Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1402 / 3959
(#) szucsip válasza nagy_david1 hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
Köszi, de az a gond, hogy eleve ellenütemben használom a TL494-est. Szóval egyik belső tranzisztora egyik fet-et a másik pedig a másikat hajtja meg.
(#) nagy_david1 válasza szucsip hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
Akkor szerintem sehogyan. Muszáj lesz valami meghajtó fokozatot készíts. Kis frekvencián elég lesz az a lehúzó ellenállás. Nagy frekvencián az sem elég. Amúgy van külön témája ennek az IC-nek. Nem tudom láttad-e?
(#) szucsip válasza nagy_david1 hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
Igen, láttam a témát. De nem szerettem volna, ha valami "szokásosat" írnak. Érted..? Amúgy most arra gondoltam, hogy egy műveleti erősítővel fogom mondjuk 5V-hoz komparálni a TL494 kimeneteit, és a műveleti erősítő kimenetét egy NPN-PNP tranzisztor páros bázisai kapják majd. Aztán egyszer egyik nyit, máskor másik. Kérdés csak az, hogy mennyire lenne ez így lassú.
(#) nagy_david1 válasza szucsip hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
Ez így már elég gyors mivel én is próbáltam. Nekem bevált. Viszont minek oda komparátor? Mellesleg miért nem jó a lehúzó ellenállás? A komparátor bemenete is levegőben fog lógni ha a tranzisztor zár.
Költözzünk me letolódunk
(#) 42Groove hozzászólása Júl 20, 2011 /
 
*** , tudtok valami egyszerű , kicsi hatótávú FM Transmitter kapcsolást küldeni , előre is köszi!
(#) nagy_david1 válasza 42Groove hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
Google :google: Persze még témája is van.
(#) 42Groove válasza nagy_david1 hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
* én meg csak angolul kerestem * köszi

* Nálunk egy ikszdé is sok !
(#) tib12 hozzászólása Júl 21, 2011 /
 
Üdv. Kifogytam a kapcsolásokbol és amit eddig találtam az vagy tul drága lett volna vagy tul bonyolult. Esetleg tudna valaki ajánlani 1 kapcsolást, vagy netán többet.
Feltételek(ha nem baj):
1.Az alkatrészek legyenek könnyen beszerezhetőek Hajdúszoboszlón és környékén.
2.Ne legyen tul bonyolult(lehet bonyolult is csak ne legyen drága az elkészítése), ne nagyon kelljen PIC-t programozni.
3.Tudjam használni ugy átlagban.

Ok: Teljesen kifogytam az ötletekböl és nem találok semmit, igy nyáron nem kell semmit csinálnom, és nem is csinálok(sajna).

Ui.: Azért kezdő kérdésekbe írtam mert a kérdés lényege: Kezdő keres építenivalót.

Ha tudtok ajánlani megépített kapcsolásokat csak bátran. Nagyon köszönöm előre is a válaszokat.
(#) bbalazs_ válasza tib12 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Hat, Tibi, erdekes kerdesek... mit fozzek vasarnap? de szeressem am!
Mit tudjuk mi, miket lehet kapni Hajduszoboszlon!? es kornyeken kulonosen...
Letezik olyan, hogy netes rendeles,odahozzak az ajtod ele ket nap alatt. Az minek szamit?

A kapcsolasok igen szeles tarhaza all rendelkezesedre - mar ha csak a netet nezed, szinte kifogyhatatlan.
Irhatnal arrol, mi erdekel leginkabb.

Hangtechnika? (erosito, torzito, csipogo, hangfelvevo)
Fenytechnika? (villogok, lezerek, lakasvilagito LEDek)
Mozduljon is meg? (Motorok, tekercsek, robotok)
Egeszen mas? (pl. horgasz-kapasjelzo)
Szamitogephez kapcsolodo valami?
(#) wtc hozzászólása Júl 21, 2011 /
 
Sziasztok!
Egy kb 300-400 W-os 24V-os villanymotor fordulatát szeretném szabályozni, de elég úgy egyszerűen hogy vagy a feszt, vagy az áramerősséget szabályzom, kérdésem, hogy lehet így 24V és kb 15A potméterrel szabályozni. milyen kapcsolás van rá?
Köszi előre is!
(#) bbalazs_ válasza wtc hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Altalaban 555-ossel potmeterrel szabalyzott PWM jelet allitanak elo, majd ezzel egy jokora FETet vezerelnek, ami direktben szaggatja a motor aramat. Reverz schottky- dioda erosen javasolt a FETet vedendo.
Az elektromos auto topicban talalsz reszletes leirasokat vagy a DC motor szabalyzasanal. Kereso hasznalata!
(#) Picasso2011 hozzászólása Júl 21, 2011 /
 
Üdvözlet mindenkinek!

Új vagyok itt az oldalon, de nagyon érdekelnek az itt felsorakoztatott különböző témák.
Jelen esetben egy problémára keresek megoldást, melyben remélhetőleg segítő felekre találok.
Adott egy jármű, melynek digitális kijelzésű kilóméteróra állását szeretném változtatni, leginkább előre! állapotba heti rendszerességgel. Hogyan tehetem meg ezt egyszerűen, úgy, hogy ne kelljen minden héten szervízbe hordani a vasat, csak otthon állítgatni. Megoldható ez valaki szerint? És ha igen, milyen módon?

Előre is mindenkinek nagyon köszönöm a hozzászólását, tanácsát.
(#) pucuka válasza Picasso2011 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Ha olvasgatod a fórumot, láthatod hogy itt nem szeretünk illegális dolgokhoz tanácsot adni.
(#) morzsa15 hozzászólása Júl 21, 2011 /
 
Üdv!
Van egy tda2003-mas erősítőm de az ic nagyon melegszik mi lehet a baja?
Üdv morzsa15
(#) kadarist válasza morzsa15 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Szia!
Azért melegedhet, mert gerjed, vagy azért, mert kicsi a hűtőfelülete.
(#) morzsa15 válasza kadarist hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
De mi gerjedhet?
(#) wtc válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Helló!
találtam egy ilyen kapcsolást, ez működne 24 V és 10-15A-el? Úgyértem hogy az 555re csak 12V ot tennék És ha igen milyen fetet kellene bele tennem irf540 jó?
köszi!
(#) kadarist válasza morzsa15 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Az IC gerjedhet a kusza szerelés esetleg a rosszul méretezett alkatrészek miatt.
(#) morzsa15 válasza kadarist hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Akkor lehet hogy azért is földhurkos?
(#) kadarist válasza morzsa15 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
A gerjedéstől nem szokott földhurkos lenni. Az alkatrészek elrendezésén, szerelésén kell javítani ahhoz, hogy ne gerjedjen és ne legyen brummogás a földhurok miatt. Meg persze a tápszűrésnek is meg kell lenni.
(#) morzsa15 válasza kadarist hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Hát a a tápszűrés 2db 3300µF-os elektro kondival oldotam meg vagy kevés?
(#) kadarist válasza morzsa15 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Elég az a kondenzátormennyiség.
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Akkor gerjed, ha alapjáratban nem csak 50mA vesz fel.. Mérd le!
(#) morzsa15 válasza janikukac hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Ezt hogy érted hogy nem csak ?:O
(#) janikukac válasza morzsa15 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Alapjáratban, feszültség alatt (15V) nem szabad 50mA-nál többet felvennie, ez akkor lehet nagyobb , ha terheled..
(#) morzsa15 válasza janikukac hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
És ezt hogy tudom le mérni?
(#) janikukac válasza morzsa15 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Ha van multimétered, labortápod..
(#) kistotti01 válasza morzsa15 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Mekkora hűtést adtá laz IC-nek? A táprésznél a 2db 3300µF-os puffer kondival köss párhuzamosan egy 100nF-os fólia vagy kerámia kondit, ha eddig nem tetted volna meg. Továbbá melyik kapcsolási rajzot, illetve nyákot építetted? Nyugalmi áramot multiméter árammérő funkciójával tudsz mérni. Ha a kérdéseimre válaszolsz egy jókora lépést tudunk előreébb lépni a probléma megoldásában. Ha megmérted a nyugalmi áramod, akkor énis előkotrom a fiok aljáról a 2003 panelem, ami tökéletes, és megmérem mekkora a nyugalmi árama
(#) janikukac válasza kistotti01 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Nálam alapkapcsolás megépítésekor a nyugalmi 50mA volt, ezért írtam..
(#) gaben07 válasza janikukac hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Sziasztok!
Annyit szeretnék csak kérdezni, hogy ezek a TDA-s erősítők mennyire jók? érdemes velük komolyabban foglalkozni?

Köszönettel: gaben
Következő: »»   1402 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem