Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Processzorhűtők szabályozása
Témaindító: videokartyab, idő: Júl 9, 2007
Témakörök:
Értem. Tehát akkor ez az alaplap a ventillátor csatlakozó feszültségét állítja, és úgy szabályoz? De akkor miért van ez a pwm szabályozás, mert ennyi erővel totál felesleges lenne... A PWM-nek pont ez lenne a lényege nem? (ahogy nő a cpu hőmérseklete ugy emelkedik a venti fordulatszáma, majd ahogy csökken az igénybevétel (hőmérséklet) ugy a venti hangja is. De a probléma ott van, hogy folyamatosan figyelem a venti fordulatszámát, és sohasem csökken 1800RPM alá. Pedig akiknek működik a PWM, azoknak 600RPM-re is lemegy. (gyárilag 600-1800RPM között működik PWM-es szabályozással)
A pwm is a venti feszültségét állítja, csak nem az alaplapi tüskéről jön le a változó feszültség, hanem a ventiben áll elő a 12V-ból. Tök ugyanazt csinálja, mint a régebbi alaplapok, csak áttettek három alkatrészt az alaplapról a ventibe, és ezért többet kérnek érte. De vagy a feszültséget állítja az alaplap, ami lejön a tüskéről, vagy fix 12V-ot ad, és a pwm kitöltési tényezőjével állítja a fordulatszámot. Egyszerre a kettőt nem. Tehát ha ilyen pwm-es kimenetű alaplapod van, de nem pwm-es ventid, akkor az mindig a maximális fordulaton fog menni.
Na szóval, mindig félreértjük egymást. Nekem az alaplapom nem támogatja a pwm-et, de a ventillátorom igen. Kicsit már fárasztó...
A mostani alaplapom FIX 12V-ot ad le a ventillátorra, mert az a megengedett legnagyobb RPM-en pörög. Nem több, és nem kevesebb, ha játszok akkor is 1800RPM, ha üresjáratban megy a gép akkor is 1800RPM. EZ ITT NEM VÁLTOZTAT SEMMILYEN FESZÜLTSÉGET!!! Magyarul jelen pillanatban nincsen semmiféle szabályozás!!! És nehogy megmagyarázza valaki nekem, hogy ez az alaplap (MSI K8T Neo2 V2.0, és nem pedig MSI K8T Neo2....****) szabályozza egy ventillátor fordulatszámát! Én azért írtam ebbe a fórumba, hogy valakitől segítséget kérjek egy ventillátor fordulatszámszabályozó ÉPÍTÉSÉHEZ. Pl ilyesmire gondolok (Zalman Fan Mate 1-2). Nem kérnék segítséget, ha magamtól is meg tudnám csinálni egy komolyabb potméteres szabályzó nyáktervét-kapcsolását. Az meg, hogy most a PWM, vagy az én alaplapom hova, meg minek ad le feszültséget kevésbé érdekel ( a guglit már ezerszer olvastam emiatt ) Nem fosom tovább a szót, ha valaki tud segíteni egy ilyen tervezésében akkor várom bármilyen tanácsát és segítségét.
Kaptál néhány rajzot, ideje lenne nekiállni összerakni valamelyiket!
Szia !
Az a probléma tudod, ha ezt a ventillátort az alaplapod nem tudja szabályzozni, akkor egy külső szabályzás sem fogja, ha csak az nem PWM szabályzó. Ha netán valaki tud is ilyen rajzot adni, még mindig ott van a második(nagyobb) probléma, hogy a hőelemet el kell helyezned olyan helyre, ahol az ideális. De ez az ideális hely mint azt tudjuk a CPU mag alatt van, oda meg nehezen fogod betenni a hőelemet. Ha máshova teszed 99%-ban fals lesz a hőmérés, és igy a CPU életével fogsz játszani. Nem győzködlek mert nem ezt kérted, de jobb lenne egy alaplappal kompatibilis hűtő. Üdv!
Szia !
Itt a fórumba belinkelt rajzok nem jók a ventillátorhoz ezekszerint, mert ha az alaplap nem tudja ezt a ventillátort szabályozni, akkor az itt belinkelt rajzokon látható kapcsolások sem. Bár nem értem pontosan, ha az alaplapi csatin nem 12V jön ki hanem 8V -t akkor miért forog ugyanannyit neki a ventillátor mint 12V -on, de Ő látja amit lát. Üdv!
igazad van lp amit én adtam mert az 1szerű és nagyszerű
és akkor nem kéne az alaplappal bajlódnia
hát akkor a CPU hűtőjét rádugja a tápkábelnak a 12V-os részére > szabályozó> venti>
Nekem nagyon úgy tűnik, hogy az az alaplap fixen 12V-ot ad ki, és nem állítja a feszültséget. Jó lenne azt a ventilátort megnézni egy állítható tápról, hogy változik a fordulatszáma a feszültségtől függően vagy sem. Enélkül felesleges tovább agyalni. Ha meg változik, akkor sem érdemes pwm-el bonyolítani, egyszerűen a tápfeszültségét kell szabályozni.
Amúgy meg ne beszéljünk már kompatibilitásról egy nyomorult ventilátornál... Úgy hangzik, mint a HDTV-re optimalizált antennaforgató. (egyébként is rühellem ezt a kifejezést, hogy optimalizált) Idézet: „Ha máshova teszed 99%-ban fals lesz a hőmérés, és igy a CPU életével fogsz játszani.” Nem annyira érzékeny jószág a processzor. Ha a mag közelében van az érzékelő a borda és a proci között, az bőven jó.
Szia !
Idézet: „Nekem nagyon úgy tűnik, hogy az az alaplap fixen 12V-ot ad ki, és nem állítja a feszültséget.” Akkor viszont hibás az alaplapnak ezen része. Idézet: „ne beszéljünk már kompatibilitásról” Jó, ne beszéljünk de akkor hogyan szólítsuk ? Idézet: „Nem annyira érzékeny jószág a processzor.” De annyira nem is érzéketlen, hogy csak úgy mellé biggyezd. Idézet: „ó lenne azt a ventilátort megnézni egy állítható tápról,” Ez 100%-ban igaz, és nem is tudom elképzelni, hogy 12V-on ugyanannyit fordul mint 8V-on. Üdv! Idézet: „De annyira nem is érzéketlen, hogy csak úgy mellé biggyezd” Mi mellé? A proci és a borda között, a processzormag közvetlen közelében nagyon jó helyen van az érzékelő.
Szia !
Idézet: „a processzormag közvetlen közelében nagyon jó helyen van az érzékelő.” A CPU mag közvetlen köze alulról van, felül csak a közelében van, mert felülről jobbára a tok van. De nem is ez a kérdésem, hanem hogy technikailag hogyan oldanád meg ? Idézet: „.....A proci és a borda között,.....” Átfúrod a hűtőt a CPU felett, a ventillátor alatt ? Vagy hogyan teszed oda ? Ha igen, akkor azzal számolnod kell, hogy a hőelemet is éri a hűtés elég rendesen, az pedig nem az igazi. Üdv!
Hát a mag az inkább a borda felől van szerintem. Majd rajzolok egy rajzot, hogy hogyan is csináltan a dolgot nálam. Fényképet ne kérjetek, mert egyrészt nincs fényképezőm, másrészt úgysem látni, csak két drótot kijönni a borda és a processzor közötti résen.
Hy! Hol lehet olyan hővezető pasztát venni, amit anno hűtőbordás MX400-asokon lehetett látni, azaz ami ragasztó is egyben? És kb mennyi?
Na itt a rajz. A kékkel jelölt részen egy mélyedést kell csinálni a bordába, hogy az NTC-hez menő vezetékek elférjenek. A pirosnál 5-6-os fúróval kell egy mélyedést csinálni az NTC feje számára. Az NTC két lábát pl. hőre szoruló műanyaggal (nem jut eszembe a neve, de biztos tudjátok, mire gondolok) lehet szigetelni, és az NTC-nél kitömni a teret hővezető pasztával. Így az NTC a borda hőmérsékletét méri közvetlenül az a hely mellett, ahol a processzor érintkezik a bordával. Na ez így bőven elég a ventilátor szabályzásához.
A videót majd megnézem, de még csak 8MB ért le belőle...
Szia !
IE 6.0 -tól felfele online is nézhatő. Sajnos Firefox.....stb nem tudja megnyitni plugin gondok miatt. Üdv! Idézet: „hőre szoruló műanyag” Talán a zsugorcsőre gondoltál
256k-n, ami jelenleg csak kb. 100-al megy, nemigazán nézhető online
A 4 vezetékes ventiknél a 4. szál a PWM vezérlésnek van.
Ezzel tudod a ventilátor fordulatszámát szabályozni. Minnél nagyobb a kitöltési tényezője a négyszögjelnek annál gyorsabban fog forogni a ventilátor. De ha összekötöd a +12V-al ezt a szálat, akkor max fordulaton fog pörögni.
Mire valók a potméterek
Arra, hogy bőszen tekergetve valami "hatást" érjünk el az áramkör működésében...
Tudom nem kérdésnek szántam
Akkor miért nem a válasz gombot nyomod az Új kérdés felvetése helyett?
igaz
sziasztok
a kérdés a következő olcsó processzor hűtővel szeretnék tranzisztorokat hűteni a hűtők kivezetése 3 pin es és egy pwm es elektronika kéne amivel hőre tudja változtatni magának a fordlatszámot nem tudom esetleg valamien spéci pwm ic- kapcsolás létezik e pl tl 494 el vagy hasonlóval válaszokat ötleteket előre is köszönöm!
Nem kell pwm-el bonyolítani. Tettem fel ide a témába régebben egy rajzot, ami erre a célra is jó. Olvass vissza és keresd meg.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |