Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1166 / 2499
(#) Beringer 600 válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Köszönöm szépen.
(#) Doncso válasza Beringer 600 hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
És tényleg.
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Ennek az IC-nek fix erősítése van. Ez még nem jelenti azt, hogy a +1 a +2-vel, valamint -1 a -2-vel pontosan megegyezik. Mérd meg a párhuzamosítandó kimenet között folyik-e keresztirányú áram. Legegyszerűbb egy hangszórót kötni oda. Ha csendben marad mindkét helyen akkor (pár tized ohm előtét azért nem árt) összelehet őket kötni.
Értelme elég csekély. A csúcsáram 4A-re tolható ki. Más TDA-k ezt könnyedén teljesítik.
(#) pucuka válasza Beringer 600 hozzászólására (») Nov 11, 2012 1 /
 
1N125 emlékeim szerint germánium dióda volt. Meggondolandó a helyettesítése, mert erősítőben hőfok kompenzáció volt a szerepe. Inkább valamilyen OA1160, vagy AAxxx diódával helyettesíteném.
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Így van. Kinézetre, és elvileg adatait tekintve is ugyanaz, vagy nagyon hasonló.
(#) BEMcorp válasza reloop hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Hmm, köszönöm. Az értelme valóban csekély lenne, ha vásárolnám az alkatrészeket. De, mivel annyi ilyen IC-m van, hogy inkább így oldom meg.
Ha igaz, hogy 4A a csúcs, akkor az sarkonálló-jó, mert már egy ilyen IC-vel tökéletes hangerőt tudok elérni (jó pár ilyen IC-s erősítőt csináltam / használok).
Szóval, aktív sávszűrős, 3 utas hangdobozpárhoz ennél jobbat el sem tudok jelenleg képzelni

Köszönöm a választ!

Üdv!
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Idézet:
„mivel annyi ilyen IC-m van”

Egy DIL foglalt elfűrészelésével készíthetsz IC válogatót. (A képen lévőt TDA7294-hez készítettem.)
(#) agressiv válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Nem nyersz vele plusz teljesítményt, mert a kimeneti feszültség attól még nem fog nőni. Amennyivel alacsonyabb lenne több IC kimeneti ellenállása annyi el is veszik az illesztóellenállásokon. Egy IC is elbírja a hangszórót max tápfesz mellett is, csak a hűtésre kell odafigyelni, de ez minden esetben igaz.

Abban az esetben lenne életképes a dolog, ha több hangszóró, vagy egy alacosnyabb ellenállású lenne rákötve.
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2012
(#) BEMcorp válasza agressiv hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
No, akkor most, hogy is van ez?
Tehát nem fogok nagyobb teljesítményt kapni, csak 2 IC-nél mondjuk fele annyira fognak melegedni az egyes IC-k? (elosztódik a terhelés?)
Hmm, ez nekem nem cél/lényeg, úgyhogy mégiscsak máshogy kell megoldanom a nagyobb teljesítményt.
Mivel egyikőtök se mondta, gondolom tényleg nem lehet hídba kötni a két csatornát...
(#) agressiv válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Ha az IC-k alapban hídban vannak használva, akkor már nem lehet többet hidalni. Nagyobb tápfeszültség kell a nagyobb teljesítményhez, de ehhez rendes tranzisztoros kapcsolás kéne már.
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Azon erősítők köthetők hídba (fázisfordítással), melyek egyik kimeneti pontja a test. Az IC tömbvázlatán láthatod, hogy itt eleve két híd kapcsolás van.
Ezt a két hidat lehet szerencsés esetben párhuzamosítani, és így fele impedanciával terhelni.
A kérdésedből ez az igény volt kiolvasható.
(#) agressiv válasza reloop hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Nem, egy adott hangszórót akar jobban meghajtani.
(#) reloop válasza agressiv hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
"Ha igaz, hogy 4A a csúcs, akkor az sarkonálló-jó, mert már egy ilyen IC-vel tökéletes hangerőt tudok elérni"
Ez az olvasatomban 8 helyett 4 ohm-ot jelent.
(#) agressiv válasza reloop hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Idézet:
„Így pl. egy 'sok pont egyes' hangrendszer mélyládáját ugyan azzal az IC-vel hajtanám meg, de mégis nagyobb teljesítmény kiadva.”


Nagyobb fesz kell kimenetre, hogy jobban megdöngesse a hangszórót, ami adott. Ha eddig is hidalva volt az IC akkor nem lehet mást csinálni, csak tápfeszt növelni.
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2012
(#) BEMcorp válasza reloop hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
No no, Agressiv kollégának van igaza (bocs , ha félreérthető voltam), egy adott hangszórót akartam jobban megdöngetni.

De sebaj, elméletileg van még itthon TDA7375, azzal már "döngethetek jobban", ugyan arról a tápról is. Igaz hogy bontott, de éljen a reciclálás...
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Hány ohm-os az adott hangszóró?
(#) reloop válasza agressiv hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
E fölött elsiklottam.
(#) agressiv válasza reloop hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Én este már[off][/off] meg sem próbálok értlemezni, csak a példát keresem.
(#) reloop válasza agressiv hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Ez a szerencsétlen TDA a kőnyomatos szerint 2A-nél korlátoz. Szokatlanul alacsony érték.
(#) BEMcorp válasza reloop hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
A mélyek Samsung 16W81ARA típusú, 4 ohm 40W -os sub-hangszórók lennének, a mély-közepek szintén samu 8 ohm 30W-osak, a magasakat pedig egy ismerősöm adna (mondta a típusát, de sajnos rövid az eszem, és most nincs noteszem... )
Minden hangszórót külön erősítő hajtana, még a kis jelű résznél szűrve-szétválasztva.
Legalábbis ez a terv...

Mindig csak 'szapulod' a TDA-kat pedig jók azok, főleg akik még nem értenek annyira az erősítők lelkivilágához, illetve aki mp3-mat hallgat (128-192kbit/s), nem is kell jobb... (szerény véleményem szerint)
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2012
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
A 4 ohm szub kedvéért ne csinálj ilyen kockázatos kísérletet. Annak építs egy rendes erősítőt. A 8 ohm-on meg alapból jó.
(#) agressiv válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Pedig a TDA okkal van szídva. Nem olyan bonyolult egy tranzisztoros erősítő beüzemelése, csak neki kell állni és a kis samsung megérdemli.

3KHz-re lőttem, 10µF-1.2mH-vel.
(#) BEMcorp válasza reloop hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
ÖÖmm, "kockázatos kísérlet"? Kicsit pontosabban mire gondolsz? Az IC-k többszörözésére, vagy a TDA7375 alkalmazására?

Agressiv: kit lőttél le, és lecsuknak érte???
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2012
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
(#) BEMcorp válasza reloop hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Ja, arról már lebeszéltetek....
Valószínűleg 2x TDA7297 + 1x TDA7375 -tel lesz akkor elkészítve. Most már csak Turbina33 kollégát kell valahogy meggyőznöm, hogy ezt a nagyobbik samu-t is bemérje, hogy valami fogalmam legyen a doboz méreteivel kapcsolatban
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Mekkora leend egyáltalán a tápfeszültség?
(#) BEMcorp válasza reloop hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Szerintem a maximum: 18V (jó-jó, tudom hogy talán 20V-ig bírják, de nem kell ennyire feszegetni a határokat, igaz?)
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
A kiszemelt IC-ket inkább 16V-ról járasd, ha a tápban megjelenik a hálózati feszültség ingadozása (nem stabilizált).
Ilyen tízen-voltos tápfeszültségtől vérmes erősítő teljesítményt ne várj.
(#) BEMcorp válasza reloop hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Ha minden összejön, nem fog ingadozni, max pár tized V-ot: kapcsolóüzemű táp lesz nekik.

És nem akarok én 'dizsit' hangosítani ezekkel, otthonra meg még sok is lesz (mert ugye nem akarjátok bemagyarázni, hogy otthonra a szobába 100W-ok kellenek az embernek... jelenleg is ilyen TDA7297-essel hajtok két kis 30W-os zárt Teslát, de azt se tudom 100%-on kihasználni)
(#) blasz hozzászólása Nov 13, 2012 /
 
Sziasztok.stiró kondit berakhatok gerjedésgátlónak kerámia helyett?680pf mind kettő.Köszi
Következő: »»   1166 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem