Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fordulatszámmérő
 
Témaindító: source2, idő: Júl 7, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   27 / 39
(#) hüblerattila válasza proli007 hozzászólására (») Szept 15, 2012 /
 
Például frekvenciamérővel mérjem a GND-hez képest?
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 15, 2012 /
 
Hello!
Természetesen. Ott megy a jel nem? Ha az LM 5-ös bemenete szakadt, akkor az összes Led kigyullad. Mert annak bemenetén egy PNP tranyó van, és annak bázisárama, bár mily kicsi is, felhúzza a bemenet feszültségét szakadásban.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza hüblerattila hozzászólására (») Szept 15, 2012 /
 
Hello!
Például, csak ügyelj arra, hogy ha ott tényleg a trafó van, akkor nem csak 0/12V a feszültség, hanem kb. 400V-os tüskék. Ami haza küldheti a frekimérőt.
üdv! proli007
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 15, 2012 /
 
Most nem világít egyik se.....


Működik. Ugye a lapos kevés jelet ad. A tranyó bázisára tettem 1K ellenállást és arra a jelet. 50Hz-n 6 led világít
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 15, 2012 /
 
Most már a potira is kéne reagálni.
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 15, 2012 /
 
Hello!
Most találtál valami szakadást, vagy nem? Mert ha "magától" gyógyult meg, akkor az nem biztató, nem lesz üzembiztos a dolog.
üdv! proli007
(#) hüblerattila válasza proli007 hozzászólására (») Szept 15, 2012 /
 
Értem. Akkor először inkább megnézem ezt a tachometer kimenetet, végülis annak pont ez lenne a feladata.
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 15, 2012 /
 
Igen reagál a potira. Konkrét szakadást nem találtam egy gyanús helyet találtam az 1K után azt egy dróttal áthidaltam, meg megerősítettem az IC és az 1K találkozását. Piszok szűk a hely és van ahova éppen hogy csak jutott az ónból...
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 15, 2012 /
 
Hello!
Nem jó módszer. Mérni, ez alapján megtalálni a hibát, majd elhárítani. Ekkor majdnem biztos, hogy azt találtad ami a hibát okozta. De..
" Ha egy hibát elhárítunk, azzal kettő újat generálunk.."
üdv! proli007
(#) hüblerattila válasza proli007 hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Ma megmértem a tachometer kimenetet, és alapjáraton úgy 50 Hz környékén produkál a testhez képest. Ez ha minden igaz kb 800 fordulattal lehet egyenlő. Amikor emeltem a fordulatot úgy ment felfelé a frekvencia is. Ha EZT a kapcsolást megépíteném hozzá, akkor annak a "megszakítóról" bemenetére csak simán rákéne kötnöm ezt a tachometer pontot?
(#) hüblerattila válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Akkor nekem 1500 lenne az alapjárat? Mert alapjáraton mér 50 Hz-et a műszer. Hangjából ítélve kb 800 lehet a fordulat. Nem lehet hogy csak két gyertyán figyeli, és akkor ez az 1500 feleződik?
(#) proli007 válasza hüblerattila hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Hello!
- Ha nem mérsz hibásan (zaj - brumm..) akkor lehet hogy nem a gyújtásjel ez, hanem tényleg valami tacho, vagy is valami fogaskerekes "izé". (Nem értek a motorokhoz.) De tök mindegy, csak a jel frekvenciája, arányos legyen a fordulattal.
- Mivel a kimeneten várhatóan nincsenek 100V-os jelek, a bemeneti 10kohm-ot esetleg cserélni kell. Ha meg a jel nem megy le 600mV alá, akkor a tranyó bázis-emitterére is kell tenni egy 10kohm-ot.
- Ha a jel túl gyors, akkor legfeljebb a 6-os lábra menő kondit cseréled kisebbre. Az 50kohm-os trimmerrel sorba tegyél minimum egy 1kohm-ot, mert ha nullára tekered a trimmert, az 555 megköszöni.. (Amúgy is túl nagy a beállíthatósági tartománya.)
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2012
(#) peter1995 hozzászólása Szept 18, 2012 /
 
Sziasztok. Némi problámám akadt a ledes visszajelzőmmel.
Eddig babetta gyújtás volt a motoromon most visszacseréltem gyári megszakítósra. Babsziról frankón üzemelt a visszajelző led 7100tól jelzett. Most már 3-4000 környékétől jelez. Mi lehet a gond? A jel a gyújtó trafóval közös sarun van a gyújtáskapcsolón.
(#) peter1995 hozzászólása Szept 21, 2012 /
 
Sziasztok. Van egy ilyen és egy ilyen elektronikám. Mint látszik egy része megegyezik. Mint a kettőt hangkártyáról négyszögjellel állítottam be. A 20 ledes jó is volt haver simsonján aminek a gyújtása tirisztoros. A gyertya kábel köré tekertem a jelkábelt. Jól működött. Ma rákötöttem az én motoromra kíváncsiságból (eladára menne aműszer) hogy mit csinál. Alapjáraton 6500at jelzett pici gázra hamar 8000re ment. Ha csak a gyertyakábel közelébe tettem a jelkábelt 1-2-3 centi akkro helyes ártéket mutatott. Próbáltam hogy a mexára kötöm ami ugye közös szál a trafó meleg pontjával akkor is helytelenül mutat. Kicsi gázra hamar a maximumot mutatja és utána ugrál az érték.
Az egy ledes cuccal ugyan az a helyzet. Amíg a motoromon babetta gyújtás volt ami ugye szintén tirisztoros a trafó meleg pontjáról kapta a jelet és hibátlanul a beállított értéknél jelzett. amint mexás gyújtástra cseréltem az is megbolondult. Pici gázon már tombol a led majd kicsit megpörgetve elalszik tovább pörgetve ismét világít.

Mi lehet a baj? Mexás gyújtáshoz más beállítás kellene?
Remélem a mexa szó nem számít szlengek. Ha igen akkor elnézést.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2012
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
Mint látszik egy része pedig eltér. A transzformátoron lecsengő jel újabb impulzusokat indít. Ezért mér sokat. Keresd meg az 51 ohm és a 68nF alkatrészeket. Azok blokkolják az érzékelőt a lecsengés időtartamára.
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
Az 51 ohm és 68nF. És azokkal mit csináljak?
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
Építsd be a LED-es visszajelzőbe.
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
De a 20 ledes fordulat mérőbe benne van és azis hülyül.
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
Megszakítós gyújtásnál ezzel nem szokott gond lenni. Tegyél 1M ohm trimmert az elejére, sorban a 100k ellenállással. Állítsd be, hogy épp csak tudjon mérni a teljes fordulatszám-tartományban. Így a lecsengő jel már tud újabbat újabbat triggerelni.
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
A poti csak 2 lábát használjam mint egy sima ellenállást?
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
Csak simán, ha beválik érdemes lesz fixre cserélni.
Jaj, a lényeget majd kifelejtem. Akksi van a motorban?
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
Persze 12Vakku van bnne. esetleg az lehet agond hogy a tápot úgy adtamneki hogy a test a mozor váza és az akku + saruját lehúztam a biztitartóról és csak a mérő volt rákötve. Vagyis a motor fogyasztói nem.
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
Csak annyi az elvárás, hogy a 7805 megkapja a 8V-ját, mert ha megbicsaklik az 5V akkor falsot jelez.
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 21, 2012 /
 
Annyi megvan akármennyire gynge az akku.
Holnap kipróbálom az 1M potit aztán meglátjuk. Az a baj 1M ellenállással próbáltam csak ugye közel vannak a lábai és átvesz a jelet. De azzal volt hogy helyesen mért.

Sőt még haver 6V-os akkujáról is működött cdi gyújtással.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2012
(#) peter1995 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
Megoldodott. Egyik ismerős aki ilyeneket készít írta nekem hogy mexásnál szeret meggajdulni a dolog. Javasolta hogy a 47nF kondit cseréljem 22nF-ra és a 150nF-ot cseréljem 47nF-ra. a jelet a világító tekercsről kapja a cucc. Viszont mivel ott minden másnes elhaladás ad egy jelet így 3x akkora frekira állítsam. Vagyis 500Hz-en viláígson az összes led. Beállítottam így rákötöttem a világítóra és működik.
Az egy ledesetis ugyan így átkondiztam és átkaribráltam és az is jó.
(#) hüblerattila válasza proli007 hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
Megépítettem próbanyákon EZT a kapcsolást, de valamiért meg sem mukkanik, próbáltam számítógépről jelgenerátorral is járatni de semmi. Kocsiba a gyújtáselektronikáról ugyanígy nem csinál semmit. Mi lehet a baj? Lehetséges hogy túl kis feszültségű jelforrásról próbálom járatni?
(#) reloop válasza hüblerattila hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
(Csak jelzem, hogy ez egy elég veszélyes kapcsolás. Az 50k trimmert végállásba tekerve az 555 kisütő tranzisztora megsemmisül.)
(#) hüblerattila válasza reloop hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
Megpróbálom kicserélni benne, mert volt végállásba a poti. De nem hinném hogy ez lenne a baj.
(#) reloop válasza hüblerattila hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
A potival sorba be kéne iktatni egy ellenállást akár a fólia átvágás árán is. 1-10k között bármi lehet. Nagyon sokan megjárták már vele
(#) proli007 válasza hüblerattila hozzászólására (») Szept 23, 2012 /
 
Hello!
A 100kohm-os bemeneti ellenállás miatt sokkal nagyobb feszültség kell neki, mint amit egy PC le tud adni. Esetleg kicseréled ideiglenesen egy 1kohm-ra, akkor működhet róla.
Az is probléma lehet a helyére beépítve, hogy mivel a tranyónak nincs bázis-emitter ellenállása, ha a bemeneti jel nem megy 0V közelébe le, akkor a tranyó nem kapcsol ki.
Mivel a bemenet kialakítása elég egyszerű, gyors felfutású bemeneti jel kell, vagy ami jelentősen túlvezérli a tranyót.
Már többször problémát okozott, a bementi kör, melynek elsődleges oka, hogy nem tisztázódott, milyen is a jelalak, ahonnan a bement vezérelve van.
(Olvass vissza milyen gondok voltak eddig..)
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2012
Következő: »»   27 / 39
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem