Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   88 / 162
(#) webinas hozzászólása Júl 11, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy Samsung nyomtatóból kitermelt bipoláris (4 vezeték) léptetőmotort szerettem volna meghajtani az alábbi vezérlővel, de hát, minden baja van szegénynek.
Melegszik rendesen.

Viszont ha tennék a kimenetre 1-1 FET-es (IRF) hidat, az működőképes lehetne?
(#) Stewe válasza webinas hozzászólására (») Júl 12, 2012 /
 
A léptetőmotor tekercei nagyon kis ellenállásúak, az áramkörben pedig nem látok áramkorlátozást. Lehet, hogy csak túl van terhelve?
A FET-es "végfok" mindenképpen jót tesz neki!
(#) webinas válasza Stewe hozzászólására (») Júl 12, 2012 /
 
Szia!
Igen, valószínűleg az lehet a probléma.
Nem a legjobb megoldás ez a kapcsolás.
A tápon tudom csak az áramot korlátozni. A motoron 4 ohm van megadva, viszont fesz. nincs.
(#) Hp41C válasza webinas hozzászólására (») Júl 12, 2012 /
 
Szia!

SN754410 az L293 továbbfejleszett változata. Ebben az adatlapban a hűtés megoldására is van javaslat.
Ha még mindig túlzottan melegedne, akkor L298, azt könnyebb hűteni.

Link javítva.
(#) adamhollos hozzászólása Júl 24, 2012 /
 
Sziasztok!

Ezt a léptetőmotort szeretném használni 10 f/s-os fordulatszámmal.

Ehez ezt a kis programot írtam:
  1. DigitalOut legs[] = {(p20),(p19),(p18),(p17)};
  2.  
  3. int main() {
  4.     while(1) {
  5.    
  6.         for(int i = 0;i < 4;i++){
  7.             legs[i] = 1;
  8.             wait(0.002);
  9.             legs[i] = 0;
  10.         }
  11.     }
  12. }

Az illesztéshez egy teljesítményfokozatot használok MOSFET-ekkel, a tápom max. 500 mA leadására képes.

Minden nagyon szépen működik, de a motor borzalmasan melegszik. Szerintem azért van mert a gyors rángatástól "sok" amper folyik a tekercseken. (sorozatos elektromos mező összeomlás) Jól gondolom? Van valami megoldás vagy egyszerűen csak nem képes a motor erre a fordulatszámra?
(#) Stewe válasza adamhollos hozzászólására (») Júl 24, 2012 /
 
Percenkénti 600-as fordulatszám nem mondható soknak, bár ez motorfüggő, én a feleslegesen nagy áram miatt aggódom, egy áramkorlátozás jól mutatna. Az áramot csak a motor tekercs-ellenállása korlátozza, ami felesleges hőfejlődéssel járhat. Ha megfelezed a motor tápfeszültséget, még stabil lehet a lépés, de 25%-os lesz a hőfejlődés. A nyomaték nem biztos hogy kell, és az ára magas.
(#) adamhollos hozzászólása Júl 24, 2012 /
 
Köszönöm, kipróbálom.
(#) DigitalMan hozzászólása Júl 24, 2012 /
 
KÉREM aki tud segítsen!!! Tegnap vettem ezt a motort és csak annyit tudok róla hogy a vezérlő elektronika elméletileg 24v-rol működött. Hány voltos lehet a motor??? lehet az is 24v-os/tekercs?? Számolgattam de nem lehet elméletileg 24v-os mert egy tekercs 2,8 ohmos akkor kb 8,5 A kéne kibírnia a vezérlő elektronikának de az stk672-080 csak 2,8 A bír ki... Kérem segítsetek nagyon fontos lenne életre bírnom a motort. A vezérlését mikrokontrollerrel és egész lépéses üzemmódban szeretném használni....
(#) Massawa válasza DigitalMan hozzászólására (») Júl 24, 2012 /
 
Kösd egy változtatható áramforrásra kezd 12 V-nál, meglátod hogyan müködik, közben mérheted az áramot is.
(#) mgy válasza DigitalMan hozzászólására (») Júl 24, 2012 /
 
Szia !
Felejtsd el a vezérlőt !
Aki gyártotta vagy szervízese, azt tudja a működését.
Amennyiben PIC-kezel, néz szét a programok között, és 4 Fet-tel próbálgathatod.
Üdv mgy
(#) DigitalMan hozzászólása Júl 24, 2012 /
 
KÉREM aki tud segítsen!!! Tegnap vettem ezt a motort és csak annyit tudok róla hogy a vezérlő elektronika elméletileg 24v-rol működött. Hány voltos lehet a motor??? lehet az is 24v-os/tekercs?? Számolgattam de nem lehet elméletileg 24v-os mert egy tekercs 2,8 ?os akkor kb 8,5 A kéne kibírnia a vezérlő elektronikának de az stk672-080 csak 2,8 A bír ki... Kérem segítsetek nagyon fontos lenne életre bírnom a motort. A vezérlését mikrokontrollerrel és egész lépéses üzemmódban szeretném használni....
(#) kulzol60 válasza DigitalMan hozzászólására (») Júl 25, 2012 /
 
Szia

Ezek a kis Nema17-es ( 42x42mm ) léptetök kb max 1.6A/fázist tudnak , tehát az STK joval tul van méretezve hozzá ( ezért is nincs rajta hütés gondolom .A motor feszültsége nem lényeges mert az STK tudja a dolgát és csak az áram érdekli ( egyébbként kb 4 - 5volt/fázis megy a léptetöre ) .A 24 voltot nem a léptetöre teszi hanem a vezérlöre és a vezérlö kimenetén már a Te álltalad beállitott árammal hajtja .Ha ez a kis nyák az eredeti vezérlöje akkor valoszinü nincs lehetöséged az áram állitására de akkor a gyárto már ezt beállitotta .
Elvileg a tápon kivül kel még neki egy Step és egy Dir jel amivel vezérled a léptetöt , ezeket a pontokat kel megkeresned a nyákon .
(#) DigitalMan válasza kulzol60 hozzászólására (») Júl 26, 2012 /
 
Köszönöm a segítséget, sokat segítettél!!! Ezer hála....
(#) poda hozzászólása Aug 4, 2012 /
 
Üdv
Bipoláris léptetőmotor vezérlést szeretnék megvalósítani PIC + step / dir rendszerrel. Eddig L293D-vel próbáltam de az több I/O-t visz el és a program is bonyolultabb.
Kérdésem az lenne, hogy milyen ic kellene step / dir rendszerhez.
Köszi előre is...
(#) kszabi hozzászólása Aug 8, 2012 /
 
Sziasztok!
Csináltam egy léptetőmotor meghajtót l298-al
A motor egy 2 fázisú 8 vezetékes motor
AZ L298-at egy dspic hspwm vezérli,mikrolépésben szinusz táblázatból.
Az a gondom hogy a motor minden egész lépés végén megáll egy pillanatra, a többit rendben, mikrolépésben teszi meg. A vezérlő jelben nincs szünet, néztem szkóppal.
Mi okozhatja ezt a hibát, ki lehet ezt korrigálni valahogy
hajtás oldalról?
Üdv kszabi
(#) ati790731 hozzászólása Szept 6, 2012 /
 
Sziasztok! Megépítettem ezt:http://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=11937 a bipoláris léptetőmotor vezérlést. A probléma az, hogy a motor forgórésze rezeg és oda vissza forog kb fél fordulatot, néha többet! Mi lehet a probléma? Esetleg tudna valaki segíteni? Köszi előre is!
(#) jancsur hozzászólása Szept 10, 2012 /
 
Helló! Olyan kérdésem lenne felétek akik értenek a léptető motorokhoz,hogy léptető motorral meg lehet-e oldani ezt a mozgást alap állás-fél fordulat(1.5-2mp áll)-aztán megint félfordulat(1-1.5mp áll) és amikor ki kapcsolom a gépet akkor az mindig alap állásban álljon meg?
És mi kellene hozzá hogy meg kehesen építeni?
Szabolcsi van az oldalon?
(#) jancsur hozzászólása Szept 10, 2012 /
 
Bocs az el írásért a kehessen az lehessen,
(#) pici hozzászólása Okt 3, 2012 /
 
Sziasztok
Hátha segít valakinek, van pár ilyen vezérlőm:AMIS30624 (SOIC20), teszteltem, nagyon kezesbárány.
Intelligens stepper motor vezérlő 4 vezetékes motorokhoz.
Megadod neki a hányat lépjen ( mekkora microsteppel, árammal és PWM sebességgel ) és oda pozicionál. Nem vesz el proci időt. I2C-n kommunikál, több is felfűzhető.
Különféle hibákat is detektál.
(#) biroim hozzászólása Okt 28, 2012 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni.
Léptetőmotorra és egy vezérlő IC-re lenne szükségem.

A motor amelyet kinéztem egy NEMA 23 típusú bipoláris 2f léptetőmotor.
Adatlap
Tekercsadatok:
Áram: 1.25A
Ellenállás:0.90Ohm
Feszültség: 1.1V
Induktivitás: 1.5mH
Kivezetések száma: 8

Ehhez ezt az IC-t néztem először, ami 1A-t bír csak folyamatosan és 1,5A csúcsot.
Másrészt
Idézet:
„The L293 is designed to provide bidirectional drive currents of up to 1 A at voltages from 4.5 V to 36V.”
Ami azt jelenti hogy 1A tekercsáram 4,5 és 36V /tekercs feszültség esetén? Szóval ez nekem 1,1V tekercsfeszültséghez nem is jó?

Ami már nagyobb áramot bír a DRV 8833, viszont a feszültség részét itt sem nem értem a dolognak.
Idézet:
„With proper PCB design, each H-bridge of the DRV8833 is capable of driving up to 1.5-A RMS (or DC)
continuously, at 25°C with a VM supply of 5 V.”
Az én motorom 1,1V /tekercs. Van benne 4 tekercs , ami azt jelenti hogy 4,4 V és ennyi lesz a VM supply-om ? Jó ez az IC ehhez a motorhoz? Ti milyet ajánlanátok? Mire kell odafigyelnem vezérlő IC választásakor?
Már sokat keresgettem olvasgattam a léptetőmotorokról, de a feszültség dolgot még mindig nem értem.Valaki tisztába tehetné nekem

Segítségeteket előre is köszönöm!
(#) Antauri válasza biroim hozzászólására (») Okt 31, 2012 / 1
 
biroim, a motorra a névleges feszültsége van írva, amit ha rákapcsolsz akkor a ráírt áramot veszi fel. A meghajtó IC-k ennél jóval magasabb feszültségről járatják a motort, de áramgenerátoros módban, tehát a névleges áramnál többet nem engednek átfolyni a tekercseken. A nagy feszültség azért kell hogy a tekercsek mágneses tere gyorsabban épüljön fel, ezzel nagyobb fordulatszámot lehet elérni. Az 1,1V-os motorod akár mehet 20~40V-os tápfeszről is, az IC úgyis visszaszabályoz annál az áramértéknél amire beállítottad. Javaslom nézd meg a TB6560 IC adatlapját, a HEStore-ban is kapható.
(#) zandrea hozzászólása Nov 1, 2012 /
 
Sziasztok, még ide is beírom hátha valaki akad segítségül...
SOS keresek valakit, aki át tudna venni tőlem egy feladatot, temészetesen nem ingyen.
Egy szerkezeten dolgozom, aminek a mechanikájával elúsztam időben, ami miatt az elektronikára nem maradt időm és szombaton kész kellene hogy legyen.
Két nagy kereket hajtok egy irányba léptető motorral.
Ezeim vannak hozzá (a szerkezeten és hajtásmechanikán kívül):
-2 db 60H86-3008B 3,1 Nm 4.2A léptető motor
-2 db M545/CW-5045 motorvezérlő
-1 db TOROID 600Watt 32V váltó
-2 db 10000Mf pufferkond 63Vküszöb
-2 db G híd 20-20A
-számítógép LPT porttal, párhuzamos kábel mach3
-vezetékek, zsugor stb
Össze kellene varázsolni egyenirányítót rákötni vezérlőket, vezérlőkre motorokat, számítógépre vezérlőket. Ha el tudná valaki vállalni, akár KÜLÖN-KÜLÖN RÉSZFELDATONKÉNT is, nagyon kisegítene a bajból. Ha a vezérlésben is tudna segíteni az még jobb lenne.

külön-külön egyirányba forgatni kellene lassan (mikrolépésekkel) az 1-1 kereket, úgy hogy 60 fokonként megálljon 150 mp-re. 6 lépés (360fok) után állva maradjon 900 mp-ig.
*
Bárhova bármikor el tudom vinni az egész cumót, a lényeges, hogy holnap 11-től vagy szombaton bármikor vagy akár éjjel, bármihez alkalmazkodom
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2012
(#) zandrea válasza (») Nov 1, 2012 /
 
Bocsánat, nem volt időm átnézni mi szokás, hirtelen eluralkodott rajtam a pánik h nem leszek kész, ez volt első hozzászólásom még nem ismerem az oldalt.
De vettem, értem, elnézést.
Időközben bestresszeltem magam annyira, hogy már össze is kötöttem..., már csak pinekkel küzdök. No meg utána a szoftver kiismerésével..
mégegyszer bocs
(#) zandrea válasza zandrea hozzászólására (») Nov 1, 2012 /
 
Viszont ha kizsibiztem, talán adódik egyszer valami, ami segítenhet valakinek ennek kitapasztalása után. Remélem működni fog, ahogy elterveztem...
(#) Rorsach hozzászólása Nov 5, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy PC DVD-ROM ból kiszerelt bipoláris léptetőmotorjait szeretném meghajtani számítógép segítségével, avagy 3 ilyen összeszerelt modulból akarok egy mini cnc-t építeni. Tudna valaki segíteni hogy mégis milyen vezérlőt használjak? Vannak persze 10-en 20-on ezrekért vezérlők, de azok ilyen kis teljesítményű motorokhoz is megfelelnek?
Válaszokért előre is köszönet!
(#) győriattila hozzászólása Nov 7, 2012 /
 
Heló.
Nekem is ilyen bajom van,a vezérlő 1.5A-3.5A-ig tud ,de az én motorjaim 1.2A-esek.
Valakinek ötlet?Kinyírja a motorokat?Vagy a motor nyírja ki a vezérlőt?Nem lehet betenni valamit a motor vezérlő közé?
Előre is köszönöm.
(#) mgy hozzászólása Nov 10, 2012 /
 
Sziasztok !
Hozzám került 3 db. imi SM-40 típusú léptető motor. Adatai 12 Volt 0.25 A 9/4.5 fok.
8 db vezeték jön ki, a 4 tekercset kimértem.
Bekötéséről nincs információm. Tudni kellene a tekercsek elhelyezkedését (sorrendjét) és a tekercselések menetirányát. Matematikailag sok megoldás lehetséges, ezért érdeklődnék, hogy valaki találkozott-e ilyennel.
A kivezetések
szürke-sárga kék-zöld ..................
.................... zöld-kék sárga-szürke
A "hagyományos" 6 kivezetéses néhány próbálkozással megoldható.
Gondolom a színeknek itt is van "logikája".
Üdv MGy
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2012
(#) rammeradrian hozzászólása Nov 14, 2012 /
 
Üdv! Tudna adni valaki egy asm-ben írt mintaprogramot, amivel egy C-porton lévő bipoláris léptetőmotort tudok vezérelni ULN2003-as IC-n keresztül? (ha lehet akkor a főbb pontokat kommentelve) Utána néztem az interneten, de nem teljesen tiszta hogy hogy is van.
(#) rammeradrian válasza rammeradrian hozzászólására (») Nov 14, 2012 /
 
A legfontosabb információ kimaradt 17F877-re vagy 887-re
(#) putr4 hozzászólása Nov 16, 2012 /
 
Sziasztok!

Sikerült szert tennem egy léptetőmotorra, de nem sokat tudok róla és a házán egy betű sincs.
Tudnátok valami infót vagy adatlapot közzétenni róla?
Segítéseget előre is köszönöm, képeket csatoltam.

Ui.: átmérő: 40mm, hossz: 45mm

A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2012
Következő: »»   88 / 162
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem