Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Masat-1 magyar műhold vétele
Igen úgy is hívják, hogy piko műhold. De ahogy Pelikán elvtárs mondta: A magyar narancs kicsike is, ráncos is, savanyú is, de a mienk.
Sziasztok!
Azért a magyarok is tudnak olyat mint az amcsik! Hát még ha annyi pénzt is kapnának a fejlesztésekhez mint az Amerikai tudósok még űrhajót is tudnánk csinálni.
Szia Nem hogy képet, de mostanában nem is hallom.! 3000 km távolságból veszem az azonosítóját, viszont közelebbről (2000km) már nem hallom.! Valószínű hogy más frekvenciára, vagy üzemmódra át kapcsolják. Ez nem csak az én tapasztalatom.! Azért ezt a tényt közölhetnék.! Ez ügyben írtam E-mailt de még nem válaszoltak. Várom a Hajdú QTC-t és ott is meg említem.!
Szívesen várom mások meg figyelési tapasztalatát.! 73'!
Orbitront vasználsz?
Nekem a cubesat holdaknál nem jelenik meg a programba a Masat, pedig frissítve lett a lista...
http://cubesat.bme.hu/radioamatoroknek/
Az adás üzemmódjai cím alatt van egy zöld figyelemfelhívás. Nem erre gondolsz?
Tegnap délután volt 1 újabb riport a MASAT-1 ről az MR1en.
14:35 Tér-Idő - Játék vagy tudomány? Játék vagy tudomány? - Hivatásos amatőrök az űrkutatásban, avagy a MASAT története 2007 szeptemberében egy lelkes BME hallgatókból és doktoranduszokból álló csoport elhatározta, hogy megtervez és megépít egy kisműholdat. A kezdeményezést a BME két tanszéke, az Elektronikus Eszközök Tanszéke és a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék, valamint a BME Űrkutató Csoport karolta fel. A műsorban bemutatjuk a terv előzményeit, és hosszú távú céljait. 1. rész: Helix antennák a Villanytan Tanszék tetején Negyven évvel ezelőtt vetődött fel először a kérdés, hogyan lehetne magyar eszközöket feljuttatni az űrbe. A technika fejlődésével a feljuttatás és a kommunikáció megoldódott, és jelenleg az a kérdés, mi az, amit csak odafönt lehet megtudni. Bemutatjuk a MASAT-1 fellövéséig vezető út legfontosabb állomásait és a lelkes résztvevőket. Szerkesztő-műsorvezető: Esti Judit (Ismétlés: szombat, 23.34) A hangtárban 3 hétig lesz elérhető a felvétel. mr1 hangtara 201203 23 14:35
Igen Orbitront, de a Tle mappába kézzel kel be másolni a
kétsoros Kepler adatokat.! Nekem az Orbitron vezérli a rádiót és elég korrektül hangolja.! Az LVB2 antenna vezérlővel (pic16f876) most szenvedek!
Sziasztok ! A MASAT honlapjan levo informaciok alapjan nem egeszen vilagos hogy GFSK modulacio eseten milyen jel kell keruljon a hangkartya bemenetere? A demodulalt GFSK? Az oldal csak az SSB vevot emliti.
A hangkártyára egy 1500Hz-es vivő kerül, ami a nulla szintnek felel meg. Amikor 625 Hz-el megnő ez a demodulált hangfrekvenciás jel, az az 1 szint. De ahogy a lap alján mutatják egy frekvenciaváltáshoz nem egy bit tartozik, hanem minél tovább tart a megváltozott frekvenciájú állapot, annál több 1-est vagy nullát jelent. A frekvenciák abszolút értékei nem alapvetően fontosak (SSB vétel), hanem a változás számít.
Tehat akkor SSB/USB vevo kell, es nem kell demodulalni a GFSK-t radio szinten.
A demodulálást elvégzi a rádió maga, hisz végső soron minden rádióvevő azt csinálja a végén. A demodulált hangfrekvenciás termék feldolgozását végzi a számítógép a hangkártya felhasználásával, mint digitalizáló egység. De inkább nem is vivő ez az 1500 Hz-es hangfrekis jel, hanem már a demodulálási termék, ugyanúgy, mint az az eltolt frekvenciájú párja.
A radio nem csinalja meg a GFSK demodulalast (?), mert ha azt tenne, akkor mar digitalis jelunk lenne a kimeneten, es nem ket eltero analog jel. A GFSK eseteben sehogy sem ertem az SSB vevo szerepet. A GFSK-nal is elnyomjak az egyik oldalsavot (?) {ez esetben}, ezert kell az SSB vevo?
MR1-en a riport 2. része a hangtárból.
14:35Tér-Idő - Játék vagy tudomány?Játék vagy tudomány? - Hivatásos amatőrök az űrkutatásban, avagy a MASAT története 2. rész: Célok és tervek - MASAT-2, MASAT-3, stb. A projekt célja az oktatáson, a hazai kisműhold tervezés és kivitelezés alkalmasságának demonstrálásán túl, egy olyan technológia vonal elindítása, mely lehetőséget adhat a jövőben más, hazánkban működő műhelyek tudományos kísérleteinek befogadására és világűrben történő üzemeltetésére. Szerkesztő-műsorvezető: Esti Judit (Ismétlés: kedd, 23.34) ezen az oldalon elérhető online 3 hétig
Szerintem ismerkedj meg a demodulálás fogalmával. A demodulálás nem analóg-digitális átalakítást jelent. A GFSK-nál nem feltétel az egyoldalsávos (SSB) adásmód, az csak a vivő modulációjának a mikéntjét jelenti, de a MASAT-nál SSB-t alkalmaznak..
"..akkor mar digitalis jelunk lenne.." Negyszog jelet akartam irni, elirtam.
A négyszög jel sem igaz Ha négyszögjelet kapnánk, akkor meg a hangkártya lenne alkalmatlan a jelfeldolgozásra.
Az FSK tudtommal a vivo modulalasa negyszogjellel, vagyis az adatfolyammal. A 0,1 ertekhez tartozik ket frekvencia. Ha demodulalom az FSK-t visszakapom az adatfolyamot. Ezert irtam hogy a radio nem demodulal FSK-t ebben az esetben. Ha SSB vevo kell hozza, akkor el van nyomva az egyik oldalsav. SSB demodulalas utan meglesz az FSK-hoz tartozo spektrum, az megy be a PC hangkartyajaba.
Na de mi az FSK jelentése ebben az esetben. Az egyoldalsávos (nem elnyomott oldalsávú) vivő frekvenciáját modulálják. A nulla értéknek a nem megváltoztatott vivőfrekvencia felel meg, a az 1-nek meg ezzel pár száz Hz-el megemelt frekvenciájú vivő. Ahhoz, hogy az ebből az SSB spektrumból ki tudjunk nyerni valamilyen hangfrekvenciás, értékelhető információt keverni kell ezt az egyoldalsávos, változó frekvenciájú vivőt (általában kf frekvencián) egy helyi oszcillátor (BFO, beat frequency oscillator) jelével. A BFO frekvenciájának változtatásával be lehet lőni egy elfogadható hangfrekvenciás hangmagasságra a kimeneti jelet, amit a hangkártya fel tud dolgozni. Tehát a lényeg az, hogy a vételi oldalon semmiféleképpen nem fogsz négyszögjelet kapni.
FSK demodulálás és a BFO hatása
2012. nov. 16. A Masat-1 fejlesztői Pro Urbe díjat kaptak. Gratulálunk!
Még mindig fennt van? Ahhoz képest, hogy két hónapot jósoltak neki... Jól bírja
Nem a fennléttel lenne a gond, hanem a működés fenntartásával.
Ez igaz, bármi fennt marad eddig, ha jól van pályára állítva.
A MASAT fejlesztőgárdája kapta a 2012 Év Embere elismerést.
Szia!
Mint ezen az oldalon láthetó, jó egészségnek örvend...
Idézet a Masat1 hivatalos honlapjáról:
Idézet: „A Magyar Közlöny február 13-i számában megjelent 1057/2013. (II. 13.) Korm. határozat szerint a Masat-2 műhold elõkészítéséhez szükséges támogatás biztosítása céljából a kormány 6,4 millió forint egyszeri átcsoportosítását rendeli el elszámolási, a fel nem használt rész tekintetében visszafizetési kötelezettséggel a 2013. évi központi költségvetésből.” |
Bejelentkezés
Hirdetés |