Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Ez tényleg elég egyszerű. Bonyolultabb szerintem nem is kell (én optón vagy komparátoron gondolkodtam). Szűrés (soros R vagy L) nincs rajta, kíváncsi lennék tényleg, hogy a puffer ezt hogy tolerálja...
Simán a kétutasan egyenirányított színusz egy részét kapja nincs nagyfrekvenciás táplálása, mint egy kapcsolóüzemű táp szűrőkondijának. Ha nagyon aggódtok érte lehet LowESR típust tenni oda és nem lesz vele semmi baj, nekem sima elektrolitkondival is ment.
A puffer elkó tudtommal a fázishasítás miatt keletkező zavarokat/zajokat nem szereti.
Egyébként a kapcsolóüzemű tápokban is szokott lenni soros induktivitás a szűrőkondi előtt.
A szűrők a kimeneti oldalon vannak a kapcsolóüzemű tápokban, nem a szabályzóelem előtt és nem 100Hz a freki amihez használják. De ha megnyugtat bárhogyan megszűrheted.
Én max. betenném az említett kisértékű ellenállást, másra szerintem nemigen van szükség. Ha szűrted, megépítetted és működik szívesen látnék szkópábrákat az eredményről.
Még annyit, hogy az induktivitáson, mint tudjuk, nem tud ugrásszerűen változni az áram, emiatt jelentős késéssel kezdené tölteni a puffert és jó lassan, ami nem javítaná, hanem rontaná a stabilitást, max. a kondinak lenne jó de az engem nemigen érdekel, ha ellátja a feladatát, a stabilitás sokkal inkább...
Hát ha ez problémát okoz, akkor talán jobb, ha nem fogsz bele.
Nem a nagy freki okoz gondot egy elkónak, hanem a nagy áramerősség! Ha fázishasítással csökkented a feszt, és nincs soros induktivitás, akkor nagyon rövid idő alatt kell ugyanakkora töltést bepumpálni, mint normál esetben. Rövid idő alatt pedig ez csak nagyobb áramerősséggel érhető el. A trafónak sem tesz jót, meg a környezetet is megszórja. Persze együtt lehet vele élni, és ha nem használod állandóan, akkor az elkó is elél benne egy darabig.
Az áramot az általam is említett soros ellenállással (is)kordában lehet tartani.
Kb. tudom mitől megy tönkre egy kondi, de ennél a kapcsolásnál nem tapasztaltam, hogy hamar kihalna belőle (kb. 1 éve használom de nem minden nap) Ha kis ESR-ű kondit használsz, akkor nagyobb áramnál is kisebb a kondi melegedése és tovább bírja. (nem?)
A soros ellenállás is lerontja a stabilitást, viszont melegszik is.
A "Low ESR" jelölés általában 20...40%-kal kisebb soros ellenállást jelent a hasonló méretű elkóhoz képest, úgyhogy valamit segít, de nem oldja meg alapvetően a problémát. És hát nem biztos, hogy a Low ESR nagyobb áramterhelhetőséggel jár együtt. Nem a melegedés teszi tönkre (bár fokozza a problémát), hanem önmagában a nagy áram. 3000 órás élettartamokat szoktak megadni. Ha valaki csak kétnaponta 1 órát használja 2-szeresen túlterhelve, akkor elél pár évig. Viszont ha valaki rendszeresen aksit szeretne tölteni vele, akkor már gyorsan lestrapálhatja.
Szevasz. Nem sántit ez a rajz? Nem világos előttem mi akadályozza meg a tirisztort,hogy a puffert csúcsértékre töltse. Ugyanis ha bekapcsol akkor már hiába veszik el a gatevezérlést, a félperiódus végéig úgy marad. Vagy addig mig a tartóárama megvan,ami jelen esetben a puffer teljes feltöltéséig tart. Csak úgy tudom elképzelni a dolgot ,hogy a puffer nem kerül minden félperiódusban töltésre,csak akkor ha már nincs meg az 5V különbség. Ez viszont elég nagy ingadozással jár.
Igen, jól látod a tirisztor akkor zár le, ha a tartóáram alá csökken az árama. Tehát a kondi töltődni fog, de, hogy egy periódus alatt, pláne ha a kollegák javaslatára szűrőt is raksz bele , képes -e csúcsértékre töltődni az nem biztos. (ellenőrizni kell) Tehát a szabályzóelem bemenetén nem lesz teljesen "sima" a feszültség, de ez a szabályzónak nem okozhat gondot, amíg a DropOut felett maradsz a bemeneten. És a cél a disszipáció csökkentése, azt pedig, mivel nem gyújt minden periódusban be szerintem megoldja.
Összedobok egy deszkamodelt egy 7805-tel és megtolom 30V-tal az áramkört, aztán jelentkezem az eredménnyel. Megsasolom a kondin a jelalakot és belinkelem. Valamint rakok be egy soros 1 Ohm-os ellenállást és az áramot is megnézzük. Hogy egy vacak akkutöltőhöz összerakott áramkörön mennyit agyalunk ?!
Mondjuk én nem akkutöltőre gondoltam,hanem szabályozható tápra,aholis a kimeneti fesz két szélső értékénél azonos áramot feltételezve,az eldisszipálandó teljesitmény nem ugyanakkora,pedig a cél ez lenne. Bár ha jobban belegondolok...
Én annak használom.
De mindenkinek saját fantáziájára bízom, mit hoz ki belőle. Tekintsd egy ötletnek és beszélgessünk róla. Holnapra ( ha a kislányom hagy dolgozni) többet tudok mondani a kondit érő hatásokról.
Én sem akkutöltőnek használom a mostani labortápomat, sőt akksit soha nem is töltöttem vele.
szia!
pufferelve az 30V körül lenne az már jó lenne a kapcsonak ? és azt se lehet bitosan tudni hogy jó-e eggyáltalán akkor szerintem maradok az eredeti tervnél ennél vagy ha ezt ki lehetne bővíteni úgy hogy tudjon 10A-ig szabályozni tranyó cserélésével ez megoldható? van itthon 3 db 2n3055-ös tranyóm üdv!
Szia !
Akkor paralell kösd a 3 tranyót és lesz 10A. Üdv!
A 2n3055 NPN!
A rajz ettől függetlenül jó csak az emittereket egy-egy 0.1 Ohm - os ellenállással sorosan kösd össze. A kollektorokat direktben összekötheted .
Szia !
Ahogy Dudus rajzolta, annyit még, hogy minimum 5W -os legyen az ellenállás. Üdv!
szia!
bocsi ilyen rajzból tudtam kivágni és ezeknek mekkora hűtés kell? mert ugye 3 db-ot kell hűteni ezért én olyan bordát találtam hogy az 1 -ikre 2-tőt szeretnék tenni a másikra pedig egyet. Adatok: amire 2 megy 31.5cm széles 10cm magas és 2 mm cékony lemez gyári borda a másik az már 1 izmosabb az 18cm széles majdnem 10 cm magas és sok borda van rajta teszek fwel róluk képet is! UI.: a tranyókat sorkimenős kapcsolással próbáltam ki mert amikor mértem volt amelyikre a multi nem mutatott rá semmit de a kapcsolásban működöt mendegyik szóval szerintem jók üdv!
Szia!
akkor a lemezre csak 1 et tegyek? és a bordásra a 2-őt? üdv!
vagy az a bordás 3-at nem bírna el 1 venti segítségévek és akkor 1 derékszögű lemezzel oda tudnám fogatni a tranyókat?
üdv!
Nekem mániám lenne, hogy egy bordán legyenek azért, hogy egyforma legyen a hőmérsékletük!!!
(szerintem)
akkor a derékszöglemez lessz a nyerő?
üdv!
Sziasztok, találtam egy táprajzot és az lenne a kérdésem, hogy igy szimmetrikusan szabályozható tápot kapnék vagy ez lámaság?? Az ötlet a mellékelt képen. Erősítő élesztéshez kellene. A segítséget előre is köszi
Üdv: Doncso
Szia !
A mániád jó, csak ahhoz meg kicsi az a borda. 2x 3x akkora kellene. 10A mellett úgy fog fűteni mint egy......... Üdv!
Amit írtál az ebben a formában valóban hülyeségnek tűnik, de azért mégsem teljesen az. Léteznek viszonylag egyszerű feszültség kétszerező és háromszorozó kapcsolások, amelyek trafóból, diódákból és kondenzátorokból állnak. De ezek csak viszonylag kis teljesítményekhez elegendőek.
Üdv |
Bejelentkezés
Hirdetés |