Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1604 / 3962
(#) Gery válasza mate_x hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Akkor jól értelmezem hogy 2db van?

Not(A or B) = Not A and Not B

Not(A and B) = Not A or Not B
(#) mate_x válasza Gery hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Jól értelmezed De amúgy, ha előveszed a matek könyvet vagy a függvény táblázatot, akkor meg nézheted
(#) Gery válasza mate_x hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Igen, gondoltam rá, de sajnos nálam nincs, ilyen későn meg nem tudtam kitől kérni. Mindenesetre köszönöm szépen a segítségedet!
(#) vizor válasza Lacko12 hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Üdv! Mivel nem tudom, hogy a laptopokban is így van-e felhasználva, ezért általánosságban mondom el a linkelt tápcsatlakozó bekötését. Azért van 3 lába, mert van egy "föld", egy "+táp" és egy "+akku" lába. Amikor nincs beledugva csatlakozó, akkor a föld és a +akku láb rövidre van zárva, "akkus üzemmód". Amikor beledugsz egy csatlakozót, akkor a föld és a +táp lesz használva és a +akku láb nem vezet sehová. Ezzel oldják meg a hálózati és az akkus üzemmód közti váltást. Hogy melyik melyik, azt a bekötés határozza meg. A földet meg tudod nézni, a 3 drótból az amelyik a laptop paneljának a teleföldjébe megy. A másik kettőt megpróbálod visszakövetni, melyik a táp és melyik az akku. Szerintem feleslegesen vezették ki a harmadik lábat.
(#) MolnarG válasza pucuka hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Ugyanaz az eredmény, mint a párhuzamos esetben csak egy kis offsettel... esetleg valami más ötlet?
(#) pucuka válasza MolnarG hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Itt valami nem kerek. D/A átalakítókban vidáman üzemelnek, és egy lineáris, lépcsős egyenest kéne kapnod.
(#) MolnarG válasza pucuka hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Nem tudom mit rontok el, de sehogy sem jön össze.
(#) Lacko12 válasza vizor hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Értem!
Köszi szépen a választ holnap délelőtt rá is ugrok és írok a fejleményekről!
Köszönöm még egyszer a segítséget!
(#) cilama hozzászólása Feb 25, 2012 /
 
Sziasztok!

Szeretek mindenféle visszajelzőt csinálni magamnak, ezért jutott eszembe az alábbi ötlet, a megvalósításhoz szeretnék segítséget kérni:
Csinálnék 1 panelt, amin feltüntetem a ház elektromos köreit és a hozzájuk tartozó kismegszakítókat.
A kismegszakítók előtt és mögött jelezné ki a "tábla" hogy van-e feszültség.
Valahogy úgy képzelem, mint a mellékelt ábrán próbáltam lerajzolni.
A "kijelzést" egyszerűen csak ledekkel csinálnám meg, így nem is fogyasztana sokat és kicsi is lehetne.
A kijelzés természetesen nem a biztosítékok mellett, hanem benn a házban kéne, emiatt kb 10m-es távolságra lenne az elosztószekrényemtől.


Kérdésem az lenne, milyen módon tudom ezt megtenni?
(milyen előtét ellenállás kell a ledhez nekem, illetve, hogyan tudom a váltóáramról meghajtani? )
Valami sejlik egyenirányítóról meg graetz hídról, de minden ledhez külön kell ez?
összesen lenne kb 70 visszajelző ledem, emiatt viszonylag kis méretűnek kéne lennie, hogy egy élhető méretű táblába be tudjam szerkeszteni


segítségeteket előre is köszönöm

v.üdv.
(#) reloop válasza MolnarG hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Üdv! Ez jutott eszembe a problémádról.

D-A.JPG
    
(#) reloop válasza cilama hozzászólására (») Feb 25, 2012 / 1
 
(#) cilama válasza reloop hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Szia!

Köszönöm a gyors válaszodat, átolvastam a linkelt témát, sajnos ezt nem sikerült a keresőnek kidobni...

Pont itt találtam egy kapcsolást, ha jól gondolom akkor a távolság a szekrényemtől mindegy?
Ezt a kapcsolást minden kijelző ledhez meg kell építenem, hiszen ha nem így teszek, akkor csak 1 áramkört lehet figyelni...jól gondolom?

Azt tudtam előre is, de szerencsére ott is többször le van írva, hogy érintésvédelmi szempontból nagyon oda kell figyelni, hiszen nagy feszültség van jelen az áramkörben!!!

v.üdv.
(#) reloop válasza cilama hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
(#) djdavid válasza neocska hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
volt itt egy másik emberke az erősítős fórumba és ö mondta hogy ha cserélem a KT tranyókat BD re akkor érdemes volna a meghajtókatis ezekre a BDk re..de akor tegyem vissza a BD139 140 et ??meghajtónak?
(#) ISF79 hozzászólása Feb 26, 2012 /
 
Hali!

Segítenétek az alábbi kapcsolásban? Ledet szeretnék bekapcsolni úgy, hogy víz zárja rövidre a kapcsolást, ahogy a mellékelt képen látható. A drótok a vízben max 4-5mm lennének egymástól.

Köszi.

vizzár.jpg
    
(#) neocska válasza djdavid hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Öszintén mind1 hogy a meghajtok azok 139-140páros vagy a másik, az erösitésed ugyanaz lessz, ö ezalatt azt értette, hogy itthon is kaphato darabokra cseréld, ha netán valami történik megin könnyebb legyen a javitás, csere.
(#) ISF79 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia!

Köszi, ezzel nem vagyok kisegítve.
A lényeg a "vizes rövidre zárás lenne".
(#) mps válasza ISF79 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Nem az a cél, hogy világítson a led, ha van víz? Mert arra tökéletes Köbzoli javaslata! Ha nem, írd le pontosan mit is akarsz!
(#) ISF79 válasza mps hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Olyasmire gondoltam mint anno Topi féle "növény szárazság mérő", csak itt az lenne a cél, hogy ha nem zár rövidre a vízben a két drót akkor világít a led, jelezve, hogy alacsony a vízszint. (ezt tranzisztorral megoldom, azért nem írtam le).
Esetleg a led helyére kerülhet később más, azért mondtam, hogy a led csere nem megoldás.

Ha már a fenti skiccen levő kapcsolást sikerülne megoldani, akkor onnan már tudnám tovább csinálni.

Köszi.
(#) ISF79 hozzászólása Feb 26, 2012 /
 
Ezeket a régi, halott topicokat már végignyálaztam, messze van a téma attól, amit én szeretnék, egyet kivéve de szerettem volna Ic nélkül megoldani.

A fenti alap kapcsolásra akkor semmi ötlet a led cserén kívül?
(#) djdavid válasza neocska hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
értem.. most megint cserélgetem a tranyókat mindenhol BD 139 és 140 van és most 2x30V rol tükéletesen müködik.. mikor rákötök 2x60V ot akor ilyen recsegve zugós bugósan szol nemtudom mi lehet:/
(#) mps válasza ISF79 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Ez jó?
(#) ISF79 válasza mps hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Ha működik, IGEN

BC182 jó lesz hozzá igaz?

Köszi!

közben találtam egy videót arról amire gondoltam, akkor már megosztom veled.Bővebben: Link
(#) kendre256 válasza ISF79 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Csináltam egy kapcsolást, ez elvileg jó lehet. Akkor világít a LED, ha az érzékelők vízben vannak. Az R1 és R2 ellenállást esetleg kell változtatni, attól függően, hogy az érzékelő mekkora felületű, és milyen távol vannak egymástól. Célszerű lenne drótok helyett valamilyen rozsdamentes lemezeket használni, mondjuk 10 mm széleset, 50mm hosszút, egymástól 5 mm-re.

vízérz.jpg
    
(#) mps válasza ISF79 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Elméletileg működni kell, lehet egy kicsit játszani az ellenállással. Jó a BC182.
(#) ISF79 válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Neked is köszönöm!

Kipróbálom mindkettőt.
(#) kendre256 válasza mps hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Ennél a kapcsoláásnál akkor világít a LED, amikor nincs vízben az érzékelő (ha a relé, LED stb. kapcsokra köti a LED-et)!
Az R ellenállás mindig vezérli a második tranzisztort, csak akkor nem tudja, ha a víz vezérli az elsőt, ekkor alszik ki a LED. (Viszont az ilyen kapcsolás sokkal érzékenyebb a két tranzisztor miatt, ami esetleg gond is lehet.)
(#) mps válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Igen, pont ezt akarta!
Idézet:
„ha nem zár rövidre a vízben a két drót akkor világít a led, jelezve, hogy alacsony a vízszint.”

Bár a később belinkelt videó is másképp működik.
(#) store92 hozzászólása Feb 26, 2012 /
 
Heló!
Most én nem tudok leolvasni multimétert vagy az írja ki rosszul? Mértem egy trafó terhelését és ~A eres állásban a 2mA méréshatárnál 0.03,
20mA méréshatárnál 0.3,
200mA méréshatárnál 3.0,
20A méréshatárnál 0,3-at ír ki...
Most akkor ez mennyi áram?
És banándugó az A aljzatban van.
(#) kendre256 válasza mps hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Hááát... A második hozzászólásában már azt akarta. Mert az elsőben még azt akarta, hogy akkor világítson, amikor vízbe ér:
"Ledet szeretnék bekapcsolni úgy, hogy víz zárja rövidre a kapcsolást, ahogy a mellékelt képen látható."
Na, most már mindkettőre van kapcsolása, válaszhat!
Következő: »»   1604 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem