Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1516 / 3962
(#) Balaa16 válasza CsemanAttila hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Szia!
Szerintem elhanyagolható a veszteség. A réz fajlagos ellenállása 0,017 Ohm, 10 méteren pedig 0,17 Ohm. Persze az ellenállás függ a keresztmetszettől is, azt nem írtam.
Üdv! Balázs
(#) CsemanAttila válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Köszönöm Szépen!
(#) Balaa16 válasza CsemanAttila hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Nincs mit!
(#) Horvath-b89 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
mindenképp trafóval átalakított egyenfeszültségre lehet csak kötni a ledeket? Vagy lehetséges esetleg olyan megoldás hogy valahogy a hálózati 230v-ból egyenfeszültséget alakítsunk és arra kötni a ledeket?
Mert nem csak egy két darabról lenne szó.
Van erre valami megoldás?
vagy csak részegységeket kössek sorosan és a különböző egységeket párhuzamosan kössem be?
(#) Balaa16 válasza Horvath-b89 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Szia!
Ha 230V-ról akarod üzemeltetni, akkor ajánlom ezt a kapcsolást. Bár szerintem érdemesebb nagyobb teljesítményű adaptert venni.(nagybetűvel kedd a mondatokat mert, ha köbzoli meglátja.. )
üdv! Balázs
(#) Horvath-b89 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Az LD helyére kell bekötni az én soros ledeimet?
a 22 ohmos ellenállás helyére pedig a számított előtét ellenállást?
20 mA-es ledek birni fogják a terhelést?
(#) Balaa16 válasza Horvath-b89 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Az ellenállások helyére a számított ellenállást kell berakni. Sorosan is kötheted, a linkelt programokkal kiszámolhatod az ellenállások értékeit. Figyelj, hogy elég nagy teljesítményűek legyenek az ellenállások.
Üdv! Balázs
(#) Balaa16 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Persze, nem úgy gondoltam én. :hide: Természetesen az a normális, ha helyesen ír valaki.
(#) marton11 hozzászólása Dec 11, 2011 /
 
Sziasztok.
Van olyan hogy gyors led/tranzisztor (vagyis ledes sztroboszkópnak).
Kösz a választ.
(#) kadarist válasza marton11 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Szia!
Van, hisz a cikkben is olyan szerepel.
(#) Horvath-b89 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Köszönöm a segítségedet.
(#) proli007 válasza marton11 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Hello!
Már többször feltetted ezt, vagy hasonló kérdést. De szerintem azért nem érkezett válasz, mert nem egészen érthető/hihető amit mondsz. Vagy valamit nem tudunk, amit elkövettél.
Mert egy tranzisztor, vagy egy Led több ezerszer gyorsabban működik, mint azt Te a szemeddel követni tudnád.
Mert ugye az írtad, hogy amikor egy Led-et közvetlen kötsz az LPT portra, akkor nem látsz késést a zene és a látvány között, de ha tranzisztoron keresztül akkor meg igen.
De igazából fogalmunk sincs mit hogyan mivel kötöttél össze, és egyáltalán a tranyó kollektorában Led volt-e, nem véletlenül egy izzó. Mert annak lehetne késleltetése, hiszen az nem egy szemvillanás alatt tud felfűteni.
Vagy is jobb lenne, valami konkrét rajra, áramkörre hivatkozni, mert különben nem lehet dűlőre jutni.
üdv! proli007
(#) zolika60 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Nem hinném.
(#) dravecz hozzászólása Dec 11, 2011 /
 
Sziasztok.
Van vagyis volt egy üzemképes tornádó T- L 100-as aku töltőm.
Mivel balfék vagyok gondoltam 12Voltost csinálok belőle.
Feszültség alatt voltmérővel mértem volna hol mennyi jön le.Sikerült egy rövidzárlatot csinálnom amivel elszállt 2db ellenállás és a biztosíték ami látható.
Nem minősíteni kéne mekkora b.rom vagyok,én azt már tudom.
Most helyre szeretném hozni lemondva az átalakításról.
Aki tud segítsen. Milyen értékű az "1"- "2" számú ellenállás ami elszállt.
Ez lenne az első lépésem és remélem mást nem ment tönkre benne.
Köszi a segítséget és várom.
(#) sastas01 válasza dravecz hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Az ellenállás értékeit, tudatommal csak színkód alapján lehetne megmondani. Hogyha azt tudsz valahonnan varázsolni, akkor meg is oldódik a problémád(nekem mikor hasonló volt, akkor az ellenállás "alja", ami ugye a nyák felé néz épen maradt és ott fellelhetőek voltak a csíkok maradványai).

szerk.: Bár ahogy látom neked szimplán szétnyíltak. Azzal lehet könnyebb valamit kezdeni. Ha jól látom 3 csíkot simán ki lehet venni(csak a színét nem látom a fotón).
(#) dravecz hozzászólása Dec 11, 2011 /
 
Sziasztok.
Van vagyis volt egy üzemképes tornádó T- L 100-as aku töltőm.
Mivel balfék vagyok gondoltam 12Voltost csinálok belőle.
Feszültség alatt voltmérővel mértem volna hol mennyi jön le. Sikerült egy rövidzárlatot csinálnom amivel elszállt 2db ellenállás és a biztosíték ami látható.
Nem minősíteni kéne mekkora b.rom vagyok,én azt már tudom.
Most helyre szeretném hozni lemondva az átalakításról.
Aki tud segítsen. Milyen értékű az "1"- "2" számú ellenállás ami elszállt.
Ez lenne az első lépésem és remélve más nem ment tönkre benne.
Várom a segítségeteket!
Köszi
(#) dravecz válasza sastas01 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Sajnos feketére színeződtek
(#) elektromos hozzászólása Dec 12, 2011 /
 
Sziasztok!
Kérem, segítsen valaki, mert már bele keveredtem ebbe az egyenírányítosdiba. Van egy 36V DC motorom. Ezt kellene meghajtani, de nem tudom mi a helyes trafó AC feszültség, ami jó lenne neki. Muszáj neki puffer kondi, vagy mehet sima graetz-ről? A motornak az indulási árama 4A, az üzemi áram 1A. Ennek az áramát kell figyelnem mikrokontroller-el. Nem PWM-el hajtom. Van egy 37 voltos AC trafó, melyet adtak hozzá, és az csak sima Graetz-t használt puffer nélkül. Azt mértem, hogy az AC üres járásban 37 Volt, de ha megy a motor, akkor a feszültség leesik AC 30 V-ra, a DC meg 33V-ra. Akkor most mekkora AC kell nekem?
(#) dravecz hozzászólása Dec 12, 2011 /
 
Sziasztok!
Van egy weboldal ahova meghívás alapján lehetünk csak tagok.Vagy kitölteni egy tesztet amit én nem tudtam jól kitölteni.
http://elektrotanya.com/?q=hu/content/tl-100-tornado-bicikli-toelto
Egy meghívót várnék,megoldást keresek a tornádó TL-100 akkutöltőm megjavításához.Alkatrész rajz a már feltett kérdésemre (#1118557)"dravecz") keresem a megoldást.
Tudtok segíteni?
Köszi
(#) elektromos válasza dravecz hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Szia!
Miért nem hívod fel a garanciában feltüntetett szervízt? Lehet azok előbb segítenek.
(#) dravecz válasza elektromos hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Szia
Semmi papírom nincs róla.
Így telefon szám sem.
(#) Sticko válasza satlokk hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Szia!

Köszi szépen! Még annyi kérdésem lenne, hogy az F csatlakozót pontosan hogyan kell rászerelni a koax kábelre? Azt tudom, hogy az árnyékoló fonatot vissza kell hajtani, csak azt nem tudom, hogy ami ez alatt van alufólia, a habosított műanyag szigetelőn, azt le kell vágni, vagy ott kell hagyni?
(#) vladcepes hozzászólása Dec 12, 2011 /
 
Sziasztok. Az lenne a kérdésem hogy egy 4 db-ból álló smd lednek 12 V -rol működne ,mekkora ellenállás kell? És hogy célszerű kötni őket hogy tovább bírja az elem. Párhuzamosan? Így jó ahogy a képen csináltam? És milyen áramkör kell ahhoz hogy esetleg ezek villogjanak is? (a lehető legkisebb áramkör) Egy pénzvisszaadó tálca alá gondoltam. Köszönöm a válaszokat Üdv.

led.JPG
    
(#) zolika60 válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Itt a program számold ki.Bővebben: Link Te tudod milyen LED-ed van. Van sorosra is, ha mégis inkább úgy szeretnéd.
(#) dimetrodon hozzászólása Dec 12, 2011 /
 
Sziasztok!

Elég kezdő vagyok az elektronikában, de igyekeztem kikupálni magam, hogy úgy tegyek föl már kérdést. Amin dolgozok az egy roppant egyszerű áramkör (joystick egy ezer éves Sensible Soccer nevű játékhoz), és ennek kapcsán találtam egy kapcsolást a neten. A kapcsolás célja, hogy:
- Ha egyik kapcsoló zár, akkor az eredő ellenállás 0 Ohm legyen (rövidzár).
- Ha a másik kapcsoló zár, akkor az eredő ellenállás 100 kOhm legyen (az ábrán a bázistól rövidzár elviszi az áramot, így csak a bázis előtti ellenállás magában adja).
- Ha egyik se zár, akkor pedig 50 kOhm legyen az eredő ellenállás.
- Ha mind2 zár, az nem lényeges. (Egyébként 0 Ohm lesz).

A kapcsolás egy NO és egy NC kapcsolóval pofonegyszerű lenne, de más okokból csak NO kapcsoló áll rendelkezésre. Így kell a tranzisztor.

A problémám az, hogy a megtalált ábra szerintem hibás (vagy az én gondolkodásomba csúszott hiba). A 82 kOhm a kollektor előtt túl nagy. Nem 82 Ohm akart az lenni? 82 kOhm-mal mikroA-s áram lesz ott, ami nem túl szerencsés.

Viszont mivel az első tranzisztoros áramköröm lesz, így nem merek csak úgy "belejavítani". (Persze majd méregetek.) Jól számoltam?

A talált áramkör
(#) vladcepes válasza zolika60 hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Oké köszöntem és melyik jobb? Mármint soros v. párhuzamos? hogy bírja tovább? Ebből honnan veszem ki hogy mennyi a nyitófeszültsége?,meg a leden átfolyó áramot? Üdv http://www.tme.eu/hu/details/l-914ht/tht-led-diodak-konyok/kingbrig...onic/#
(#) blackdog válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Elfogadható feszültésgek

Az áramot meg te határozod meg az ellenállással.
Hogy tanulj is számold ki midkét esetre és megvilágosodsz.
(#) pucuka válasza Sticko hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Így. És nehogy zárlatos legyen a középső ér, és az árnyékolás.
(#) wtc válasza kadarist hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Köszi a válaszod!
Most döbbentem rá hogy tényleg a hangerőszabályzó poti, nem is az átfolyó áramot korlátozza ellenállásként, hanem egy fesz. osztót képez, aminek a pozitívuma hogy bármilyen értékű poti, ideális esetben, nullától maxig szabályozható, ezért nincs "holtjátéka" a potinak.
(#) Sticko válasza pucuka hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Köszi szépen! Megvettem a kábelt, nem baj, hogy nekem alufólia árnyékolás csak a fonott árnyékolás alatt van, felette nincs?
Következő: »»   1516 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem