Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hexapod robot építése
Lapozás: OK   8 / 10
(#) Zozi85 válasza mzozo95 hozzászólására (») Aug 7, 2012 /
 
Ha végre kész lesz.... nagyon várom már, modellekhez is kell egy csomó alkatrészt gyártanom.
Ha minden jól megy hétvégén hegesztem össze a vázat.

Nem kell nagy watt értékű ellenállat, nekem is csak SMD van, abból se egy nagy tokforma. Az ellenállást csökkentettem 0,02R re és máris barátibb a dolog.
Egy kis direkt sönt mérésre használt erősítővel nyomom fel, 50X esre a jelet, ennél egyszerűbbet nem tudok kitalálni mostmár.

Könnyen mozog a robotod, de próbáld ki, hogy ráteszed még a 6 szervó tömegét (meg az erőkar is picit nagyobb lesz) én ezért hagytam abba a fejlesztést és kezdtem bele a CNC be mert egyszerűen túl nehéz volt a szerkezet a könnyed mozgáshoz. Ha jól sejtem TowerPro szervóid vannak műanyag kerékkel sg 90 vagy jobb esetben 91. A robotom jelenleg 520 gramm, és erősen határeset, saját aksi már megkötésekkel jár. Beszereztem fém fogaskerekes 40%-al erősebb (mg90) szervókat, és ha sikerül kivágni mindent a terv szerint karbonból aksival is 450g alatt lesz a ketyere. Akor már érdekesebb lesz a játék.

Sajnos most nem tudok annyit foglalkozni vele mint szeretnék, a meló eléggé elveszi az időmet (hasonló téma de ott ipari robotokat kell pesztrálnom)
(#) mzozo95 válasza Zozi85 hozzászólására (») Aug 7, 2012 /
 
Ha olyan kicsi ellenállásokat használsz, akkor nem fogja vissza az áramot? Vagy a teljesítménynél a rájuk eső teljesítményt kell nézni?

Az én botom akksi nélkül 490(nimh akksival 610g, azzal már nehézkesebben mozog). Még nagyon sok a fém alkatrész, ami már sok súlyt jelent(pl 6db 2cm es 6os csavar tartja helyén a szervókat alul, és még a többi a mi a lábakat tartja), ezeket mind ki kell iktatni... A szénszálnál pedig az lenne a legjobb, hogy nagyon könnyű, és vékony lemezeket lehetne használni az egész szerkezethez.(az enyém jelenleg 3mm es bükk, de ezt is le szeretném csökkenteni 1, 1,5mm-re), emellett legjobb lenne LiPo akku, mert sokkal kisebb a fajsúlya.

A szervóim hextronik hxt 900asok ,ez volt a legjobb műanyag fogaskerekes amit próbáltam, számomra elérhető áron(1000/db) és papíron 6V on ez is 2,5kg-ot bír, az USAból hozattattam be egy illetővel. Gondolkoztam nagyobb szervókon, pl 2000ért be tudok szerezni 6,7kg-os standard szervókat, súlyuk 50gr körüli (ha érdekel honnan, megadom az illető elérhetőségét), de ahhoz már elég nagy test kellene, talán egy másik projektben...

A vázet mivel tervezet/tervezted?
Én solid works 2010et használok... Ha gondolom megoszthatjuk a vázszerkezeti tapasztalatainkat akár, bár gondolom te már jóval előrébb vagy mint én...

Üdv.: Zoltán
(#) Zozi85 válasza mzozo95 hozzászólására (») Aug 7, 2012 /
 
Beszélhetünk róla, bár én most 2 lehetőség közt vacilálok, vagy laminálok karbon lemezeket és abból vágom ki az alkatrészeket (tetszőleges vastagság)
Vagy a nehezebb út, és negítívot marok a váznak majd,
felpolírozom, leválasztó és vákuum segítségével kész elemeket gyártok. Ez sokkal erősebb és könnyebb lenne.
solid works nekem is ismerős, de most inventor van telepítve (nem hiszem, hogy érezhető lenne a különbség).

Én most ezekben bízom, 800 ért darabja nem volt rosz vétel, sajnos csak 12db van belőle


Megkereslek privátban is.
(#) Zozi85 válasza Zozi85 hozzászólására (») Aug 7, 2012 /
 
Bővebben: Link
lemaradt
(#) mzozo95 hozzászólása Aug 22, 2012 /
 
HI!

Valakit érdekelne egy 2dof 6lábú robot építése cikk/kapcsolás formájában, forráskódokkal PC résszel? Ha igen megírom a részletes cikket ide a fórumra, de ha nem nem érdemes vesződnöm vele...
Bővebben: Link
(#) Kastler válasza mzozo95 hozzászólására (») Aug 22, 2012 /
 
Engem érdekelne a cikk ha meg irnád.
(#) Zozi85 válasza mzozo95 hozzászólására (») Aug 22, 2012 /
 
Szerintem biztos sokan olvasnák szívesen.
Főleg ha a kezdők is el tudnak indulni rajta.

Lehet nemsoká én is teszek fel induláshoz alapot,
nem teljes programkódot, de egy beégethető hexet és nyáktervet szerintem igen szervóvezérlőhöz. Úgy vettem észre a legtöbb probléma azzal van, hogy sokan nem tudják lekezelni a sok motort egyszerre, és emiatt megy el a kedvük.

A vágó plotter viszont kezd összeállni, nemsoká jön az élesztés és az első váz alkatrészek.
(#) mzozo95 válasza Zozi85 hozzászólására (») Aug 22, 2012 /
 
Igen, az elején én is nagy gondban voltam a sok szervóval, de főleg azzal , hogy ki kellett találni egy gyors vezérlőelvet, mert minimalizálni kellett az egy szervóra eső adat idejét, és nem elég csak felvinni a baud-sebességet, hanem valóban csökkenteni kell az adatmennyiséget, és így végül egy elviselhető szerkezetet kaptam( igaz még így is néha megrendülnek picit a szervók amikor adatot fogad az avr, de ez azért is lehet mert a 12softweres szervó kezelése már igen csak a tűréshatás 1db avr-nek...(talán 9, vagy max 10 lenne a legjobb)

Emellett még hogy mikor mit csináljon melyik szervó, ez is volt pár óra papíron tervezés...
De legalább már működik, sokat kell még finomítani rajta, de elsőre megteszi..
(#) Zozi85 válasza mzozo95 hozzászólására (») Aug 22, 2012 /
 
és mennyit tudnál kihozni?
Én most 35 nél tartok, e felett már két csoportba kellene őket szednem, de szerintem ha csak adatot kell venni és szervójellé konvertálni a határt az io lábak szabják meg....
(#) mzozo95 válasza Zozi85 hozzászólására (») Aug 22, 2012 /
 
Egyenlőre csak 18 szervót tudnék kihozni 1 avr-ből, de 4db kis felbontású lenne. Gondolkoztam timer-es megszakítással, az lenne az igazán pontos jelkonvertálás, de egyenlőre csak a sima delay van kicsit felturbózva(mert ha a delay() nál belül változó lenne, nagyon sok helyet fogalalna)

Bár, szerintem ha nagyon akarnánk, 2 lábból is ki lehetne hozni 9-10db szervó jelet, multiplexeléssel(egy 4017es segítségével), és ha van 10 lábunk, máris 40szervó, bás ez csak nagyon elméleti gondolat, de szerintem akár lehetséges is, de elég komoly program kellene az AVR re
(#) Zozi85 válasza mzozo95 hozzászólására (») Aug 22, 2012 /
 
az enyémben annyi megszakítás van, hogy szerintem inkább menne alagutat ásni mint motort vezérelni az a proci, de lényeg, hogy működik.... Az volt a lényeg, hogy egy programba férjen bele a szervók négyszögjele a kommunikáció és a szögek kiszámítása is. Eddig úgy látszik bele fog férni, de ha nem az se gond mert van nagyobb memóriás példány is ugyan ebből a pic ből...
(#) mzozo95 hozzászólása Okt 18, 2012 /
 
Valaki még foglalkozik hexapodokkal?

Én írtam egy cikket egy saját készítésű egyszerűbb változatról, de sajnos a hobbielektronika fórum cikkes része bugos, és már 1 hónapja nem látják az adminok, hogy lezártam...

A cikket csatoltam doc formátumban(ms office-al megnyitható), nem erre szántam, így néha érdekesen jönnek ki a képek, de a lényeg látható...

Cikk letöltése

Üdv.: Zoltán
(#) Zozi85 válasza mzozo95 hozzászólására (») Okt 29, 2012 /
 
Én még foglalkoznék, de sajnos mindig közbejön valami robotos gond...
Mikor hazaérek melóból már nem sok idő marad alkotásra.
De legalább robotokkal foglalkozom ott is
(#) mzozo95 válasza Zozi85 hozzászólására (») Okt 29, 2012 /
 
Mi a munkád? Én most készülök egyetemet választani, eddig úgy tűnik hogy villamosra megyek, bár még gondolkozom a mechatronika és a villamos között...

Amúgy itt van még pár robotos dolog magyar nyelven:
link

Üdv.: Zoli
(#) Zozi85 válasza mzozo95 hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Én mechatronikai mérnök vagyok, ipari robotrendszerek szakiránnyal.
Robot cellákat felügyelek és szervizelek, jelenleg.
Egyetem választásnál nagyon meg kell gondolni, a hírnév nem garancia.
Nagyon jót derültem egy diplomamunkáját író villamosmérnökön aki nem tudott áramot mérni multiméterrel. Valamiért az elmélet és a gyakorlati tudás nincs jól eltalálva sok helyen
(#) Gafly válasza Zozi85 hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Macsesz is villamos szakirányt választott: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2012
(#) mzozo95 válasza Zozi85 hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Kicsit OFF lesz, de remélem nem okoz gondot másoknak...

Szia!
Biztosan nagyon érdekes lehet az a munkakör!
Mit gondolsz a Villamosmérnök, Irányító és robot rendszerek szakirányról?
A másik amin erősen gondolkozok, az a Mechatronika Ipari Robotrendszerek, esetleg Biomechatronika szakokon...
Mechatronikás végzettséggel mennyire nehéz az elhelyezkedés, mennyire keresett a munkapiacon az ilyen szakember?
A villamosmérnökökből a felmérések alapján elég nagy hiány mutatkozik, így azzal, ha jól gondolom biztos az állás...
Én elsősorban a gyakorlati részt részesítem előnyben, és legfőképpen az alkalmazható tudást....
Ha a A Kandó Kálmán(óbudai) és a BME között kellene választanod, mit javasolnál? Úgy hallottam, hogy a Kandó inkább gyakorlatias, míg a BME inkább elméleti, de pl a ponthatárok a BME-n jóval magasabbak, ez azt is jelenti, hogy jobb is az oktatás?
(#) Zozi85 válasza mzozo95 hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Ez egy picit kifejtősebb válasz lenne és elég off irányba vinné a topikot.
Privátban válaszolok inkább erre.
(#) mzozo95 válasza Zozi85 hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Rendben, köszönöm, várom üzeneted!
(#) Kafka hozzászólása Jan 25, 2013 /
 
A kb. 1-2ms (+/-90fok) közötti vezérlési tartományt hány részre célszerű bontani? Mekkora a felbontás (például us-ban)? Tudna valaki valamilyen tapasztalati értékkel szolgálni? Gondolok itt arra, hogy mit tud egy átlagos szervó, meddig érdemes növelni a felbontást?
(#) Zuzmo_farok válasza Kafka hozzászólására (») Feb 2, 2013 /
 
Nekem 256 bőven elég volt. (Célszerű ezt, 8 bites mikroveznél. Nagyobbnál meg 16 célszerű)
Szerintem 128 is elég, ám a 256 pont tényleg kézenfekvőbb.
Szervóktól is függ, hogy milyen pontosak.

Mgj.:
Frekit tartsd be (mininum 45Hz de inkább 50-60), különben erős recergés lesz a vége.
Digit szervóknál mehetsz még felfele.
(#) Zozi85 válasza Kafka hozzászólására (») Feb 2, 2013 /
 
256 os felbontás már jó, mértem annó mekkora a legkissebb osztás amit mozdítani tudok,
egy gagyi towerpro szervónál 700 feletti felbontás van a tartományra (0,9 - 2,1 ms)
(#) norbigal hozzászólása Márc 3, 2013 /
 
Hexapod robothoz keresnék szervó motorokat. Külföldi weboldalon jó néhány számítási módot olvastam a motor nyomatékának megválasztására, de hogy őszinte legyek egyik sem volt meggyőző.... Aki már épített hexapod-ot, az milyen paraméterekkel vásárolt szervót?

Általános paraméterként találtam az interneten olyat, miszerint ~9kg.cm-es motor kell a hexapod könyök és váll csuklópontjához, és egy ~3kg-cm-es a vállpont vízszintes mozgatásához. Persze ez méret és súly függő, tudom, de egy a LINKEN látható darabhoz érvényes lenne?

Nagyjából ismerem a szervó motorokat. Éppen ezért gondoltam, hogy mindenképp analóg vezérlésűt kellene választanom, mivel az sokkal kisebb fogyasztású - ami egy robotnál fontos szempont.

Kinéztem egy analóg szervó motort, Towerpro gyártmányú MG995 típusú. A neten olvastam róla egy rossz véleményt, mely szerint az a hátránya, hogy relatíve nehéz, másrészről a benne lévő vezetékek forrasztásai nincsenek kellően rögzítve, így rázkódás hatására elfáradhatnak a forrasztási pontokra csatlakozó vezetékek és használhatatlanná válik... De ha nem tévedek, akkor ezt egyszerűen lehet orvosolni valamilyen ragasztó forraszpontokra történő felvitelével nem? Ráadásul újraforrasztani is lehet.

Továbbá egy jelenséggel még sosem találkoztam: a szervó motorknál megjelenő "remegés". Én eddig csak digitális szervót használtam, ott soha nem tapasztaltam ilyet, de az analóg elvileg viselkedhet így ha éppen a nyomatéka határán van terhelve igaz?!? Ezt orvosolhatom úgy, ha a szervó motort a "biztonság javára" túlméretezem? Vagyis a ~kg-os helyett az említett 13kg.cm-t venném meg.
(#) mzozo95 válasza norbigal hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Szia!
Amit linkeltél, a Micromagic hexapodban mikroszervók vannak ha jól látom, azok max 3kg/cm teherbírásúak...
Én egy össz 600grammos hexapodot építettem, és 1.6kg/cm es szervókat használtam hozzá, tökéletesen megfelelt a célnak. A szervók konkrétan Hextronik HXT900 típusúak voltak.
Itt a cikkem, ha érdekel: Bővebben: Link

Üdv.: Zoli
(#) norbigal válasza mzozo95 hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Érdekel és köszönöm a választ! Megnéztem, és meglepő, hogy ilyen kis nyomatékú szervók is mennyire jól funkcionálnak. Viszont ahogy nézem nálad minden mozdulat gyors sebességre van kalibrálva. Én szeretnék sebességet is szabályozni benne, vagyis lehessen lassú, precíz mozdulatokat tenni vele.

Ehhez viszont lehet nagyobb teljesítmény kellene majd... :S
De lehetne egy kérésem/kérdésem?
Én teljesen saját külső megjelenést szeretnék, tehát meg tervezném saját magamnak az egészet. Olvastam, hogy ismerősöd vágta ki a lábakat, de meg tudod nekem oldani az anyag beszerzést és kivágást? (anyagbeszerzést akár még én is megoldom, de a vágás életbevágó lenne) Attól függően hogy pesti vagy vagy sem akár személyesen is találkozhatnánk és a kivágott formákat személyesen átvenném. Ez megoldható valahogy? (Maximum 10.000Ft-ot költenék a vázra anyagköltséggel együtt)
(#) mzozo95 válasza norbigal hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Itt a vágó ismerősöm oldala, bal oldalon lent meg is van a mail címe Bővebben: Link .
Én Solid Works el terveztem, 3mm es bükk/fenyőlécből vagy lapból vágattam.
A dxf állományokat kell összefűzni 1 lapra és minden alkatrésznél hagyni peckeket, hogy ne essenek ki a lapból, mert a lézer cnc összetörné, majd elküldeni neki emailban a többi adattal együtt( vastagság, lakcímed, fa fajta)

Üdv.: Zoli
(#) norbigal válasza mzozo95 hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Köszönöm a gyors választ! És kb. nem tudod mennyibe fog fájni egy komplett garnitúra kivágatása?
(#) mzozo95 válasza norbigal hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Ez attól függ, hogy mennyi a vágási "él" és milyen vastag anyaból vágatsz. Én annak a váznak a kivágatásáért amit a cikkben látsz 4500 öt fizettem postával együtt.
(#) norbigal válasza mzozo95 hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Váó! AZ meglepően olcsó! AKkor úgy érzem holnaptól gyorstalpalóban kénytelen leszek kitanulni ezt a Solid Works-öt..... A terveknél ugye csupán kiterített rajzolatok kellenek és nem térbeli testeket megtervezni igaz?!?
(#) mzozo95 válasza norbigal hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Az elemeket kell külön külön megtervezni, majd összerakni, s animálni, hogy minden rendben fordul e, nekem kb 2 hét volt kitanulni, suli mellett, rengeteg oktató videó van a youtubeon, nézz utána....
Következő: »»   8 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem