Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültség stabilizátor
 
Témaindító: amex, idő: Márc 17, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   18 / 44
(#) lewi hozzászólása Ápr 27, 2012 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy a számító gép tápjából kivezetett feszültséget szeretném stabilizálni.
Azért lenne rá szükségem, mert a számítógép 12V járól adok feszültséget egy billentyűzet világításhoz. A probléma ott adódik, hogy világít szépen meg midnen, csak sajnos amikor dolgozik a gép vagy valamit csinál, akkor ilyen vibráló fénye van.
Két hiba jelenség jutott az eszembe, abból az egyik ez, hogy a feszültség ingadozik, és ezért van ilyen pislákoló fénye sokszor.
( A másik az az, hogy egy csatlakozóval kötöttem össze a géppel, és annak a csatlakozónak silány az érintkezése, de annak mozgatása sem akarja megoldani a hibát sajnos.)
Szóval ezért keresek valami megoldást a problémára. Olyasmin gondolkodtam, hogy egy jópár kitermelt elkot egymás után párhuzamosan kötök az égőhöz, és az hátha kisimítja a dolgokat, de nem vagyok meggyőződve a problémamegoldás helyességéről.
Van esetleg valakinek valami ötlete, hogy mi lehet nálam egy valami gyakori hiba, amire nem gondolok épp, vagy egy ilyen stabilizáló ötlet, vagy valami a probléma orvoslására?
Köszi mindent előre is!
(#) blackdog válasza lewi hozzászólására (») Ápr 27, 2012 /
 
7809 IC ad neked stabil 9V feszültséget. Bár nem írtad, hogy mi a fényforrás.
Az 'égő' mit jelent?
(#) lewi válasza blackdog hozzászólására (») Ápr 27, 2012 /
 
Jahh, elnézést, valóban hülye vagyok...
Egy 12Vos led szalag adja a billentyűzetnek a fényt, így valami feszültség simításra gondoltam.
(#) (Felhasználó 75345) hozzászólása Máj 13, 2012 /
 
Sziasztok! SOS-ben szükségem lenne egy olyan megoldásra, hogy egy 12V bolt 5V-ot előállító stabil ic-t hogyan kellene megbűvölni, hogy 5-v bolt 3.3-at csináljon? Kb 1 A erősségben működik a dolog...de még talán annyi sincs. Alacsonyabb áramerősségnél működött a dolog..de beépítve nagyob áramra kötve már nem igazán...a páciens egy LM340T5 nevezetű ic...
(#) Medve válasza (Felhasználó 75345) hozzászólására (») Máj 13, 2012 /
 
Hello, ejtsed a feszültséget 3db szilíciumdiódán...jó ötlet?
(#) Medve válasza (Felhasználó 75345) hozzászólására (») Máj 15, 2012 /
 
"SOS-ben" kéred? Ehhez képest két napja nem voltál itt!
(#) (Felhasználó 75345) válasza Medve hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Sorry! Voltam itt..csak nem bejelentkezve és nem írtam... :S Szóval a dióda nem jöttbe...
Amiet találtam itthon...azokkal az volt a helyzet, hogy 2 kevés 3 sok volt...A megoldás az lett, hogy egy 10 ohm 5W-os ellenállást beleraktam terhelésnek...így 3.4V lett a feszültség...az az 0,1V pedig nemhiszem, hogy gondot fog okozni bármiben is...Majd alkalomadtán veszek egy megfelelő stabil ic-t és kiszedem a fölös dolgokat.... Addig meg működik így is a dolog....kicsit melegedik ugyan az ellenállás...de had dolgozzon Egyébként köszönöm a segítséget...még ha nem jött be akkor is
(#) zenetom válasza (Felhasználó 75345) hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
3.3V-os stab IC miért nem jó?
LF 33 CV, LE 33 CZ, LM 1084 IT-3.3, LD33V
(#) (Felhasználó 75345) válasza zenetom hozzászólására (») Máj 17, 2012 /
 
Nem volt itthon csak 12-röl 5 voltot csinálóm... és ezért kerestem alternatív megoldást... A Low-drop mit takar ezeknél az ic-k nél? Nem vagyok műszerész sem semmi hasonló...szóval bocs ha hülyeséget kérdezek Teljesen hobbi szinten űzöm a dolgot...és próbálok fejlődni néha
(#) granpa válasza (Felhasználó 75345) hozzászólására (») Máj 17, 2012 /
 
Átlag stabilizátornak 2-3V-tal nagyobb bemenő feszültség kell a jó működéshez. A "low-drop"-nak akár 0.3-0.5V különbség is elég (mindenesetre kevesebb mint általában).
(#) Jax hozzászólása Máj 30, 2012 /
 
Sziasztok!
Építettem egy LM7815 stabilizátor IC-ből álló alap fesz. stabot! Egy 12V-os trafót használok, 3 A-est, ami ugye egyenirányítás, és pufferelés után 17V-ot ad, a fesz. stab. után pedig 15V-nak kell a kimeneten lennie!
Ez idáig, mind meg van, gyönyörűen működik, bár 14,9V-al, de az az 1 tized elenyésző. Viszont, én ezt az áramkört, zárt ólomsavas akkumulátor, avagy zselés akksi töltésére szeretném használni, amihez 14,4 kell, ezzel sincs gond, mert ha egy sima 1N4007-es diódát utána kötök, két legyet egy csapásra, 14,4V-lesz a kimeneten, mert az a 0,6V kiesik, ami a dióda feszültsége, és visszáram se folyik, hogyha kihúzom a töltőt, megakadályozva ezzel az akksi lemerülését.
Tesztként, egy egyszerű 12V-os izzót kötöttem a fesz. stab áramkörre, a dióda nélkül, de leesett a feszültségem, 12,3V-ra! Hová lett az a másik 2,5V?
Esetleg túl nagy lenne az a terhelés neki?
Egyébként rákötöttem az akksira, 0,6A-el tölt, aminek örülök is, pont ennyi kell nekem. Képes lenne szerintetek feltölteni ezt a 12v/9Ah-s akkumulátort 14,4V-ra?
(#) Jax hozzászólása Máj 30, 2012 /
 
Össze dugtam, vártam!
Sajnos 12,38 V-nál feljebb nem emelkedik a töltés és fűt is, pedig aránylag nagy bordára szereltem!

Egy ismerősöm szerint, elég lenne a graetz, és a pufferek után kötni az akksit, akkor pont 14,2-15V-ra esne a feszültség a terheléstől, de ezt nem merem megtenni, drága egy ilyen akksi.
Nektek mi a véleményetek? Nyugodtan megtehetem, vagy valamit alakítanom kell a fesz stab áramkörön?
(Az árámkör csak egy szimpla stabilizáló áramkör. Az IC 1-2 lába között 300nF, a 2-3 láb között 100nF-al, és kész.)
(#) proli007 válasza Jax hozzászólására (») Máj 30, 2012 /
 
Hello!
És hova lett a pufferkondi? Nézted a trafó feszültségesését, hogy mekkora az egyen ha meg van a terhelés? De a stabilizátor maximális terhelésen meg, és csak a belső áramkorlátozás és hővédelem védi az IC-t. Ezért is eshet a feszültség. Amúgy meg az aksi feszültsége töltés alatt nő. Amíg töltődik, nem is lesz meg a 14,4V, csak majd ha feltöltődött már..
üdv! proli007
(#) Jax válasza proli007 hozzászólására (») Máj 30, 2012 /
 
Igen néztem, a TDA2030-as esetében nem esett, az izzó lámpa esetében lebukott 13V-ra.
A puffer kondi, már megvan a pufferelő táblámon, egy 3300µF-os kondival, ami közvetlen a stab. IC bemenetére megy.
Igen, ezt tudom, más most egy órája töltődik az akksi, 12,6V-on van, de egy 20 percre 12,38V-on megállt, pont mint a lámpa esetében!
Akkor most még jó pár órahosszát várnom kell, hogy meddig megy fel a töltés?

Üdv.: Jax
(#) proli007 válasza Jax hozzászólására (») Máj 30, 2012 /
 
Hello!
A TDA nem terhelés, hanem szórakozás. A terheés egy ellenálás, olcsóbb estben egy izzó. De az izzónak is ismerni kell a teljesítményét. Nem de bár?
De egy gyalog 7815, áramkorlátja 1A körül van. Aksi kapacitásától, és merültségétől függ, mennyi ideig fog töltődni.
"Aksi töltés, nem kapkodó idegbetegnek való szórakozás." Türelem!
üdv! proli007
(#) nsanyi77 hozzászólása Máj 30, 2012 /
 
Sziasztok,

Megépítettem az "old-school" LM317-es alapú feszültség szabályzót ami remekül is működik független 12V-os 1.2A-es tápról, de ha a számítógép tápjáról táplálom 12V-al akkor a max feszültség 10.22V amit átenged, holott a bemenetnél megvan a 12V. Teszteltem egy gagyi univerzális adapterrel ami felirata szerint 1A-es, ugyanaz a helyzet mint a számítógép táppal.... Lehetséges, hogy 1A feletti áramerősség kell neki hogy rendesen működjön? Vagy valami más lehet a gond?
Elnézést ha pofonegyszerű a válasz, de nem vagyok szaki
(#) Jax válasza proli007 hozzászólására (») Máj 30, 2012 /
 
Értem! Sajnos az izzó teljesítményét nem ismerem, de mivel valószínűleg egy autóba való izzóról van szó, így gondolom 21W-os lehet.
Próba lámpának csináltam, hogy le tudjam mérni a jeleket haverom kocsijába, amikor a kpzárat, és az el. ablakot kötöttem be.
"Aksi töltés, nem kapkodó idegbetegnek való szórakozás." --> Tudom, csak már kezdek ki fogyni az időből, egy hónapom van már csak hátra egy pályázatig, és még rengeteg dolgom van ezzel kapcsolatban. Persze, a türelem meg van, de fogy az idő, és még a végfokot le se tudtam tesztelni, hogy jó-e.
(#) reloop válasza nsanyi77 hozzászólására (») Máj 30, 2012 / 1
 
Szia! Az univerzális tápod legalább 14-15V-ot ad ki ténylegesen, ezért tudod vele a szabályozott 12V-ot előállítani. A feszültségszabályzó kapcsolóeleme tranzisztor, nyitott állapotában is esik rajra feszültség. Egy általános feszszabályzó IC bemenetére legalább 3V-tal magasabb feszültséget szokás kapcsolni, mint amennyit a kimenetén szeretnénk elérni.
(#) nsanyi77 válasza reloop hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Köszi szépen, ez megmagyarázza hogy miért csak 10.22V a max a számítógép tápján szabályozással. Szerinted ha a potméteres szabályzó elé mégegy LM317-es áramkört betennék amin 15-17V lenne a kimenő az megoldaná a problémát? Vagy van valami egyszerűbb megoldás hogy 12V legyen a max szabályzott kimenet?
Köszi!
(#) Zoltan.ms hozzászólása Máj 31, 2012 /
 
Üdv, azt szeretném kérdezni, hogy hogyan lehetne egy 6 voltos zselés akku feszültségéből stabil 5V-ot csinálni 2A áramhoz a lehető legegyszerűbben -hely és alkatrész takarékosan?
minden ötlet érdekel...
előre is köszönöm, nagy segítség lenne egy esküvőhöz.
(#) Jax válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Hány Ah-s az akkumulátor?
Nem vagyok szaki, de ha jól tudom, 6V-ból, nem biztos hogy sikerül 5V-ot csinálni fesz. stabbal, mert az IC helyes működéséhez kell +2-3V.
Ebbe nem vagyok biztos, a szakik többet tudnak mondani ezzel kapcsolatban!

Üdv.: Jax
(#) proli007 válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Hello!
Lehet, csak LowDrop stabilizátor kell. Annak kb. 0,5V többlet feszültség kell. Vagy építsd meg
ezt a kis kapcsolást.
Annak ellenére, hogy 500mA írtam rá, elfogja vinni a 2A is. Legfeljebb IRLR024N-re vagy IRF3205-re cseréled a Fet-et, és hűtőbordát adsz rá.
üdv! proli007
(#) Zoltan.ms válasza proli007 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Rendben, köszönöm szépen, ez elé a kapcsolás illetve a lowdrop IC elé szükséges kapcsolót tenni?
...úgy értem ez a kapcsolás vagy a IC meríti az akkut amikor nincs használatban?
(#) nsanyi77 válasza nsanyi77 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Számítógép tápegységről lehet olyan pontot találni egyáltalán, ahol >15V van? Mert ugye az lenne a feltétele, hogy egy másik LM317-el megoldjam...
(#) proli007 válasza nsanyi77 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Hello!
Feljebb viszed a 12V-ot, és már meg is oldódott. Nézd meg a "PC táp átalakítás" topikban, mit kell tenni.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Hello!
Ha megnézted volna figyelmesen a rajzot aminek linkjét küldtem, akkor láthattad volna, hogy azzal grátisz még kapcsolni is lehet az 5V-ot. És kikapcsolt állapotban a fogyasztása 2uA körül van..
üdv! proli007
(#) Zoltan.ms válasza proli007 hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Köszönöm, egyébként megnéztem a rajzot figyelmesen csak nem értettem, hogy miért R5 elé van betéve a kapcsoló és nem a pozitív és/vagy negatív táp ágba közvetlenül az áramforrás után?
Gondoltam ha oda lenne téve még azt a 2 UA sem fogyaszthatná? -rosszul gondolom?
(#) proli007 válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Hello!
És kit zavar 2uA áram? Pont az a lényeg, hogy ez a szabályozáson felül, "elektronikusan" kapcsolja is a tápot. Nem kell nagyáramú kapcsoló, (akármilyen vacakkal bekapcsolható a 2A) aminél probléma a kis átmeneti ellenállás megvalósítása is.
üdv! proli007
(#) lucky hozzászólása Jún 11, 2012 /
 
Urak!
0.8-1V-ot kéne előállítani 200-250mA terhelés mellet 16-18V-ból. Nagyobb feszültségen már rázkódik a motor.
Az adatok üresjárati adatok, de növekedésre nem számítok az üzem során se, mert a forgatott rész tömege max 1-2 gramm.
Fontos a minél kisebb helyigény, üzembiztos működés.
Egy modellmozdonyba kerülne, ventillátor forgatómotor menne róla. A motor telefon vibramotor, megfosztva az excentertől.

317-es IC-t néztem azzal nem fog menni, zeneres megoldást nem találtam.
(#) lucky válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Szia!
200mA mociáram 1V feszültség 18V tápnál
91 ohm ellenállás 3,6 W-tal ?

Ennyi lenne?

Nem fog ez nagyon fűteni?
Következő: »»   18 / 44
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem