Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Kapcsolóüzemű (PWM) végfok építése
Az ilyesmit nehéz kideríteni. Annak idején a váci HAGY gyár ferritüzeme termelésének a nagyobb részét az tette ki, hogy a Siemensnek szállítottak vasakat. Kint csak rátették a saját feliratukat, aztán már adták is el, mint a saját terméküket. Most is vannak cégek, ahol gyártanak mondjuk elkót, aztán azt írnak rá, amit a megrendelő kér...
Mondjuk TDK lehet és kitaláltak neki egy új típust. A baj ott van, hogy mi még mikro felhasználónak sem minősülünk, így a jobb dolgokhoz legfeljebb véletlenszerűen lehet hozzájutni. Ahogy hallom, az smd piacon is nagy bajok vannak, egyszerűen a gyártók kapacitása kicsi, olyan mennyiségeket rendelne az ipar, hogy nem tudják kielégíteni. Persze, nekünk már nem jut. ( végül is azt a sok szemetet valamiből meg kell csinálni... ami aztán elromlik, kidobjuk, de sebaj, hiszen fogyasztói társadalmakban élünk, a szeméthegyek között...
Egy apró segítséget kérnék IR ügyben. Átnéztem az egész adatlapot, de semmilyen infót nem találtam arra vonatkozóan, hogy az SD lábnak min. mekkora áramra van szüksége. A blokkdiagram alapján elvileg ugyanúgy működik mint a két bemenet. Vagy növelhetem az előtét ellenállást addig, amíg a lábon nem lesz nagyobb feszültségesés? Most egy-egy 10k megy a lábakra az 555 kimenetéről, de itt szeretnék spórolni az árammal (kell másra is).
Ugyanolyan logikai bemenete van, mint a másik két input lábnak, így maximum 40uA áramra van szüksége.
Hali
Az lenne a problémám hogy kaptam egy hibás Somogyis aktív mélyládát (lakásba való) és egy elég komoly PWM végfok hajtja a hangszórót. A kimeneti szűrő tekercs meg van égve és a kimeneten van feszültség. Nem a teljes tápfesz mert a hangszóró membránja kb fél centit mozdul. Megmérni nem tudtam mert kiakasztja a multiméteremet bármekkora feszültséghatárra van állítva. Az erősítő azért működik, bár nem nagy teljesítményt ad, meg a hangja sem a legjobb. Arra gyanakszom hogy már a gyártó elszúrt valamit mert a végfetek nem hibásak, de nekem gyanús hogy mind a négy fet IRF640N. Nem lehet az hogy már gyártáskor véletlenül egyforma feteket raktak az erősítőbe?
Tudnál egy fényképet készíteni róla?
Teljesen normális, hogy mind a négy FET ugyanaz, ha különböző lenne, az lenne baromi rossz terv. A multiméteredet szerintem a nagyfrekvencás komponens hülyíti be, mert valószínúleg a tekercs tönkrement, ennek elkészítésében tudunk segítséget adni. Amennyiben a multiméteredenek van induktivitásmérő funkciója, akkor mérd meg vele a tekercset. Lehet a visszacsatolásban is valami probléma, hogy offsetjet van a cuccnak.
Nem lettek a legszebb fotók de talán látsz valamit rajta. Ha mást nem legalább a leégett tekercset
Érdekes, azt hittem teljes hidas lesz, de a FETek párhuzamba vannak kötve párosával. A tekercs egyszerű, porvasmagos dolog, ilyen porvasmag kapahtó a talinál, de nekem is van otthon (ezzel kapcsolatban privátban kereshetsz meg).
Mindenesetre nézd emg, hogy a tekercs jó -e még, brá valószínű, hogy a zománc sérült a hőtől és menetzárlat van. Ha a FETek jók, akkor nagy baj nem lehet. Az elkók nem sérültek meg? Multimétereden van induktivitásmérő?
Nincs induktivitás mérőm, de ha a mag túlélte a hőt akkor szerintem ugyanolyan átmérőjü huzallal meg tudom tekerni. Az elkók szerintem jók csak van az egyik tetején valami ragasztó szerü fekete szmötyi. A tekercs melletti kettő kis kondi fel van fújódva, de szerintem azok is a tekercs hőjétől, természetesen azokat is ki kell cserélnem. Biztonság kedvéért azért a végfeteket is ki kellene cserélnem?
Ha a FETek jók, akkor ne cseréld ki. Egyébként valószínú hogy a tekercs vagy a többi szürő kondi hibás lett, ez megmagyarázza, hogy megy még a végfok de vacakul.
Nem tudom mekkora a hőtűrése ezeknek a magoknak, de ha látszatra csak a drót sérült, akkor nyugodtan újratekerheted őket új dróttal. Arra figyelj, hogy csak egy rétegben tekerd meg a magot, és a kezdet és a vég között legalább egy menetnyi üres hely legyen. Nem baja ha nem pont ugyanoylan huzalt használsz, és egy-két menettel kevesebb vagy több lesz.
Elképzelhető hogy túlvezérlés miatt ment tönkre a kimeneti szűrőkör? Amiatt lehet fesz a kimeneten mert ezek az alkatrészek tönkrementek?
Ezeket a porvasmagos kimeneti szűrőket mindig úgy tervezik, hogy sosem telítsnek be, és egy átalgos zenei jeltől se melegedjen a drót túl. Nem tudom mekkora teljesítményű volt ez a végfok, de túlvezérlés esetén előfordulhat, hogy a drót túlmelegszik. Egy 0,8mm-es huzal péládul egy ilyen magon 7,1A-nál melegszik 40°C-ot.
Lehet, hogy olcsó, nem túl hőálló anyagból készült a "zománc" a huzalon.
A huzal átmérője 1.2mm ha ez mond neked valamit.
Mekkora teljesíményű lenne ez a cucc? 1,2mm az szép kraftra elég.
Ez egy Somogyis aktív mély. Ha lehet hinni a feliratnak akkor 300W!
A FETek és a kimenőtekercs huzalja alapján annyit símán bírnia kellene. Tekerd újra a tekercset és cseréld ki a korábbna említett puffadt kondikat. Ha ezek a tekercs utáni szűrőkondik, akkor lehetőleg polipropilén kondit rakjál be (MKP). Lehet hogy a kondik voltak a ludasak, és a tekercs csak utána adta meg magát.
A felfújódott kondik: YIHCON 47µF 100v
És még ez is rá van írva: RK 105' (M) 0810 VENT Az MKP az bipoláris?
Én a kimeneti LC szűrő kondijára gondoltam. H aezek a kondik a tekercs mellett voltak, akkor biztos attól fújodtak fel.
A kimeneti LC szűrő kondija rendben van?
Nemlehet hogy a kondik feszültsége volt kicsi? Mert 100V a tűrésük a végfok meg 2X55V-ról megy!
Ha a kondik a két szélső táppont köztt vannak, akor igen, egyébként 63V-os kondik bőven elegek tápszűrésre.
Ezek a kondik voltak a tekercs hangszóró felöli végéről sorbakötve a GND pontra kötve.
Ez szokott lenni amikor kipróbálnak valamit, és ha működik gyorsan el is adják mielőtt normálisan tesztelve lett volna. Egy ekkora végfokban általában az alkatrészek zöme 60-75 fokos (kapcsolás függő), tehát nem csak a tekercs meleg, nem ártott volna neki egy pici venti. Az enyémet át akarom tervezni SMD-re, de méricskéltem és nem biztos hogy menni fog, mert az áramgenerátor tranyója a disszipációs határ közelében lesz. Az IR-en sem tudom rajta tartani az ujjam, tehát el fogja kérni a ventit.
Ezek az elkók??? Egész biztos?
A tekercs után egy fólia (lehetőleg MKP) kondinek kell a földre kötve lennie, (eminek értéke 1-3,3µF között lehet kb), esetleg még egy zobel-network. Két elkót sorba kötve (bipolárisnak) alkalmaztak volna LC szűrő kondijaképpen? Nézd meg légyszíves, és ha lehet rajzolj egy kis rövid kapcsolásvázlatot, hogy mi van a kimeneti szűrőtekercs után.
Hát elég béna lett mert ezen a gépen semmi progi sincs csak paint. Remélem azért érthető lett
Ja a kondik után még van egy 5 wattos 0.05 Ohm még a kimenet előtt U.I. Nem röhögni a rajzon :p
Mélyhangokhoz nem használnak olyan nagy frekvenciát (főleg somogyinál), 5khz körüli is lehet akár a szűrő töréspontja, ahhoz meg simán belerakják a két bipoláris elkót sorban.
A rajz a célnak tökéletesen megfelel.
Nem tudom menniy lehet ennek a kapcsolófrekvenciája, de biztos 20kHz felett van, és már akkora frekvencián sem működnek jól az elkók ilyen alkalmazásra, mivel nagy a disszipációs faktoruk, valamint az ESR-jük. Csak idő kérdése volt, hogy mikor halnak meg. Nyomban kapd ki őket. Mérd fel, hogy mekkora a hely, milyen fóliakondi férne be. Ide mindenképpen fóliát kell raknod, még egy MKT vagy MKS is jobban viselkedne itt, mint az elkók. Valószínűleg az lesz, hogy a nyák fölé és alá is kell pakolnod, hogy a kellő értéket elérd. Természetesen fóliából nem kelll majd kettőt raknod sorba.
Tegnap este letekertem a huzalt a magról, és ahogy írtad a tekercselési módot, hát nem pont úgy volt elkészítve. Lehet hogy pont amiatt égett le a cuuc? Teljesen körbe volt tekerve két sorban,egy teljes tekerés körben, aztán mégegyszer egy teljes kör rá az előzőre mindenféle elszigetelés és inpregnálás nélkül! Arra gondoltam hogy mivel ez egy aktív mély dobozában működött, a meglehetősen nagy rezgések miatt összedörzsölödhettett az egymásra tekert huzal és az menetzárlatot okozhatott. Elképzelhetö hogy az okozhatta az erősítő meghibásodását?
Lehetőség van erre is, azonban mindenképpen az elkó a ludas.
Az induktivitásnál a menetek között parazita kapacitás lép fel, amíg csak ez menetek között söntöl nincs nagy baj, de amikor egy teljes réteget söntöl (többrétegű tekerés) akkor romlik a szűrő hatékonysága, elsősorban a magsabb frekvenciás komponenesekre, mint a kapcsolási tranziensek. Ezzel nő az EMI a probléma, a másik hogy a berakott elkók ezeket a tranzienseket sínylik, mivel nem erre vannak tervezve. Jó lenne tudni, mekkora volt ennek a cuccnak a kapcsolási frekvenciája,, mert ah tényleg nem túl magas, akkor a szűrés miatt muszály lesz ugyanúgy megtekerned a magot. Perzse az is lehetséges, hogy vékonyabb huzallal (mondjuk 0,8-1mm) megtekered a magot annyi menettel, amennnyi csak ráfér egy rétegben, és úgy hogy a kezdet és a vég között kiamradjon egy menetnyi hely. Mivel zenei jelről van szó, egy 0,8mm-es huzalnak is el kell bírnia az átlagos áramot (kb 4 ohmba 200W folyamatosnál melegedne 40°C-ot).
Ha elkészítem a tekercset, akkor nem növelné a megbízhatóságot ha leinpregnálom, vagy esetleg lekenem trafó lakkal?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |