Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Polikristályos napelem telefon töltési céllal
Témaindító: buta, idő: Máj 12, 2010
Témakörök:
Lehetőségem van polikristályos napelemet venni.
Műszaki teszt adatok : Méret : 80x150x0,2mm Munkaponti Teljesítmény : 1,5 - 1,6 W Teszt Feszültség : 0,5V Áramerősség 0,5 V-on : 3 - 3,2 Max. Feszültség : 0,611 V Max. Áram : 3,7 A Szeretném a feszültséget 5V-ra, az áramot 700mA-ra (bár ez nem fontos) konvertálni A cél egy telefon töltése lenne, ha két óra alatt töltöm fel, akkor elég egy darab napelem... Esetleg, ha nagyobb áramot adok neki hamarabb is feltölti a telepet ? Szóval a nagy kérdés kis feszből nagyot csinálni. Mindenhol láttam kapcsolást, de ott végül is csak fesz leszabályozásokat találtam. Az a kondenzátoros módszer sem lenne túl jó, mert ott ugye nem bir el ennyi áramot a kondenzátor Trafót meg nem nagyon szeretnék beleépíteni, főleg a mérete, és a hatásfoka miatt. Napelemes telefon töltőt meg sokat látni, szóval biztosan meglehet oldani valahogy. A segítségeket előre is Köszönöm!
Bővebben: Link
Két napelemet köss sorba és használd a fenti kapcsolást.
Ebből nem lesz 5V, 700mA, mert az 3,5W. A napelemed meg 1,5W. Minimum 2, de inkább 3db kellene belőle sorba kötve , arra már könnyebb step-up konvertert készíteni is. Erre keress rá.
igen, annyit javítanék, hogy a napelemekből még tudok beszerezni, teljesen igazad van, mert nem mondtam, hogy több darab napcella is lehet. Köszi a HSZ-t
Igazából végig néztem őket, de mindenhol nagy feszültségből állítottak elő kisebbet, és nem fordítva. :no:
Egy hasonló kérdést én is dobtam fel már de nem nagyon járt arra senki segítő. A helyzet annyi hogy nekem 1 liion cella feszkójábol kellene 5 V-ot előállítanom 150-300 mA kb kereskedelemben beszerezhető alkatrészből .
A napelem az napelem, de nem mindegy, hogy kisebb feszültségre kell vinni a kimenetét, vagy nagyobbra, felhasználástól függ, és elég érthető, hogy ezekre más-más kapcsolás van. Amúgy DC-DC konverterről még nem hallottam, csak most, szóval meg lehet érteni.
Egyszerűbb jobb lenne pl két tranyó , 7555 ic vagy a Texas Instrumnets ic-i közül valamelyik...
Köszi ,azon túl vagyok de nem sok használható dolog van fent pl a maxim ic zajos, tehát erre pont nem alkalmas, a többi vagy beszerezhetetlen vagy túlárazott. Nekem egy igazai amatőr kapcsolás kellene !
Mintha az egyik RT évkönyv végén ahol az apró kapcsik vannak láttam volna pár CMOS kapuval/vagy inverterrel felépített feszültség növelőt de nem tudom melyikben volt!
Ha puffer kondit teszel a kimenetre az sem segít?
Bocsi de kapcsiüzemü kis teljesítményre nagy puffert nem tehetsz max 150 mikrót mert induláskor megrántja a kört szóval szerintem nem segít.
Elvileg találtam megoldást az olcsó 3-5 v konverzióra! Kapcsoló üzem + zéner itt a kapcsolás /nem saját!/
A formátum docx office 2007 ez volt kézenfekvő sajnos már nem tudom hol találtam a kapcsolásokat de az elsőnek nekifogtam megépíteni.
Ezeket a napelemeket vasaroltad ? vagy ugy szerezted ?.Az uzletekben lehet vasarolni kesz napelemes toltot , de meg olyat is amelyik egy beepitett akut tolt es igy ejjel is fel tudod tolteni a telefonodat errol a napellemes akumulatorrol .
Vagy MP3/MP4/vagy mas USB-aramforrasrol toltheto mukodteheto cuccot. !,5V-1.2V -os ellemhez gyartanak "veszhelyzet tapegyseget" telefononkhoz amiben van konvertor is ami a3,7V-4 V-ot eloallitja. Szerintem vasarolsz egy ilyen 1,5V-rol mukodo "veszhelyzet" tapegyseget erre rakotsz ket sorbakotott napelemet es minden OK. Apropos az akumulatoros napellemes toltom kb 6V-ot ad ki terheles nelkul ..1200 Ah , nem tudom hany voltos vagy hany aku van benne men szedtem szejjel.
Ha már step-up konverter akkor szerintem ez az IC sokkal jobb:
L6920DB Nagyobb teljesítményű, olcsóbb, és összesen 2 kondi meg egy tekercs kell hozzá hogy működjön. A következő héten kezdek el összerakni egy ilyet, ha érdekel valakit akkor majd megosztom a tapasztalatokat.
Kész lett a prototípus! Ez a változat csúnya, de most nem a szépség volt a cél. Itt megtekinthető:
http://fotosblog.dyndns.org/main.php?g2_itemId=5246 Végül úgy döntöttem hogy DC konverter helyett érdemesebb szétdarabolni a cellákat és sorbakötni őket. Így sokkal egyszerűbb feszültséget növelni. Az eddig összegyűlt (egy napos) tapasztalatom alapján az jött ki, hogy nem érdemes pontosan 5 voltot 10 cellával előállítani. Ha árnyék van akkor a kimenő fesz. lecsökken 0.45 vagy akár 0.4 voltra is (cellánként), amiből a telefon már nem tud tölteni. Ebből okkulva, a következő próbálkozás valószínűleg 16 (darabolt) cellát fog tartalmazni 10 cella helyett és egy 7805-ös stabkockát. Ez így árnyékban is képes lesz tölteni a telót. (Árnyékban 0.4 volt/cella, összesen 6.4V.) Ez így valószínűleg még mindig jobb mint egy step up converter - azok közül a legtöbb nem tudja leadni a megfelelő teljesítményt. a prototípus is használható, mert túrázás/bicajozás közben általában van elég napfény, és ha nem is tölti mindig a telefont, nagy átlagban pozitív lesz az egyenlege. |
Bejelentkezés
Hirdetés |