Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   157 / 378
(#) gaben62 válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 1, 2012 /
 
Nem az induktivitást kell számolni ember!
Trafóméretezésnél a vasmag keresztmetszetet kell először, utána pedig a voltonkénti menetszámot.
Azután már lehet szorozgatni 24-26V+15% ra méretezgetni, no és a huzalátmérőt megválasztani, az adott maghoz +terhelési /rövidzárási áramokhoz.
(#) granpa válasza gaben62 hozzászólására (») Ápr 1, 2012 /
 
Nem akart induktivitást számolni, csak nem tudta mekkora gerjesztést (T) vehet az adott vashoz. Ott van a keresztmetszet 16cm2, ahhoz számolt, Az adatok szerint jól!
(#) luluzulu hozzászólása Ápr 1, 2012 /
 
mekkora áramsűrűséget vegyek 2.5A/mm2 vagy lehet többis?
(#) Mályi László válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 2, 2012 /
 
Jó a 2.5 ezzel számolj így nem ér meglepetés, egy kis túlterhelésnél.
(#) granpa válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 2, 2012 /
 
Szia! Számolgattam: Az ablak elég kicsi, nagyon gondos tekercseléssel 0.7(0.72)mm átmérőjű dróttal (J=2.8) el fogsz férni (ez a primer, 615menet). A szekundernél (J=3;-3.5) nagyobb áram sűrűséget vehetsz (jobb a hűlése). A N/V=2.8125, ezt 1.05-tel szorzod, a sec. menetszámhoz. Mivel erősítő nem igényel állandó csúcsáramot, nem fog melegedni. Sajnos a J=2.5-tel nem férnél el.(pedig az lenne az igazi)
(#) granpa válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 2, 2012 /
 
Előzetes adataidat figyelembe véve: 2 x 66 menet, 1.4mm-es drótból, épp beleférne. Hány Volt kell az erősítőnek? Ahhoz elég Graetz estén 2V-ot hozzávenni a sec. fesz,hez (U~ x 1.41 -2= Utáp=)
(#) axterix hozzászólása Ápr 2, 2012 /
 
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem felétek,igaz mér egyszer föltettem a Transzformátor információ topic ban.[quote]

Érdeklődni szeretnék hogy, adott egy trafó ami 4 pár 2sc1343 hajtott egy hitachi ha 610 erősítőben elvileg 450w.A kérdésem az lenne szerintetek átlehetne tekerni hogy elvigyen 2 db 300w végfok modult? Most +/- 37 vac és nekem +/- 40 Vac kellene érdemes e belefogni? Bővebben: Link
(#) granpa válasza axterix hozzászólására (») Ápr 2, 2012 /
 
Ez nagyon max. 450W, nem visz el 600W-ot (2x300)
(#) axterix válasza granpa hozzászólására (») Ápr 2, 2012 /
 
Értem, és köszönöm válaszod a másik topic ban is ezt mondták.Akkor nincs más venni kell egyet.Csak az a bosszantó hogy,van legalább 8-10 db hasonló teljesítményű trafóm csak mind 30-38 v között van és nekem 56-59vdc kell legalább ami minimum 600-650w os.Bővebben: Link
(#) granpa válasza axterix hozzászólására (») Ápr 2, 2012 /
 
A bőség zavara. Oszt' kettővel mér' nem jó Neked? Olcsóbb mint venni. Fogsz két kb 3-400VA-est, és áttekered őket. Kis szerencsével olyanok is lehetnek ami összeépíthető (a vastest), ha ragaszkodsz, hogy egy darabban legyen (bár hallottam olyat, jobb kettőből)
A bal felső szürke és a fekete nagyon hajaz egymásra.
(#) luluzulu válasza granpa hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
TDA7294

Én 24 volt AC tervezek,azon már szépen elviszi. + ha valamikor úgy adódik akkor az másra is használható.
(#) granpa válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Ahogy elnézem inkább 2x30(35) VAC kell oda. Két trafóval meg tudod csinálni, a szekundereket sorba kötöd, az lesz a föld pont, két graetz, stb.
(#) granpa válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Bocsi, egy kicsit elkeveredtem. Nem kell az 1.4mm-es drót, elég a 4/5-e is (keresztmetszetben). 1.25-ös, és több menet belefér (180). A két trafó, elírás.
(#) axterix válasza granpa hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Igen jól látod, fekete a szóban forgó 450w a másik 400w,csak az a baj hogy,az erősítő már kész van.És nincs annyi hely 2db nak újra dobozolni pedig megint macera.
(#) granpa válasza axterix hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Mekkora helyed van (AxBxC)? Vannak olyan trafóid, amik közel azonos vastestűek (lemezméret)?
(#) axterix válasza granpa hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
A hely ahova be kell préselni 15cm hosszú 12cm széles 14cm magas.Hasonló keresztmetszetű trafó akad még az ablakok is egyformák,csak 6mm rel rövidebb és össze van hegesztve az I mentén sajnos mint a mikró trafója.
(#) granpa válasza axterix hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Mije 6mm -rel rövidebb, a pakett vastagság?(az nem érdekes) Szét lehet köszörülni, nem nagy veszteség, az a kis hézag nem számít. Kb. fele lemez kell belőle, úgy mekkora méretű lenne, a 1.5 vas?
(#) axterix válasza granpa hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Elnézést,a magassága,nem 9.8cm hanem 9.2 cm .A pakett vastagság 5.5 cm ha,hozzá adom a fekete felét 7.9cm,27,65 nényzetcm jön ki.35*79 elméleten ha jól számolom.
(#) Directors hozzászólása Ápr 4, 2012 /
 
Sziasztok!

Szereztem ma egy trafót de annyi kivezetése van,hogy én csak nézek most.Segítenétek nekem,hogy melyik a kettő 220V bemenet? Illetve a kimenetek melyek?
(#) granpa válasza Directors hozzászólására (») Ápr 4, 2012 /
 
Szia! Csengesd ki, szerintem autotrafó (és szívás). Pedig van benne vas bőven.
(#) Alkotó válasza Directors hozzászólására (») Ápr 4, 2012 /
 
Biztosan hálózati trafó?
Az ilyen fazonú kivezetések sokkal inkább a régebbi csöves erősítők kimenőtrafóira jellemzők, amiken bizonyos átkötések alkalmazásával lehetett a hangszóró impedanciát beállítani.
(#) Ge Lee válasza Directors hozzászólására (») Ápr 4, 2012 /
 
Nem biztos hogy hálózati trafó. Először mindig kell csinálni róla egy rajzot. Felírod a kivezetések számát, és mindet végigméred ohm mérővel. A végén lesz egy trafó rajzod tekercsekkel amit utána újra végigmérsz, most már az alapján, hogy melyiknek mekkora ellenállása van (célszerűbb ezt analóg műszerrel csinálni ha van). Ezután lehet továbblépni.
(#) gordonfreemN hozzászólása Ápr 5, 2012 /
 
Üdv!
Ha egy trafó kapcsolóüzemű, akkor normál működtetésből milyen hátrányai eredhetnek?
Illetve miről lehet felismerni, hogy kapcsolóüzemű egy trafó.
Gondolom sokszor elhangzott már itt, de mivel úgy tartom a szakmában mindig tanul ujat az ember, ennek fényében merészeltem ujra feltenni a kérdéseket (ha már elhangzottak)
(#) Ge Lee válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 5, 2012 /
 
Mit jelent az, hogy normál működtetés? Általában igyekeznek az összeset normálisan működtetni.
Arra gondolsz, hogy egy kapcsolóüzemű táp trafóját kötnéd az 50Hz-es hálózatra? Ha ezt egy biztosítékon keresztül teszed, akkor az a bekapcsolás utáni pillanatban kiolvad. Ha nem, akkor jó esetben csak a hálózati automatát fogja lekoppintani, rosszabb esetben lesz némi füstjelenség is.
Miről ismered fel? A méretéről és az anyagáról. Az 50Hz-es trafók vasból vannak és jó nagyok (egy adott teljesítmény esetén), a kapcsolóüzeműek pedig ferritből és picik, mert azok ennek többszörösén, általában 40-200kHz-en működnek, ennek függvényében jóval kisebb mérettel (vaskeresztmetszettel) és jóval kevesebb huzallal (menetszámmal).
(#) Directors válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 5, 2012 /
 
Méregettem egy kicsit.Az összes kivezetés kapcsolatban van egymással kivétel az a kivezetés ahová nincs semmi írva és a "9"-es kivezetés. Ez a két kivezetés egymással van kapcsolatban csak. Itt 0 ohm van.
A 220 - 0 között 3,7 ohm.
220 - 202 0,2 ohm
220 - 193 0,3 ohm
220 - 178 0,6 ohm
220 - 178 0,9 ohm
220 - 151 1,2 ohm
220 - 110 2,1 ohm
220 - 113 1,8 ohm
220 - 138 1,6 ohm
220 - 214 0 ohm
220 - 70 2,5 ohm
220 - 9 2,1 ohm
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Ápr 5, 2012 /
 
Szia! A képen (elég homályos) úgy látom, hogy vannak egy illetve két vezetéket tartalmazó kivezetések. A 178-as egyértelműen egy ágat tartalmaz, melynek tekercs-végnek kéne lennie. A kétszálasok - gondolom a megcsapolások.
A megcsapolást szét is választhatod, így esélyed lehet szekunder kialakítására. A transzformátor jó kihasználása érdekében (ha nem autotrafónak szánod) át kell majd tekercselni.
A méréssel kapcsolatban - mivel tized ohm-okról van szó - jelezném, hogy a mérőcsúcs érintkezési jósága torzíthatta az eredményeket.
A legnagyobb ellenállású szakaszra, melynek logikai alapon egyszálas kivezetések között kell lennie, izzón keresztül köss hálózati feszültséget. Az egyes kivezetéseken feszültséget mérve, jobban átlátod a tekercs tagolását.
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Ápr 5, 2012 /
 
Krokodil csipesszel csatlakoztattam a kivezetésekhez a multit.Nem autótrafónak szánnám.Gondolom primer tekercselés kellene majd csinálnom így mindent le kellene tekernem róla ugye?

156.jpg
    
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Ápr 5, 2012 /
 
Van nálam még egy trafó ebben is segítségedet(segítségeteket) kérném. Itt tudom melyik a szekunder tekercs csak a 220V-os primert nem.
Először úgy néztem,hogy a két lemez ki volt véve.
1-3 8,3 ohm
1-5 5,6 ohm
2-4 9,4 ohm
2-6 10,8 ohm
3-5 1,6 ohm
4-6 1,7 ohm
3-6 1,8 ohm

Aztán visszaraktam a két fémlemezt ahol voltak.A két fémlemezen 4,9 ohm-ot mértem.
Bal fémlemez és a 3 között 4,8 ohm
Bal fémlemez és a 4 között 5 ohm
3-4 2,5 ohm
3- jobb fémlemez között 1,2 ohm
4- jobb fémlemez között 1,4 ohm.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Ápr 5, 2012 /
 
Szia! A fémlemezek nélküli mérésből sehogy sem tudom kiolvasni a primer két tagját. Az egyik 1-5-3, a másik 2-6-4 lenne. Igen ám, de 3-6 között 1,8 ohm-ot mértél. Valami nem stimmel.
(#) Mályi László válasza Directors hozzászólására (») Ápr 5, 2012 /
 
Ez egy biztonsági transzformátor magyar.
Következő: »»   157 / 378
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem