Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hegesztő trafó
 
Témaindító: hili13éves, idő: Máj 5, 2007
Lapozás: OK   33 / 74
(#) AccessDenied válasza Mályi László hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Azért egy trafónak elég sok mérete van... másrészt a sima vasmagos trafónak nincsen átmérője... szerintem fazékmag lesz az.
(#) Mályi László válasza AccessDenied hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Igen általában fazék vasmagra készítik, De ebben az esetben "a vas18*14". Ha fazék azt írták régen.
(#) AccessDenied válasza Mályi László hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Rendben, de akkor sima vasmagnál 18mm átmérő hol van? A rajzon is ott van az átmérő jel, meg én is írtam, hogy d=18
(#) Mályi László válasza AccessDenied hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Igaz amit írsz, felejtős a d akkor már érthető a18*14=keresztmetszet. Így látom, a rajzba ahova bekerül korlátozó ellen állás is van. A sima vas lassú ugyan, de 50HZ től sokkal gyorsabb. Lásd hang frekvenciás illesztő transzformátor. Talán meg érted hogy valamikor könnyebb volt trafót találni mint fazék vasmagot.
(#) mpisti válasza AccessDenied hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Ezek az impulzustrafók régen szinte mindig fazékmagra készültek. A ferritet Vácott a HAGY-ban gyártották. Lemezelt magot nagyon ritkán használtak, mert a lemezelt mag sokkal "lustább" még akkor is ha egész vékony. Lemezelt magnál E-I magot használtak impulzuscélra. De gyújtótrafóként nem volt jellemző. A fazékmagnál a 18x14 méret esetében a 18 a külső átmérő mm-ben, a 14 a magasság szintén mm-ben.
(#) AccessDenied válasza mpisti hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Akkor csak kiderül, hogy ez nagyjából ugyan olyan impulzus trafó, mint a "Maci" vagy "bocs" impulzustrafója. Azokra 35 menet d=0,35 huzalból van írva, erre meg 30 menet d=0,3 huzalból, és lehet hogy a EI 25-30 ferritmag is hasonló keresztmetszettel rendelkezik, mint az a fazékvasmag. Az meg a másik, hogy valaki mondta, hogy ide nem jó, mert ez 50Hz-es hálózati trafó, az meg kapcsolóüzem, dehát a gyújtóimpulzus az nagyon rövid, és hasonló mint az inverteresnél.
(#) mpisti válasza AccessDenied hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
A trafómag anyagát a jel élmeredeksége határozza meg, illetve az impulzus hossza(frekvencia!)Tehát egy meredek fel/lefutású jelet csak olyan anyagú maggal rendelkező trafóval lehet átvinni, amelyikben megfelelően kicsi a memóriaeffektus. Emiatt nem igazán jó a lemezelt vas impulzustrafónak.
(#) Mályi László válasza AccessDenied hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Régen még a rajzon is jelezték hogy milyen fajta vasat használnak a kapcsolásban. A sebesség még ma is relatív. Mihez képest nézzük, egy lusta tirisztorhoz vagy 10 GHZ es kapcsoló eszközhöz. A régi gyártású tirisztorok nagyobb teljesítményt igényeltek a bekapcsolásukhoz.
(#) mlaci96 hozzászólása Feb 27, 2012 /
 
Van ez a trafóm az lenne a bajom vele hogy ez 4 fokozatú
1. fokozatban 32 volt
2. fokozatban 33 volt
3. fokozatban 33.5 volt
4. fokozatban 34 voltot
ad le.
Szerintetek a szekunderjével lehet gond,mert a szekunder szigetelése meg van égve ,és két menet össze
ér. A képen látható
Mihez vezethet ez a menet összeérés,ehhez ?
Egyébként a trafó kabátbélés vagy kalapszövet szigetelésű,és szépen zizeg,ez a trafó el volt ázva aztán kiszáradt ,ez mondjuk nem lenne baj.

Amikor bedugtam a konnektorba szikrázott ,de nem verte a 16-os automatát, lehet -e primer menetzárlatos ?
(#) illesoszkar válasza mlaci96 hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
Ha a szekunder összeégett akkor ne csodálkozz mert menetzárlatos.a primernek valószínű nincs baja,a szekundert kell valószinű áttekerni, hali
(#) mpisti válasza mlaci96 hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
Jól látszik a menetzárlat az 1. fényképen, bár egy élesebb kép jobb lett volna. Ezzel a menetzárlattal semmiképpen ne használd, mert ha eddig nem égett le, akkor most le fog .Látom a fokozatváltás(?) a primeren van. Hát, ez nem sok, mindössze 2 V különbséget produkál az első és az utolsó fokozat között, ezt így nem sok mindenre lehet használni. Lehet hogy jobb lenne újragondolni e trafó alkalmasságát az általad elképzelt célra. Vagy át kell tekerni,hogy a fokozatok azt tegyék amire valók. Változtassák a trafó ívteljesítményét.
(#) AccessDenied válasza mlaci96 hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
Ha zizeg az baj! A menetek mozoghatnak olyan mértékben, hogy a szigetelést eldarálják, főleg egy hegesztő trafóba, ahol a 100A körüli tartományba már jelentősek az elektrodinamikai erők hatásai. Ahogy a többiek is mondták, a szekundert újra kell tekerni. Milyen huzal ez? Fazonhuzal? Lehetőleg ne járasd így, mert most még viszonylag könnyen javítható lehet.
(#) mlaci96 hozzászólása Feb 28, 2012 /
 
Köszönöm a válaszokat!
Szerintem a vasmag is zizeghet. Negyed óra alatt egyáltalán nem melegedett a trafó. A primeren van a szabályzás . Fazonhuzalos fajta a szekunder. Egyébként a trafó teljesen házi darab egy villanyszerelő csinálta.
(#) granpa válasza mlaci96 hozzászólására (») Feb 28, 2012 /
 
Az az égéshely eléggé a szélén van, finoman tisztítsd meg, tegyél közé vékony bakelit, vagy prespán lemezt, és lakkozd le jó híggal (két komponenses epoxi, parketta stb.) , hogy be tudjon szívódni. A lemeztest összehúzó csavarokat húzd meg, ne zizegjen. Ha nem mozognak, vizezd meg az anyáknál, hagyd hogy felázzon a rozsda, utána szárít, olajoz, meghúz.
(#) Mályi László válasza mlaci96 hozzászólására (») Feb 28, 2012 /
 
Igen alacsony a szekunder feszültség. Ki kellene próbálni mielőtt a vasmagot impregnálod. A primer áram felvételét mérd meg (terheletlenül). Aztán lehet dönteni a jövőjéről. A szekunder szigetelését javítani kell, próba csak ez után.
(#) mumo hozzászólása Márc 2, 2012 /
 
Üdv!
Kérdezni szeretnék a hozzáértőktől.
Van nekem egy Hetra 100/140 típusú hegesztőm. Az mitől van hogy ha 220V-nál az áramerősséget kisebb értékre tekerem,akkor rendkívül ragad a pálca és nehéz ívet fogni. Körülbelül 70 A alatt már nehéz vele ívet fogni,ha be is gyullad az ív akkor is könnyen kialszik.Ha viszont sikerült ívet fognom és húzom a varratot akkor már viszonylag stabil az ív. Amikor leragad a pálca,akkor a bekacsolást jelző kontrol lámpa halványan világít,de nem alszik ki.A pálcát nem füstöli el. 2,5-es OK pálcám van.
Ez normális jelenség,vagy én vagyok béna ?
(#) Mályi László válasza mumo hozzászólására (») Márc 2, 2012 / 1
 
Hegesztés közbe mérd meg a 230V, ha 200V alá esik megvan a hiba. Kontaktus hiba is lehet, akár a hegesztőbe, dugvillában, hosszabbítóban. Ha vékony vagy hosszú a hosszabbító az is okozhatja
(#) mumo válasza Mályi László hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
Köszi a választ!
Ma megmértem,de nincs olyan mértékű feszültség esés. Korábban kipróbáltam, hogy kiiktattam a kapcsolót és a hő kioldót is,de az sem vezetett eredményre. lehet hogy ez a hegesztő ilyen. Sajnos nincs összehasonlítási alapom.
(#) AccessDenied válasza mumo hozzászólására (») Márc 3, 2012 / 1
 
Esetleg mérd meg a szekunder üresjárási feszültséget, meg vizsgáld meg a tekercseket, hogy teljesen épek-e, aztán esetleg lehet építeni egy kisebb trafót gyújtás rásegítőnek.
(#) Mályi László válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
A számból vetted ki a szót. Ezzel még a javításra is megvan az esély. Ezt már te mondod el remélem.
(#) AccessDenied válasza Mályi László hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
Nemrég felvetettem a "villamos gépek és hajtások" tanáromnak, hogy az egyfázisú hegesztő trafó, annak primer és szekunder oldali tirisztoros szabályzása, nagyáramú egyenirányítások, induktív pufferek, elektromos ív témakörbe szeretnék szakdolgozni, lenne mit méregetni, meg számolgatni a témába, és ő mondta, hogy esetleg nagyfrekvenciás gyújtást is csinálhatnék. Ez nem is lenne rossz ötlet, csak most még sok más megvalósítás alatt álló projektem van, az LCM3-ast is építem, vele párhuzamosan ezt a nagyáramú tirisztoros félig vezérelt egyenirányítós dolgot is csinálom, de lehet hogy ha ezekkel végzek, elmerülök kicsit a gyújtássegítő lehetőségekbe. Amúgy is még a mikró trafós dolgot is ki akarom próbálni, hogy 24V váltót egyenirányítok, és egy feszültség duplázós kapcsolással felhúzom 2x1,41x2x12V-ra a 2db 12V-os szekunderű mikró trafót, szerintem megfelelő méretű kapacitással jónak kell lennie.
(#) mumo válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
A tekercsek teljesen épek, külső sérülés nyoma nem látható. A nyugalmi feszültség a szekunder körön 38.2-42.5 V áramerősségtől függően. Tehát minél nagyobb áramerősségre tekerem a söntszabályzót,annál nagyobb a nyugalmi feszültség a szekunder tekercsben.
(#) AccessDenied válasza mumo hozzászólására (») Márc 4, 2012 / 1
 
38V-tal azért még elég jól kellene tudni hegeszteni, bár az én egyik hegesztőm 42-50V között állítható azt hiszem, de ott már nagyon könnyű hegeszteni. Én 28-34-39-42-45-48-50-56V-on (AC) hegesztettem már, de mindenhol sikerült viszonylag használható varratot húznom, bár olyan 34-ig kínszenvedés volt. A kisebb feszültségeknél pontosan az a jelenség, hogy nehéz ívet fogni, aztán dadog esetleg, és az elektróda felétől tökéletesen megy. Esetleg első körből legegyszerűbben azt javaslom, hogy próbálj meg pár (2-4-6) menetet betekerni pluszba szekundernek, és mérd meg a feszültséget, meg csinálj próba hegesztést, ha ez nem vezet megfelelő eredményhez, akkor lehet építeni kis segéd trafót, vagy HF gyújtást.
(#) mumo válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Hm,lehet akkor velem van a gond. Nem vagyok egy túl gyakorlott hegesztő,de már nem is kezdő.
Megfontolom a tanácsod, köszönöm a segítséget.
(#) Mályi László válasza mumo hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Az a38V elég kevés az ok pálcába is eltérőek az ívhúzáshoz szükséges feszültségek. A szebb heggesztést adó pálcák rosszabb ívhúzók.
(#) mumo válasza Mályi László hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
38 V az teljesen alapra lehajtott söntszabályzónál mérhető. 80 A körül már olyan 40V körül van a feszültség.
(#) Mályi László válasza mumo hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
OK 4616 ezzel próbálkozz. Most néztem vissza az elejére, ez igen kicsi trafó. A skála sem biztos hogy fedi a valóságot. 1.5 pálcával próbáld ebben az állásba, ha nem ragad nem a trafó hanem a beállítás a hiba. de gyakoroljál vele hegeszteni. Nekem úgy tűnik ezzel a trafóval nem sokat hegesztettél. Hozzá kell szokni. Sok félét készítettem de ív húzás miatt MIN 42-45 V ra tekertem. Ami 40 alatt volt ott csúnya trükkel éltem,ha nem volt más lehetőség.
(#) mumo válasza Mályi László hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Pont ilyen pálcám van. Tegnap elég sokat hegesztettem,mivel egy korlátot szeretnék elkészíteni. Azt hiszem rosszul adtam meg a hegesztő típusát,mivel egy Hetra 100/160-ról van szó. Azért érdekes,mivel 380V-ról is működik. Nem is erőltettem a 220V-ot mindjárt 380V-ról hegesztettem,mivel a gép hátulján lévő táblázat szerint ennél nagyobb, 41 Voltnál kezdődik a nyugalmi feszültség a legkisebb áramerősség estén is.
Tapasztalataim:
Most sem mindig jó !
Nehéz ívet fogni, de ha sikerül,akkor néha előfordul,hogy amikor elveszem a pálcát még 1,5 cm-en is tartja az ívet .Általában az áramerősség feltekerése segít,de ha ilyenkor ívet tudok fogni,akkor viszont fröcsköli a pálcát a túlzott "Amper" miatt.Ez hozzávetőlegesen 100A feletti értéket jelent. Ha pálca hegyénél hiányos a bevonat na akkor lehetetlenség ívet fogni. Ilyenkor csak az új pálca segít.
Ha meg olyanja van akkor meg simán ívet fogok és hegesztek minden probléma nélkül. Nem hiszem hogy user hiba,mivel akkor (szerintem)nem tudnék ívet fogni egyszer sem.

Ma folytatom a munkám, remélem rájövök mi lehet a gond. Arra gondoltam,hogy amikor rakoncátlankodik,akkor mérem meg a szekunder nyugalmi feszültséget. Lehet hogy csak meleg trafónál jön ki a hiba.
(#) AccessDenied válasza mumo hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
A pálcát tedd felcsonkolt sütőbe 1-2 órára, és próbáld ki utána (az se árt, ha fűtött radiátoron tárolod szobába 1-2 hétig). Milyen idős a csomag? Mennyire érintkeztek a pálcák a levegővel, és mekkora nedvesség tartalmú levegőben voltak tárolva?
(#) mumo válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Két-három éves csomag. Felbontottan kinn a műhelyben tárolom...
Következő: »»   33 / 74
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem