Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1647 / 3965
(#) granpa válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Hát nem! Ha mOhmot tudsz mérni, van esélyed, hogy kimérd a szekundert. Mint az előttem szóló írta: köss sorba egy izzót a primerrel, és mérj áramot. Kisebb egyfázisú trafónál néhány-10mA az üres járási áram, ha több; valami nem gut. (a névleges áram 15-20ada) kOhmot igen kis trafóknál mérhetnél (1-5W) a primeren talán. Kivétel a csöves trafók anódfesz. szekundere, ami vékony drótból van.
Közben látom a válaszod: Jó így.
(#) janikukac válasza granpa hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Azért írtam a fentebbit. Secunderen keveset mertem, 0 alatt, de volt valami.
(#) AZA válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
1 alatt,ha közben fel nem találtál valamit.
(#) janikukac válasza AZA hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Minden rendben, nézzetek fel Ki mit-be pár perc múlva..
Amúgy most 1,1R, mert a banánaljzatnak is van valami ellenállása mégiscsak.
(#) akos306 hozzászólása Ápr 14, 2012 /
 
Sziasztok !

Aztóban szeretnék FET-tel kapcsolni valamit,de elakadtam. P csatornásat vettem,mivel a fogyasztó testelve van. (típus : IRF 4905). Akárhogy kötöm be,nem jó. Vagy enm kapcsolja a teljes feszültséget,vagy gate-re kötött vezérlés nélkül is zárja a kört.
Hogy csináljam ?
Köszi
(#) reloop válasza akos306 hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Szia! Rajzold le mit építettél, vagy írd le mivel vezérled a gate-et.
(#) akos306 hozzászólása Ápr 14, 2012 /
 
Ezeket próbáltam innen a weblapról .Ott elakadok,hogy +12 rákapcsolom a Fet Sourcera,Drain a terhelésre,ami jelen esetben egy villanymotor. Motor testje a testre,és már itt forog a motor. Hiába ellenállás meg zener meg stb

nemjo.jpg.jpg
    
(#) bbalazs_ válasza akos306 hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Hibas a FET, atvezet.
Multimetered van?

Egyebkent probald meg csak sima felhuzoellenallassal, de kisebbel, mondjuk 1.2k-val.
Ha igy is forog, akkor kiveszed es lemered a FETet. Ha atvezet normal allasban (reverzben lehet, hogy van benne dioda), akkor biztosan rossz.
(#) akos306 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Persze.
Megmértem 2,6 ohm a source - drain között mindkét irányban. Tehát kuka ?
(#) davidovics hozzászólása Ápr 14, 2012 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem,hogy hogyan tudnám leforrasztani az egyik lcd kijelzőt a rossz mp3 lejátszómról,mert ilyen hajlékony kábellel van odarakva?(lap vastagságú az adatkábel és nagyon sok érintkezője van egymás mellet)
(#) bbalazs_ válasza akos306 hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Kuka
(#) akos306 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Hát köszi 700 ft a levesbe
Segítenél nekem ? Most nem tudom hogy én csesztem-e el,vagy eleve rossz volt a FET.
Lerajzolnád hogyan és mit kössek ?
Egy nagyjából 10 amper áramfelvételű motort akarok vezérelni,de semmi extra,csak egy fordulat,és kész. Eddig relével ment,de jobban tetszene a FET. Bekapcsolás,kikapcsolás semmi több.Ha egy nem bírja,akkor párhuzamosan kötnék kettőt.
köszi előre is.
(#) AZA válasza akos306 hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
A motorral párhuzamossan egy védődiódát mindenképp.
(#) Vacok hozzászólása Ápr 14, 2012 /
 
Sziasztok!
Tudna nekem valaki abban segíteni, hogy hogyan is működik pontosan ez a kapcsolás? "Feltranszformálás" esetén gondolom a tekercs önindukcióját használja ki, és így nyer nagyobb feszültséget a kimeneten mint ami a bemeneten van, fordított esetben már nem teljesen világos, hogy mi a helyzet. Meg gondolom a tekercsbe be és ki is ugyanakkora áram folyik, így ha a rajznál maradunk, akkor a led felvesz 700mA-t 3,2V nyitófeszültség mellett, az 2,24W, a tekercs előtt van mondjuk 15V ugyanúgy 700mA, ebből a teljesítmény 12,6W, akkor hova lesz az a rengeteg teljesítmény, ha nem fűti el? Fordítva meg ha "feltranszformál, akkor meg látszólag a kimenő teljesítmény nagyobb mint a bemenő, ha konstans az áram, de ez nem lehet.
Valaki el tudná ezt nekem magyarázni, hogy mi is a helyzet?

aramgen.gif
    
(#) storm válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Nincs itt semilyen transzformálás. Az IC a FET-et kapcsolgatja, és ha a LED-en átfolyó áram meg akarja haladni a 700mA-t akkor elkezdi csökkenteni a kitöltési tényezőt. Persze amíg az áram értéke el nem éri a 700mA-t addig akár a teljes tápfesz is kinn lehet a kimeneten.
(#) silent15 hozzászólása Ápr 14, 2012 /
 
Én azt szeretném kérdezni, hogy egy 9 V -os elemről menyi ideig tudok működtetni 16 db ledet, ezt hogy tudom kiszámolni, milyen paraméterek kellenek hozzá?

Tisztelettel: Németh Tamás
(#) bbalazs_ válasza akos306 hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Valoszinuleg osszecserelted a source es drain labakat vagy visszarugott a motor.
Lehet venni kisebb, olcsobb fetet, kisebb motorral kiprobalni, aztan ha megy, akkor upgradelni
Mi keszul belole?

Szoval van 12V-od, bar ha autos alkalmazas, akkor inkabb szamolj 15V-os fesszel. 10A-s motorhoz SOKKAL nagyobb FET-et illik venni.
Legyen a gate-en egy 1.2K-s felhuzo ellenallas.
Egyebkent mivel vezerled? Lehet, hogy TTL-es jelre nem nyit ki teljesen, mert nem tud eleg aramot adni a TTL-es cucc. Ezert szoktak egy plusz tranyot bekotni.
Meg ha nincs benne reverz vedodioda, akkor egybol a fet ket kivezetesere kellene FORDITVA bekotni egy gyors, nagyaramu diodat, hogy lenyelje azt a feszcsucsot, amit a motor 'visszarugasa' kelt.
Ha megnezed a FET adatlapjat, akkor lehet, hogy bele van rajzolva egy, de ezt ki is lehet merni.
(#) bbalazs_ válasza silent15 hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
A 9V-os elem kapacitasa kellene (mAh-ban).
Aztan a ledek munkaarama es szine (kb. nyitofeszultsege).

Gondolom, nehanyat sorbakapcsolsz ellenallassal, aztan ezeket parhuzamosan.
(#) akos306 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Rendben,köszönöm. A sokkal nagyobb alatt mit értesz ? Ebben az esetben azt néztem hogy (IRF4905) 74 amper az adatlap szerint. Jó nem akarok varázslatot,elég hihetetlen hogy azon a vékony lábon elbírna annyit,de jelen esetben üresjáratban 10 amper alatt marad a motor áramfelvétele. Ezért lenne hihetetlen hogy ettől ment tönkre. Valószínűleg elhibáztam valamit.Javasolsz konkrét típust ami beszerezhető,és megfelelőbb a célra ?
(#) gkari válasza silent15 hozzászólására (») Ápr 14, 2012 1 /
 
Ez a kérdés csak a LED-ek adatai(nyitófesz, max. áram), valamint az elem kapacitásának(Ah) ismeretében számítható, ill. megválaszolható. Pl. egyszerű esetben 2,2V max.nyitófeszt feltételezve 5-5db.-ot sorba, a csoportokat párh.-an kötve(4-4 esetében már 9V sok!)-pl. 0,5Ah esetén cca. 10óra.
(#) davidovics válasza davidovics hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Az előző kérdésemre ha tudja valaki a választ akkor kérlek segítsen.
Akár úgy is feltehetem az előző kérdés,hogy hogyan lehet kiforrasztani az SMD IC-ket a lehető legkisebb sérüléssel?
(#) gerli hozzászólása Ápr 14, 2012 /
 
Sziasztok-

Szeretnék egy olyan kérdést feltenni hogy kőssek be egy végálás kapcsolot .
Ha aszt szeretném hogy jobra fordit egy kart és adot fokban megáljon .és mondjuk egy őra elteltével balra fordit és ott is egy védálás kapcs és ot is megáljon
Ebben kérnék egy kis segitséget.
(#) mindenes válasza davidovics hozzászólására (») Ápr 14, 2012 / 1
 
Ha már nincs szükséged a lejátszóra akkor a legegyszerűbb ha feltöltöd a forrszemeket kellő mennyiségű ónnal, úgy hogy az összes ón összefojjon. Ezután ha melegited könnyen lefog válni a nyákról sérülés nékül.
(#) davidovics válasza mindenes hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Ezen már gondolkoztam,de ezek szerint teljesen jó gondolat volt
De gondolom így sokat veszít az ic az élettartamból mivel eléggé forró lesz,de szólj hogyha tévedek
Köszi a gyors választ!
(#) zolika60 válasza davidovics hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Ha elég gyorsan csinálod nem lesz probléma.
(#) mindenes válasza davidovics hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
A lényeg hogy egyszerre olvadjon meg az ón, utána egy gyors mozdulat és kész ,ennyi idő alatt nem sérülhet semmi.
(#) proli007 válasza gerli hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Hello!
Próbáld meg még egyszer megfogalmazni. Mert milyen áramkörbe kötnéd be a végállás kapcsolót? Mi forgatja a kart? Te, vagy egy motor? Magától forduljon vissza egy óra múlva? Két végállás kapcsoló van?
Lehet egyszerűbb lenne leírni, mi is lenne ez az egész..

Ha lehet kicsit többet adj a helyesírásra, mert én 14 helyesírás hibát fedeztem fel a négy mondatodban..

üdv! proli007
(#) silent15 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Én ezt a típusút szeretném használni: L1543SRC/E Ez egy szuperfényes Vörös LED
ha az adatokat jól látom:
nyitófesz: 20mA de ez nem biztos
Áram: 2.2 -2.5 (Az ajánlott a 2.2)

Az elem: Bővebben: Link

Maga a led: Bővebben: Link
A L-1543SRC-E típusú.

Előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza silent15 hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Hello!
Fordítva a feszültség a Volt, az áram a mA.
2,2V nyitófeszültség mellett, legfeljebb 3db kapcsolható sorba. 5 oszlopban 15db dióda lesz. Ez 100mA terhelést jelent az elemnek. Az maximum 2..3órát jelentene.
üdv! proli007
(#) AZA válasza davidovics hozzászólására (») Ápr 14, 2012 / 1
 
Üdv!
Vezess be egy borotvapengét a kiforrasztott láb és a nyák közé.
Következő: »»   1647 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem