Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Lapozás: OK   144 / 254
(#) H2opok válasza havranarpi hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Köszi, közben megoldódott, találtam.


Más
A (mule v2) z573-hoz 10 vagy 15K-s anód ellenállást tegyek be? 10K- som van itthon.
(#) sooty válasza H2opok hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Nekem most 13K -val megy, sajnos a táp kicsit gyengélkedik, nem terhelhető rendesen. ( ha megy 6 cső halványabb a kijelzés, ha csak 1 cső megy túlhajtja a nixit )
(#) storm hozzászólása Márc 19, 2012 /
 
Sziasztok!
IN-4 es csövekhez számoltam anódellenállást a következő módon. Tehát a csövek táplálása DC-DC konverterrel lesz megoldva. A konverterből kijön 200V körüli feszültség. A csöveknek 150V kell, és kb. 2,5-3mA folyik rajtuk. Tehát 200V-150V az 50V, és ezt elosztom az árammal, akkor körülbelül 18Kohm jön ki. Jól számoltam?
(#) Honki válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Szia!

Én ezeket a szép, drága csöveket inkább trafós verzióval hajtanám. Vagy 2db trafó összefordítva vagy egy trafó tekercselve a kellő feszültségre. Nekem az IN-12 -es órám van tekercselt trafóval megcsinálva.
(#) H2opok válasza sooty hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Akkor végül is a 10K jó, csak a feszt kell levenni a trimmerrel. Kezdésnek a 180V jó?
(#) Hp41C válasza storm hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Szia!

Multiplexálva hajtod meg?
(#) patexati válasza H2opok hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Szia! Kezd el 150 V-on és emeld közben nézve a csöveket! Ha már eléri a maximumot és kezd Szellemképes lenni na akkor már nagyon sok vedd vissza a jól látható módtól még lejjebb.. Ne várj nagy fényerőt ez nem led... Minél kisebb feszültég (anódáram) annál tovább bírja a cső! Kímélni kell mert "fogyóeszköz" elfogy azt nem tudsz venni másikat vagy nagyon drágán.. Én ezt az órát a vitrinben fogom tartani ha elkészülnek a tervezett módosítások és csak ünnepnapon,bemutatásra fogom bekapcsolni.. Ereklyének szánom majd ha már nem leszek de addig én nagy becsben fogom tartani.. Folyamatos üzemre a 886 propeller kiváló ! Ezt tapasztalatból mondom mert nálam megy mióta elkészült
(#) storm válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Igen, úgy lesz meghajtva.
(#) MrBrown válasza kisgeri hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Szia,
180V-nál 45mA, azt hiszem nincs miről beszélni.
Ha meggyőz a fórum arról hogy ne trafós hanem kapcsolóüzemű tápja legyen akkor tutira veszek egy ilyet
Köszönöm a tippet.
Gyári foglalatokat ne is keressek hozzájuk sehol ugye?
Mondjuk ha nekem kell legyártani akkor modul szerűen lesz négy foglalat a négy csőnek és mindegyikre rá lesz építve a CD4028 + MPSA-k + a 2W-os anódellenállás + szalagkábel csatlakozóval aztán félévente cserélgetem a cső sorrendet a csövek ki-be húzgálása nélkül.
(#) kisgeri válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Nekem a szembefordított trafós megoldás nem vált be, pedig így akartam megcsinálni, a tömege nem számított volna. Egyenirányítás, szűrés után az anódfesz így több, mint 300V volt. Nekem 2 problémát okozott: a kioltott cső (pl. eltüntetett kezdő 0 esetén)mindenhol derengett, mert a régi K155ID1 vagy 74141 áteresztett annyira a túl nagy fesz miatt. A másik, hogy így több, mint 120V-ot kellett az anódellenállásokkal megetetni, amik jelentősen fűtöttek. Ez 6 csőnél több, mint 4W veszteséget jelentett melegedésben megnyilvánulva. Persze ettől lehet, hogy más ügyesebben meg tudja oldani.

Gyári foglalat, ha nem is lehetetlen, de körülbelül annyira esélyes, mint ilyen csövet jó áron venni. Sprint layout nyákterv van, igaz a nem multiplexes változazhoz, de ha kell, átalakítani odaadom. Legalább a csőkiosztással nem kell bajlódni. Valóban a 74141 multiplex üzemben már nem bírná.
(#) MrBrown válasza kisgeri hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Szó sincs multiplex vezérlésről!
A nemsokára készülő programom is non-multiplex lesz. 300 Ft-os meghajtó IC árak mellett nem látom értelmét. A mostani multiplexórám is megőrjít merthallom ahogy sípol. (Hiába, öreg korom ellenére még meghallom a magas hangokat.)
Pláne a Z568M óra esetében hallani sem akarok multiplex-ről!
(#) kisgeri válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Kicsit benéztem, bocsánat! Valamiért azt hittem, hogy multiplex, de most visszaolvasva tényleg 4db meghajtóról beszéltél. Akkor viszont miért nem alkalmazol 74141-et? 7mA a max árama, simán mennie kell. Nálam is így van.
(#) MrBrown válasza kisgeri hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Ha jól emlékszem annó Hp41c óva intett a 141-ekkel kapcsolatban az 568-ak esetében. Nyilván van a dologban "ráhagyás" de ha ő ráhagyna akkor én is Majd meglátjuk 7mA az üzemi 5-5,5-el szemben lehet hogy elég de ha csak azon a maréknyi nyavajás MPSA-n múlik...
(#) Hp41C válasza storm hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Akkor az átlagáram csak a (kiszámolt áram) / (a csövek száma lesz)...
(#) Hp41C válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
A multiplexálás miatti áramnövekedést már nem bírja. Nem multiplex módban elég lehet a max. 7 mA kimemeti árama. A másik figyelembe veendő dolog a 74141 saját fogyasztása: 100 - 125mW /tok.
(#) storm válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Ezt most nem teljesen értem
(#) Hp41C válasza storm hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
A 74141 minden kimenete max 7 mA árammal terhelhető.
(#) MrBrown válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 19, 2012 1 /
 
...és az én életem is könnyebb ha nem kell 40db tranzisztort beforrasztanom
A modul rendszer persze ettől még marad, nem szívesen huzogatnám ki-be ezeket a csöveket.
(#) kisgeri válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Látom amíg, nem voltam, HP41C már meg is válaszoltad, köszi! Lényegesen kevesebbet kell forrasztani, az IC-nek meg foglalat megy úgy is, ha véletlen gáz lenne, csere. De nem lesz.
(#) MrBrown válasza kisgeri hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Pont erre gondoltam, hogy a 141 felfogható egyfejta védelemnek. Remélhetőleg ő lesz a leggyengébb láncszem...
(#) kisgeri válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Az a "leggyengébb láncszem" is elég sokáig bírja, az enyémben van olyan K155ID1, ami 1974-es gyártmány.
(#) MrBrown válasza kisgeri hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Nem így gondoltam hanem egyfajta "olvadó biztosíték" gyanánt. Gondolom a legrosszabb eset az lehet hogy ha tönkremegy a 141 akkor viszi magával az 1000-1500 forintos pic-et amiből ott lesz a tartalék a fiókban.
(#) Hp41C válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Szia!

Azért "olvadó biztosíték" helyett a 74141 sem jó, kb. 20 - 25 éve nem gyártják, a készletek fogynak... A hirtelen tönkremenetele ellen inkább a guard-ring alkalmazását ajánlom. A nagy(obb)feszültségű részeket a panel mindkét oldalán egy föld vezetővel kell körbevenni. Ha a felület elkoszolódása miatt megindulna a felületi vezetés, az áram menjen inkább a föld felé...
(#) H2opok hozzászólása Márc 20, 2012 /
 
Ja még 1 kérdés. A mule v2 ben lévő 3-40pF helyett gondolom jó a 4.5-20pF?
(#) Hp41C válasza H2opok hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Legfeljebb kell vele párhuzamosan kötni 10 - 20 pF kondenzátort. A 10-40 pF kerámia trimmer beszerzési lehetősége megszünt....
(#) havranarpi válasza H2opok hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Rádiós témákban szerintem találsz akinek van felesleges
(#) storm válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Szóval akkor nekem milyen anód ellenállásokra lesz szükségem, ha a csőnek 150V kell, 2.5-3mA folyk át rajta, és a táp pedig 180-200V lesz? 6db cső lesz összesen
(#) MrBrown válasza kisgeri hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Szia,
ki is próbáltad már terhelve?
Vajon mi lehet a titka hogy 45-50mA ledás mellett sem kell hűteni?
Egyébként megtaláltam ugyan ezt az ebay-en is 15dollár+free shipping-ért.
(#) MrBrown válasza sooty hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Szia, látom Te is ráakadtál erre a "mini izé"-re. Nálad hogy vált be?
(#) kisgeri válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Nekem is sooty ajánlotta. Amúgy még nem próbáltam ki, a nagy óra félig szétszedve most. Várok a dobozolás elkészültére. Aztán majd ha az megvan, össze lehet építeni, és lehet kísérletezni. Nem tudom mi a pontos működési elve, de amúgy azt hiszem az adatlapban említ hűtést nagyobb teljesítménynél (már ha szükséges). Akkor is a vasmagot kell, de úgy, hogy a hűtés az induktivitásba ne szóljon bele. Azaz jó hővezető, de szigetelő anyaggal. 4 csőnél szerintem nem kell hűteni, de valószínű még 6-nál sem. Úgy tervezem megoldani majd a beszerelést, hogy fémráccsal árnyékolva lesz, ugyanakkor a levegő is érheti.
Következő: »»   144 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem