámának megfelelően csináltam bele egy forgórészt, gyakorlatilag az adattáblán szereplő fordulat környékén megvolt a fázisok közt a 380Vac.

Most, hogy a 6 pólusú motort kíváncsiságból 12 pólusra kötöttem és a forgórész is 12 pólusú nagyon rossz lett, állítom visszarakva 6 pólusra jobb lenne.
Nekem olyan elkötés kellene a meglévő tekercseléshez, ami a lehető legnagyobb feszültséget produkálná.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2017
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
A legnagyobb feszültség az megvolt csillagkapcsolásnál....
A söntölést én úgy értettem, hogy ha két pólus mozog a tekercs előtt, akkor a gerjesztése majdnem nulla.
Mekkora meló megcsinálni azt amit rajzoltam, a hat pólusú forgórésszel?
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
A tekercsnél a kötést nem olyan nagy, de a forgórészen a mágneseket megforgatni nagy.
Nem bánnám ha a forgórész maradhatna.
Csak akkor csinálnám vissza 6 pólusra, ha nyernék a mostanihoz képest feszültséget.
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Ha az állórészen és a forgórészen nem azonos a pólusszélesség nem működhet jól.

Ha ez gyárilag 6 pólusú volt, n=920-950 akkor 12 pólussal csak veszíthetsz.
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Tehát, hiába lehet a kötés 6polus helyett a duplája, azaz 12, fizikailag tekercs kiosztás ezt nem támogatja.?
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Elosztod a pólusszámmal a kalickák számát, ez itt hat.
A fázistekercsed ugyanennyit fog közre.
Ha a pólusok feleakkorák, akkor a fázistekercs mindig két ellentétes fluxust kap.
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Magyarul, ha 12 pólust akarok, akkor egyes tekercsek vannak a horonylépés pedig 1-4.
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Áttekercselni viszont bődületes meló.
A hat pólus kialakításhoz nem is lett volna szükség a 36 kalickára, csak hely kellett a nagyobb menetszám miatt az osztott tekercseknek.
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Pedig nemlátok más megoldást, ez a kötözgetősdi nem jött be.
(#) legmag válasza legmag hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Bár laza 10-12kg drót van benne, 3 szál 1,1el van tekerve.
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
A kötözgetősdit még nem fejezted be, nézd meg azt a rajzot, amit utoljára csináltam.
Az a 6 pólus szélességű tekercselést használja (nincs tekercsen belüli ellengerjesztés), és deltába vannak kötve a fázistekercsek, egy fázison belül minden tekercs párhuzamosan a kis forrásellenállás érdekében, így tudod a legnagyobb áramot levenni egy tekercs feszültségén..

Arra azért emlékeztetnélek, hogy nem törvényszerű, hogy a generátorod feszültsége ugyanannyi lesz, mint amennyit motor-üzemben ráköthetsz. Ez függ a forgatás fordulatszámától, és az állandómágnesek fluxusától, a légréstől, a tekercselés vastagságától, a vasmagtól, és még néhány aljasságtól...

Ha ez a generátor csillagban tudott 400V-ot, akkor deltában kb 230-ra számíthatsz.
(A négyzetgyök három ugye...)
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2017
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Ez 660/380 as motor volt.
Most a forgórész 12 pólusú, és ehhez szeretnék megoldást találni.
12 pólusra is működik a rajzod? Mert akkor átkötöm arra és a tekercseknek sorba kellene lenni mert akkor nagyobb a feszültség.Áram így is lesz mert
alapból nagyon kicsi a belső ellenállás.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2017
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Ehhez a tekercseléshez nincs 12 pólusú megoldás, mert a tekercsek szélessége 6 pólushoz illeszkedik. Egy tekercs előtt nem lehet egyszerre két egész mágneses pólus.

A 660-at először írtad... és furcsának is tartom, mert egy póluspár:3000, két póluspár 1500, három póluspár 1000, négy póluspár 750, öt póluspár 600, hat póluspár pedig már csak 500 1/min-es körfrekvenciát jelent, a valós fordulatszám ezeknek a ~95%-a.
A 660 nem illeszkedik a képbe.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2017
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Csillag 660V delta 380V üzem, nem a fordulat.
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Már megijedtem, hogy én tudok valamit rosszul.
Így érthető, hogy miért volt túl nagy a feszültség csillagban...
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2017
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Ezért akartam a delta problémát megoldani, hogy generátorként is így üzemelhessen.
Most viszont más gonddal állok szembe.Az újítás nem jött be, pedig a gyári tekercselés meghagyása mellett egy magasabb pólusszámra átkötés, és ezzel együtt talán alacsonyabb fordulaton való termelés jó lett volna.
Simán az eredeti pólusra (jelen esetben 6) megcsinálni a forgórészt már nem kihívás, illetve tudom mit várhatok ha összerakom és megtekerem, a tengelyt.
Amúgy 8 pólusú motorokat szoktam átalakítani, azok csillagban már majdnem jók, de a 12 pólus lenne az igazi.
Következő: »»   495 / 507
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem