Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » NiMh akku-töltő
Abban biztos igazad van,hogy nem ezen a szinten dolgozik.De azt is olvastam,hogy a teljes kapacitásának a töredékével dolgozik és ennek köszönhetően adnak 10év garanciát az aksira.Rakok fel majd képet is,hogy miről van szó.A kérdés az mivel fogom én ezt megprobálni tölteni? Egyenirányítva a 400v ot, valami bonyolult vezérléssel 320v ra csokkentve?
Hello!
Ezek szerint nem a Priusz-hoz használnád. Lehet hogy fordítva kell gondolkodni. A váltót kell csökkenteni (ha az magas) és ezt követően egyenirányítani. Ha 230V-ról 10A-el töltesz, akkor az 2,3kW. De ha a feszültséget lecsökkented pld. egy 230V/24V-os trafóval, akkor szabályozni csak 240W-ot kell. De elsőként azt kell eldöntened, hogy szükséges-e a hálózatról a galvanikus elválasztás töltés alatt. Vagy is az, hogy mi a helyzet az érintésvédelemmel. Mert ha teljes elválasztást akarsz, akkor a teljes töltési teljesítményt át kell alakítani. Ha nem még az is elképzelhető, hogy egy félhidas tirisztoros egyenirányító is megfelel a célra, közvetlen a 230V-ból. De meg kellene kérdezni az autós topikban is, hogy "arrafelé mi a szokás". üdv! proli007
Pont erre nem is gondoltam.Ami most fontos lenne,hogy van e értelme foglalkozni vele.Tudnál segíteni az kapcsolási rajzban? vagy van valami konkrét ötleted? Tegmap raktaM rá terhelést 1kw fűtőszálat.Kb 3percet ment és esett a fesz 5v ot. Tehát már csak 295 volt van benne.ezért gondolom,hogy egy próbát megér.
Pár képet is töltök fel.
Hello!
Konkrét ötletem nem is lehet, lévén hogy nem szoktam 230V-os akkutelepeket tölteni. (Erőműben van ilyen aksitelep, de nem tartozott sem a profilomba, sem a feladataim közé.) Apropó! Ezek nikkel aksik, hogy ebben a topikban tárgyaljuk a dolgot? Amúgy nem tudom melyik töltési megoldásra gondoltál.. üdv! proli007
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni. Korábbi hozzászólókhoz hasonlóan, nekem is akkus fúró problémám lenne. A korábbi fúróban lévő 12db 1.2v 1200mAh Ni-Cd akkut kicseréltem 1.2V 6000mAh Ni-Mh akkukra. Ekkor jöttem rá némi olvasgatás után hogy nem lesz jó a töltő. Ha valaki tudna kapcsolást ,vagy útmutatást adni, nagyon hálás lennék. Azt sem tudom hogy a 18V-os tápon ami eddig hajtotta a töltőt elég lesz e, mert csak 400mAh-ás,és azt olvastam, hogy nem szerencsés a lassú töltés.(a korábban leirtak alapján ha jól számoltam 7.4nap) Előre is köszönöm!
Biztos, hogy az új akku 6Ah-s? Vagy csak abból gondolod, hogy ez van ráírva???
Ez is lehetne a válasz... Különben ez nem egy ismeretlen téma... Igaz, hogy egy szerb újságban jelent meg.
Sajnos ezen a nyelven nem értek
A képen látható Sub C akkukból tettem bele 12db-ot(14.4V). Azt tudom csak ami rá van irva. Mindegy lenne, hogy gyors töltős vagy nem, inkább kivárom. Az sem baj, ha kisütni nem tud a töltő, megoldom máshogy, de szeretnék épiteni hozzá egy tisztességes töltőt. Nem vagyok annyira jártas az elektronikában, hogy magam összehozzam, ezért kérek segítséget. Fizikailag már megtudom csinálni csak kellene egy kis útmutatás. Köszi előre is.
El is felejtettem megköszönni a szerb újságcikket!
Jó amugy, bár kicsit egyszerübbre gondoltam, ehez az egy eszközhöz(akkupakk) zeretném használni. :worship:
Hello!
Ha érdekel, ez a cikk a magyarul megjelent ELEKTOR egyik számában, ugyan ebben a formátumban meg van.. üdv! proli007
Köszi!
Megkeresem. Nekem kicsit nagy falat lesz szerintem, de ha megtalálom nekilátok. Üdv! kahon
Helló! Amúgy engem is éedekelne mayarul is, csak is azért, hogy milyen a fordítás. Az angol ELEKTOR-ban jelent meg elég régen. U24OO-as adatlapján lehet
más kapcsolást találni, illetve U24O2 (1-12cella), U24O3 (1-5cella), U24O5(2-12cella) és U24O7 (1-12cella) ic-k vannak e célra. Igaz hogy ezek nem mai gyerekek. MAiak már kapcsoló üzemmódúak... Némelyek alkalomként olcsón beszerezhetőek. Az U24OO-ashoz van PCB rajz is.
Esetleg ez s segít...
Sziasztok abba szeretnék segítséget kérni van nekem goliát NiMH aksim 4500maAh 1.2v-os.Ehez szeretnék valami töltőt össze rakni.Mit tudnátok ajánlani?Nem feltétlenül gyors töltő kellene megelégednék egy simával is. Választ előre is köszönöm.
Ha nem kell gyorstöltő, tolhatsz neki 450 mA-t, 14-16 óraig.
Hello nekem egy kapcsolási rajz kellene mert meg szeretném csinálni.
Sziasztok szóval nem tudna nekem valaki ajánlani 2db 1.2v 4500mA NiMH aksihoz valami töltőt?Előre is köszi.
Ehhez nem igazán kell rajz sem. Két cellát sorosan kötöd, plusz egy 22 ohm, legalább 5 W terhelhetőségű ellenállást, fogsz egy 12 V-os tápegységet, ami elbírja az áramot és kész.
Stabilizálatlan tápegység is megfelel (úgyis áramgenerátoros jellegű meghajtásra van szükség, ilyen szempontból még jobb is), csak akkor az ellenállással, vagy ellenállásokkal "hangolni" kell még az áramon. Az nem baj, ha a töltés elején kicsit nagyobb áram áll elő, csak a vége felé ne legyen több 450 mA-nél. Sima DC helyett lehet alkalmazni pulzáló egyenáramot is, ami a diódás egyenirányítás után áll elő, akksik ezt állítólag jobban szeretik (memória effekt, kristályosodás szempontjából), csak itt már "érdekesebb" a kívánt áram bemérése. Vagy még jobb lehet az impulzustöltés, ilyen szempontból. Nem tudom, mennyire vagy tisztában az alap dolgokkal (akkor talán nem is írtál volna), de egy ilyen akkunak tartósan el kell viselnie a kapacitás tizedrészének megfelelő töltőáramot, vagyis esetedben 450 mA-t. Ebből adódóan, tizedáramon elvileg 10 óra alatt töltődne fel, de közben hő formájában távozik is némi energia, ezért a veszteségek miatt még 1,4-1,6 szorzót is kell alkalmazni. Vagyis 450 mA-en gyakorlatilag 16 óráig is rajta hagyhatod, hogy biztosan feltöltődjön, de ha véletlenül úgy felejted 20 órára, attól sem szabad károsodnia. Adott esetben konnektorba dugható időzítőt is lehet alkalmazni. Persze, ha valakinek komolyabb igényei vannak, lehet építeni különféle bonyolultságú töltőket, ez már szabadon választott.
Hello köszi 4 dolgot szeretnék tőled kérdezni ezzel kapcsolatba az lenne hogy létszi nézd meg jól azonosítottam be a tranzisztor lábait a másik az lenne hogy amit bekarikáztam az mi akar lenni meg hogy mit lehet a potméterrel állítani(ampert)és végül ez ahogy látom nem süti ki az aksit érdemes mellé készitenem egy kisütőt is?
Nem csak az a gond, hogy nem süt ki, de ki sem kapcsol a töltés végén. Ezt csak azért jelzem, mert ha ilyeneket kérdezel, talán ez sem tűnt fel, majd ne lepődj meg.
A T1 tranzisztor csak annyi plusz szolgáltatást ad hozzá, hogy zárlatos akku esetén nem enged tölteni. Gyakorlatilag felesleges funkció. Így az egész kapcsolás nem ér sokkal többet, mintha simán egy ellenálláson keresztül töltenél. Annyival jobb, hogy a T2, mint áramgenerátor végig konstans töltőáramot biztosít. Bekarikáztad az áramot jelölő nyilat.
Hello!
T1-hez azért tegyük hozzá, hogy fordítva csatlakoztatott aksit sem enged tölteni. (kicsit fontosabb) üdv! proli007
Kétségtelen, valószínűleg inkább ez volt a tervezés fő motivációja.
Sziasztok!
Ez a kapcsolás megteszi szerintetek? Bővebben: Link (Azt furcsállom, hogy a töltőáram és az Rx között semmi számtani összefüggést nem tudok felfedezni.) Egyedileg szeretnék tölteni 1,2V 4000 mAh NiMH akkukat. (Az egyik műszerész ismerősöm azt javasolta, hogy sorba kötve kevéssé érdemes tölteni.)
Ezt elírták:
47 Ohm 18 Ohm 6.8 Ohm 39 Ohm 27 Ohm Helyesen: 47 Ohm 18 Ohm 6.8 Ohm 3.9 Ohm 2.7 Ohm - Abból kell kiindulni, hogy például a LED-en mennyi feszültség esik? Ezt befolyásolhatja típus, szín, és bizonyos mértékben az áram is, de legyen mondjuk 3,2 V. - Tranzisztor B-E átmenetén esik átlagosan 0,7-0,8 V, persze ez is növekszik valamennyit az árammal. Példának okáért: 3,2 - 0,8 = 2,4 V U = IxR = 50 mA x 47 ohm = 2,35 V Tehát itt már felfedezhető némi egyezés. De mint említettem, az áramok visszahatnak a félvezetőátmenet feszültségesésére, tehát ezt legbiztosabb nem annyira számolgatni, hanem gyakorlatban próbálni, mérni. Akkumulátorok soros töltésével alapvetően semmi probléma, hiszen ami sorba van, azon garantáltan azonos áram folyik, nincs miről beszélni. Probléma ott kezdődhet, amikor -dU érzékelős töltőt használunk. Ilyenkor már nem ideális a 2,4 V-os töltők használata, noha több ilyen típust is gyártanak. Ismerősöd talán erről olvasott valamit, valahol (amit akár én is írhattam más fórumon, vagy a fórumozó társaim), és tévesen vont le következtetést. Amikor azonban egyszerű C/10 töltést alkalmazunk, töltési végfeszültséget érzékelő automatika nélkül, akkor tökmindegy, hogy sorosan töltöm, vagy egyenként. De gyakorlatilag nyilván ésszerűbb sorba kötni őket.
Hello elkészítettem a belinkelt töltőt (12v 500mA DC)kötöttem rá és a fentiekben olvasott 2.7ohm ellenállással csináltam meg.De valami nem stimmel rákötöttem az aksit és nem világított a led sem sőt elkezdett füstölni a RX ellenállás a 2.7ohm. Mi lehet vele?
Hello!
Valamit elkötöttél, vagy kollektor-emitter zárlatos a tranyó. üdv! proli007
Hello akkor aksi nélkül is világítani a kell a lednek?Az aksira menő szálakon mennyit kellene mérnem?Mert én 16v mértem
Hello!
Aksi nélkül nem ég a Led, mert akkor nincs kollektor áram (feszültség), így bázisáram sem lehet az ellenálláson keresztül. Az hogy aksi nélkül 16V-ot mértél természetes, (azt leszámítva, hogy 12V lenne a táp) mert ha nincs terhelés, a műszeráram csak "átmegy a tranyón", azon feszültség nem fog esni. De ha a tranyónál kollektor-emitter zárlat van, akkor a 2,7ohmra jut a táp és füstölni fog. A Led előtété ellenállásra meg nem jut feszültség, így a Led nem világíthat. Vedd ki a tranyót, tedd be az aksit, és világítania kell a Led-nek. Csak meg ne sértődjön a közel 80mA áramtól a Led. VAgy is addig cserélni kellene a 120ohm-ot, pld. egy 470ohm-ra. üdv! proli007 |
Bejelentkezés
Hirdetés |