Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   93 / 189
(#) proli007 válasza blackjani hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Hello!
Csak éppen nem tudni mire gondolsz, mert a link nem mutat egy rajzra..
üdv! proli007
(#) blackjani válasza proli007 hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Szia!
Ez nem egy rajz hanem egy áramkörszimuláló weboldal.
http://tinyurl.com/3azb9eo
De csak java pluginnal lehet megnézni sajnos.

NE555.png
    
(#) proli007 válasza blackjani hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Hello!
Ha a PrintScreen-el kimásoltad volna, kivágod a lényeget és képként felteszed, akkor mindenki látja mit szeretnél..
üdv! proli007
(#) blackjani válasza proli007 hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Megcsináltam.
(#) blackjani válasza blackjani hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
A kapcsolást kipróbáltam, de a kimeneten folyamatosan volt jel az 1 sec helyett.
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) proli007 válasza blackjani hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Hello!
"Megcsináltam." Oké, és meg is tartottad magadnak?
üdv! proli007
(#) blackjani válasza proli007 hozzászólására (») Jún 2, 2012 /
 
Kedves proli007!
A PrintScreenre gondoltam a megcsináltam alatt.
A kapcsolást kipróbáltam de amikor a nyomógombot megnyomom vagy lenyomva tartom, akkor a kimeneten folyamatos jel jön ki a maximum 1sec. helyett.
Igaz, hogy én 5V-ot adtam neki a 10 helyett.
Ha segítenétek abban, hogy mi lehet a hiba azt megköszönném.

NE555.png
    
(#) proli007 válasza blackjani hozzászólására (») Jún 2, 2012 / 1
 
Hello!
Ez természetes. Amíg a Th láb alacsony szinten van, addig a Q kimenet magas szintű. Belül egy RS tároló van, és amíg az Set jelet kap, magas a Q kimenete.
Triggerelni kell a bemeneti jelet, mint ahogy itt látszik.
üdv! proli007
(#) blackjani válasza proli007 hozzászólására (») Jún 3, 2012 /
 
Kedves proli007!
Köszönöm a gyors választ!!!
Ha leírnám, hogy mit szeretnék megvalósítani, akkor segítenél nekem egy kapcsolási rajzzal? Mert ez még csak a fele annak amit szeretnék. Lenne még egy funkció is.
Majd felrakom a rajzot és a magyarázatot is és ami nem jó rajta azt módosítani kellene.
Előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza blackjani hozzászólására (») Jún 3, 2012 /
 
Hello!
Ezt felesleges volt megkérdezni. Természetesen segítek, ha tudok. De ez egy fórum, ahol sok segítő van rajtam kívül is. Inkább egyből a szükséges működést írhattad volna le szépen összefoglalva, és hogy eddig mire jutottál.
Mert alapvetően a fórum nem azért van, hogy problémáidat megoldjuk, hanem azért, hogy segítsünk abban, hogy idővel Te is önállóan meg tudd oldani a gondjaidat. Vagy is a megoldásnál sokkal fontosabb a működések megértése, és a logikus gondolkodás elsajátítása..
üdv! proli007
(#) blackjani válasza proli007 hozzászólására (») Jún 3, 2012 /
 
Szia!
Az eredeti rajz amit az interneten találtam azt a célt szolgálná, hogy bejövő vezetékes telefonvonalnál a csengetéskor (optocsatolóval leválasztva) testre zárja a tr lábat, és ilyenkor max. 1sec jelet ad kimenetre. Viszont ha megjelenik az üzemi +5V akkor már nem érdekes hogy van-e további csengetés mert a tranzisztor vezetésbe kerül. A kimenetre egy relé kerülne, ami a számítógép power gombját zárná rövidre.
Ezt szeretném megoldani a kapcsolással amit feltöltök ide. Egyenlőre csak odáig jutottam vele, hogy ha a tr lábra testet adok folyamatosan van jel a kimeneten és nem csak 1sec-ig.
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) proli007 válasza blackjani hozzászólására (») Jún 3, 2012 / 1
 
Hello!
Tekintve, hogy a telefon vonalon (hagyományos) csengetéskor váltó feszültség van, ezt le kell választani egy kondival, és az infót átvinni egy optóval a galvanikus elválasztás miatt.
Majd jelformálás és komparálás szükséges, hogy az egymást követő csengetési ütemek ne indítsák újra az időzítőt.
Szóval valahogy így gondolom, ahogy lerajzoltam.
Aztán a tiltás, már jó ahogy rajzoltad, de a bázis-emitter közé, tennék egy 22kohm-os ellenállást, hogy az 5V figyelése ne 600mV-on történjen.
üdv! proli007
(#) blackjani válasza proli007 hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Szia!
Köszönöm a gyors segítséged!
Ki fogom próbálni és megírom az eredményt!
(#) proli007 válasza blackjani hozzászólására (») Jún 4, 2012 / 1
 
Hello!
Elfelejtettem írni, hogy tranyó nélkül is tilthatod a működést, ha a PC +5V-ját, egy diódán keresztül, az R2 "tetejére" adod. Ekkor az opto elindítja az időzítést, a táp meg állandósítja a bementi jelet, ha feléledt. Így másik nem érkezhet. Ráadásul, az 555 bemenete hiszterézises komparátor, vagy is 2/3-ad 5V megjelenésekor tilt.
üdv! proli007
(#) blackjani válasza proli007 hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Köszönöm!
Majd valahogy úgy oldom meg, hogy nem a zöld vezetéket zárom a testhez a táp indításához mert az nem teljesen ugyan az mint a power gomb.
A kimenetre teszek egy relét és az zárja rövidre a power gombot és így az alaplap indítja a gépet van önellenőrzés stb.
Az üzemi +5v megjelenése a második 555-ös lábán meg tiltaná az egész kapcsolást. Ott majd kell egy ellenállás a 8-as és 4-es láb közé. De előbb kipróbálom amit rajzoltál.
(#) luluzulu hozzászólása Jún 4, 2012 /
 
Sziasztok. Van valakinek egy jó és működő kapcsolása DC-DC konventere van szükségem kb 100W, +-30-40V
555*el Előre is köszönöm a segítséget.
(#) Lac364 válasza luluzulu hozzászólására (») Jún 5, 2012 /
 
Szerintem 555-tel nem sokat találsz.Esetleg sg2525-3525-vagy 1525.Bővebben: Link
(#) Krapu hozzászólása Jún 5, 2012 /
 
Sziasztok.

Lehet hülye lesz a kérdés. Van egy nagyon egyszerű rajz, és müködik is, viszont a kapcsoló mechanikus. Az a baj vele, hogy erősítőnél kellene használni, és nem előnyös, mivel hangot hallat kapcsoláskor. Meg lehet oldani pl. IC-vel a kapcsolást, és ha igen akkor hogyan?

Itt a kép.

Köszönöm.

Így még magyar is... Frankye

rajz.gif
    
(#) laszlo100 hozzászólása Jún 7, 2012 /
 
Sziasztok! Szeretnék összeforrasztani egy KÜTYÜT.Lényege az lenne , ha az alapjárati fordulat ami kb 800-900 f/perc fölé megy mondjuk 950f/p akkor agy szerkentyű kapcsolna egy relét. Esetleg a kapcsolási érzékenységet lehetne állítani- mondjuk 900-1000-ig kapcvsoljon. Nincs semmiféle kapcsolási rajzom. No az sem baj ha nem bonyolult! Köszi. 94" 1.3 8V suzuki swift autóba kellene.
(#) jocka0012 hozzászólása Jún 7, 2012 /
 
Üdv!Infrasorompót szeretnék építeni 555-el , eddig ez az elképzelés , szerintetek így működne?
(#) proli007 válasza Krapu hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Hello!
Kapcsolni lehet analóg bilaterális kapcsolóval is. pld. egy CD4066. De ha mechanikus kapcsoláskor koppan, akkor ezzel is koppanni fog. Valamint kettős (vagy virtuális kettős) táp kel neki. Az analóg kapcsoló nem kapcsolhat nagyobb jelet, mint ami a tápfeszbe belefér. És még cseppet torzíthat is.
De ha a sima kapcsoló koppan, akkor ott vélhetően egyenfeszültség is van, vagy is a két kapcsolt pont között, egyen-potenciál különbség van. De az is lehet, hogy a fokozat utáni kondi töltődik fel/sül ki, azért koppan.
Vagy is az egész áramköri részlet érdekes, mert nem biztos, hogy itt van a gond..
Amúgy analóg kapcsolónak van külön topikja, a témának köze nincs az 555-höz!
üdv! proli007
(#) proli007 válasza jocka0012 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Hello!
Mint blokkvázlat igen. Csak kérdés, mit jelent az "inverter" nálad. Mert a témának egyébként legkevesebb köze az 555-höz van. Annak, legfeljebb az infra 36kHz-ének előállítása jut. Az infrás topikban van ezekre kapcsolás. Ha az inverter feszültség átalakítót jelent, akkor meg a kapcsolóüzemű tápoknál kel keresni. Ha az inverter egy jelfordítást jelent (negátolást) akkor meg az lehet egy tranyó, vagy bármi ami fordítani tud. Vagy is csak azt jelölted vele, hogy az infra eltakarásánál lesz jelzés? A hatótávolság sokkal érdekesebb téma..
üdv! proli007
(#) Erick hozzászólása Jún 17, 2012 /
 
Helló!

Nekem olyan problémám volna, hogy építeni szeretnék egy ledes fordulatszámmérőt egy kétütemű motorra. Meg is csináltam, a mellékelt rajz alapján. A jelformáló résszel van egy kis gondom, mégpedig az, ha a bemenetére ráakasztom a jelgenerátort, a kimeneten pedig multiméter van, akkor ahogy növelem a frekvenciát, szépen nő is a feszültség egészen 3,8V-ig, ha tovább növelem a frekvenciát, akkor ez a feszültség leesik 1,8V-ra, és onnan nő tovább. Ez működés közben úgy mutatkozik meg, hogy egy ideig szépen gyulladnak ki sorban a ledek, majd egy fordulatnál vagy 3 elalszik, és utána újra gyulladnak ki szépen sorban. Van esetleg valakinek valami ötlete, hogy ez a visszahajlás mitől lehet?

Köszi a válaszokat!
(#) Medve válasza Erick hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Hello, túl hosszú a monoflop időzítése. Csökkentsd a 150nF-ot, vagy állítsd a potit felette.
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Hello!
De nem írtad a frekvenciát. Mert ezt maximum kb. 200Hz-ig növelheted, ha a poti maximumon van (és még csökkenthető is) ez egyhengeres 2 ütemű motor esetén 12000 fordulatot jelent..
üdv! proli007
(#) Erick válasza Medve hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
A 150nF helyett egy 100nF-osat ültettem be, és fólia kondikat használtam itt a jelformáló részen, gondolom ez nem gond.
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Hát a frekvenciát nem is figyeltem. De egyébként a fordulatszámmérős fórumban írták egy srácnak, hogy a méréshatárt bővíteni lehet, ha tesz bele még egy lm3914-et, énis így csináltam. Akkor csak annyit ér el vele, hogy több ledje lesz? De sosem fog mérni 12000nél tovább? Mert nekem jó lenne ha mérne tovább is....
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Hello!
A monostabil multi miatt, mérhet tovább, a poti minimum állásában ez kb. maximum 20000. De ha bővíted az LM3914-ek számát, akkor az LM-ek referencia feszültségét is úgy kell megválasztani, hogy a monostabilból az ominózus 3,8V felett nem fog kijönni a feszültség. Kivétel, ha az 5V-os tápfeszt emeled.
Tehát "szinkronba kell hozni" az "analóg műszer" bementi feszültségét, a monostabil kimeneti feszültségével.
üdv! proli007
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
És ez hogyan oldható meg? Mert az a baj, hogy a nyákom már megvan....Be is van ültetve. Ha simán stab kockát cserélek, az gondolom nem elég?
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Hello!
Elsősorban az LM kijelzőt kell megmérni, hogy az utolsó Led jelzéséhez mekkora bementi feszültség igénye van. Aztán megállapítani, hogy hogyan oldható ez meg. Mire elég a tápfesz módosítás. De ha nem túlzottak az igényeid, a stabi csere is megoldás lehet. De elsőként mérni kell, meg számolni és elsőként meghatározni egyáltalán meddig akarsz mérni..
üdv! proli007
Következő: »»   93 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem