Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Processzorhűtők szabályozása
Lapozás: OK   1 / 3
(#) videokartyab hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
Nagy gondokat okoz manapság a hűtőventik szabályzása.
Beleértve a 3 PIN-es a 4 PIN-es(PWM) csatlakozóval ellátott CPU hűtőket.Várom az ötleteket.
Én így jártam!!!Sajnos gépet kellett cserélnem, de ha már veszek akkor mindig valami ujdonságot.Vettem egy "Cooler Master Hyper TX"-et(támogatja a PWM et a pwm automatikus fordulatszám szabájzás az alaplapról) mindenhol csupa jót irnak róla és sok helyen tesztgyőztes(mind hangkibocsátásban és hűtésben is).Meg is vettem mindent az alaplapot is(MSI K8T NE2 V2.0)De arra nem gondoltam hogy ehez a szabályzáshoz 4 PIN-es csatlakozó kell alaplapról.Nekem persze nincsen ilyen s ahogy néztem a 25000ft alatt lévő alaplapokon nincs is ilyen csatlakozó.A venti forog 3 PIN-el is de a legnagyobb fordulaton ami igaz ennél a hűtőnél nem annyira hangos de hát akkor minek vettem PWM-es hűtőt.
Előlapi szabályzót találtam de csak 11000ft ért.Várom az ötleteket a 3 vagy 4 PIN-es prochűtők szabályzására.
(#) zoly15 válasza videokartyab hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Szia!
Ezt
esetleg megcsinálhatod ha neked nem kell az hogy mutassa hogy milyen fordultaton működik a venti de erre is van megoldás ha Ezt
ezt megépíted akkor tudod nagyjából hogy hol jár

üdv!
(#) Isti hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
A szabályozás ly-os!
(#) videokartyab válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Hello

Kössz az ajánlatot de ennek a szabályzónak nem olyan a foglalata.Mellékeltem 2 db képet hogy miről is van szó.
Vagy akkor ilyet teszek a végére??????
Vagy hogy érted magyarázd el léci!!!!
(#) Moderátor hozzászólása Júl 9, 2007
 
Drága barátaim!

Figyeljetek oda a cím helyesírására! A szabály szó ly-os, nem j-s! Így ha rendesen keres rá valaki, a büdös életben meg nem találja...
(#) videokartyab válasza (») Júl 9, 2007 /
 
Bocs a "j"miatt.
(#) Tomi20 válasza videokartyab hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Heló

A ventinek minek 4 szál? gondolom egy ford.szám mérő, egy GND, meg egy pwm szabályzott + fesz. Talán azért, mert úgy működik, mint egy winyó motor? Egy gnd a másik három szálra sorban adva a + feszt mindíg fordul 120fokot?
(#) bbatka válasza videokartyab hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
A sárga színű a hőelem vezetéke.
A piros a +12V
A fekete meg a GND
Tavaly meghót az alaplapi 40mm-es ventilátorom én egy PIII ventilátort aplikáltam rá és 7V-ról megy jelenleg.
Ezekkel az olcsó szabályzókkal (LM317) az a baj hogy nagy feszültséget ejtenek. Tehát 12V-os tápnál max.9.5V körüli értéket lehet kihozni belőle.
(#) Frankye válasza videokartyab hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
El van nézve!
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Jó nagy hüleséget írtam. Szóval a sárga vezeték a Hall érzékelő (fordulatszám jeladó).
(#) PCB válasza videokartyab hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Szia !

Én úgy oldottam meg, hogy egy 10 -es kapcsolót tettem a gépre és diodán esik 700mV.
Ahogy kapcsolod felfelé annyiszor 700mV -al csökken a feszültség.

Azért van így nálam mert feleslegesnek tartom potival szabályzoni, ugyanis teljesen mindegy, hogy 3210 - vagy
3001 a fordulat.

Kapcsolón a 7. állás annyira van vissza szabályozva, hogy a ventillátor eltudjon indulni.

(Ezért sem célszerű a poti mert ha valaki véletlen eltekeri, vagy el löki és nem nézel rá, ...........meleg helyzet is lehet )

Az alaplap amúgy megérte thumbup:

Üdv! :

pc.gif
    
(#) videokartyab válasza PCB hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Nagyon tettszik a megoldásod de elküldenéd léci a nyáktervet meg a kapcsolást hozzá hadd vessek rá egy pillantást.


(#) Krisz03 válasza videokartyab hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Hali!
Szerintem ehhez nincs semmi NYÁK, egyszerűen a forgókapcsoló lábaira vannak forrasztva a diódák (1-2 között, 2-3 között, stb), és attól függ hova kapcsolod, annyival több dióda után lesz a "leágazás" (a kapcsoló közös lába), így egyre nagyobb fesz esik rajtuk, egyre lassabban forog a venti.
A tápfesz az egyik szélső diódára (anód) megy, a motor a kapcsoló közös lábára, test a motorra.
Ötletes, egyszerű, és mindenképp hasznos megoldás.
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
„Szerintem ehhez nincs semmi NYÁK”


De van

A többi igaz

Üdv!

vent.gif
    
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Végülis NYÁK-ba ültetve néz ki igényesen, és így megbízható a működése. :yes:
(#) Collector válasza PCB hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Miért kell ezt ennyire túlbonyolítani? Én bekötöttem egy 1k-s potmétert, és készen is van. Max fordulatról 0-ig le lehet menni.
(#) PCB válasza Collector hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Szia !

Pont azért ilyen "bonyolult" bár ez erősen relativ kérdés, hogy véletlenül se lehessen lemenni 0 -ig.
Ugyanis ha a nulla fordulat bármikor is jó lenne azon kivül mikor a PC nincs bekapcsolva, le is vehetnéd a ventillátort és csinálhatnál belőle repülőt.

Üdv!

(#) Collector válasza PCB hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Ha az a cél akkor lehet egy megoldás. Vagy akkor a potit sorban kell bekötni, úgy lesz egy minimum fordulatszám, a diódás annyiból jobb, hogy olcsóbb pár forinttal
(#) potyo hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
Azt remélem mindenki tudja, hogy ez a pwm megoldás semmi újdonságot nem jelent, csak újabb zsebürítésre való. Annyit csináltak, hogy az eddig az alaplapon előállított ventifeszültség helyett 12V-ot küldenek a ventire, egy másik vezetéken meg küldik a pwm jelet, és ebből a kettőből alakul ki a venti tápja a ventiben. A háromtűs alaplapokon meg a lapon állítják elő a tápot, és csak az megy ki (már amelyik lap szabályozza a fordulatszámot).

Szóval ahogy a többiek is írták, adj neki fix feszültséget diódával, szabályzóval, tranzisztorral (ami tetszik) előállítva, és meg van oldva a kérdés. Nekem van egy egyszerű, hőmérséklettől függő automatikus szabályzóm, lerajzolom a rajzát, ha kell.
(#) videokartyab válasza potyo hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Igen az jó lenne ha elküldenéd nekem
(#) zoly15 válasza videokartyab hozzászólására (») Júl 9, 2007 / 4
 
szia!
akkor még ezt tudom ajánlani ezt én is kipróbáltam nagyon kafa

hűtés.jpg
    
(#) PCB válasza potyo hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Szia !

Az MSI alaplap szabályozza a fordulatot(feszültséget) hőmérséklet függvényében.

Üdv!
(#) videokartyab válasza PCB hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Neked ilyen (MSI K8T NE2 V2.0) alaplapod van?
Mert eddig én semmilyen fordulatszám szabályzást nem érzékeltem rajta.
(#) PCB válasza videokartyab hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Szia !

Pontosan ilyen.

Én azért csináltam ezt a kapcsolós szabályzót, mert
a ventillátorom 3000 körül kezd forogni és ha játszom felmegy 4500 - 4700 -ra. Ez már elég hangos, és nem is kell ennyit fújni. Ezért van a kapcsoló 2300 -tól kezd és
3800 max ameddig eljut játék közben.

Van amugy egy kis hibája ennek az alaplapi szabályzásnak, hogy nem teljes egészében a proci hőfokára szabályoz, mert a fordulatot visszafele jóval lassabban veszi mint ahogy a proci hőfoka visszaesik.

Az a gyanum, hogy az északi híd hőmérsékletét is figyeli.

Aztán meg kellett kapnod az alaplap mellé egy PC Alert nevű szoftwert is ami monitorozza a CPU hőfokot, feszültségeket, fordulatszámokat...stb

---
3 vezetékes ventillátorom van, az alaplapon is ilyen csati van, 4 vezetékessel nem tudom hogy viselkedik.

Üdv!
(#) videokartyab válasza PCB hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Ezer bocs rosszul irtam le az alaplap nevét bár sztem a nézeteken nem változtat(MSI K8T NEO2 V2.0)
Ja kaptam hozzá ilyesmit(pc alert4) de az nem tud szabályozni ilyeneket.Vagy ha tud akkor még nem jöttem rá hogy hogyan.
(#) videokartyab válasza videokartyab hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Na szóval: (ha valamit rosszul tudnék akkor kérlek írjatok, legalább annyival is okosabb leszek!)

Van ez a PC Alert 4 nevezetű program. Itt a CPU Fan esetében ha állítom azokat a lila négyzetes pöcköket (ami a grafikon fölött van), akkor (a bal oldali állítása esetén) a CPU FAN Min treshold 0-5000RPM-ig megy, (a jobb oldali állítása esetén) a CPU MAX treshold 5000RPM-12000RPM-ig. Ez nekem sohasem lesz képes beállítani az eleve már 600-1800RPM között pörgő Cooler Master Hyper TX nevű hűtőmet! Ha igen, akkor mondjátok el légyszíves lépésről lépésre hogy mit kell csinálni mert én jövőre sem fogok rájönni.

Aztán van ez a Cool'n'Quiet nevű csoda, ami csak a CPU hőtermelésének szabályozására szolgál. A Cool'n'Quiet a K8 platformmal jelent meg, mint fogyasztáscsökkentő funkció. Ebből következik, hogy a fogyasztás mellett a termelt hő is csökken, hiszen a processzor jóval alacsonyabb órajelen üzemel. Teszi ezt úgy, hogy szorzót és feszültséget csökkent. Az FSB nem változik! A Cool'n'Quiet természetesen terhelésfüggő, azaz komolyabb terhelés hatására emeli "vissza" az órajelet.
Magyarul ennek ismét semmi köze az én ventim fordulatszámának szabályozásához.

Mindenképpen építeni kell valamilyen potméteres szabályozós dolgot. De eddig még senkitől sem kaptam nyáktervet... Sokan írják, hogy megépítették?! Nyákterv nélkül hogy a p.csába??? Már bocsánat a kifejezésért, de mindeki írja a fórumokon hogy megépítette, meg neki már ez van régóta, de senki sem hajlandó elküldeni KONKRÉT LEÍRÁSOKAT, a kapcsolási rajzon kívűl. Nem vagyok egy profi sajnos, hogy kapcsolási rajz alapján bármit meg tudnék építeni, ezért kérem a nyáktervet is. Előre is köszönöm mégegyszer ha valaki tud ebben segíteni!
(#) potyo hozzászólása Júl 10, 2007 /
 
Na itt az, amit én használok. Az NTC-t valahogy be kell építeni, hogy a borda hőmérsékletét mérje. Én alul a bordába belemartam egy kis árkot az NTC-re menő vezetékeknek, ahol az NTC feje van, ott még fúróval egy kicsit megmélyítettem, tettem bele szilikon pasztát, és így az NTC bent van a borda és a processzor között, közel a maghoz. A potival be lehet állítani, mekkora max hőmérsékletet engedjen meg, és azután a hőmérséklettől függően állítja a fordulatszámot. Vagy ha nem akarsz hőmérsékletfüggő szabályzást, akkor az NTC helyére egy fix ellenállást kell tenni, és beállítani a kívánt fordulatszámot. Ebben az esetben természetesen nem kell a bordát bántani.

vsz.gif
    
(#) PCB válasza videokartyab hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Szia !

Újra leírom akkor hogyan működik.

Tehát van ez az alaplap, ez az alaplap szabályozza a ventillátor fordulatszámát úgy, hogy a ventillátor csatlakozó feszültségét állítja xV - 12V között.
Ez azt jelenti, hogy a 3 vezetékes ventillátor két vezetékén kapja a feszültséget és egy vezetéken pedig adja az alaplapnak a jelet, hogy a ventillátor mennyit fordul. Ezt látja a a BIOS, valamint ezt kérdezi le az Alert program is. Ezzel a programmal nem lehet szabályozni, csak monitorozni az értékeket.

Idézet:
„CPU FAN Min treshold 0-5000RPM-ig megy,”


Ez a riasztás alsó értékének beállítására szolgál, nem a ventillátor fordulatszámát szabályozza.

a jobb oldali csúszka meg a maximumot aminél a riasztás bekapcsol.

Ha neked 4 vezetékes hűtőd van akkor ugye látszik, hogy annak a szabályzását nem tudod használni, mert az nem kompatibilis az alaplappal.
Két választásod van, vagy veszel egy 3 vezetékes ventillátort, vagy ennek a csatiját kötöd úgy, hogy megkapja két vezetéken az alaplaptól a feszültséget és
egy harmadik pedig vissza jelzi a BIOS -nak az aktuális fordulatszámot. a negyedik vezeték meg marad szabadon.
Persze ezt csak akkor tudod megtenni, ha ez a negyedik vezeték bekötése nélkül a ventillátor működőképes.

Alaplaptól különálló szabályzást tök fölösleges készíteni, mert ott van az alaplapon

Üdv!
(#) videokartyab válasza PCB hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Köszi! Én a „CPU FAN Min treshold 0-5000RPM-ig megy,”-ről teljesen mást gondoltam, de elhiszem amit írtál. Az én 4 PIN-es (vezetékes) ventillátorom rá van dugva az alaplap 3 PIN-es foglalatára, semmi hókuszpókusz nem kellett hozzá. Eleve úgy van kialakítva a ventillátor dugója, hogy rá lehet dugni ilyen foglalatra is. Szóval ebben az állapotban is működőképes a venti. Na de hogyan tovább? Most akkor mivel és hol kell szabályoznom a venti sebességét? Mert ez az írásodból nem derül ki. Köszi.
(#) PCB válasza videokartyab hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Szia !

Ezzel kezdtem

Idézet:
„Tehát van ez az alaplap, ez az alaplap szabályozza a ventillátor fordulatszámát úgy, hogy a ventillátor csatlakozó feszültségét állítja xV - 12V között.”


A CPU alatt van egy hőelem, ahogy emelkedik a CPU hőmérséklete, úgy emelkedik a ventillátor fordulatszáma is. Ahogy csökken a CPU hőmérséklete, elvileg úgy csökken a fordulatszám is.

Ez azért elvileg mert a Cool'n'Quiet -et nem követi sajnos, igy a ventillátor fordulatszáma tovább marad magas mint ahogy azt a CPU hőmérséklete kívánná,

Én azért tettem azt a kapcsolót be plusz a PC-be, mert az én ventillátorom 3000 - 5000 fodszám között működött és hangos volt ha a CPU 100% -on ment.
Ezzel a kapcsolóval most kb 2500 - 3700 a minimum ás maximum fordulatszám.

Üdv!
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem