Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   405 / 842
(#) Csupasz válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Sziasztok!
Nos tehát elkészült a táp+forrasztóállomás, de egy dolog még problémát okoz.
Érdekes módon, ha bekapcsolom, mindkét feszültségmérő méri a feszültséget, de nem tudom miért.
Háromvezetékesek a műszerek, a testjük közös.Ha a mérőszál a levegőben lóg, akkor is méri a másik oldalt is.
Mi okozhatja?
Üdv:
Csupasz
(#) satlokk válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Jól néz ki!
(#) Georgee hozzászólása Máj 4, 2012 /
 
Üdv mindenkinek! Megépítettem az Attila 86 féle labortápot. A problémám az, hogy ha a képen jelölt pontot beforrasztom, akkor zárlatos a szerkezet. Az IC még nincs az áramkörben, az alkatrésuzeket átnéztem, mindegyik megfelelő értékű és működőképes. Valakinek esetleg ötlet, mi okozhatja a hibát? Az 1n4007-et kicseréltem másikra, a helyzet változatlan.
(#) djhans hozzászólása Máj 4, 2012 /
 
Sziasztok. Alkotó-féle 30V 3A-es tápba lehet TL084-et használni LM324 helyett? Van belőle gey marékkel?
(#) scooby_ válasza djhans hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Elvileg igen,lehet.
(#) zoly15 válasza Georgee hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Hol méred a zárlatot? Melyik részen?
(#) nferi1 hozzászólása Máj 4, 2012 /
 
Sziasztok!

600W-os toroid primer körébe hány amperes biztosítékot raknátok? (indításkor mekkora "löket" kell)
(#) zoly15 válasza nferi1 hozzászólására (») Máj 5, 2012 /
 
600W-ra illene már egy lágyindító áramkör is! Nekem az 550W-os toroidom előtt 3,15A-es van, de lágyindító is van előtte.
(#) lanti válasza nferi1 hozzászólására (») Máj 5, 2012 /
 
Tegyél elé pár 10 ohmos termisztort , az átfolyó áramtól felmelegszenek és onnantól rövid zárként üzemelnek. Bekötöd a 3 db-ot sorba és nem lesz gond a lökéssel.
(#) norbi0073 hozzászólása Máj 6, 2012 /
 
Üdv!
Megépítettem ezt a labortápot. Annyi a gondja, hogy az élesztés résznél eljutottam odáig, hogy az IC1 6-os lábán mérhető a 11,2 V-os feszültség. A következő lépés a fesz. szabályzó potik állítása lenne, de a kimeneten nem mérek változást, áramszabályzó poti tekergetése mellett sem. Az árampotik tekerésére az áramkorlátot jelző LED kialszik. Egyetlen alkatrész sem melegszik, a forrasztások jók, diódák, tranzisztorok jók. Valakinek ötlete, hogy miket kellene megmérnem, hogy rájöhessek a hiba okára?
(#) norbi0073 válasza norbi0073 hozzászólására (») Máj 6, 2012 /
 
Javítok: az IC2 melegszik és a kimenetén nincs feszültség!
(#) Georgee válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 6, 2012 /
 
Időközben megoldottam a problémát, most a két tápot próbálom összhangba hozni.
(#) proli007 válasza norbi0073 hozzászólására (») Máj 6, 2012 /
 
Hello!
Lehet, hogy a -5V-al vannak gondjaid, vagy az R13/R14 értéke nem jól van megválasztva, és ezért Q1 húzza le az IC2 kimenetét. Emiatt melegszik. (Persze ha minden rendben van, jól van a helyén, nincs zárlat a kimenetén..)
üdv! proli007
(#) norbi0073 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 6, 2012 /
 
Lehetséges, ugyanis próbáltam azt is, hogy a Q1-et kivettem (mivel úgy is csak a kikapcsolásnál van szerepe) és úgy nem melegedett az IC túlzottan. Viszont ugyan úgy nem működött a tápegység. A szabályzó potikra semmit nem reagált. A kimenetén a 30 V körüli feszültség szintén nem jelenik meg.
A másik ami eszembe jutott még, hogy a D8-nál az "előírt" 5,6V helyett 5,75-5,8V van. Okozhat ez problémát?
Valamint a D9 anód felőli oldalán nem mértem feszültséget emlékeim szerint. Ennek így kell lennie?
(#) norbi0073 válasza norbi0073 hozzászólására (») Máj 6, 2012 /
 
Történt egy kis haladás. Észrevettem, hogy a BC 141 lábai nem érintkeztek a nyákon található vezetősávval. Átforrasztás után már tudok feszültséget állítani.
Megnéztem a -5 voltot is, kis alakítással már ez is működik, az IC2 már nem melegszik. Ami egyenlőre probléma, hogy terhelni nem lehet. Rátettem egy 12V-os izzót és semmi sem történt. Holnap nekiugrok átmelegíteni minden forrasztási pontot, lehet máshol is adódott ilyen hiba.
Addig itt van pár most frissen mért adat:
D7: -5V
D9: 0-10V (fesz. poti változására változik)
IC1 6-os lába: 11,2V
IC2 6-os lába: 1V
IC3 6-os lába: 25,1V
IC1-2-3 7-es láb: 33-34V
(#) proli007 válasza norbi0073 hozzászólására (») Máj 7, 2012 /
 
Hello!
HA szabályozható a kimenő feszültség, de nem terhelhető, az IC3 körében kell méregetni. R18-R17-Poti-R21-R7 Shunt ellenálláson..
üdv! proli007
(#) norbi0073 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 7, 2012 /
 
R18 az IC1 6-os lábáról 11,2V-ot kap, a másik végén már csak 1,8V a feszültség. A másik 3 említett ellenálláson nincs, vagy nagyon pici a feszültség (0,1-0,3 V)
(#) mrobi hozzászólása Máj 7, 2012 /
 
Sziasztok!
Gondolkodok én is egy labortáp építésen. Nem akarok túl bonyolultak. Nem használnám sűrűn. De azért néha jól jönne. Nézegettem lm350-es típusú ic-t. Találtam az adatlapon egy rajzot. Rakok fel két rajzot. Az első a gyári rajz. A második pedig amit én szeretnék megépíteni. Tudom hogy nem lehet majd 0V-ig szabályozni. Nincs is rá szükségem. Szerintetek amit átrajzoltam az működhet?

Szerk.: A képek fordítva vannak!
(#) proli007 válasza norbi0073 hozzászólására (») Máj 7, 2012 /
 
Hello!
Az áramkorlát úgy működik, hogy az áramszabályzó potiról lejövő feszültséget hasonlítja össze a Shunt ellenálláson eső feszültséggel. Ha a Shunt ellenálláson eső feszültség (kimenő áram) nagyobb a beállított értéknél, akkor leszabályozza a feszültséget addig, míg a kettő egyenlővé nem válik. Így a kimeneti ára állandó értékű lesz, túlterhelés esetén.
Ha R7 és R23 Shunt ellenállás értéke 1,2ohm, akkor a tényleges Shunt 0,6ohm. 2A végáram esetén, a Shunt ellenállásokon 1,2V feszültség fog esni. Vagy is az árambeállító potival közel 0..1,2V feszültséget kell tudni beállítani IC3 bemenetén. Ezt kell ellenőrizni.
Majd a tápot terhelve, megmérni a Shunt ellenálláson eső feszültséget és a potiról lejövő feszültség arányát.
üdv! proli007
(#) djhans hozzászólása Máj 8, 2012 /
 
Építem az Alkotó-féle 30V 3A tápot. Akadt pár gondom. A táp trafó egy 160VA-es Videoton erősítő táptrafója. 2x23V kimeneti feszültséggel. Egy dupla diódával akartam egyenirányítani SBL3040. Pár másodperc után elszállt. Gondolom a fesz volt sok neki bár adatlap szerint 40V-ot bírnia kell, itt 35 volt. Potiknak 5K-s helipotit tudok betenni. Jól gondolom hogy akkor az 5K-s trimmerek értékét felezni kell 2,5K-ra és a 120k-s ellenállást meg 56K-ra hogy a feszültség viszonyok ne változzanak? Én csak két teljesítménytranyót teszek bele BD249-et (eredetit) egyből a bordára csavarozva. Ez elég lesz? Köszönöm.
(#) dB_Thunder válasza djhans hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Idézet:
„adatlap szerint 40V-ot bírnia kell, itt 35 volt.”

Azért kell oda minimum 70 (100) voltos dióda!!
A miértjét most nem firtatom, jöjjél rá magadtól!
(#) djhans válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Akkor elrontottam és kevés lesz ide még a 3045 is. Más nincs itthon. Teszek bele két db BY500-as diódát.
(#) norbi0073 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Nézegettem egy kicsit megint a forrasztásokat, és utána jutott eszembe egy kicsit mérni. Annyit tud az áramkör, hogy kb 100-150 mA leadására képes, illetve üresen egy olyan 20-22 voltot tudok kifacsarni belőle (felhúzott árampoti mellett).
IC2 6-os lábán 1,8V feszültség jön ki, IC3 6-osán 33V. Lehetséges, hogy IC2 a melegedéstől meghalt?
(#) proli007 válasza norbi0073 hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Hello!
Kicsit csapkodsz. Ha az IC2 6-os lábán csak 1,8V feszültség van, akkor nem lehet a kimeneti feszültség 20..22V. Hiszen a végfokozat emitter követő, vagy is feszültség erősítése egyszeres. (Kivétel, ha a végfokozat hibás. Ha pld. szivárog a végtranyó, akkor lehet, hogy a feszültség szabályzó leszabályozza a végeket, de még is van kimeneti feszültség. De ekkor az nem szabályozható. Tegyél minimális terhelést a kimenetre, pld, egy 1kohm-os ellenállást, és úgy mérj.)
Ha az IC3 6-os lábán 33V van, akkor az azt jelenti, hogy nem korlátozza az áramkorlát az áramot.
üdv! proli007
(#) szitko válasza norbi0073 hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Az IC-k mekkora tápot kapnak?
(#) szitko válasza szitko hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Közben lentebb megtaláltam. Ha a 7-es lábak 33-34 voltot kapnak, és megvan a -5V is, akkor lehet, hogy meghaltak az IC-k. Ha jól emlékszem, akkor a TL081-es csak +-36V-ot visel el. Egyébként nekem is hasonló problémám volt ezzel a táppal. Nálam már 38V-nál elszáltak az IC-k.
(#) Pioneer válasza djhans hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Szia!
Pontosan nem tudom melyik tápra gondolsz. Alkotó elég sok tápot publikált az elmúlt idők alatt.
Csak sejtem, hogy arra gondolsz amit én úgymond átterveztem egy régi RT-s tápból.
Akkor viszont nyugodtan használhatod az 5k-s helipotot, nem kell változtatni semmi mást.
Használhatsz két BD249-et is, viszont azokat akkor már 1A felett aktívan is kellene hűteni.
(#) djhans válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Erre gondoltam.
(#) Pioneer válasza djhans hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Akkor jól gondoltam.
(#) djhans válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Akkor a 10k-s potik helyett csak simán mehet az 5k-s? Akkor a trimmereket nem kell cserélni. A BD-k egy nagy teljesítmény dióda bordáján lesznek. A lap része amire csavarozom 1cm vastag tömör. Nem teszek csillámot se, a borda lesz elszigetelve.
Következő: »»   405 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem