Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
walkie-talkie = PMR Csinálhatsz hozzá végfokot vagy antennát de akkor már nem lesz a "szabályoknak" megfelelő. üdv.
Az adóvevő 40MHz-es. Át lehet úgy hangolni, hogy nagyobb legyen a hatótávja, esetleg magasabb frekvencián?
Körülbelül annyit írtál, hogy van egy kicsi fehér autóm, de át szeretném alakítani, F1 autónak, de úgy hogy szabályos utcai autó legyen.
Itt nem csak a hangtechnikához kellene értened, hanem a rádiótechnikához is. A 9 kHz - 400 GHz sáv szabályos rádiós frekvencia, ami azért meglehetősen széles sáv. Rádió adó vevőt pedig csak engedély alapján építhetsz, átalakíthatsz, amit ahogy megszerezted, és megfelelt a berendezésed az arra a sávra vonatkozó előírásoknak, a továbbiakban használhatsz is minden további engedély nélkül. Kivéve az amatőr sávokat, oda viszont rádióamatőr engedélyt kell szerezned. Egyébként van néhány adó - vevős topik, elfért vona valamelyikben.
Szia! Ez inkább rádiótechnikai, mint hangtechnikai kérdés...Adovevo.lap.hu oldalon el lehetne kezdened. PMR-en nem túl sok változtatási lehetőség van, a szabványok eléggé megkötik a kezedet műszaki szempontból, cserébe viszont szabadon használhatod. Nem tudom, mit jelent a kisebb adó-vevő... arról a lapról kellene elindulnod szerintem, aztán vannak itt rádióamatőr témák is, azt is el kellene olvasni. Aztán majd kérdezz konkrétan, valaki biztosan tud rá választ.
Nem, nem. Az áthangolástól (milyen frekvenciára?) nem fog megváltozni a "hatótáv", magasabb frekvencián beleütközöl klf törvényi korlátokba, PMR-re (446 MHz-re) pedig bonyolult, gazdaságosan nem éri meg. Ez így zsákutca. De ha a rádiózás érdekel, olvasgass előtte egy kicsit, meglátod nem vészes a dolog, pár ezer forintból el lehet indulni.
Szerintem felejtös az egész ötlet,40mhz-n amugy csak kalózkodás az egész.kisérletezzél inkább CB rádiöval,vagy Pmr-l.Vagy inkább ahogy elöttem írták rádióamatör vizsga után engedély birtokában lesz igazán széles sávod a kisérletezésre és a nagyon nagy hatótávolságra.
Üdv Emberek!
Tegyük fel A-ból B pontba, 40 km re kell készítenem egy rádiókapcsolatot. Szeretnék a legalitás mértékén belül maradni. Arra gondoltam, hogy a két készülék közötti útvonalon el lehetne-e helyezni úgymond továbbító készülékeket. Hogyan lehetne megoldani azt, hogy egy (vagy két) walkie-talkie ne lejátssza az adást, hanem továbbküldje, mindezt úgy, hogy a küldő oldalon, ne keletkezzen visszhang?
Aközben elhelyezett készülékek áramellátása már megoldottnak minősül.
A tápellátás a legkevesebb. Visszhang sem a legnagyobb gond. Az a probléma, hogy egy frekvencián, vagy annak közelében egyszerre csak egy adó működhet, mert különben interferencia keletkezik. Ezért az adót, és vevőt az átjátszó állomáson kellőképpen szét kell választani, úgy, hogy az adó, és vevő bemenete között legalább 60 - 70 dB csillapítás legyen. Ez a legnagyobb probléma.
Létezik ún. azonos csatornás átjátszó, de ennek beállítása meglehetősen komoly profi műszerezettséget igényel. Szűrőzéssel pedig csak akkor lehet, ha az adó, és vevőfrekvencia között kellő távolságnak kell lennie, ez pedig sem a CB, sem a PMR sávban nem áll rendelkezésre.
nem tudja valaki hol lesz mostanság elektronikai kirakodóvásár?
Tán a börzés topikban érdeklődnél, hamarabb eredményre jutnál.
Budapest, 1097 Gyáli út 22.
Időpontok 2012: január 14. szombat január 28.+ nosztalgia február 11. szombat február 25. szombat március 10. szombat március 25. vasárnap április 15. vasárnap április 28. szombat május 13.+ nosztalgia május 26. szombat június 16. szombat június 30. szombat július 14. szombat július 28. szombat augusztus 11. + nosztalgia augusztus 25. szombat szeptember 15. szombat szeptember 29. szombat október 13. szombat október 28. vasárnap november 11. + nosztalgia november 24. szombat december 8. szombat december 22. szombat Az irányítószámod szerint szegedi vagy....
Ha már rádiókapcsolatról (ami legális is!) beszélünk - most úgy általában - nagyon nem mindegy, hogy az a bizonyos "A" és "B" pont hol helyezkedik el itten Magyarországon....(Külföldön más törvényi szabályozások vannak/lehetnek.) Kecskemét-Szolnok, vagy Miskolc-Eger között teljesen mások a viszonyok rádiós szempontból. Legálisan a 27 MHz-es sávban 4 W kimenőteljesítményű rádiót használhatsz, FM üzemmódban. Mivel az antennára csak építészeti előírások vannak, ha jó magasra szereled, szerencsés "A-B" viszonyok között lesz összeköttetésed. Esetleg még kéretlenül rengeteg ukrán, spanyol, angol területről rádiózó embertársaddal - is. Szaporább frekvencián - PMR, 446 MHz - a terep adottságaitól függően akár 1, akár 10 km-enként kellene láncba kapcsolni rádiókat. Gazdasági csőd. Műszakilag biztosan megoldható, ha a pénz nem számít. (200 évvel ezelőtt műszakilag sem...) Csak jelzem, a GSM-telefon is rádiókapcsolat...és teljesen legális.
Sziasztok, van egy "Uniden GMR1038-2" tipusú walkie talkiem. 4,8 voltos és 700 mAh-s aksi járt bele. Át szeretném alakítani úgy, hogy ne elemről vagy aksiról menjen, hanem USB ről, mivel az USB 5 voltos, így megfelel az is. Rá is kötöttem az USB két szélső csatlakozójára (piros 5V és fekete ground), el is indul, de két beszélgetés után mindig azt mutatja a Walkie Talkie, hogy nem elég az elem, lemerül... És nem enged beszélni, de még mindig működik...
Kipróbáltam ezt telefontöltők rákötésével, de ugyan ezt csinálja. Pedig a töltő 500 mA-s. Nem elég az amper??? Mit tehetek ez ügyben? Nem vagyok szaki és segítséget várok. Üdv. Bene
Adáskor a készülék valószínűleg sokkal többet fogyaszt, mint a 500mA, ezért az USB port (aminek a szabvány szerint 500mA a csúcsárama) nem ad elég áramot neki. A szabvány szerint az USB perifériának kérnie kell az alap 150mA körüli áramnál nagyobb áramot - ezt a készüléked nem teszi meg, lecsökken a feszültség. Igaz, egyes gyártók nem törődnek a szabvánnyal, és engedélyezik az USB porton nagyobb áram felvételét is, de erre nem lehet építeni.
Szerintem nem érdemes kínlódni vele, a készülékben akkumulátort kell használni. Két készlet akkumulátorral akár folyamatos működést el tudsz érni. Csak olyan akkutöltőt szabad használni, ami egyesével is tudja tölteni az akkukat, és a töltés végén kikapcsol. A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2013
Arra is figyelned kell, hogy ha egy kézi készüléket tápegységről kívánod járatni, akkor a tápvezeték az antenna részévé válik, amiben nagyfrekvenciás áram folyik. Meglehet, hogy ezt a tápegységek, jelen esetben az USB nem tolerálja. Ezellen némileg védelmet nyújthat, ha a tápegységre járulékos szűrést teszel párszáz mikró és párhuzamosan 10 - 47 nF kondival.
Sziasztok!
Került hozzám egy aeg funky 3 típusú walkie talkie páros, ami hibásan működik. Egyedül akkor tud forgalmazni egymással a két készülék amikor a bekapcsoló gombbal addig lépkedek amikor mindkét készülék folyamatosan zúg. Ilyenkor az 1 készülékbe beszélek, azt veszi a 2, de ha ezután a 2-be beszélek akkor a zúgás megszűnik és nem viszi át a hangot. Ha fordítva kezdem, tehát a 2-be beszélek akkor az 1-en hallatszik, amíg az 1-ről meg nem próbálok beszélni. (Hú ez nem biztos hogy egyszerű) Igazából nem igazán értek ezekhez a kütyükhöz, van esetleg tippetek, hogy hogyan kéne nekiállni a hiba kereséséhez? Segítségeteket előre is köszönöm! A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2013
Legaláisan használható még ez a fajta walkie-talkie? Még a régi lengyen piacos időkből láttam ilyet. Mikor elárasztották vele a piacot, már akkor is volt valami szóbeszéd, hogy raziáztak kint, mert bemérték őket és ezeket MO-n nem szabad használni. Akkortájt 7-8 éves lehettem, így elnézést a ködös fogalmazásért. A válasz viszont érdekelne, hogy érdemes-e beszereznem ilyet kicsit nosztalgiázni
A kérdésem az lenne , hogy a csatolt kapcsolás legális lenne -e? És mi a véleményetek a kapcsolásról?
Sajnos legális ez sem lenne, a frekvencia, és az AM moduláció miatt, de ha kicserélnéd a kristályt egy 40 MHz es sávba eső modellirányító kristállyal, akkor már nem zavarnál vele komolyabban senkit, a modellezőkön kívül. A viszonylag kis teljesítmény miatt azokat se nagyon, azért olyan helyen ahol modelleznek, ne nagyon használd.
Értem. Esetleg tudnál olyan kapcsolást ajánlani, amelyik teljesen legális lenne?
A mai előírásokat csak bonyolult kapcsolással lehet teljesíteni, műszerek nélkül ezek beállítása sem lehetséges. Az egyedileg gyártott berendezést pedig tanúsítványt kellene szerezni, hogy legális legyen. Ezek akkora költségek, hogy ilyet csak sorozatgyártás esetén lenne érdemes megszerezni.
Már párezer forintokért kaphatsz 446 MHz -es készülékeket, igaz oda az építés öröme, de legális.
Igazából az "építés öröme" miatt akartam készíteni egy párt.
Attól még építhetsz, csak ne várd, hogy legális legyen.
A modellezésben használatos kristállyal építeném meg. Én 27 MHz-re gondoltam elsősorban.
Találtam még egy számomra szimpatikus kapcsolást.
Építsd meg. Bár ez sem lessz legális. Legalább olcsón, és könnyen szerezhető bele kristály.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2013
Ahogy tudom megépítem. Köszönöm a türelmet.
Sziasztok!
Hozzám vágtak kétilyen kütyüt hogy csináljak vele amit akarok. Akkuk töltése után szépen működik,csak azt nem tudom hogy az előlapon lévő két piros gomb funkciója mi. Az egyik felirata MON a másiké OPT . Amit a neten találtam eddig az mind arról szól hogy forduljak a legkedvesebb Motorola dealer-emhez.
Sziasztok,
az SN881 tipusú Walkie talkie-t szeretném zéroról saját magam megcsinálni. Lehetne a T1-es trafót valamivel helyettesiteni , vagy esetleg egy kissé átalakitani az áramkört hogy ne kelljen a trafó, mert gondolom nem könnyű ilyen trafót szerezni ?,és az L2 és L3-nak tudja valaki a menetszámát és a drót vastagságát? Kösz |
Bejelentkezés
Hirdetés |