Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   146 / 371
(#) Szabi1 válasza granpa hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
1mmes drót primerre kötve kevesebb mint 150 menet, 100w os régi tipusú égő.
(#) granpa válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Bocs, hogy én válaszolok; a két sorba kötött tekercs (szabad) végei között, a két feszültség összege mérhető (egyébként ellen-fázisban vannak). Ha párhuzamosan kötöd(azonos feszültségűeket) akkor pedig, "0"-t kell, mérjél, így a teljesítményük adódik össze. Vili? :yes:
(#) store92 válasza granpa hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Granpa, akkor ha a 2 sorba kötött tekercsen a kettő összege mérhető, akkor úgy használható páka trafónak?
(#) granpa válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Ennyi nagyon kevés, persze, hogy szépen világít! Korábbi h.sz.-om szerinti menetszám kell! Ez a 150 menet a kb. fele annak, ami rajt volt? Az 1mm átmérőjű drót 0.785mm2 keresztmetszetű, 3.5A/mm2 áramsűrűséggel ~2.7A-ral terhelhető; P=620VA kinyerhető (nem állandó üzemben!). Párhuzamosan (2szállal) tekerve, könnyen lenyom 900VA-t.
(#) granpa válasza store92 hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Ha 22-24V, és a drót átmérő legalább 0.85mm, akkor; igen.(50W-os Weller?)
(#) Szabi1 válasza granpa hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Én azt nem értem hogy mért jönnek ki nektek ilyen nagy számok, mert nemnagyon fér a trafóra sok drót, igen a felét letekertem, de menyit kellett volna letekerjek?
(#) store92 válasza granpa hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
igen 50W-os weller na az jó! akkor nekiállhatok dobozt keresni ennek a behemótnak! És kösz még egyszer!
(#) granpa válasza store92 hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Nincs shift gombod (a mondat elejére)?! Mérd meg légy szíves a tekercsben lévő vas keresztmetszetét, és a primer drót átmérőjét, kíváncsi vagyok mennyit tudhat a "behemót".
(#) granpa válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Ha visszanézel, az általad megadott vas ablakába,-mint írtam-, sokkal több drót is beférne. 1mm-es drótból, kb. 1000 menet (a hely felébe, mint primer), szépen tekercselve. Tehát duplán tekerve is több, mint ami szükséges! Nem tudom elképzelni, hogy van tekercselve. Számolj utána, csak egyszerű síkmértan!
(#) store92 hozzászólása Feb 25, 2012 /
 
A mag 5*4 cm-es, a drót meg kb. 0,5mm nincs mérő eszközöm hozzá...
(#) granpa válasza store92 hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Az 5 x 4 =20cm2; nagyon szolidan is; 320VA (de inkább a 1.5-szerese), ehhez képest a 0.5-ös primer nagyon karcsú, biztos vastagabb (0.8-0.9). Minden esetre 130VA kijön így is biztosan. Csinálj terhelés próbát: addig terheld fokozatosan, míg jó kéz-meleg nem lesz; 1/4 óránként emeld a terhelést, hogy legyen ideje hőegyensúlyba állni. Így megtudod; mennyit tud!
(#) store92 válasza granpa hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Mivel terheljem? villanykörtével?
(#) store92 válasza store92 hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
230V-os 40W, 60W 100W-os villanykörte megteszi?
(#) Mályi László válasza store92 hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
24 V 60 W legyen az égő.
(#) store92 válasza granpa hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Eddig 72W-ot bírt 24V-on a trafó még jéghideg volt 15perc után. Úgy csináltam hogy mértem az áramot és azt megszoroztam 24V-al, terhelésnek egy 60W-os izzót egy párhuzamosan kötött 150W-os reflektor követett ahol 3A folyt. Majd holnap folytatom a terhelést, összeszedek pár izzót meg reflektort, most csak ennyi volt kéznél.
(#) bensepeter válasza ujfalusi hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia! Mégsem annyira fényes a helyzet mint ahogy gondoltam. Ez a 42v csak rá lehet írva, a trafó dobozára, ugyanis műszerrel is csak 27V jön ki belőle. Elemet is cseréltem a multiba, de akkor is csak annyi. bármi mást mérek a multival a valósat mutatja. Ezért úgy gondoltam a végére járok a dolognak. Le vettem a tetejét, megpillantottam a tekintélyes méretű trafót. 24v van rá írva. De se egyenirányítva, se pufferelve. Gondoltam labor tápegységet csinálok belőle. Arra jó lehet? Mekkora feszültség nyerhető ki belőle?
(#) BarnaPili válasza bensepeter hozzászólására (») Feb 26, 2012 / 1
 
A 27V-ot szorozd meg négyzetgyök kettővel(1,41),és megkapod az egyenirányított feszültséget.Azaz olyan 38V DC lesz a pufferen. A 630 VA-es trafó elég egy combos labortápegységbe... .
(#) store92 hozzászólása Feb 26, 2012 /
 
Most én nem tudok leolvasni multimétert vagy az írja ki rosszul? mértem a trafó terhelését és ~A eres állásban a 2mA méréshatárnál 0.03,
20mA méréshatárnál 0.3,
200mA méréshatárnál 3.0,
20A méréshatárnál 0,3-at ír ki...
Most akkor ez mennyi áram?
(#) BarnaPili válasza store92 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
AC-ben vagy? A mérővezetékeket átdugtad az árammérő banánhüvelyekbe?
(#) store92 válasza BarnaPili hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Igen a vezeték az A dugaljba raktam mert a mA esben egy 1 est írt ki a multiméter.
(#) granpa válasza store92 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Válaszoltam a kezdő kérdésekben. Egy kérdést csak egy helyen teszünk fel,-a helyén, ITT!
(#) store92 válasza store92 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia!

Igen sorba kötöttem a műszert... Az áramot meg a szekunderen mérem, ott mutat más-más értéket. Csak nem tudom melyik a helyes. Amit kapok áram azt megszorzom 24V-al és így elvileg meg kéne kapnom azt hogy hány W terhelés van a trafón, nem?
(#) granpa válasza store92 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia! A P=U x I itt is igaz, de csak ha méred az áramot is, és a feszültséget is. Ha a szekunderen mértél, mekkora volt a terhelés (hány wattos égő)? mert, ha csak 24V;10W-os is volt az égő, és 10A-es állásban 0.3A-t mértél, akkor kuka a műszer, hacsak nem esett le nagyon a feszültség. Én primer áram mérésről írtam! Ha elérted a melegedési határt, akkor kell meghatározni a terhelést (szekunder), mint fent írtam.
(#) store92 válasza granpa hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Terhelésként egy 230V;60W + 230V;150W + 230V;500W-os izzót és reflektort kötöttem rá párhuzamosan. Így a szekunder oldalon 1A folyt és a 24V visszaesett 22,5V-ra.
(#) granpa válasza store92 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Ebben az elrendezésben mérhettél 0.3A-t (Ohm törvény), de honnan jön az 1A? Nézzél valami komolyabb terhelést (pl. autó izzók: 12V-osokat, 2-t sorba /azonos teljesítményűeket! És így párhuzamosítani.)), bár ha ekkorka terhelésnél leesett így a fesz., akkor valami nem gömbölyű. Lehet; nagyobb terhelésnél nem fog jobban leesni, akkor ennyi. Milyen vastag ez a sec. drót?
(#) store92 válasza granpa hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
0,3A-t akkor mértem mikor csak egy a 60W-os izzó + a 150w-os reflektor volt rajta, de mikor rákötöttem az 500W-os reflektort akkor lett 1A az áram a szekunderen.
Kipróbálom a 12V-os autóizzós dolgot hátha jobb eredmények lesznek.
(#) store92 válasza granpa hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Két 21W-os autóizzót ráraktam sorban, ahol 1,6A áramot mértem és a feszültség visszaesett 22,2V-ra.
(#) Mályi László válasza tibi198811 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Úgy néz ki ez a trafó régi tekerésű (számolású). Tisztázni kellene a primer feszűltségét a drót vastagságát, a szekundert ugyan igy. A teljesítmény 800 W tól . De ha erősítőbe lesz a primer áram felvétele is kell,(a szórt mágneses tér miatt). Ez után érdemes a tekercselésen gondolkozni.
(#) bensepeter válasza BarnaPili hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia! Köszönöm a válaszod.
Abban tudnál még segíteni hogy kb: Mekkora puffer mező kéne neki hogy igazán jó legyen?
(#) gordonfreemN válasza granpa hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia!
Köszi a választ!
Ezt amúgy értem, de mit jelent az, hogy figyeljen a fázishelyességre? Nem mindegy mely kivezetéseket kötöm össze?
És a tekercs teljesítményét miért VA-ben dajuk meg? Tudtommal ezt csak ohmikus terheléseknél szokás használni.
Következő: »»   146 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem