Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor bekötése
 
Témaindító: kozmaj, idő: Jún 28, 2006
Lapozás: OK   125 / 344
(#) pumoka válasza pucuka hozzászólására (») Aug 29, 2012 /
 
Azért kértem segítséget mert nem találtam semmit!
A teljesítményhez kell megfelelő indító kondi és indító relé.
Ez a katalógus kellene!
(#) pucuka válasza pumoka hozzászólására (») Aug 29, 2012 /
 
Ilyen, általános érvényű katalógus nem létezik. Minden motor, ahogyan a transzformátorok is, egyedi gyártmányfejlesztés termékei. A kondenzátorok értékei függnek a motor konstrukciójától, és leginkább a tervező lehetőségeitől, és a termék céljától. Persze léteznek a gyakorlatban kialakult ökölszabályok, amik általában, jó közelítéssel meg is felelnek, de távolról sem biztos, hogy a motor optimális üzemét biztosítják.Ha ezzel kívánsz foglalkozni, akkor gyűjtögesd szorgalmasan az elérhető katalógusokat, amiből rá lehet jönni törvényszerűségekre. Sajnos régi, már nem gyártott motoroknál ez igen sokszor nehézségekbe ütközik, ilyenkor jönnek az ökölszabályok. A motoroknál a külső körülmények szabványosak, a többi tervezői, alkotói szabadság dolga. Erre rájönni, csak nagy gyakorlat után lehet rájönni, nomeg az elmélet alapos ismeretével.
(#) zsoltrocky hozzászólása Aug 30, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!
A kérdésem a következő lenne.
A motor 380V/220V (Y/Delta) 50Hz csekély 350W
220-as részét akarnám használni 1 fázisról,kondival létrehozott fáziseltolással(90')
A motort ugye összekapcsolva deltába
W2-U1 U2-V1 V2-W1Képen jelöltem

U1-re fázis V1 -null W1-üzemi kondi-párhuzamosan a fázisal(vagy Nullával kötve,forgásirány váltásból)

Ennek így jónak kellene lennie tudtomal!!!
A motor be is indul felpörög veszi a lapot (TERHELETLENÜL)
Ha nagyobb terhelés végett nem indulna+még egy segédkondi az üzemivel párhuzamba amit nyomogomb,vagy indítórelé kapcsolhatna...(nemlessz sose terhelésen használva)-ezért ráse kötöttem

Az üzemi kondi értéke 16µF 400V(2 kivezetéses Mp kondi,műanyag burkolatban)
Kérdésem:
Mivan ha ez a Kondi elszál?(pl zárlatos lesz és nincs letestelve,nem fémházas)
Fázisceruzával mérve a villanymotor házán működés közben miért jelez?(igaz csak a műhelyben ahol a védőföld mint kiderült szar) átvittem másik helységbe ahol jó ott természtesen nem, jelez.

Világosítson fel valaki erről hogy ha a védőföld egy adott konektorba szar,akkor jelez nekem a fázis a villanymotoron,miért?
Az adott helységben ahol a villanymotoron jelzett a fáziskereső megkerestem a konektorba a fázist.
Kimértem multi.Mét.-el a
Fázis-0 között 230V
0-Védőföld=0V
Fázis-Föld között=21-30V...ingadozva csekély 30V váltóáramot csak...
Ugye nullázott földelés van
Kimértem ott is ahol a villanymotorra nem jelzett ott a konnektorban: Fázis-0=230V 0-Védőföld=0 Fázis-Védőföld=230V
Tudtoaml(nem vagyok villanyszerelő) de a Fázis-Föld között is 230V-nak kéne lennie nem 20-30V között(ugye nullázott földelés) 0-nál <üzemi fezsültség
De mivel nullázott földelés>>
A bejövő nullavezetőhöz kötnek egy előírás szerint készült földelést, amit az épület megfelelő környezetében kell elkészíteni. Ezzel elkészül a NEFH, azaz Nullavezetővel Egyesített Földelő Hálózat. Ettől a pillanattól a nullát nem nullának, hanem PEN vezetőnek hívják, azaz az N és a PE együtt fut. Ez a vezeték a kulcsa a biztonságnak és az áramellátásnak is, nem lehet toldani, nem lehet akárhová és akárhogy vezetni! Ez az épület főelosztójában kettéválik: A PE megy egyenesen (zöldsárga, a konnektorban a védővezető), és az N kiválik belőle és nullavezetőként (kék) megy tovább. Azaz a "földelés"-nek nevezett kézzel is megérinthető védővezető és a nullavezető UGYANODA csatlakozik. A kettő között az a különbség, hogy a nullavezető üzemszerűen vezet áramot, a védővezető pedig csak akkor, ha valami hiba van!
(#) kadarist válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Szia!
A kapacitív feszültség jelenik meg a motor testén, ha nincs rajta védővezető. Tehát úgy kell ilyenkor elképzelni a motort, mint egy kondenzátort. Az egyik fegyverzet a tekercselés, a másik meg a fémház, ezért a fáziskeresőn áram kezd el folyni a föld felé, ha be van kapcsolva a motor.
(#) zsoltrocky hozzászólása Aug 30, 2012 /
 
Még anyi kérdésem lenne
Ahol rosznak vélem a földelést ott ugye jelez a fázisceruza a villanymotor fém részén
Rámérve multival Fázis-Földelés között(Fémháza a villanymotornak)= 120V
Null-Véőföld=0V
Ahol jónak mérem a védőföldet ott nem jelez a fázisceruza
mérés Fázis-védőföld(motorfémház)=0V
Védőföld-Null=220V
na most akkor mivan,nem merek kézzel hozzáérni bekapcsolt állapotban,idáig egyszer se tettem,csak Multiméterel feszültségviszgálatot mértem

A bekötés jó nem?Vagy a konnektoral van a baj?
Már összezavarodtam nem értem....
(#) zsoltrocky válasza kadarist hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Viszont az első hozzászólásomban,remélem nem értettem félre a válaszod,írtad ha nincs védővezető,védőföldelés???>mert az bevan kötve viszont ha a konnektorban nincs akkor értelemszerű amit írtál,viszont a másik helységben meg van ottmeg írtam a méréseimet másik hozzászólásomban
(#) zsoltrocky válasza kadarist hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Ha a védőföldelés jó a konnektorba akkor ezt kéne kapjam nem?
Fázis-Null=230V
Fázis-Védőföld=230V
Null-Védőföld=0V

Ebbe a konnektorba beledugva a villanymotort
Miért kapom ezt:
Fázis-null=230V
Fázis-Föld=0(1-5V)(motorháza)
Null-Védőföld=230V lehetséges az is hogy a konnektor van félrekötve akár egy elosztódobozban?
(Kondenzátor mondjuk nincs leföldelve két kivezetéses,műanyag tokozású)
+Null-Védőföld(motorház) okozhatja a 230V-ot az hogy a motor ugye 3 fázisú lenne de 1fázisról megy kondival ami nincs letestelve és a motor pedig Deltába van kapcsolva?>
(#) zsoltrocky hozzászólása Aug 30, 2012 /
 
Ez így életveszélyes tudtomal (null-védőföld között 230V-ot mérek)
(#) kadarist válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Ott, ahol világít a fázisceruza a motorhoz érintve, ott nincs rákötve a védővezető a dugaljzat védőérintkezőjére. Lehet, hogy látod a vezetéket, ami a dugajba van bekötve, de lehet, hogy út közben valahol meg van szakadva. Így nem szabad használni a motort, de ez a fáziskereső-világítás nem jelenti azt, hogy ráz a motor, mert csak nagyon kis áramot tud létrehozni ez a kapacitív feszültség.
És persze durva félrekötésről, meghibásodásról van szó, ha a nulla és a védővezető között feszültség van, ez értelemszerű.
(#) zsoltrocky hozzászólása Aug 30, 2012 /
 
Bocsánat elírtam anyit hogy ahol azt hittem jó a földelés ott valami gebasz van

Ugyanis a
Fázis-Null=230V
Fázis-Föld=90V
Null-Föld=120V

Kettő dúrván kiadja a 230V-ot ezekszerint itt nullánál hiba van?


Viszont bevittem már kínomba a lakásba a villanymotort,rámértem a benti konnektorba amit láttam is,és tudom hogy földelt
A konnektor valóban 230V Fázi-0-nál
Fázis-Földnél is 230V
És null-Föld-nél 0V

A villanymotoron nem is jelez a fázis viszont feszültséget mérve a villanymotor fémházához érintve(földeléséhez- és a villanymotorra bemenő Null kábelre kötve a multiméter 230V-ot mér),ugyancsak 0V ha a Fázis-Föld között mérek.....
(#) kadarist válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Szerintem nem a nullára, hanem a fázisra tetted a műszered vezetékét, azért láttad azt az értéket a motor testén. De én azt tanácsolom, hogy hívj villanyszerelőt, aki majd megoldja a problémádat. Az áram nem játék!
(#) zsoltrocky hozzászólása Aug 30, 2012 /
 
Az általam feltöltött kapcsolás(képen berajzolva) helytelen lenne?
Vagy a villanymotor hibás?Valószínű nem kísérletezem ezzel továbbiakban,De azért várnám a válaszokat,a konnektorra is....az már aggaszt...
(#) zsoltrocky hozzászólása Aug 30, 2012 /
 
Így mértem...
(#) kadarist válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Az a kék nem a fázis volt véletlenül? Mert nem a szín számít, hanem az, hogy melyik lyukhoz van kapcsolva a konektornál.
(#) _vl_ válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Idézet:
„És null-Föld-nél 0V”

Ennek így kell lennie normális esetben. Ha a konnektorban levő védőföld csatlakozó és a két másik csatlakozópont között érdemi feszültséget tudsz mérni (nem csak az egyiknél, hanem mindkettőnél), akkor a védőföld egészen biztosan nincs rendesen (vagy egyáltalán) bekötve.
Na ekkor kell villanyszerelőt hívni.
(#) zsoltrocky válasza kadarist hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Azt lehetségesnek tartom,ugyanis hiába a dugaszba a bekötés(Fázis-0-Védőföld)
De nállunk ahány konnektor anyiféle varriáció

pl egyik helyen konnektorban
bal furatágon fázis jobb furatában null
Van ahol meg jobb oldalába fázis bal oldalába null

De persze a dugljzatot is betudom fordítva dugni a konnektorba
(#) pucuka válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Készíts egy próbalámpát, és azzal nézd meg a ház, és a csatlakozó vezeték fázis, nulla közötti helyzetet. Ha a fali csatlakozó jó, akkor a fázis - ház kapcsolatban világít, nulla ház kapcsolatban pedig nem szabad világítani. Ha ebben az esetben bármennyire is világít, a motor test zárlatos, nem használható, újra kell tekercselni (már ha megéri). Ha a konnektorban nincs, vagy sérült az érintésvédelmi föld, akkor a motor csak úgy használható, ha az érintését megakadályozod, vagyis kettős szigetelést építesz köréje.
A fázisceruzás, és pláne a voltmérős mérés félrevihet, mert mindkettőnek a nagy impedanciája miatt kapacitív úton előálló feszültségeket is méri, ami az érintéssel meg is szűnik.
(#) zsoltrocky válasza _vl_ hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Akkor ugye jól értelmezem
Egy megfelelő hálózati kiépítés mellet egy NEFH-nél,azaz Nullvezetővel egyesített földelő hálózatnál
Igazából a null-t nem is nullának,hanem PEN vezetőnek(azaz a 0(N) és Pe együtt fut)

Ez egy főelosztóban kettéválik,A Pe(Manpság zöld/sárga,régen piros) megy a konnektor védőföldjére
és az N(0) kivállik belőle(főelosztóból) és null vezetőként megy tovább
(a 0 és föld összefogva van a villanyórában) innen vállik ketté a lakás fő elosztójában elvileg NEFH-nél
(Akkor a bejövő "Null" a villanypóznán is levan már földelve+ háznál igaz?Elvileg....
Magyarán a földelésnek hívot védővezető(zöld/sárga,régen piros ér) és a null(kék) ugyanoda csatlakozik (csatlakozási ponthoz) ez a pont 0 vezetőhöz kötött ház alatt földbe elkészített földelés csatlakozik rá




Egy konnektorban multiméter vizsgálatával ezt kellene mérjem
Ez kellene legyen NEFH esetén nemde?
Fázis-null=230V
Fázis-föld=230V
Null-föld=0V

Mire utal ez?
Fázis-null=230V
Fázis-föld=120V
Null-föld=80V

És mire ez?(villanymotornál,márha jól mértem)
Fázis-null=230V
Fázis-föld=0
Null-föld=230V

Máshol konnektorba
Fázis-null=230V
Fázis-föld=230
Null-föld=16V

Akkor megse írom számítógépház (fázis-ház(védőföld) között mért 115V-ot... gondolom a tápegység szűrő kondia lehet...mivel számítógép védőföldnek hitt konnektora (Fázis-Föld=10V)
ha elszál a tápegység szűrőkodiai akkor rákerülhet földeletlen konnektor végett akár 230-is? igaz ? :S
(#) pucuka válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Felejtsd el a multimétert, de legalábbis egy terhelésen (izzó) mérj feszültséget.
(#) _vl_ válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Idézet:
„Mire utal ez?
Fázis-null=230V
Fázis-föld=120V
Null-föld=80V”

A föld nem föld, nincs összekötve a nullával, lóg a levegőben.

Idézet:
„És mire ez?(villanymotornál,márha jól mértem)
Fázis-null=230V
Fázis-föld=0
Null-föld=230V”

Rosszul mértél. A fázist nézted nullának, és a nullát fázisnak.

Idézet:
„Máshol konnektorba
Fázis-null=230V
Fázis-föld=230
Null-föld=16V”

A föld nem föld, nincs összekötve a nullával, lóg a levegőben.
(#) _vl_ válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Idézet:
„ha elszál a tápegység szűrőkodiai akkor rákerülhet földeletlen konnektor végett akár 230-is? igaz ? :S”

A helyzet ennél rosszabb. Ha van két ilyen nem működő védőföldelésű konnektorod, amiknek a védőföldjeik azért egymással össze vannak kötve (mondjuk ehhez ugye pont elég egy darab elosztó), akkor ha az egyik védőföldes fogyasztó zárlatos lesz, az összekötött, de le nem földelt védőföld miatt a többi fémházas (védőföldes) fogyasztód érintése is halálos lehet.
(#) pucuka válasza _vl_ hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
És leginkább nem okoskodni kell, hanem villanyszerelőt hívni. Ha már a mérési módszerekkel sincs tisztában.
Lakásban (konnektorban) már nincsen PEN, legalábbis nem úgy hívják, hanem PE. Az N az óránál már le van választva.
(#) bojtorlaszlo válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Heló!A kép szerint ez csillag bekötés nem delta szerintem, a másik dolog ahol jelez a fázisceruza és ilyen lehetetlen értékeket mérsz valószínöleg vagy laza a földelésnek a vezetéke a konnektorban vagy a kötődobozban ahonnét jön,vagy elvan szakadva valahol!
(#) zsoltrocky hozzászólása Aug 30, 2012 /
 
Elfejeltettem azt tényleg hogy amit bkötöttem kapcsolóba nem feltétlen ugyan oda esik a konnektorban a fázis

Szóval ha bal tüskére kötöttem fázist jobbra nullát de konnektorban fordítva van persze hogy rosszra hiszem a 230V-ot 0-és védőföld között!
Nállam megszokás volt hogy aljaztra bal oldalra fázis jobb oldal meg N és természetesnek hittem a konnektorban is(attól függetlenül én buta megkerestem a fázist fáziskeresővel) felse tünt... Szóval villanymotor kipipálva nem ráz megmerem fogni
(#) zsoltrocky válasza pucuka hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Egy igen öreg házban hidd el vannnak meglepetések,amit még nagypapó csinált építkezésből maradványokból.....

Másik hozzászólsára meg ha ez csillag kapcsolás akkor én tényleg buta ember vagyok....
A tekercsek kivannak vezetve (6 kötéspont)
' tekercs ugye 2 kivezetés 2x3=6
nem a motorban van elkötve(akkor csak 3 kivezetés lenne)

ha a felső sort összekötöm akkor kapok egy csillagpontot marad 3 szálam amire köthetek...

Ez delta kapcsolás ...

Villanyászati mérésekel tényleg nem vagyok a toppon,de azért teljesen bolond se vagyok.
Amit tudok meg netről tudom és sok esetben kiell szűrni a fals infókat(butaságokat) mert az okosok is tudnak butaságot mondani ...
(#) zsoltrocky hozzászólása Aug 30, 2012 /
 
Mind1 nem zaklatom a forumon köszönöm az eddigieket!Segítséget!
(#) kadarist válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Van még nyitott kérdésed a témában?
(#) pucuka válasza zsoltrocky hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Lehet, hogy vannak meglepetések, bár ha már 30 éve működik, nem sok a valószínűsége. De a gyenge-, és erősáramú mérések között vannak különbségek, a használt műszerek is kissé mások. Szigetelési ellenállás mérésére van műszer, földelési ellenállásra is. Természetesen elvégezhetőek a mérések normál multiméterrel is, de akkor nagyon kell tudni mit mérsz, és azt hogyan kell.
A csatolt képeden valóban delta kapcsolás van, valószínűleg az zavarta meg a kollégát, hogy látszik az eredeti fényképen az eredeti csillag kötés. Tisztább lett volna, ha már az átrakott lamellákról csinálod a fényképet is.
(#) zsoltrocky hozzászólása Aug 30, 2012 /
 
A motorról
A villanymotor igen valóban deltába kötve van a kép becsapós volt.
A villanymotor akármilyen öreg normálisan lett elékszítve a kábelezés és kiderült azzal nincs probléma
(Találtam a háznak egy viszonylag normális feldelésű konektorát)
Fázisceruzával megnéztem melyik a fázis,biztonság kedvéért a másik két pontra is ránéztem)
Ez kimérve Fázis-Null 230V
Rámérve Fázis-Föld 230V
és végül null-Védőföld 0V

Ezzel ha jól tudom így is kell lennie
A motor mérésénél jól becsapott az hogy a villanymotor bekötési pontjánál és a fémháznál párhuzamosan mérve a feszültséget konrántsem mindegy hogy barna színre köttöttem az egyik aljzati tüskét(ezt fázisnak tituláltam) a jobb oldalira meg a null kék szín)
Ez így okés is de amikor bedugva a konnektorba az aljzatot nem a fázis a fázisal és null a nullával nézett szembe hanem "fázis"-null és null-fázis így a szín becsapott

Így még1x átgondolva valóban a villanymotort helyesen kimérve Fázis-0 között ott is 230V
Fázis és a motor testje között 230V
És null-test között 0V

Szóval a szín végett és aljazotk csatlakozása végett valóban mikor a 0-ra hittem 230-at az volt a fázis ,csak becsapott a belémrögződött kék=0 barna=fázis
(#) zsoltrocky hozzászólása Aug 30, 2012 /
 
A multiméterem egy alacsony kategóriás(jobb mint a 500ft-os tesco kínai) maxwell mx-25 304 újjonan vásárolt pár hónapos

Igazság szerint évekóta a pc is így működik
Azzal viszont szeretnék tisztában lenni valaki elmagyarázná tudom nem ide tartozik,hogy évek óta a pc-m így megy sose volt baja(tudom a baj könyen jön)

Aggaszt ez a 115V a ház falán...Ez ha jól értelmezem pl led tv összekötve a pc-vel hálózati kábelel átmehet rá?

jelenleg a zavarszűrő kondik amik megfoglyák az áramot és 115V jön a gépházra?,ha ez elromlik a kondik/k akkor rámehet a számítógépházra a 230V a maga kis áramerőségével?

Tisztában vagyok földelt villamos berendezést földelt aljazba...sajna ez nincs meg itt szobában....

Egy normális Földelés mai viszonylatba hogy festene egy öreg háznál?(főleg ha azt se tudja az ember hol a ház földelési pontja/pontjai....)80-100éves vájogház....


Esetleg melyik topikban olvasgathatnék erről jobban(új vagyok itt a hobbielektronikán) nem szeretném teleírni a topikot nem ide illő témával és titlsanak stb...
Következő: »»   125 / 344
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem