Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   868 / 2506
(#) blackdog válasza szucsip hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Most néztem, hogy TDA2030A. Ez megy single 44VDC.
Kipróbálom....
Ha túl sok feszt adok az IC-nek és elszáll akkor jó esélyem van rá, hogy mennek vele a hangszórók?
(#) nagy_david1 válasza blackdog hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Mivel szimpla tápról járatod ezért a leválasztó kondenzátor is egyen áramnál segít, hogy ne folyjon át áram a hangfalakon hosszabb ideig.
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Adtam neki 42VDC-t. Így halkan jobb lett. Majd holnap feltekerem és megnézem kivezérelve mit mutat.
(#) blackdog válasza nagy_david1 hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Vagyis?
Lehet, hogy fáradt vagyok de nem értlek.
(#) nagy_david1 válasza blackdog hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
A kondenzátor szerepe egyen áramú áramkörben. Remélem így már rémlik. A hangszóró előtti kondenzátorodról beszélek. Egyen áram hatására telítődik és már többé nem vezet.
(#) blackdog válasza nagy_david1 hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Értem.
42VCD már jobb. Az adatlapi kapcsoláson van értelme módosítani? Pl: további kondik beépítése, kimeneti tranyó használata?

Egyébként szívja a tápot rendesen. 3V az ingadozás. Ezt tudom stabilizálni? Vagy fölösleges?
(#) szucsip válasza blackdog hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Nem, azt már nem nagyon tudod stabilizálni, főleg akkor nem, ha már eleve 10.000µF puffered van. Ezek szerint a trafó gyenge.
Az adatlapi kapcsoláson nem érdemes mókolni. Kimeneti tranzisztor..? 1db IC -nként? Mert akkor az úgy nem fog menni.
(#) nagy_david1 válasza blackdog hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Nincs értelme módosítani az adatlapi kapcsolásokon. Tranzisztorok alkalmazására is találsz példát a katalógusokban. Tápáramvezérelt alkalmazásnak hívják. Én nem próbáltam még ki. Egyesek panaszkodtak gerjedésre is. Szucsip rajzát is ha megnézed akkor tápáramvezérléssel küzdködik. Persze lehet a kimenetre is felépíteni tranzisztoros fokozatot de nagyon erre példát nem találsz. Ha nagyobb teljesítmény kell akkor más IC-t vagy tranzisztoros, FET-es kapcsolást használnak. TDA2030 felhasználása is véges. Na és persze a táp kérdés mindig ott van. Viszont jobban megéri jobb hangszóróra költeni mintsem erősítőre szerintem. Persze mindig van egy arány ami után egyik a másik változtatása nélkül már nem sokat és.
(#) blackdog válasza szucsip hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Lehet, hogy gyenge. Egy régi autó akku töltőben volt. De 41VDC jön ki és elvileg a trafó 63 VA. 1A felett még nem mértem áramfelvételt. Bírnia kellene.
(#) blackdog válasza nagy_david1 hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Alapvetően most már elégedett vagyok. Egy hangfal és egy pici elektronika nagyobbat szól mint az 55e forintos Samsung házimozim sztereó módban (4éve vettem) Végül is ez csak műhelybe kell, hogy ne legyen akkora a csend
(#) szucsip válasza blackdog hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Mekkora most a kimeneti teljesítmény? Milyen műszereid vannak, amit a meghatározásához fel lehetne használni?
(#) blackdog válasza szucsip hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Multiméter és oszcilloszkóp.
Nem tudom hogyan határozzam meg ezekkel a kimeneti teljesítményt így az elvárásaimra és a fülemre hagyatkozom
(#) szucsip válasza blackdog hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Hát oszcilloszkóppal mérd meg a kimeneti feszültséget 8 ohmos terhelés mellett. Amennyiben lehet, tegyél rá 8ohm műterhelést. Ha nincs olyasmi otthon, akkor határozd meg a hangfalad frekvenciamenetében azt a pontot, ahol az impedanciája éppen 8ohm. Majd ezen a frekvencián "tekerd oda" az erősítőt addig, hogy még éppen ne torzuljon el a szinuszjel.

Jah amúgy szinuszoszcillátor programot találsz a neten.
(#) reloop válasza szucsip hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Szia! A 2,47 ohm ellenállások túl nagyok. Az IC és a tranyók összenyitnak. Ha van még ilyen ellenállásod tegyél rá párhuzamosan még egyet, így fele értékű lesz, és várhatóan normál hőt fog termelni a kapcsolás. Javaslom a TDA2030-at a saját topicjába tárgyaljátok, ott rengeteg hasznos infót fogtok találni.
(#) albinolynx válasza reloop hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Jelen pillanatban közelebb állok a FET-es vég befejezéséhez, mint ahogy a napokban álltam. Egy VF2 mod-ról van szó. Ha beállítottam végre, akkor azért jóval olcsóbban kikerül, mint 4db TDA7293.

A mélycsatorna (és a többi is) aktív szűrővel ellátott. Stereo jelek összegzése, sávszűrés, végül fázisfordítás az útja a jelnek, míg eljut majd a 2db erősítőbe.

Most beszereztem 2db új TDA7294V-t. Amint befejezem a FET-es véget, azért megépítem ezekből is az erősítőt és lesz viszonyítási alapom is. Bonyolultságát tekintve a FET-es keményebb dió.
(#) albinolynx válasza albinolynx hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Elfelejtettem, hogy valamelyik régi RTÉK-ben volt egy 2Ohm stabil / 100W, tranzisztoros végfok ami 2 x 30V-ról járt. Csak annál ugye elég sok feszültség marad a tranzisztorokon.

Esetleg érdemes lenne ránézni, de nem emlékszem már melyikben volt.
(#) szucsip válasza reloop hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
KÖszi, de nem nyitnak össze. Az IC nyugalmi árama ezen a feszültségen (2*36V) 50mA. Ez a 2,47ohmon 0,05A*2,47ohm=0,123V. Ez nevetségesen kis feszültség, nem nyitnak egymásra a tranzisztorok! Mellesleg 0,33ohm -ról mentem felfelé, egészen kb 2,1ohm -ig nem nagyon kapcsolódott be, még az NPN tranzisztor sem.
(#) reloop válasza albinolynx hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
A TDA-se olyan egyszerű mint amilyennek látszik. Azért foglalkozom vele mert mostoha körülmények közé szánom, jól jön a hő és a rövidzár védelem. Ezek autóban is hasznosak lehetnek.
(#) albinolynx válasza albinolynx hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Most már nem hagy nyugodni ez az erősítő.

Tudna segíteni valaki? Melyik évkönyvben van benne?
RTÉK 19XX - 2Ohm / 100W 2 x 30V-ról és a végtranzisztorok között szerepel KD503 (is).
(#) reloop válasza szucsip hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Nézem a végtranyód adatlapját 1,8V max. bázis-emitter feszültséget találtam. Ezzel az ellenállással 1,5W fűtés jön ki csúcsban, átlagban a felétől is kevesebb. Olyan mintha a tranzisztor mégis hibás lenne, vagy a nyák nem jó. Az IC-n sem folyhatna 1,8V/2,47 ohm -nál nagyobb áram, mégis - mint írod -letilt.
Ennél a topológiánál 1-2,2 ohm ellenállással találkoztam eddig.
(#) Bártfai Ferenc hozzászólása Júl 30, 2011 /
 
Sziasztok!
Van nekem egy jó öreg orosz RX500-asom amit el kezdtem felújítani, de most akadt egy hatalmas problémám.. mégpedig az, hogy a 2 végfok panel teljesen halott... na most, ha nem muszáj akkor nem veszek bele 16Db vég-tranzisztort, mert az nem lenne valami olcsó játék.. nem tudnátok ajánlani valami kevés alkatrészt igénylő hasonló teljesítményű végfok kapcsolást. a tápegység és a védelem tökéletesen működik.. táp: +55V, -55V, föld, van benne 2db 22.000uf-es kondi is. minden segítséget köszönök.
(#) reloop válasza Bártfai Ferenc hozzászólására (») Júl 30, 2011 / 1
 
Szia! 270W
(#) reloop válasza albinolynx hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Le a kalappal a memóriád előtt :kalap:
RTÉK 1979. 128.o. 27. ábra.
(#) albinolynx válasza reloop hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Köszi, csatolom. Erről van szó.

2Ohm_100W.png
    
(#) reloop válasza albinolynx hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Lapozz a 132 oldalra
(#) albinolynx válasza reloop hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Szép-szép, de ennyi alkatrészt...
(#) nagy_david1 hozzászólása Júl 30, 2011 /
 
Üdv!

Ha egy végfokra szeretnénk rákötni egy újabb végfokot akkor az első végfokot illik terhelni valamivel vagy megfelelő osztással egyből mehet is a következő fokozat? Valóban értelmetlennek hangzik de jelen esetben nem fogom szétszedni a hi-fi-t azért, hogy onnan vegyem le a jelet. A hi-fi saját végfoka nem volt valami nagy szám és mivel nem is mai darab ezért semmilyen kimenetele sincs, csak is a hangfalaké. Szóval illik terhelni egy végfokot ilyen esetben vagy nem szükséges? Persze a hangfalak már nem fognak ide visszakerülni, úgy, hogy félreértések elkerülése végett írom, hogy nem a hangszóróról akarom levenni a jelet.
(#) steelbird válasza nagy_david1 hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Terhelni nem feltétlenül szükséges, de leosztani viszont kell a jelet.
Ellenkező esetben nagyon zajos jeled lesz és rossz jel/zaj viszonyod.
A torzítás viszont megnő, de ezzel biztosan számoltál.
(#) jdani hozzászólása Júl 30, 2011 /
 
Hali. Ebbe a topicba foglalkoznak javítással? Lenne egy erősítőm, ami valamikor 100%ra működik, valamikor meg bekapcsolom, csak búg, a kimeneten 30Vkörül. MI lehet a gondja?
Bővebben: Link
(#) steelbird válasza jdani hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Ha ilyen időszakos probléma, hogy van, mikor jó, van, mikor nem, akkor először kontakt hibát, vagy forrasztási hibát (elvált, megrepedt forrasztás), vagy panelrepedést kellene keresni.
Kocogtatással az ilyen hibák jó része kereshető.
Következő: »»   868 / 2506
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem