Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Ha az erősítés -20 dB, akkor az csillapítás. (mondjuk nem szoktuk erősítésnek nevezni)
Igazából egy feladat miatt kérdezem, aminek két része van:
For the current-controlled attenuator shown below: egy kép Calculate the bias current needed to provide a small-signal attenuation of 20dB. Calculate the bias current needed to provide a small-signal amplification of -20dB. És tuti nem elírás, mert ez egy szakállas feladat egy régi könyvből aminek ez a 8. változatlan javított kiadása. A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2012
Se kép, se szövegkörnyezet. Valószínűleg egy PIN diódás csillapító szabályzásáról van szó.
Szerintem a 20dB-es csillapítás megegyezik a -20dB-es erősítéssel.
Itt a kép (nem hiszem, hogy segít megválaszolni a kérdésem)
Idézet: „Ha egy erősítőnek -20dB az erősítése akkor az mit jelent? mert ugye az erősítés:A=log(Iki/Ibe) Bell = 10*log(Iki/Ibe) dBell de ha A negatív akkor csillapításnak kéne lennie nem?” ui.:Nincs több szöveg! Ennyi a feladat. A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2012
Hát hol van az az áramszabályozott csillapító, aminek ki kell számolni a szabályzó áramát? A kép az csak két sorbakapcsolt feszültség generátor.
Módosult a hozzászólásod
igen tudom, bocsi, csak png formátumban nem töltötte fel rendesen
amúgy most nézem, és nero-ban (zenét lehet vele piszkálni) is ha erősítem a jelet akkor az erősítésnél - értéket kell megadnom és minél kisebb annál nagyobb az erősítés.
A [dB]=20*lg(Uki/Ube) ha feszültségről van szó. A feladat az, hogy határozd meg az áramgenerátor áramát, hogy a csillapítás 20 dB legyen. A csillapítót a 600 ohm, és a diódák munkaponti ellenállása alkotja, melyet a dióda karakterisztikából számolhatsz.
Meg kell határoznod hogy mekkora áramnál van a diódának pont akkora differenciális (kisjelű) ellenállása, amekkorára szükséged van
miért log(Uki^2/Ube^2) Bell?
Amúgy magát a feladatot értem és meg is tudom csinálni. A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2012
A[dB]=10*lg(Pki/Pbe) ha teljesítmény, és ha behelyettesíted P=U^2*R, és rendezed, akkor lesz A[dB] = 20lg(Uki/Ube) és deciBell dB. A log -hoz oda kellene írni, hogy milyen alapú, a 10 -es alapút lg -vel jelöljük. Ha az osztás eredménye 1 -nél kisebb, akkor az A értéke negatív lesz, a logaritmus számolása miatt. Az 1 - nél kisebb erősítést pedig csillapításnak szokás nevezni.
Köszi!
Bocs elírtam. A P=U^2/R és nem szorzás. A szorzás az áramnál van.
Szia! köszi a választ akkor megpróbálom azzal amit írtál. üdv.
Sziasztok!
Van egy kapcsolási rajz ITT és nem értem hogy mi az a VR1 47k a szélén és nem értem hogy miért mutat felé egy nyíl Nem röhögni !! kezdő vagyok (nem kicsit )
Az egy ugynevezett potenciometer (haromlabu, valtoztathato ellenallas). A nyil a kozepso labat jelenti, a masik ketto a ket szelsot. A bekotes iranya mindegy.
A boltban valoszinuleg kis kerek alkatreszkent fogod megkapni, abbol kiall egy tengely, azt kell csavargatni jobbra-balra. KB haromnegyed fordulatnal az utja. Ez pontosan azert kezdo kerdesek topic, hogy SENKI ne nevessen ki ilyesmiert. Mindenki volt kezdo.
Marci! Ha válaszolsz, használd kérlek a "válasz" feliratú gombot, hogy tudjuk kinek írsz... Köszi!
Sziasztok,
egyenáramú motor működéséhez szeretnék egy kis elméleti segítséget. A mellékelt rajzon egy 12V-os Barkas ablaktörlő motor vázlata látható. Különféle polaritással bekötve, különféle fordulatszámot mértem a kihajtáson. Gyárilag a 31(b,c) a test. Ha felcserélem a polaritást miért forog lassabban? Melyik bekötéssel érhető el legnagyobb forgatónyomaték? Melyik esetén legkisebb a motoráram? Köszönöm
Eredetileg az 54 es volt a test. A fordulatszám változás az eltolt pozitív saru miatt volt. A szemben lévő 31b a nagyobb fordulat a másik a kisebb. Ha így fordítod a polaritást akkor a nagyobb fordulat biztosan nem változik, de a kisebb azért változhat, mert az állórész állandó mágnes és máshogy alakulnak a forgórészen az erővonalak.
Hello, nemrég kezdtem az elektrót és kérdésem lenne, hogy hogy kössem be a trimmer potit, mert nyákokon össze vissza van és nem értem az egészet.
Előreis köszii
A képeden látható két láb az ellenállás két vége, a nem látható harmadik a nyíllal vagy lapocskával jelzett csúszka rész. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2012
Hello!
Forgásirányra nyilván a mechanika az oka a fordulatszám változásnak. Egy gépkocsi is zajosabb hátramenetben mert a váltó fogaskerekei alapvetően az előremenethez készül. De egy motor, nem digitális műszer, hogy mind két irányban ugyan annyit forogjon. Ha ez a feltétel, használj léptető motort, az szinkron, vagy is a léptetés ütemétől (frekitől) függ a fordulatszáma. (Cserébe kicsi a nyomatéka.) üdv! proli007
Van egy kétállású kapcsolóm (2 lába van) és nem tudom hogy kell bekötni úgy hogy ON/OFF kapcsolóént működjön. (az áramkör egy 4.5 v ról működő 2db 220 ohm os és 2 db ledes egyszerű kapcsolás és ebbe akarom beikatni a kapcsolót úgy hogy ki be lehessen kapcsolgatni.
Szia! Túl sok lehetőséged nincs. Az áramforrás egyik vége az egyik kivezetésre, ami eddig ott volt az pedig a másikra. Szerintem olvasd el itt a cikkek között a kezdőknek szóló részeket.
Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy szeretnék 30V ot előállítani 12V ból, teljesen olyan 460mA terhelésen, és ehhez ennek a kapcsolásnak a tápegység részét szeretném felhasználni Bővebben: Link, mit kell kicserélnem, és menyire, ez más értékeknél miként változik?
Köszi!
Sziasztok!
Építek egy áramkört aminek a lelke egy AVR. Ebből fakadóan a tápfeszültség 5V. Ez egyébként egy relé kártya. Nem is gondolkodtam rajta csak úgy 12V relékre terveztem (máshol is ezt látom, hogy hiába az 5V tápfesz 12V reléket használnak). És most most kezdtem el filózni, hogy miért is ?! Hiszen ezeknek van 5V vátozata is. És akkor nem kellene külön 12V tápról gondoskodnom. Miért használnak nagy általánosságban 12V reléket és miért nem 5V? Mi a titok?
Hello!
- Mert a 12V-os relé általános. - Nem szabad az 5V-ot relékkel rángatni. Könnyű földhurkot, tranzienst készíteni. - A proci közvetlenül nem igazán tud csak kisáramú reléket meghajtani. Tehát valami meghajtó kell. Pld. UL2803.. - Mert az 5V-ot is elő kel állítani valamiből, és akkor már van nagyobb feszültség. - Ha kimarad a hálózat, lehet nem érdemes a relékkel terhelni az 5V-os tápot. stb.. üdv! proli007
- Ahogyan a kínálatot nézem szinte mindegy, hogy 5 vagy 12V a relé. Van mindegyik.
- A földhurok, tranziens dolgot nem értem mert a 12V sem jobb ebből a szempontból szerintem. - Az természetes, hogy tranzisztort/mezőt használok - Az 5V-ot a 12V-ból állítom elő. Akkor elég lenne egy 5V tápfesz és nem kell a két feszültség - Ha kimarad a hálózat akkor nagyvalószínűséggel a vezérlőkacsolás sem kap tápot. Ha csak nincs backup akku. Van nem értem itt mire gondoltál. Elnézést nem kötekedni akarok csak kíváncsi vagyok a miértekre. |
Bejelentkezés
Hirdetés |