Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Köszi mindkettőtöknek a segítséget! Holnap átnézem a trafót mégegyszer, talán találok valamit.
Igen, igen..viszont, ha gond van az UL-el, akkor súlyosan változik a meghajtó generátor ellenállása, ami a frekvenciaátvitelt ugyanígy befolyásolja...plusz törést is okozhat....
Szerintetek lehetne szkópként használni a hangkártyát egy csöves erősítő esetében is ?
Mert ugye van a hangkártya bemeneti impedanciája, stb. (10KOhm)
Csökkentettem az ecc anódellenállását (a 100k-val párhuzamosan egy 220k) és annyit értem el, hogy egy kicsit hangosabb lett minden. zúgás és zene is. Többször átnéztem mindent, szétszedtem, összeraktam és semmi változás.
Meglett a hiba.Megint kiderült, hogy a gép jó, az emberrel van a gond.Fordítva kötöttem be a trafót.Az anódra menő, és a +ra menő vezetékek lettek felcserélve.Az UL ebből a szempontból jó volt, mert az anódtól 40%-ra volt.
A visszacsatolást élesztéskor emlékszem át kellett rakni a másik szekunder kivezetésre, de ezzel akkor nem foglalkoztam,csak azzal, hogy negatív legyen. Nem is gondoltam volna, hogy ebből gond lehet. Most már jó, nagyon szépek a jelalakok,semmi torzulás, tök egyforma a két csatorna. Szinusszal mérve is tökéletes,20Khz-ig semmi amplitúdó esés nincs. Majd teszek fel képeket a jelalkokról, meg a kész erősítőről is. Köszi a segítséget, üdv
Na, ennek örülök. Nem jól látod a kérdést, pont az UL lett rossz a csere miatt. Nagyon szépek a jelalakjaid, biztos jól szól ez az erősítő, gratulálok. Te csináltad a kimenőt, vagy tekertetted valakivel (ügyes munka)? 10 Khz négyszögről tegyél fel olyat is, ahol a műterheléssel párhuzamosan van 750-820 nF.
Mostmár nem 2 trafóról megy az anód és a fűtés. Az anódnak a trafója kapott egy 6,3V-os tekercset és étkötöttem a csövek fűtését 12,6-ról 6,3-ra. A zúgás megszünt, de a hangerő nem változott. Szerintem nincs meghajtva rendesen, kevés neki az ecc.
Rosszul írtam,na mégegyszer: az UL a tápfeszültségtől számítva volt 40%-on, a fordított kötésnél is.Így amikor ma átkötöttem a primert, az UL-t is át kellett kötnöm,hogy ismét 40%-nál legyen a tápfesztől számítva.
A kimenőt természetesen nem én tekertem, hanem mayky keze munkája. üdv
Az könnyen előfordulhat, mint említettem kellene 15-18Veff (42-50 Vcs-cs) meghajtás neki. Ha lenne 6E5P (vagy 6E5P-I,vagy 6ZS 43P, vagy 6ZS11P) csöved, az (azok) triódában is könnyedén kihajtaná(k).
A százalék csak egy dolog, az UL leágazáshoz viszonyítva fordított lett a tekercselés, ez miatt lecsökkent a generátor ellenállás, amitől leromlott a magasátvitel, és bejött a tetródás torzítás...
Füllel egyébként nem hallottam meg.Sőt, a szinuszjeles mérésen is csak az látszott, hogy felül gyengébb az átvitel.Talán hagytam is volna úgy,ki tudja.De a négyszöges mérés kimutatta a hibát.
Ez hülyeség alighanem, próbáltad mégegyszer előállítani a hibát ( primer+szekunder+visszacsatolás megfordítása, hogy biztos legyen mi volt az ok).
Megcserélem az eredetileg is jó átvitelű trafónál a kivezetéseket, lássuk mi történik.
Na azért valami logika csak van benne.
Az eredetileg jó átvitelű trafónál megcserélve a primer kivezetéseit is előjön a torzulás, igaz némileg kisebb mértékben.De határozottan látható. Talán a lefutó élnél feljebb van a törés mint a másik trafónál.
Helló !
Ha egy katódkövető csövet (aminek az erősítése 1 ) berakok az előfokcső után , akkor hány százalékkal lesz hangosabb az erősítő ?
Mivel erősíteni nem erősít, így semmivel.
Erősíteni erősít az, csak nem feszültséget, hanem teljesítményt. Ti. a bemeneti feszültsége ugyanakkora mint a kimeneti, de a bemeneten megohm ellenálláson, a kimeneten párszáz ohmon.
Kösz !
Szóval akkor szerintetek mennyivel lesz hangosabb az erősítőm ? (Persze gondolom függ a csőtől/csövektől is, de úgy általánosságban véve kérdezem.)
Röviden semmivel,nem lesz hangosabb a katód követő csak impedanciát illeszt.
A katódkövetőnek végül is nagyon hasonló a szerepe mint egy kimenő trafónak. Csak nem kell megtekerni.
Na jó, de az előfokok szoktak katódkövetők lenni, nem ?
Most az akkor hová illeszti az impedanciát ?
Nem! Az előfokokba szoktak katódkövetőt is tenni, ha impedancia illesztés szükséges.
Egy katódkövetőnek az a lényege, hogy nagy a bemenő impedanciája és kicsi a kimenő impedanciája. Egy olyan feszültségerősítő fokozat után szokták rakni, amelynek nagy a kimenő impedanciája, ezért nem terhelhető mondjuk a végfok kisebb bemenő impedanciájával.
Katód követőt mint többen is mondták, akkor használják ha impedancia illesztésre van szükség, ebből a szempontból mindegy hogy melyik fokozatban. Az elő (bemeneti) fokozatban a legfontosabb, a lehető legnagyobb erősítés, a jó jel/zaj viszony miatt, itt ritkán használnak katódkövetőt, ha mégis szükség van rá, akkor használják, ha ún. kihelyezett előerősítő fokozatban van rá szükség, pl. kondenzátor mikrofon erősítője. (ma már ezek többnyire félvezetősök, de az elv ugyanaz) Ekkor is többnyire kaszkád fokozatot használnak, ami egy nagy erősítésű földelt katódos, és egy katódkövető házasítása (pl az a bizonyos SRPP- nek nevezett dolog)
De használnak katódkövetőt rácsáramos üzemű végfokok, hangszínszabályzók, torzítók, visszhangosítók meghajtására.
Kösz !
Az ecc83 az jó szerintetek hifibe ? Mert valaki azt mondta azt hangszererősítőkhöz fejlesztették, színezi a hangot.
Szerintem alkalmas hifibe. A hangot elsősorban nem az elektroncsövek, hanem a passzív alkatrészek (csatolókondenzátorok, kimenőtrafók) színezik.
Kösz !
Mert nekem is az van a próbapanelen, és nem hallottam semmi olyat ami miatt ne lenne jó.
Az ECC83 -as csövet kifejezetten hangfrekvenciás célra fejlesztették ki. Nagy az erősítése, ezért kiszajú erősítőkbe kiváló. A speciális rács felépítése viszonylag jó linearitást biztosít, és alacsony a mikrofóniára való érzékenysége. Az alacsony fűtés katód kapacitása miatt alacsony a brumm szintje. Ezek a tulajdonságai jó alkalmazást biztosítanak hangfrekvenciás erősítők majd minden fokozatában, nagy kivezérléseknél az enyhén görbe kezdeti karakterisztikája, és a viszonylag alacsony anódárama miatt, már nem annyira jó, de azért még használható.
A hangot meg leginkább a hangszínszabályzókban használt RC hálózatokkal lehet "színezni". Magának a csőnek a paraméterei a hangfrekvenciás sávban frekvencia függetlennek tekinthetők, így a hangszínt sem befolyásolják.
Sziasztok,
Úgy érzem befejeztem az erősítőmet (Legalább is most már hallgatni szeretném a sok munka után, mert amúgy sose lenne kész) s mivel már korábban raktam fel róla képet, így csak is a jobb minőség kedvéért ismétlem önmagam. Egy új projekten dolgozom, természetesen az is csöves, amint fotogén állapotban lesz azt is megosztom veletek! Köszönet mindenkinek aki biztatott! Üdv. |
Bejelentkezés
Hirdetés |