Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tesla tekercs építése
 
Témaindító: finenet, idő: Júl 17, 2006
Lapozás: OK   6 / 227
(#) Collector hozzászólása Szept 3, 2007 /
 
Infó
Frissítettem kicsit az oldalt a nagyobbik teslával.
(#) hier.o válasza Collector hozzászólására (») Szept 3, 2007 /
 
a trafó úgy lett méretezve, hogy 500mA-ert bírjon.
vagyis 6.000W-leírni is ilyesztő,de ha csak a fele igaz már jó vagyok.
a tesládat szívesen megnézném, de kéne infó, hogy mikor érsz rá és hogy merre laksz.
a tanácsokat köszönöm, remélem még adsz egy -párat.
nem biztos, hogy a suta agyam ennyivel révbe érne
nincs elekronikai végzetségem, de ovodás korom óta megvadulok a menküért.
töröm az agyam és ha lessz kérdésem megsorozlak vele pl: (nem vagyok hülye csak tudatlan )
- hogy érted, hogy ellenálásként számoloma kondit?
- hogy viszonyul a kapacitás és az átfolyó áram?
kérnék 1 kis agytágítást, köszi!
(#) Collector hozzászólása Szept 3, 2007 /
 
Nah a lényeg, hogy váltóáram szempontjából a kondenzátor egy frekvenciafüggő ellenállás. Xc = 1 / ( 6,28 x freki x kondi kapacitása) . Ez az Xc lenne az impedancia, ami a kondi ellenállása váltóáramon, és ezt kéne visszafelé számolni. Tehát van 12kV-os trafód, ami pl 100mA-t tud leadni, akkor ohm törvénye alapján R= u/i azaz 120.000 = 120kohm. Szóval ezt a 120kohmot be kell helyettesíteni a fenti képletbe, és kijön mekkora kapacitást érdemes használni minimum hozzá. A thompson képlet pedig F0= 1/ [6,28 x gyök (L*C)] ezzel meg lehet adni a rezonancia frekit, mind a primer mind a szekunder oldalon. Ez a megtekert primertől is függ ugye mert ott az L-tag a képletben, ami a tekercs induktivitását jelöli. Így kell tovább haladni.

Véleményem szerint nincs 6kW teljesítményfelvétel, főleg, hogy 25A-es kismegszakítók vannak. Na meg abból ítélve hogy nem melegszenek a trafók, pedig zárlatba, ívhúzáskor pár perc alatt még olaj alatt is megfőnek. Szerintem 4kW körül van a teljesítményfelvétel, de mérni nem tudom, legfeljebb a villanyóraával.
(#) Collector hozzászólása Szept 3, 2007 /
 
Ja, hopp féreértettem a dolgot. A trafód hogy van szigetelve, ki tekercselte meg, és milyen áron ha szabad tudni?
(#) hier.o válasza Collector hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
hogy mien áron?-pénzembe nem került de 1 egész nyarat ledolgoztam 1 tekercselő műhelyben.
elösször csak pimert akartam PVC-re tekerni, és ehez kellett zománc huzal.így kerestem 1 műhelyt és összeismerkedtem a 2 tulajal.
így indult a móka.aztán mikor bemelegedett a dolog, megbeszéltük hogy tekerek 1 trafót és ledolgozom az árát.
az öreg szaki számolt én csináltam.

a trafó szekundere tárcsásan lett megtekerve.
6 tárcsa, koponyánként Kb 2 Kv, ha jól emlékszem 0,14-es zománc huzalbol.
1 tárcsa:amikor kitöltöttem a csévetestet szélességben(1 sort végigtekertem)akkor nitrolakk, 5 sor után prespán szigetelő, a 10.-nél pedig PE szigetelés.
nem tom mennyi nitro lakk fogyott el de mire 1 tárcsa megvolt, elég furán néztem a világra
a tárcsák 2 centi védőtávolságra vannak egymástol, a szigetelés köztük csak a 2 mm vastag prespán csévetest és a levegő.
pár kérdés:az első képletbena frekit talán Hz-ben a kapacitást farádban? nem tudom meik képletnél meik mértékegységet használják.
voltak jegyzeteim, de valahogy mindig eltüntek: mindha a sors akarná, hogy ne csapassam magam agyon
a másik, mikor nézhetném med a villámokádó szörnyeteget?
további kellemes napot mindenkinek
Ui.:csapassátok a villámot, nehogy a szomszéd TV-t tudjon nézni :eplus2:
(#) Collector válasza hier.o hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Egy tekercselőnél már én is megszívtam, mivel az eredetileg 2 hét határidőre mondott elkészülési időből 2 hónap múlva még semmi sem lett, így hát elküldtem a fenébe, és többet nem hívtam fel a palit, nemigazán vett komolyan. Jónak ígérkezik a trafó, de ugye mindenképp be fogsz szerezni olajat hozzá? Anélkül ne kezdd el használni teslához. Nekem most van marha sok olajam, ha gondolod tudok adni, nem tudom mennyi az árfolyam, de 500forint/liter körül lenne szerintem. A képletekről annyit, hogy minden képlet ALAPMÉRTÉKEGYSÉG, nem csak itt, hanem mindíg. A tali nem tudom mikor legyen mert hétközben tuti hogy nem érek rá, hétvégén érek rá csak, de akkor sem mindíg. Most csak megint annyit tudnék mondani hogy jövő hétvége, ha nem jön közbe valami, majd igyekszem előre szólni, hogy mi a biztos.

Tegnap kint este kipróbáltuk a teslát a nagyobbik tetőkapacitással, meg is lett az eredménye, az új szikrahossz 1,6 méter, amit folyamatosan elért (kitörési pont nélkül) és kb 1,8 méteresre becsülöm az abszolút maximális szikrahosszt így. Elég jól néz ki, mikor a toroidon körbe elindul a szikra, és majdnem hogy körbe megy rajta.
KÉP
Letölthető videó
(#) Collector válasza Collector hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
Ja a szomszédokról meg annyit, hogy annyira rettentő hangos, hogy szerintem 200 méterre is elhallatszik a hangja, közel meg persze fülvédő nélkül nehéz megmaradni
(#) hier.o válasza Collector hozzászólására (») Szept 10, 2007 /
 
volt olajam, de kidobtam
úgy lett csinálva hogy full párás időbe se üthessen át.
ahogy a képen is látod nem kicsi és nehéz mint a disznó. arról nem is beszélve hogy fadobozba nehéz kiönteni. szóval radikális változtatások kellenének.
a fa stafnikat minden képen lecserélem U acél profilra, a rezgés és a hatásfok miatt.
azon is gondolkodtam hogy fázisjavitó kondit rakok elé.
már használtam így a masinát ( persze nem az lett a végeredmény amit vártam) most talán nekifutok még 1 szer. a számításokról csak annyit hogy valamit mindig nagyon elba...ok, mertfatális baromságok jönnek ki, pedig azokkal a mértékegységekkel számolok amivel kell.
pl:kondi lapacitásnak több100 farád jön ki--ilyen a mesébe nincs! szerintem nekem valami agyreformáló kurzus kéne
itt van a kicsikémröl 2 kép
(#) hier.o hozzászólása Szept 10, 2007 /
 
majdnem meg is feletkeztem az eredményed reagálásárol: áááááááááááááááááááááá nagyon tutkerály, csak 1 gond van vele, nem az enyém

gratulálok így tovább.
remélem szegítesz hogy én is meg tudjam építeni a sajátom.
a segítségedet és tanácsaidat köszönöm-remélem még lesz pár
(#) hier.o hozzászólása Szept 10, 2007 /
 
ahogy kezd derengeni homály elmémben a dolog, szerintem tekerhetek ujj szekundert is
-ott kezdődik hogy 4600 menet
-aztán 0,18 as huzalból tekerve
-nameg 1 méter a tekercs, ami talán nem is gond
szóval a főbb problémák itt kezdődnek
(#) Collector válasza hier.o hozzászólására (») Szept 10, 2007 /
 
Na nee, 4600 menet? Az tutti nem lesz jó. 12kV-ra kb 1000 menet kell, annál semmiképp sem több! Tudniillik a szekunder oldali rezgőkörnél ha nagy a szekunder induktivitása a tetőkapacitást kell kicsinyíteni, ami nagyon rosszat tesz egy alacsony frekin üzemelő tekercsnek. Sőt, szerintem be se indulna. A huzal az 0,7-0,8 legyen szerintem. A lényeg, hogy 1000- nél ne legyen több, az se baj ha csak 700 menet van. A szekunder átmérőre 300-as ajánlott, de ha csak 200-as van, akkor az is jó lehet. Ha 300-as cső, akkor elég a max 800 menet szvsz. A szekundert gondolom tudod, jól kell lakkozni belül és kívül is, belülre még ajánlott egy epoxi, plexi, vagy valamilyen müanyag (akár poliuretán) lapka, ami szigetel, ez kell alulra és felülre is. A többi lényegesebb dolgot majd megmutogatom, ha összejövünk. Ha nem megy a számolás, akkor bizony gyakorolni kell A derive 6 kiszámolja neked ha leszeded, és tudod ellenőrizni. Ajánlott amúgy hogy normálalakba írd fel a számokat, úgy egyszerűbb sokszor.
Ja a trafó amúgy nagyon frankó, valami acéllapokkal béleld ki a belsejét, hegeszd össze, a trafót pár távtartóra rakd rá, és már mehet is rá az olaj.. persze napokig kell rázogatni, hogy kijöjjenek a levegő buborékok, de ha tudod vákumozd ki előtte.
(#) Collector hozzászólása Szept 10, 2007 /
 
Na nekem is mindíg lemarad valami... a trafódhoz szerintem rakj be egy védő szikraközt, az átütési feszültség átütési távolságánál kicsivel nagyobb méretűre tervezve. Az nagyon fontos. Ez az első teslád?
(#) Collector hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
2 mot +sokszorozó DC rezonáns kialakítás
Találtam egy elég jó hatásfokkal üzemelő tekercset, ez a kialakítás a legolcsóbb, elég 2 mot hozzá. A palinak mondjuk kissé kell módosítgatni a kialakításon, főleg mert füstöl a borítás a szikraköznél. Egyedül csak a nagy induktivitás a gázos, mert annak azért jól kell lennie szigetelve, nem beszélve arról, hogy több henryről is lehet szó. Ja és ehhez azért már számolni kell rendesen, és pontosan kell kivitelezni. Lehet belefogok egy ilyenbe is majd.
(#) hier.o válasza Collector hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
azt nem mondom, hogy az 1-ső, volt 2 kisseb de meglévő kapcsolások alapján dolgoztam.
ha az izmosabb teszlát nézzük akkor, volt 2 próbálkozásom, de sikertelen.
ezért gondoltam nekiugrok még 1-szer, persze csak segítséggel, mert kisci agyam suta hozzá!
jól gondoltad 4600 nenettel be sem indult, de sajna 1350 menettel se csinált semmi különösebbet, 10 centis ív röhely.
szerinted mennyit tud leadni a trafóm, ha a szekunderje 0,28-as huzalból van? csak mert a 6 Kw nekem se reális. csak a méretezés miatt kérdezem?
szerinted 300mA-el lehetne vele döngetni?
vagy esetleg 400-al?
a progira rákerelek, remélem nem angol nyelvü, mert az angolhoz annyit értek, mint ló a hátúszáshoz.
ha nem találnék rá akkor 1 elérési út jól jönne, majd írok ha kell.
kösz mindent még zaklatlak :integet2:
(#) hier.o hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
leszedtem a 6.1-et, de katasztrófa.
az még rendben van hogy papiron is hülye vagyok(számolni), de hogy ezzel a fasza progival se megyek semmire. azon gondolkozom beiratkozom 1-ső osztályba, aztán ujrakezdem .
hogy a fenébe kell ezt a progit használni?
remélem jót röhögtök rajtam, mert ekkora barmot nem találtok mindenhol.
jó lenne némi okítás.

kösz pajti
szerintem velem többet szenvedsz mint a tesláddal :nevetes2:
(#) Collector válasza hier.o hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Bármennyire is egyszerűnek tűnik elsőre, még a sima AC kialakítás max hatásfokát is nagyon nehéz elérni tapasztalatok nélkül. A sikertelenség oka általában a szabályok be nem tartása, a te esetednél az esetleges számolási hibák/elméretezések (mondjuk más lehetőség nagyon nincs is). Előbb utóbb mindenki rájön erre, no meg arra, hogy hiába nem megy, folyamatosan kell vele foglalkozni és kísérletezni. A 0,3-as körüli huzal szerintem 200-300mA-nél többet nem bír, csak max olaj alatt. De inkább nézd meg a googlével a terhelhetőséget, vagy függvénytáblában. Van forgó szikraközöd? Az egészről tudsz képeket felrakni? Majd kell készítened egy nagyobb tetőkapacitást (eddig milyen kapacitás is volt a szekunder oldalon?) egy profi -lehetőleg forgó- szikraközt. Nem beszélve a védelemről. Primernek mit használsz? Szóval ezeket jó lenne látni vizuálisan, mert az, hogy hol milyen anyagokat használsz, és hogyan, az nagyon nem mindegy. De jobb lesz, ha ezt személyesen el tudom magyarázni. Szombaton szerintem most már ráérek, szóval átugorhatsz.
(#) hier.o hozzászólása Szept 13, 2007 /
 
akkor szombaton találkozunk, a pontos időt nem tom , még azt se hogy délelött vagy délután.
gondolom ez még neked is alakul.
a képekre kicsit várni kell mert időbe telik, mire lefényképezem őket.
épp most van fürdőszoba átalakítás-van meló itthon, meg hegyekbe áll a rumli.
még egyeztetünk időpontot
:eljen:
(#) hier.o hozzászólása Szept 14, 2007 /
 
jó lenne ha, meg tudnád adni a számodat, amin elérhetlek.
úgy néz ki, hogy délelött indulunk valamikor.
a részleteket telefonon pontosítjuk.
víííííszoooont láááátáááásra
(#) hier.o hozzászólása Szept 17, 2007 /
 
mult hétvégén ujjonnan megismert barátomnál, collectornál jártam és csapatunk 1 hatalmasat, nameg duma hegyekbe.
készült kép és videó, de a videó tól nagy hogy csak ide beszurjam(várom az ötleteket ha meg akarjátok nézni)
(#) Collector válasza hier.o hozzászólására (») Szept 17, 2007 /
 
Csaptunk egy hatalmasat... mit is?

Majd azzal a longitudionális cuccal is lehetne foglalkozni, de az elég sok munkát és számítást igényel. Van már trafóolajad?
(#) hier.o válasza Collector hozzászólására (») Szept 19, 2007 /
 
azt akartam írni hogy csapattunk 1 hatalmasat.
nem vagyok egy gyors és gépíró
na meg csaptunk is-nagy zajt
olajam még nincs, el kéne mennem az eonhoz. az ismerősömtől talán tudok még venni, ha nem akkor csomagolhatsz pár litert és postázhatod is
persze azt se tudom mikor jutok el oda is.

a teslával ott tartok, hogy ujra kell tekerni mindent még a primert is.
vennem kéne rézhuzalt meg csövet-de miböl is?

a képen tesztelem az új villámhárítómat, persze villám nem volt
a kép nem ide tartozik de poénnak talán jó

SANY0382.JPG
    
(#) belganarancs hozzászólása Nov 16, 2007 /
 
Üdv!Tervbe vettem,hogy építek egy Skori-féle miniteslát,de addig nem állok neki,amíg az induktivitásokról-ferritgyűrű,menetek stb. nem tudok semmit.Ha van valakinek vmi infója ez ügyben,kérem szóljon.Előre is köszi.
(#) Collector válasza belganarancs hozzászólására (») Nov 16, 2007 /
 
?
Minden le van írva világosan az oldalán, én is az alapján építettem meg.
(#) belganarancs válasza Collector hozzászólására (») Nov 16, 2007 /
 
Üdv.Olvastam Skori oldalán a leírtakat.Én általánosságban szeretnék többet tudni az induktivitásokról.Szeretném érteni,hogy mi miért van.Ehhez kérek segítséget.Üdv.
(#) vtsoftware hozzászólása Nov 16, 2007 /
 
Hali

Isten ments de nekem ez a Tesla tekercs tetszik de nem látom meg benne az értelmét?
Mire jó? Kísérletezni. Nekem annyi hogy tetszik ahogy szikrázik.
Nem tudom mire jó .
Ezt a hsz-t intézzétek el egy válasszal, nem akarom a témát terelni, mondjatok valamit mire lehet hasznosan használni mert nem tudok rájönni. A youtube-n annyit találtam végignéztem mindet de nem tudom mi a hasznos a tesla tekercsekben...
(#) Tom025 válasza belganarancs hozzászólására (») Nov 16, 2007 /
 
Én is megépítettem a Skori-féle miniteslát. A kis tekercset PC tápból bontott ságra toroid magra tekertem, az oldalon ajánlott menetszámokkal. Magát a nagy tesla tekercset pedig 6cm átmérőjű PVC lefolyócsőre 0.15mm huzalból. Nagyon jó lett.
Sok haszna mondjuk tényleg nincs, csak látványos. Égőt rátéve szerintem baromi jól néz ki, és mégsem egy kommersz plazmagömb.
Üdv!
(#) aflmor válasza belganarancs hozzászólására (») Nov 16, 2007 /
 
(#) belganarancs válasza Tom025 hozzászólására (») Nov 16, 2007 /
 
Ha már szó esett róla,0,15mm-es huzalt hol lehet szerezni,vagy hasonlóan vékonyat?Tudok bontani tápot természetesen,mégsem tudom megmérni a huzalvastagságot.Ha esetleg e téren valakinek (beszerzési hely) van tapasztalata,én arra is kiváncsi vagyok.Ez egyébként szorosan kapcsolódik az induktivitás problémámhoz.Megfelelő ferritgyűrűt lehet szerezni/venni,itthon is van csomó-a probléma a huzalvastagság,menetszám,->induktivitás mértéke.Mérőműszerem nincsen sajni.Tehát marad a számolgatás.Ezért kértem segítséget,hátha valaki nagyon jártas ebben a témában,és kisegít. Üdv.
(#) Collector válasza belganarancs hozzászólására (») Nov 16, 2007 /
 
Villértnél.
(#) Collector válasza vtsoftware hozzászólására (») Nov 16, 2007 /
 
A természetéből adódóan már 100 éve használják filmekhez, speciális trükkökhöz, extrém nagy feszültségek előállításához (amit egyenirányítanak, és nagyon nagy feszültségű kondenzátorokat töltenek, a maxwellnek pl van 5MV-os kondija) Szigetelésvizsgálatra is megfelel, bár nem használják. Kissé átalakítva képes lehet longitudionális hullámok létrehozására (magnifier), melynek térereje a transzverzális hullámokkal ellentétben nem négyzetesen csökken a távolsággal. Pl. a víz felületén is lehet csinálni longitudionális hullámot, mely sokkal távolabbra jut el, kevesebbet csillapodik.
A tesla-kört ívhegesztőknél gyújtónak használják, indukciós hevítőnek, meg még sorolhatnám. A szikratávíró is hasonló elven működik, de ezt ne keverjük bele.
Következő: »»   6 / 227
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem