Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   383 / 842
(#) Ghoost válasza acdc hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Mivel az arammeresnel is feszultseget mersz - csak ugye a SONT ellenallason esot-, szerintem a 20V-nak megfelelo beallitasokat alkalmazd. A DP-pontot a 19.99 kijelzeskepnek megfeleloen kosd be.
(#) acdc válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Köszönöm a segítséget mindenkinek! A még hiányzó alkatrészeket megveszem és kezdődik az építés,majd ha kész teszek fel róla pár képet...Mégegyszer köszönöm a segítséget mindenkinek.. További szép estét
Üdv.: Peti
(#) Tom Lord válasza Tom Lord hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Sokan használnak LCD kijelzésű 3-4 digites gyári (bár lehet saját készítésű is) 200mV-os műszert és külön trf. leválasztású tápot építenek hozzá.
A műszerek tápellátása megoldható más módon is.
Ime a link:
Isolated Power Supply for Digital Panel Meters
Ledes műszerekhez nem alkalmas a magas áramfelvétel miatt.
(#) pilotitalia hozzászólása Nov 9, 2011 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy szeretném megépíteni Alkotó féle labortápot(v1.4.2) amivel igazán különösebb gond nincs is,viszont az a problémám, hogy a rajzon szereplő trafó adatoktól nem sokkal eltérő az én toroid trafómnak az adatai.
Trafóm adatai:
-primer:230V
-szekunder:2x32V 5A,2x13V 0.5A,2x7.5V 1A

Ha ezzel a trafóval szeretném megépíteni ezt a kapcsolást szerintetek mennyire befolyásolja a helyes münkődését!
Természetesen mellékelem a tápegység kapcsolási rajzát!Minden segítséget előre is köszönök szépen!
(#) proli007 válasza pilotitalia hozzászólására (») Nov 9, 2011 / 1
 
Hello!
kb. 36V lesz a kivehető maximális feszültség, ha a 32V-ot használod.
A 7815/7915 helyett 7812/7912 kell használnod.
üdv! proli007
(#) pilotitalia válasza proli007 hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
Szia!

Nagyon szépen köszönöm a segítségedet,valami hasonló volt az én megérzésem is,de mindenképpen szerettem volna megkérdezni egy tapasztaltabb embert!
(#) forma1 hozzászólása Nov 11, 2011 /
 
Sziasztok!

Olyan labortápot szeretnék építeni, ami jó sok amperes 10-20-at is tudjon, de lehessen szabályozni mA-esen is, és a feszültséget is lehessen szabályozni lehetőleg digitálisan. És nem trafóról szeretném hajtani, hanem autóakksival, mert abba van amper bőven...
Tudnátok segíteni? Milyen kapcsolást ajánlotok?
(#) szamóca válasza forma1 hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
Fogalmad nincs a témáról, igaz?
(#) Ghoost válasza forma1 hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
kedves Forma1!

Ajanlom atolvasgatni a topik oldalait, mielott kerdesed felteszed.
Bar ha emlekeim nem csalnak, itt olyan labortapegyseget amit autoakkumulatorrol taplalnak meg nem fogsz talalni.

Viszont erdekelne mire hasznalnad ha lehetoseged lenne ra .


Idézet:
„....sok amperes 10-20-at is tudjon....”
Ebben a tartomanyban mar nem oszt , s nem szoroz, hogy az aramfelvetel 20 esetleg 19.990A.
tehat szerintem itt mar teljesen felesleges a mA szintu allitas lehetosege, Ennekl talan ha 5A-ig van ertelme. Attila-e 10ig tudja
(#) magneto válasza forma1 hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
Szia!
Na ez egy érdekes kérés részedről! A fórumon van legalább 3 olyan tápegység, amit jó szívvel lehet ajánlani, amelyek közül bármelyiket megépítheted, mert kiválóan működnek! (proli007 tápja, Pioneer-Alkotó féle táp, és Alkotó által (át)tervezett 723-as ic-s táp.) Amiket te kértél az nem igazán lehetséges. Ekkora áram eseten nincs szükség finom szabályzásra, és akkumulátorral ezt nem lehet megoldani, mert ahhoz inverterre (is) lenne szükséged.
Olyat kértél, mintha valaki bemenne a játékboltba, és azt mondaná az eladónak, hogy kérne egy dugós puskát, de olyat amivel adott esetben lehetne élesben vadászni, de ha jönne szembe egy tank akkor azt is ki lehessen vele lőni, meg esetleg 2 kilométerről el tudjak vele találni egy 5 Ft-os érmét. Bocs, ilyen táp nem létezik. (szerintem) :no:
(#) forma1 hozzászólása Nov 11, 2011 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget, igazatok van, de úgy gondoltam hogy pl. 500mA-ig lehessen finomabban szabályozni, ha finom motyót akarok hajtani pl. lézer, led. Effölött már nem kell mA-es pontosság. Így se oldható meg?
(#) Ghoost válasza forma1 hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
szia!

Magneto irasaban lathatsz nagyon jo kis kapcsolasokat megnevezve, amik a trafotol fuggoen 2-3A-ig is tudhatjak az aramszabalyzast. A finomsag merteke a kezedtol fugg ha egy darab potmetert hasznalsz, illetve a beallito potmeterek szamatol (durva es finom) ha kettot.
(#) forma1 válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
De én akksiről szeretném mert az szinte végtelen amperes, trofóból a legerősebb ami van az 19V 4,7A.
(#) Ghoost válasza forma1 hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
Na akkor nezzuk.
A trafoddal tudsz epiteni egy 20-25V 4.5A-s labortapot, ami tobb mint eleg lehet az eszkozok leesztesehez.
Ha ennel nagyobb aram kell akkor akksi.
DE...
mint lathatod a trafo kb dupla feszt tud.......... (elgondolkodnek rajta)

Nem kivanlak meg gyozni..... csak leirom a sajat velemenyem!
(#) forma1 válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
Végülis igaz, amihez meg nagy kell arra ott az akksi. Még annyit hogy az a trafó az nem trafó hanem egy laptoptápegység.
(#) sirály12 válasza forma1 hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
Itt leginkább nem a trafó(akksi) lesz a szűk keresztmetszet, hanem az áteresztőfokozat! Egy kapcsolóüzemű előszabályzós ugyan már sok ampert is tudhat, de a hozzászólásodból ítélve nem igazán értesz hozzá(nem bántásból mondom). Így egy ilyen megépítése kicsit nehéz diónak tűnik.

Hidd el, legtöbbször egy 4-5A-es táp, ami megfelelően stabil és jól kezelhető bőven elég! Ha sok amper kell, akkor kapcsolóüzemű táp!
(#) forma1 válasza sirály12 hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
Igazából rá is jöttem hogy nem is építeni akarok (mert nehéz lenne) hanem venni valami KIT-ben, és azt összerakni vagy valahogy megoldani olcsón. Mit ajánlotok?
(#) karesz01 válasza forma1 hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
Szia!
Figyelj ha KIt-ben gondolkodol szerintem EZ lehet hogy elég is neked?
És ennyi pénzért nem sok maga a panel.
Én például egy 5A tápot építettem ami mellé be lesz téve egy kapcsolóüzemű 25A-es táp amiről lehet hajtani komolyabb dolgokat is.
(#) Alkotó válasza forma1 hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
Az a baj a kit a labortáp és az olcsóság párosításával, hogy a kitekben panel és alkatrészek vannak, de nincs benne "hűtés" (borda és ventillátor), trafó, doboz, kezelőszervek, csatlakozók, műszerek. Tehát az egésznek általában csak egy kis része maga a panel.
Ha másképpen közelítjük, akkor el kell fogadni, a labortáp sem építve, sem vásárolva nem olcsó eszköz. Viszont rendkívül hasznos, sok esetben szinte nélkülözhetetlen.
(#) (Felhasználó 5823) válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 12, 2011 /
 
[OFF]
Üdvözöllek!

Bár elég hülyén jön ki, de én én szívesen készítek Alkotó féle 1.4.2 labortápegységből akár komplett kitet, csak legyen aki ki tudja fizetni! Nem számoltam még, de 20.000Ft környékén van, trafóval, házzal!

Leiszt Jani
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 5823) hozzászólására (») Nov 12, 2011 /
 
Hajrá!
Az a csel ezzel, hogy nehéz eltalálni hol a határ. A panel még közel egyértelmű, de már a csatlakozó "L" profilnál kérdés, hogy le van-e pontos méretre vágva és ki van-e fúrva. Ugyanez a hűtőbordánál is kérdés, aztán a dobozon se mindegy milyen megmunkálások vannak (csatlakozók, kijelzők, stb. helyei)
Ha ezeket is megoldod, akkor lenne könnyű a reprodukció, csak így sok munka van még vele plusszban, ami mind újabb költség.
(#) SKY válasza proli007 hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Hello!
Beletettem a kondenzátort oda ahova mondtad, az egyik csatornán be is vált, viszont a másikon még így is viszonylag nagy a feszültségesés, de lehet hogy ennek az oka az eltérő áteresztő tranzisztorokban van (a panelon BC337 van, a nagyteljesítményű fokozat pedig 2db TIP142 párhuzamosan kötve) - ez az ami jobban bevált. Végeredményben meg vagyok elégedve ezzel a kapcsolással, az áramkorlát/szabályzó része is jól működik. Köszönöm a segítséget. Csatolom a jó kapcsolást.

lm324tap.gif
    
(#) pityu_18 hozzászólása Nov 14, 2011 /
 
Sziasztok.Bele szeretnék kezdeni egy labortápegység építésébe amihez találtam egy HIFI -ből "kibányászott" trafót.Abban kérném a segítségeteket hogy a fórumon fellelhető kapcsolások közül melyiket ajánlanátok a trafómhoz.
Igazság szerint a legjobban proli007 és Alkotó közös műve tetszik a legjobban de nem tudom hogy jó lesz e a trafóm hozzá.

trafó 3.JPG
    
(#) Baxi hozzászólása Nov 14, 2011 /
 
Hi Mesterek!

Utána akarom építeni Alkoto 1.4.2 labortápját. Szimmetrikusra azaz két tápot akarok csinálni.
A kérdésem az lenne hogy az trafó amim van az 2x45V és 2x30V-os a szekunder oldala.
Szóval maga a labortáp meghajtást a 2x45v menne ez szerintem rendbe is van.
De ugye ott van a tápokként +/- 15V ezt nem tudom hogy kellene megoldani.
Ráköthetem a 2x30V mindkét labortáp meghajtására, vagy "szedjem" szét a 2x30V leállást azaz az egyik oldal 30V-ból csinálok 2x15v-ot?
Egyutas egyenirányítással és egy kicsit nagyobb hűtéssel a stab ic-k elvinnék a 30V mint két oldalt, csak azt nem tudom hogy lehet e egy trafóval hajtani a két külön tápot?
Remélem sikerült leírnom úgy a "gondom" hogy átlátható legyen
(#) Alkotó válasza Baxi hozzászólására (») Nov 14, 2011 /
 
Mindkét tápnak teljesen független tekercsek kellenek. Ez a feltétele annak, hogy a kimeneteiket szabadon lehessen egymáshoz kötözgetni.
Szerintem ne a 30V-al operálj. A teljesítményrészt elviheti a meglévő trafó, a vezérléshez és a mőszereknek, meg csináltass egy külön kis trafót, amin van 4x15V és 4x8V. mindkét feszültséghez elég kb. 500mA-es terhelhetőség (keresd meg Fletat privátban, fog segíteni).
(#) Baxi válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 14, 2011 /
 
Hi
Gondoltam hogy nem lesz jó a 2x30v vezérlésnek, meghajtásnak meghagyom 2x45V amit Te is írtál.
Nézegettem a HE-n 2x15V nyák trafókat csak nem tudom hogy mire értik a 15W-t ez az össz. teljesítménye azaz (2X15v) 30v-on tudja a 15w-ot vagy "oldalaként" azaz 15V-on értik a 15w?
Én inkább az analóg műszereket szeretem így a 8v-ok elhanyagolhatok.
Köszönöm a gyors választ
(#) rascal válasza Baxi hozzászólására (») Nov 15, 2011 /
 
Ezeknél a trafóknál az együttes teljesítményt jelenti. (Nem tudom te linkelted, vagy csak a HE automatikusan, de a linkek 10W-os trafókra mutatnak nem 15-re. Ha majd vásárolsz...)
(#) Baxi válasza rascal hozzászólására (») Nov 15, 2011 /
 
Hi
Kösz a választ, igen magától rakta be a linket (érdekes).
egyébként meg úgy döntöttem hogy a lm324 működő lab. tápot építem meg, s így nem kell bele plusz trafó kicsit olcsóbb lesz így.
Köszönöm a válaszokat s a segítséget.
(#) pityu_18 válasza pityu_18 hozzászólására (») Nov 15, 2011 /
 
Elolvastam az írásom elég hülyén fogalmaztam.
Tehát van egy trafóm a következő adatokkal:
2*40V 4A
2*18V 4A
2*9V 1A
1*5V 200mA

Alkotó és Proli007 tápját szeretném megcsinálni jó lesz e hozzá ez a trafó.
A segédtápnak tennék egy külön trafót 2*12V al.
(#) karesz01 hozzászólása Nov 16, 2011 /
 
Sziasztok!
A labortápegységeitekben ki milyen árammérő söntöt alkalmaz, használ?(1.4.2 labortáp)
Aminek ugye el kell bírnia az átfolyó áramerősséget ami jelen esetben akár 5A is lehet!
A válaszokat előre is köszönöm.
Következő: »»   383 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem