Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Mutass kapcsolási rajzot, fényképet az áramkörről és jó lenne valami kódrészlet is, legalább a pic beállítása és konfig bitek, hátha látunk valami nem odavalót vagy hiányzót.
Nézd meg resetelés után, hogy hogyan állnak a jelzőbitek amik azt jelzik, hogy milyen reset volt. Nézted-e szimulátorban, hátha valami végtelen ciklus vagy puffer túlcsordulás keletkezik és a wdt reseteli a kódot?
Az oszci nem nagyon mászhat el ennyire. Ott valami más lesz, de elég érdekes a jelenség, egyelőre nincs ötletem...
Azért cseréltél típust mert hamarabb kiakadt? Inkább a tápot és szoftvert kellene rendesen megcsinálni -szerintem.
Tegyél fel egy rajzot, főleg a tápegységről és PIC reset részéről. (Persze jó lenne látni a konfigot is...)
Csatoltam képet magáról az áramkörről, ill. a táprészről (a PIC kondija nincs jelölve).
A kofigban minden tiltva, kivéve a PWRTe és a BODEN, az oszc. INTOSC IOGP4. Ja, és a WDT ki van kapcsolva (mert a TMR0-t is használom). vicsys: igen, először azt hittem, az indításkori zavarok miatt "hal le", és a BODEN lehetőség miatt cseréltem.
Nem látok elkót a +5V-os tápon...
Milyen jel jön be a 150 ohm -on? Biztosan 5V-os TTL szintű?
Sziasztok PIC-esek. Valaki segit atkolteni, illetve at lehet kolteni ezt a binaris orat 16F873-ba? Bővebben: Link
Tényleg csak az 100n-s van, ill a PIC táplábainál még 1. (potyonál sem volt...)
![]() Eredetileg 12v-os négyszögjel jön, de ellenállással leosztottam(10k + 4.7k - a másik áramkörben vannak, azért nem szerepelnek itt). Így elvileg Ube@10V: 3.2V és Ube@14.5V: 4.6V a min. ill a max fesz, amit kaphat az áramköröm.
Ott lesz a gond... Egyrészt semmi nem véd a túllövéstől vagy negatív fesztől. Másrészt, megnézted az adatlapot, hogy hány volttól érzékeli a PIC a H szintet? Az a 3,2V nekem gyanús.
![]()
Az a dióda nem jó ott, vedd ki!
A 100nF ami a PIC-en van milyen közel van a táplábakhoz? Milyen vezetékelés van a tápegység és a PIC között? Egy 10µF a PIC tápoldalon azért jól jönne pufferelés miatt. Egy képet tudsz készíteni a kész megoldásról?
Ha minden igaz, ez alapján löttem be az ellenállásokat anno, de most megnéztem még 1x: a bemeneti láp ST-es, a többi TTL.
ST-nél a minimum 0.8Vdd, azaz 4V - de amúgy is csak indítózásnál esik le ez alá, és pár percig még működik utána. Vagy nem jól gondolom?
Nálam azért nem volt két külön 100nF, mert a szabályzó közvetlenül a PIC mellett van a panelen, így egyetlen 100nF is kellően közel van a mindkettőhöz. watt által említett diódát vedd onnan ki és zárd rövidre a helyét, nagyon nagy valószínűséggel ez okozza a problémát, ugyanis a lábon a feszültség felmehet 8-9V fölé, a kontroller ettől programozás üzemmódba lép, ami a külső áramkör felé olyan, mintha resetben lenne. Majd mivel nincs ami innen a töltést elvigye, akár egész nap is így maradhat, egy teljes áramtalanítás után végül lassan elszivárog a töltés, ezért lehetett az, hogy másnap ismét működött. Megjegyzem, ha már az én áramköreimet nézted, akkor ott nem láthattál ilyen diódás dolgot, ezt hol láttad?
watt, potyo:
Az ICSP részt máshonnan vettem (már nem emlékszem...). Valóban, a Te áramköreiden nem volt ICSP csati kialakítás - én csak a táprészre értettem. AZért remélem nem nagy gond, h Téged említettelek, mint szerzőt, ill. h Rólad másoltam.. Az ellenállás/kondi maradhat? Rendben, a diódát akkor áthidalom. Már csak az nem tiszta, h mitől kerülhet nagyobb fesz. oda? Az autó működése közbeni zavarok "összegyűlnek" a kondin?
1 (kék) kerámia kondi közvetlenül a PIC lábaira forrasztva (utólag, azért ez a megoldás...)
Milyen vezetékezésre gondolsz? Nyákon közvetlenül megy, fólia. Csatoltam képet a beültetett board-ról.
Kicsit nagyon ég az arcom, mert pár alkalommal ajánlgattad az oldalad, többek között az ICSP miatt is - és én úgy emlékszem, hogy meg is néztem...de most rápillantottam megint, és...
![]() Egyébként itt is ilyen diódás áramkört ajánlgatnak: http://puranranablog.blogspot.com/2011/05/pic-programming-using-ics...g.html (nem mentségképpen)
Szivárgóáram erre-arra. Mivel a paneledre közvetlenül érkezik akkufeszültség is és 12V-os jelvezeték is, ezért ezek közül bármelyikről érkezhet. Itt mikro vagy nanoamper nagyságrendű áram elég, hogy felhúzza a lábat az említett 8-9 fölé, ekkora áram pedig bármilyen kis párától ki tud alakulni még tökéletesen tiszta nyákon is. Ha pedig némi forrasztási maradvány is van a nyákon, akkor ettől jóval nagyobb áram is folyhat. A dióda pedig pont ennek a szivárgóáramnak a Vdd felé elvezetését akadályozza meg. Nemtudom, ki találta ki azt a diódát oda, de vagy volt azzal még egy párhuzamos ellenállás is eredetileg (ami értelmetlenné teszi a diódát), vagy nagyon elcseszte a dolgot...
Szia!
Szerencsédre a kód nem túl bonyolult... Fordítható 16F717, 16F627(A), 16F628(A), 16F870, 16F872, 16F873(A), 16F876(A) kontrollerekre.
O, es ez menne a 873-al is, marmint amit elkuldtel? Koszonom szepen, rendes vagy!!!
![]()
Igen ismerem a gyári ajánlásokat, nem az egyetlen hatalmas hibájuk!
![]() Sajnos nehéz eligazodni így, ezzel egyetértek!
Oke, tehat az. Meg annyi nem ertheto, hogy ha az en picemet hasznalom, akkor hova fognak csatizni az alkatreszek..
![]() ![]()
Nem néztem, de mivel simán fordítható, ezért minden marad ugyanazon a néven. Nézd meg az eredeti PIC-en mi hová megy és nézd meg a programot is és egyeztesd az új PIC lábaival. Ehhez nem kell tudnod programozni, csak összehasonlításokat kell tudnod tenni, ugyanúgy, ahogy nekünk kéne...
Persze-persze, mostmar ertem. Esetleg meg valami: hogyan bulidezzem a filet, ha nincs semmi parancs eleirva, hogy hova menjen, es igy meg 2 errort ad ki..
![]()
Javitom>azt keresem, hogy hogyan lehet bele`rni, beallitani, hogy hova mentse a .hex filet..
Oda menti az asm mellé, ha mást nem állítasz be.
Szia!
Indítsd el az MpLab -ot és készíts neki egy Project -et... Project / Project Wizard / Válaszd ki a kontroller típusát- Tovább/ Microchip MPASM Toolsuite - Tovább / Kereds meg a forrást tartalmazó mappát, adj nevet a projectnek - Tovább / Add hozzá a forrás állományt a projecthez. Az ablakban felül, középen a Debug módot állítsd át Release -re. Fordítsd le a forrást. Abszolut módot válaszd ki a fordításhoz. A hex állomány a project könyvtárában a forrás nevével egyező hex kiterjesztésű állományban keletkezik.
Koszonom, sikerult minden !
![]() ![]()
A mikrovezérlőknél ezt nem könnyű kijelenteni hogy helyettesíthető-e egy másikkal...
A lábszám egyezésén felül kérdés hogy milyen perifériák vannak használva és hogy az megtalálható-e a másik típusban ráadásul ugyan azon lábakon. Az se biztos hogy mindegy hogy mekkora a memóriája mert ha kisebb akkor nem biztos hogy jó. Nem biztos továbbá hogy pl az AD átalakítója hány bites vagy hogy mennyire szabadon konfigurálhatóak az analóg bemenetei. És még nagyon-nagyon sok más szempontot is ide lehetne sorolni. Ha téged konkrétan az érdekel hogy a panelmérőm működne-e PIC18FJ10-el akkor a válaszom egy nagyon határozott nem. Már ott megbukik a dolog hogy a panelmérőmben 5V a táp és a PIC18FJ10 max 3,6V-ot bír. Ezen felül az A/D-ja csak 10 bites nem 12. Tovább nem is nézem. ![]() Azt gondolom nem kell említenem hogy a PIC18F2423-ra írt program nem égethető bele más mikrovezérlőbe. Még a PIC18F2523-ba sem, pedig az totál ugyan az csak a memóriája nagyobb. Szóval ha hardveresen kompatibilis is lenne a PIC18F24J10-el, akkor is át kellene írni a szoftvert hozzá.
+watt,vicsys:
Tegnap sokat agyaltam azon, h honnan szedtem azt a diódás reset-áramkört. Keresgetni kezdtem és a Kónya-féle PIC-es könyv első kiadásában meg is találtam! Gyanús volt az ábra, ezért tovább kutattam: eredetileg a Microchip "ICSP Guide" -jából való.. ![]() Ja, a hivatalos indoklás szerint azért kell a dióda, h elszigetelje az áramkör többi részét a programozó feszültségtől. Holnap megyek 1 tesztkört az autóval és kipróbálom a változtatások hatását. Köszönöm mindenkinek, h ennyit foglalkoztatok a problémámmal(és vszleg fogtok is a jövőben, másnak is)
Továbbra is azt szajkózom, hogy a bemeneted illesztését (150 ohm), cseréld le gy tranzisztoros illesztő fokozatra.
![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |