Fórum témák
» Több friss téma |
Alig számít a borda hőmérséklete. Az IC zászlójának a hőmérsékletét mérd meg, azt kell tudni. A borda csak azért van, hogy ez utóbbit hőfokát próbálja ésszerű hőfokon tartani.
Értem.
TDA.pdf fájlban van 50W-n 70 fok, illetve valami 150fok , gondolom a tűrése annyi. Valóban kibír ennyit? Ha igen, akkor szerintem nem okoz gondot neki még a 100 fok sem.
Az a 28-30 fok még "kézhideg" , nyugodtan használhatod azzal a bordával a kettőt, akár venti nélkül is. Nálam ennél kisebb bordákon olyan 60-70 fokos szokott lenni 1 óra kemény monitorkodás után. Persze szabadtérben a borda, áramló levegővel.
Amúgy az ic rendelkezik hővédelemmel, a 150 fok előtt úgyis leszabályoz.
Egészen pontosan az van odaírva, hogy az IC 70°C-on 50W-ot tud károsodás nélkül disszipálni. A 150°C a maximális tokhőmérséklet, tehát ott 0W disszipáció van/sincs megengedve. Ebből az következik, hogy °C-onként 625mW-ot változik a terhelhetőség. Feltéve azt, hogy 30°C-nál megfogjuk az IC melegedését, akkor 75W-ot vezethetünk el róla, a gyártói határérték betartása mellett. A TDA7294 hatásfokát 4 ohm terhelésen 50%-nak mértem, tehát 75W leadott teljesítmény az ésszerű igénybevétel legfelső határának számít.
Tehát 53-54 fokon ad 75Wattot tisztán, 4 OHM -on.
Namost, a 4 illetve 8 OHM befolyásolja a hőt, és a teljesítményt az OHM? Magyarul 8 OHM -on is ezen hőfokon adja a 75Wattot tisztán?
A hőfokot a majdani hűtés is befolyásolja, ott meg szokták adni wattonként hány fokot melegedik a borda a környezeti hőmérséklethez képest.
Azt, hogy mekkora hőteljesítményt kell elvezetned megtalálod az adatlap 13. és 14. ábráján. Megfigyelheted milyen drasztikus hatással van rá a tápfeszültség nagysága.
Nem is értem, miért kell ennyit agyalni egy hűtésen, ha már megmondták hogy ekkora bevált a gyakorlatban.
Sokkal inkább érdemes rágódni azon, hogy (szintén az adatlapokat nézegetve) mennyire megugrik a torzítás már 70-80W kimenő teljesítménynél. Tehát hiába tud papírforma szerint 100W-ot, a normális körülmények és igények mellett max. 60-70W-ot szabad kihajtani belőle. Azt is inkább 8 Ohmon. Egyébként az adatlapok grafikonjából tisztán látszik, hogy a 80W körüli kimenőteljesítmény közelében kb. 40W hőt disszipál. Arról meg gondolom van fogalmad, hogy egy 40-es izzó mennyi hőt termel.
A hűtésen kell töprengeni, főleg ennél az erősítőnél.
A szimplán bordára csavarozás szinte biztosan nem fog beválni, vagy legalábbis jelentős mértékű kompromisszumokat jelent. Éppen ezért két lehetőség is kialakult, amik jelentősen hozzájárulhatnak a sikerhez. Egyik a hűtőtönkös megoldás, a másik pedig a szorítókengyeles felfogás alkalmazása. Ezek valamelyike, vagy egyéb okoskodás nélkül szinte lehetetlen "kihűteni" a tokozást.
Kaptam egy jó pár választ, nincs időm külön külön válaszolni.Erre számítottam, sok sok segítség rejlik ezekben a hozzászólásokban.
Köszönöm szépen nektek, ha lesz infóm a hűtéssel kapcsolatosan, lehet, hogy jelzek!
Sziasztok! Szia Reloop! Azt szeretném tőlled kérdezni, hogy az egyszerű szimetrikus tápos tda7294-es panelt amit terveztél, azon mélyik ellenálláshoz kell nyúlni, hogy kicsit könnyebben ki lehessen vezérelni. Legtöbbet telefonról lenne hajtva és láttam valahol, hogy egy kicsit lehet még érzékenyebbé tenni.(mint a tda2030ast)
Szia! A visszacsatolás 680 ohm-ját csökkentsd, telefonhoz 270 ohm-ot ajánlok.
Köszönöm szépen, 220 ohm fog akkor bekerülni. (Ez van itthon) Panelenként elég 2x4700uF+10A dióda híd?
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2014
A 220 ohm-mal soros kondi legyen 100µF a mélyátvitel biztosítása érdekében.
A táp megfelel. A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2014
Sziasztok!történt ma valami fura.TDA7294
Szóval.Pufferolva 35,6V ment,+ - ágon. Bedugtam, meg is örültem hogy most nem gerjed, nem búg minden. Hallgattam a zenét,körülbelül 2 percig, negyed hangerőn. A reakció:Zúgni kezdett, a tda világított, annyira izzott, mégpedig a szemből nézve, jobbról a 4.5.6. lábnál égett meg. A kérdésem lenne, miért? Nem volt semmi zárlat, semmi ilyesmi. A borda és a TDA között nem volt szigetelés, egy végfokot próbáltam csak, nemvolt mit mivel zárni.
Na készen is van. Mutatok róla néhány képet. A képeken még a bemeneten elektrolit kondik vannak, de kicseréltem mert ugyis topokat fog hajtani és 220nF-ot tettem be. Pöccre indult mind a 2. Arra lennék kiváncsi hogy a 10uf+220k helyet, ha tettem 22uf+100k ugyanazt értem el vele csak nagyobb áram folyik?(Mármint ugyanannyi a késleltetés csak 2x akkora áram folyik most az ellenálláson és a kondin?) Panel cseppet még koszos a nyomtatott résztőll de ezt nézzétek el nekem. Ahogyan mondtad 100µF tettem sorosan a 220 ohmal. Mélyben is jól szól, +/-22,5V ról 4 ohmal megterheltem, ment szépen. A képen lévő bordát csak kipróbálásra szoktam hasznáni.
Ügyes vagy! A nagyobb kondenzátortól a bekapcsolási késleltetés lesz hosszabb, nem számottevő az eltérés.
Üdv!
Akkor valami hamis példányt foghattál ki,mert nekem a hidas kapcsolásom,+-43vDC-ről megy. Tehát annyi feszültségről nem lenne szavad elhalálozni,hacsak nem valami hűtési feltételeknek nem tettél eleget.
Csak részben illik a témához, de ennek a komplex elképzelésnek szerves része az egyenirányító híd. Ez egy nagyon olcsó, jelentős áramterhelhetőségű típus, és számos hasonlóval is helyettesíthető, de nem tudom általában mekkora melegedéssel kell számolni. Minden erősítőnek külön hídja vagy, tehát 2A körüli maximális áramra számíthatunk.
Jelenlegi formájában nem, vagy csak körülményesen lehetne hűteni (szorítókengyellel simán lehet), annak ellenére hogy a panel szélén helyezkedik el, mert a konditól nem fér el a csavar. Kérdezem, van-e tapasztalat ezekkel a lapos hidakkal, mennyire hasonlítanak a kockákhoz, amiket nem kell ilyen áramnál hűteni? (Talán meg is fogom mérni egy próbaterheléssel, de könnyebb kérdezni mint kipróbálni.)
Szia! Bekereteztem hogyan adja meg az adatlap.
Most látom, a hidat elfelejtettem csatolni.
Erről nem találtam hűtés nélküli terhelhetőségi adatot, de a 2-3A ezt sem fogja kritikusan felmelegíteni.
Egyet értek Relooppal, én használtam ilyet. Nem kellett hűtést alkalmaznom.
Sziasztok.
Úgy döntöttem, mivel egyszerű, olcsó, megmaradok ennél a kapcsolásnál.Újra építem. Az egyetlen ,és legfőbb problémám a hűtés. Kérném a segítségeteket, szigetelés szempontjából/csillámpapír,stb/ ki mit ajánlana, mint legjobb szigetelés. A hűtőborda 12x4x8 cm-es bordázott alumínium hűtő.a két szélén helyezkedne el a TDA7294. 2 darab 8cm-es 12V ventillátor hajtaná, külön tápról. A kérdésem, kiszolgálja -e a TDA-kat hűtésileg, illetve valami tanácsot kérhetnék? Megköszönném, sokat kínlódok vele nagyon, hűtés szempontból. Esetleg erre a 2 8as venti,ami fúj, a doboz másik sarkában 12cm, ami szív kifelé. Segítsetek! Köszönöm szépen.
Szia! Elég egy ventilátor. Az a lényeg, hogy kívülről szívjon levegőt és az végigjárja a lamellák teljes felületét, például úgy mint Bassmesternél.
ahha!
Már kezdtem feladni. Esetleg, ha valami vörösréz lapból CNC-vel vágatok oda egy kb 2-3 mili vastag, sík részlapot, a borda és a TDA közé, az segítene mégjobban átvinni a hőt?
A TDA7294 hatékony hűtéséről számtalan hozzászólás jelent meg ebben a témában. Ne légy rest tanulmányozd őket! Keresési javaslat.
A hűtőtönk is remek dolog, de a leszorítókengyeles megoldást se vesd el. pl. itt hivatkozok kiakítási lehetőségekre, és itt, meg itt is kengyeles megoldásokat ajánlok.
Köszönöm a segítséget, ez a szorító kengyel, illetve a hűtőtönkös megoldás újbóli reményt adott.
Üdvözletem! Építeni szeretnék egy 7294 hídas erölködőt,kérdésem az lenne hog a 2X28V ~ táp 2X3.5 A elég lesz neki meghajtani?Szűrés 4X10000,és annyi lenne még a kérdés hogy a panel testje mehet a kondik közösére ami a táp gnd jével van egyben?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |