Fórum témák
» Több friss téma |
Time Fountain, avagy allitsuk meg az idot!
Egy ilyen szerkentyu letrehozasaval probalkozok Bővebben: Link Amit itt latsz az nem lassitott felvetel. Nehany UV-LED es egy kis vizben oldott UV fenyben lathato festekre van szukseg. A lenyeg, hogy a vizcseppek csepegesi frekvenciaja megegyezzen az UV-LED-ek frekvenciajaval, ilyenkor allo vizcseppeket latunk (optikai illuzio). Egy egyszeru verziot mar keszitettem, de ez nem tartalmaz sem festeket sem UV-ledeket. Sima viz, 1 feher LED es egy kis vezerlo elektronika kell hozza. Bővebben: Rajz + Video Most azonban szeretnek epiteni egy UV-st csak nem igazan van otletem a csepegteto reszre. Olyan csepegtetore van szukseg mely folyamatosan ugyanolyan frekvenciaju es nagysagu vizcseppeket tud eloallitani, lehetoleg a frekvencia allithato legyen. Valakinek ha van valami jo otlete, orommel varom.
Van egy uv neonom /gépmoddinghoz vettem és végül nem lett beépítve/ azzal gyönyörűen világít a szövegkiemelő a sötétben. Próbáltam lefényképezni, de a képen csak egy fényes folt látszik, azt meg nem rakom fel. Ha sikerülne ezzel is stroboszkóp hatást elérnem akkor szebben meg lehetne oldani, mint ledekkel.
/cső + inverter 1600Ft volt/ Idézet: „csak nem igazan van otletem a csepegteto reszre” Zárt tartály, kicsi szabályozató réssel, amin keresztül levegőt kap.? A szabályozás lehet pl. mechanikus (kézi), egy kis folytószeleppel, mint amit a pneumatikában használnak, vagy elektromosan, pl. egy mágnesszelep.? Persze ezek csak ötletek, hogy bevállik-e.....?
Szia csibi. Talán a korházi infúzió mintájára kellene kitalálni valamit. Ott egy müanyag görgő szorítja-engedi a rugalmas műanyag csövet. Lehet hogyha kérsz adnak is használt cső-csap párost, úgyis csak kidobják (megsemmisítik?)mert egyszer használatos.
Laborban használatos csiszolatos üvegcsapok segítségével viszonylag pontos csepegési frekvencia érhető el. Beállítani viszont nehéz, mert alig pár fok a különbség (kb. 30) a teljesen zárt és a teljesen nyitott állapot között. Praktikusabb a nyomás változtatásával állítani.
Egyszerű csapok alkalmazásánál a csepegés sebessége változik a nyomáskülönbség változásával, egy szivattyúval célszerű lehet időnként automatikusan jelre állítani a forrástartályban a nívót. Így a légnyomás ingadozásától eltekintve van állandó nyomás (persze ha valakinek nagyon beindulna a fantáziája, akár egy légnyomásmérővel és pontos folyadékszintérzékeléssel, és persze mikrokontrollerrel hajszálpontosan be lehet állítani a nyomást). A folyadék szintérzékelését egy UV LED és néhány SMD fototranzisztor segítségével lehet olvasni, mert a lötty erősen fluoreszkál. Tehát csak azt kell nézni, meddig világít a szmötyi a tartályban. A víz nyomása a csapnál számolható a p=ró*g*h+p0 képlettel, ahol ró=1000 kg/m3 g=8,91 ms-2 h=a folyadékoszlop magassága p0=a külső nyomás, tengerszinten átlagosan 101325 Pa. Erre építhető a uC-es megoldás. A csepegési sebesség pedig a folyadékoszlop magasságának változásával finomhangolható. Sőt, továbbmegyek: a víz elég átlátszatlan egy 1000 nm körüli optokapu számára. Az optokapu jelével kapcsolgatva a LED-eket mindig pontosan állókép lesz a végeredmény... ![]()
Az optokapu jó ötlet csak az a baj vele, hogy azzal nem lehet megcsinálni, hogy a csppek visszafelé menjenek
![]()
Az egyik legalkalmasabb fluoreszcens anyag a fluoreszcein. Legnagyobb hátránya, hogy drága (100 gramm 13000 Ft). Viszont csak milligrammok kellenek belőle, 0,1 mg anyagtól szép sárgán fluoreszkál 1 liter víz.
A kiemelőkben használt festék idővel lebomolhat, célszerű tartalékot is venni filcekből. Elképzelhető olyan eszköz is, ahol 3 szabályozott csapból jön a háromféle fluoreszcens anyag (RGB), befolyik egy 5-10 ml-es tartályba, összekeveredik, és az összekevert festék az additív színkeverés szabályai szerinti színű lesz. Ötletek vannak, csak az a fránya megvalósítás... ![]()
Ha viszont több optokaput használsz, és a kimenő jel egy számlálóval átkapcsol a fölötte levő optokapura, akkor így lehet.
Ezek tenyleg jo otletek!
A lenyeg nem csak az allohelyzet elerese hanem a folyamat lassitasa, visszajatszasa. lgyk: Latom szereted bonyolitani a dolgokat ![]() ![]() A viznyomast ugy gondoltam , hogy folyamatosan megy majd egy pompa ami tolti a tartalyt, egy bizonyos szintnel pedig egy masik csovel visszavezetem az also gyujto tartalyba, igy a vizszint gondolom allando marad. Volt fizika-kemia tanarnom a szomszedom ugyhogy tole lehet betudok majd szerezni egysmast, nehany gyogyszertarban is lattam ehhez hasonlo uvegcseket. Ha a csepegos resz jol fog mukodni akkor gondolkozok majd egy uC valtozaton is (Atmel-el, ezeknek a hive vagyok). Probalkozok minden lehetseges verzioval.
Igen ez a szinezes tenyleg jo otlet, csak utana ha szint akarsz cserelni akkor az egesz rendszert le kell csapolni majd kitisztitani
![]() Fluoreszcein-t tudtommal nem igazan lehet beszerezni (azt hiszem Ausztraliabol rendelt valaki a neten)
Úgy is megcsinálhatod hogy stabil legyen a vízoszlopmagasság hogy a tartályba egy Jakabszelepen vezeted be a folyadékot ez automatikusan szabályoz (WC-tartály).
Igazad van, csak ahhoz kell bazi nagy uszo meg nem tudom hogy mukodik-e alacsony viznyomasnal is?
Tetszik a WC-s lehuzo ![]()
szia!
kicsit szégyellem a kérdést ![]() az UV-led alatt UV kék ledet éetünk? ![]() üdv!
Ha már szeretitek bonyolítani a dolgot:
Optokapu jelt ad -> PIC időzít -> LED villan
Festéknek amit én láttam:
Kihúzófilc belét ki kell szadni kifacsarni szétvágni meg beleáztatni a vízbe. Van is egy ilen szökőkút valahol a youtubon.
Helló!
Az UV LED és a kék LED kettő különböző alkatrész. Az UV-t nem látod.
Üdv én látam olyan festéket ami UV fényre zöld szinü lesz.
Fehér festéket lehet használni, de akkor a tartályban levő löttyöt nem fogja egyenletesen átvilágítani a fényforrás.
A fehér pigmentek többsége nem fluoreszcens, így nem érdemes UV LED-et használni hozzá. Az UV LED egy olyan LED, ami 400 nm környékén sugároz, a közeli UV tarományban. Lila fénye van: Egy kép UV-LEDről. Egyébként a szövegkiemelőkben használt tinták többnyire már a normál kék LED hatására is világítanak. Alternatív fluoreszcens anyag a mosópor. Mindig úgy reklámozzák, hogy az intelligens molekulák kiszedik a koszt a szálak közül, és így lesz szép fehér. ![]()
Csepegtetőnek nem lenne jó egy használt orvosi tinkturás üveg műanyag csepegtető dugója? (szemcsepp, orrcsepp, fülcsepp)
Lehet, hogy hülyeség, de ha ez lenne kiáztatva...? Bővebben: Link
Gazdaságos áruházban most van iskolakezdési akció, 2 db. sárga szövegkiemelő 50 HUF. Ez biztosan fluoreszcens, próbáltam.
Viszont az "UV toll" tintája láthatatlan normál fényben, ezt ki lehetne használni többféle LED használatával (pl. piros, zöld, kék fényben csak a cseppek kontúrja látszik, UV hatására az egész oldat világítani kezd). Fluoreszceint használják titrálásokhoz (argentometriás titrálás), mikroszkópizáláshoz színezékként, patakok színezésére (barlangászok így derítik fel, hogy a barlangban folyó patak hol bukkan a felszínre), vagy akár élelmiszerszínezékként is (ettől volt zöld a dianás cukor, bár tudtommal a fluoreszcein már nem használható kajába). Lehet, hogy barlangászoktól lehetne szerezni pár grammot. Régebbi piros ceruzákban is használtak fluoreszceint, ezeknek a hegyét vízben oldva egy zöldesen világító oldat lett a végeredmény. Sajnos az utóbbi időben nem találkoztam ilyen ceruzával...
Szia!
aha biztosan és az uv-ledet a fényképező látja mint az infra ledet? ![]() üdv! ![]()
Igen, a ccd már látja. Így lehet a legegyszerűbben ellenőrizni, hogy működik-e.
Idézet: „ehet, hogy hülyeség, de ha ez lenne kiáztatva...?” Mi az Vic, szakmai ártalom?! ![]()
Eszembe jutott még egy olcsó fluoreszcens anyag: xantakridin néven lehet kapni halgyógyszert kb. 200 pénzért (30 ml) nagyobb áruházakban vagy díszállatosnál. Néhány csepp elég egy liter vízhez, sárgás színnel fluoreszkál, de néhány nappal a híg oldat elkészítése után megszűnik a fluoreszcens hatás.
Gondolom már elegetek van a sok fluoreszcens anyagból... ![]() Idézet: „Az UV LED és a kék LED kettő különböző alkatrész. Az UV-t nem látod.” Az UV-LED működése tökéletesen látható szabad szemmel.
Hello!
Nagyon tetszik a "szökőkút", lehet hogy majd énis megpróbálkozok valami utánépítéssel. Megoldható az LM555ös szabályozása szkóp, és egyéb különleges felszerelés nélkül? Ha több ledet villogtatok, akkor változik a kapcsolási rajz?(Csibi írta, hogy akkor tranyoval célszerű őket vezérelni?!)A csepegésnek kb.mennyire kell gyorsnak lennie? Gondolom a "bérescseppes" üveggel nem nagyon jó a csepegtetés, mert abból úgy 5mp-enként esik egy csepp ![]()
Hello mindenkinek!
A szokokut alakuloban van. Az elso fazison tulvagyok, vagyis teszteken, minden szuperul mukszik ![]() Sarga filctol (Highlighter), infuzios keszlet, akvariumoknal hasznalatos levegozteto cso + elosztok (T-k), pici vizpompa (autos vagy akvariumos), UV-LED, 555 timer, motor fordulatszam szabalyzo, ezek kellenek. A hetvegere vagy a jovo het elejere remelem keszen leszek mindennel, dobozzal elektronikaval. Sajnos a forumon nem leszek jelen mivel videkre utazom, de amint haza erek megirom a fejlemenyeket. Kosz a segitseget mindenkinek!
hello!egy ötlet: lehet venni pipereboltokban néhány 100ft-ért uv-s körömlakkot.(mondjuk ez párolog, de hátha fel lehetne valahogy használni)
UV-s festékek Vízhűtéshez moddinghoz
|
Bejelentkezés
Hirdetés |