Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1399 / 2208
(#) Szpisti hozzászólása Júl 21, 2012
ilyen formában megfelel ?
(#) frecsko válasza Szpisti hozzászólására (») Júl 21, 2012
Ha JPG formátumban vannak a képek akkor a "küldés" fül felett van a "tallózás" menüpont. Rákattintol és megkeresed a számítógépeden a JPG fájlt. Rákattintol a fájlra (kijelölöd) és a "megnyitás" fülre kattintasz. Ha még egy képet szeretnél feltölteni akkor ugyan ez a folyamat szükséges.
(#) Szpisti hozzászólása Júl 21, 2012
CZIROKL láttam a Picassán a GU50-edet.
Mennyire bejövős ez a kapcsolás, hangzásra, teljesítményre ? Utóbbit úgy értem hogy mekkora teljesítményt nyújt jelentős torzítás nélkül ?
Kisebb táptrafókkal mennyire gyengül a dinamikája ?
(#) zoli_cso válasza Szpisti hozzászólására (») Júl 21, 2012
Szep munka
(#) mayky válasza Szpisti hozzászólására (») Júl 21, 2012
Az erősítődben SM65-ös magok vannak? A hálózati is akkora, nem melegszik nagyon ?
A 4szügjeles mérések nagyon jók.
(#) Szpisti válasza mayky hozzászólására (») Júl 21, 2012
Igen, méretre SM65-ök, ezek hevertek a fiókban évek óta.
Pedig a kimenőt egy PP-be szántam, aszerint is lett tekerve. Primer 4X720me , közé meg 2X46 sec. A légrés vékony trafó szigetelő műa. fólia, kb. 0,15 lehet.
A hálózati nem hideg bizony, már csak azért sem mert még a 220V-os korszakból való, és a primerjét nem tekertem újra. De nem is forró, olyan jó "kézmeleg"
(#) sturbi válasza djhans hozzászólására (») Júl 21, 2012
Gratulálok, szép munka! 8 W telejesen korrekt PCL 82 PP-nek. Megkérdezhetem milyen vasakon vannak a kimenők (biztosan írtad már régebben, de január vége óta sajnos nagyon keveset tudtam még nézelődni is (valami agyatlan kór teljesen kiütött, ezért van, hogy éppen csak vagyok valahogy). Ha vannak méréseid, azok is érdekelnének. :yes:
(#) Szpisti hozzászólása Júl 21, 2012
No akkor mégegyszer a kis el84se - hátha valaki kedvet kap...
(#) Szpisti hozzászólása Júl 21, 2012
meg még pár kép...
(#) véndiófa hozzászólása Júl 21, 2012
Sziasztok,
keresek meglévö, két EI 150 -es magon lévö htr. és ktr. -hez rajzot, mely feltehetöleg 4 x 807 -re volt készíve. illetve egy magyar készülékböl meg- mentve. Ezt mondta az akkori szatymazi eladója.

A nekem meglévö Kádár Géza könyv csak a szimpla változatát (2 x 807)közli (?), de a mért feszültségek és a tekercsek stimmelnek ! Egy biztos, 1x EZ 4 -hez való tekercs van benne ! A másik tekercs lehet hogy 2x PV 200/1000 (600?). Ez utal egy nagyobb teljesítmény meglétére.
A ktr. négy szekunder részt tartalmaz, melyböl kettö szmetrikus (három drót, középmegcsapolás).
Talán akkor a 100 V-osé is ott van.

A htr. csak a 240 -es kivezetésre volt kötve és érdekes volt, hogy feszültségválasztó csavarral volt megoldva és öt feszültságnhez volt kiépítve, (110, 127, 150, 220, ... V) de ezen helyek üresek voltak, a többi vezetékek le voltak szigetelve. Ezen bakelit lapon 3 Wiki biztosítékfoglalat van. Gondolom a hálózathoz kettö, az anód és segédrács fesz.-hez, közösítve egy.
Minden érdekel. Kép, rajz, kísérlet, ötlet stb.
A ketyerét AB üzemmódban tervezem megépíteni, mert mondják, az akkori kimenök nem jó minöségü- ek voltak. A Vox AC 30-as is 4 végcsövel jól ment, mert ezen technológia kiküszöböl bizonyos asszimetriákat.
Válaszotok megköszöni a véndiófa
(#) Szpisti válasza véndiófa hozzászólására (») Júl 21, 2012
Akkor egy ötletnek itt egy 807ppp :

807ppp.JPG
    
(#) vikipapa hozzászólása Júl 22, 2012
Helló mindenkinek. Belekeztem egy PL504PP építésébe és van egy probléma ami az ,hogy búg 50Hz-en a kimenet. Az egyenirányítás PY88-akból felépített graetz híd (egyenfesz a fűtés), utána 10µF szűrés aztán fojtótekercs és utána 100µF szűrőkondi. Ha lekapcsolom az anódfeszt (kapcsoló a graetz előtt van) akkor nem búg, tehát szerintem a fűtésekkel nincs gond, de kipróbáltam szilíciumos graetz híddal és akkor is búgott. A PCF80 fűtése egyenfesz, amit egyenlőre labortápról kap. Az lehet probléma, hogy az előfeszültség majdnem -70V? sajnos nem tudtam beállítani -50V-ra. Csatoltam képet az elrendezésről. Ha valaki tudna segíteni, nagyon megköszönném!

DSC_0036.JPG
    
(#) CIROKL válasza Szpisti hozzászólására (») Júl 22, 2012
Nem igazán tudok válaszolni mert nem tudom a kérdésed melyik GU50-es kapcsolásra vonatkozik az SE vagy a PP esetleg ?
(#) silent15 válasza vikipapa hozzászólására (») Júl 22, 2012
Hát ott van hogy PP , nekem 1 tanácsom van, nemhiszem hogy segíteni fog, de nem árt, ha a fűtőfeszt nem egyenirányítod, felesleges.
(#) djhans válasza sturbi hozzászólására (») Júl 22, 2012
Köszi!

Proxima rádió 45VA-es magtrafóin vannak. Kis keresztmetszet miatt a primer 6000 menet. A trafó 10 részre osztva a magas menetszámok miatt. Jó pár oldallal előrébb fent vannak a négyszögjeles képek. Majd rákeresek.
(#) silent15 hozzászólása Júl 22, 2012
Van 2 M10-0 melodiám, az egyiket megjavítottam, a másikba viszont egy istenverte valaki, aki még pákát nem tarthatott a kezében össze-vissza buherálta. A trafóból a első kivilágításra a trafóból hozott le feszt , majd egyenirányította 3!! Diódával (nem megy, ő meg gondolom csodálta) úgyhogy kapcs rajz, és nézhetem át az egészet
(#) Szpisti válasza CIROKL hozzászólására (») Júl 22, 2012
Konkrétan a GU50 SE-re gondoltam, mert csak 4 van belőle, és nem szeretnék párosítással foglalkozni. A mostani el84 1W-hoz képest gondolom picit azért többet tud.
Vagy egy másik kérdés : pl504se vagy gu50se ? Mert 504-ből is akad néhány, és szemezgetek ezzel a kapcsolással:
http://www.roehrensockel.de/images/Amp_PL508_EF80.jpg
Köszönöm a javaslatokat előre is.
(#) djhans válasza Szpisti hozzászólására (») Júl 22, 2012
PL504 nem tud többet SE-ben mint egy EL84 mivel kicsi a megengedett anóddisszipációja. Tehát kb. 4W körülire számíts. GU50 Viszont tud 10W-ot. Ehhez 35-40W-ot el kell fűteni az anódján.
(#) Szpisti válasza djhans hozzászólására (») Júl 22, 2012
Köszi a választ. Bár elírtam mert PL508-ra gondoltam (a rajzon is az van), de ahogyan nézem annak sem nagyobb az anódteljesítménye. Sőt.
Igaz az EL84se-nél is 3-4W-ra számítottam, de nekem 1,2W-nál többet hallható torzítás nélkül nem sikerült kicsikarnom belőle.
(#) djhans válasza Szpisti hozzászólására (») Júl 22, 2012
PL508-ra ugyanez igaz. Akkor valami gond van ott mert 3-4W-nak ki kell jönnie.
(#) Mocskos hozzászólása Júl 22, 2012
Sziasztok,

Szerintetek érdemes régi csöves tv-k fólia (REMIX) kondenzátorait használni új csöves erősítő építéséhez ? Van valakinek tapasztalata ez ügyben ? Ennyi év öregedés után bírja még a rajta feltüntetett feszültséget ?

Üdv,
(#) sturbi válasza Szpisti hozzászólására (») Júl 22, 2012
Milyen üzemben megy az EL84, hogyan vannak összekötve a kimenőtrafód tekercsei? A kimenőtrafó illesztetlensége sokat el tud vinni a teljesítményből. A kimenődnél, ha a primerek és a szekunderek is sorba vannak kötve, akkor 8 ohmra 7,6 K az Ra. Ez 250 V tápnál triódás kötésben kb. 1 W környékére elegendő 8 ohmos terhelésen, 2 W körül (Ra=3,8 K) 4 ohmos terhelésen. Pentódás kötésben 8 ohmra 2,6 W körül, 4 ohmra jóval 3 W fölött kellene lenni, ha megvan a 45-48 mA nyugalmi áram (135 ohm katódellenállással 250-260 V táppal meg kellene lenni). Ha a szekunderek párhuzamosan vannak kötve, akkor még pentódásan is, még 4 ohmon is (Ra=15 K), elfogy a tápfesz 1,3 W körül...
(#) sturbi válasza vikipapa hozzászólására (») Júl 22, 2012
Számos dolog okozhat brummot. Ilyen kevés szűrésnél , még fojtós táppal is kiemelt fontosságú a végcsövek pontos párba válogatása, a segédrácsok külön szűrőtagos bekötése. Az erősáramú testet a pufferrről közvetlen kell a végcsövek katódjához vezetni (nem lehet úgy, hogy a panelen mondjuk közelebb esik a PCF katódja, ezért oda kötöm, onnan úgyis elmegy a végcsövekhez). A PCF-nek külön szűrőtag (szűrőtagok) kellenek (pl. 22K/10-22µF/ csőfél, már csak csatolás mentesítés okán is). Legjobb, ha ennek testje is külön van elvezetve, de ha a panelen közös a végcsövekkel, akkor a test vezetéknek a végcsövekhez kell mennie, ahogy az előbb leírtam. A jel testnek a PCF pentódájához kell mennie (gondolom ez a bemeneti fokozat, és a trióda a fázisfordító). A végcsövek fűtását is összetekerve, kiközepelve kell odavezetni. Kisebb előfesszel a brumm még nagyobb lenne, mert a nagyobb nyugalmi áram jobban terhelné a tápot, mindazonáltal nem értem, ha -70V rácselőfesz van, mitől ne lehetne -50 is (70 -ből leosztható az 50)...
(#) CIROKL válasza Szpisti hozzászólására (») Júl 22, 2012
Nagyságrendileg a kollégák már megadták a választ , de a GU50 az akár 10 Watt is lehet se -ben megfelelő kimenőtrafókkal és megfelelő hálózati trafóval .
A-osztály kell a hálózati trafó itt nem lehet spórolni semmit .
Egyéb iránt ha netán több kimenő teljesítményt szeretnél és egészen más hangzásvilágot akkor javaslom a pp iránti kacsingatást, a GU50pp -nél sem kell párba válogatott csőkészlet , hisz ha jobban tanulmányozod a kapcsolási rajzot akkor vélheted felfedezni hogy szinte mindent lehet állítani az érdekekében hogy a lehető leg optimálisabb munkapontba hozd a csöveket és ez nem igényel párba válogatott csöveket.
(#) Szpisti válasza sturbi hozzászólására (») Júl 22, 2012
Üdv!
Az EL84-ek trióda üzemben mennek, a leírás szerint ilyenkor 270 Ohm katód ellenállást javasolnak. Most mértem, 9,2V körül van kihajtás nélkül ezen az ellenállaton, az nagyjából a javasolt 34mA-t tükrözi.
A kimenőnek ilyenkor 3,5K-s trafót javasolnak, és ahogy írod ez bizony duplája. Így nem is várhatok sokkal több kimenő jelet.
A helyzet kicsit most attól javult, hogy egy harmadik 46 menetes szekundert is tettem mikor a trafó készült, de az eddig nem volt bekötve - ezt most beiktattam. Minden tekercs sorba van, a primerek a 4x720, és immár a 3x46 is. A táp stabilan áll 250V-on a legnagyobb hangerőnél is, és már csak a mélyhangok nagyobb dinamikájakor hallok egy kis roggyanást a hangban.
Nem nagy ügy pentódás üzemre átállni, a panel ez szerint készült. Ki fogom próbálni ezzel a trafóval, hisz az ajánlott 5,2K-s kimenőhöz ez a mostani közelebb áll.
Köszi hogy segítesz!
(#) silent15 hozzászólása Júl 22, 2012
Sziasztok, van valakinek egy jó PCL86/ECL86 SE kapcsolása, amiben minden benne van, ezalatt értem :
Táp , erősítő, kimenő

Köszi!

Már keresgéltem, de ahol van kimenő tekercselés ott normális kapcsolás nincs , és fordítva :S
(#) Szpisti válasza CIROKL hozzászólására (») Júl 22, 2012
Köszönöm, ezen el kell gondolkodnom.
Bár az asszonnyal is egyeztetnem kell :s mert mostanában sokat lesegeti a villanyórát
(#) Szpisti válasza silent15 hozzászólására (») Júl 22, 2012
Mindenképpen ragaszkodsz az SE-hez? Mert van itt egy jó
ECL86PP leírás...
(#) silent15 válasza Szpisti hozzászólására (») Júl 22, 2012
Hát ha ehhez van minden építéshez szükséges finomság jöhet
(#) Szpisti válasza silent15 hozzászólására (») Júl 22, 2012
Itt egy fórum ahol még nyákot is találsz hozzá:
http://www.passion-tube.com/phpBB3/viewtopic.php?t=179&f=3
Következő: »»   1399 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem