Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED villogtatása zenére
Lapozás: OK   9 / 31
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 9, 2012 /
 
Szia. Találtam itt az oldalon egy közel ennyi ledes stroboszkóp kapcsolását ami jelre is működik.
Bővebben: Link
Ha ennek a jelre működő részét megépítem és berakok a 4 ledpanel (4x48led) egy egy tranyót meg a 2x10K ellenállát tranyónként és arra kötöm a panelokat az jó lehet?

Úgy vannak a ledpanelok, hogy 4 és 6 led van sorba kötve és az ilyen csoportoknak egy- egy ellenállás 15V-ra. VAgyis az egyes panelokon 12 darab ilyen csoport a másikokon 8 darab attól függően mennyit lehetett sorba kötnia nyitófesz miatt.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2012
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Dec 9, 2012 / 1
 
Hello!
Ebben legalább komparátor van. A kimeneti teljesítmény oszloponként tranyókra van szétosztva. Ha ezt két tranyóval szeretnéd kapcsolni, akkor nem lehet a bázisosztó két 10kohm. Sokkal kisebb kell. Ha egy panelben 48 Led van, és 4-esével van sorba kötve a Led, akkor egy panel meghajtásához 48/4*20mA=240mA kell. (Mellesleg fogalmam sincs milyen tranyót szeretnél használni) De ha mondjuk egy BD139-et használsz, annak minimális áramerősítése, ennél a kollektoráramnál, kb. 30. Vagy is 240mA/30=8mA bázisáram kell. 15V táp mellett, az IC, kb max 12V-ot tud kiadni, tehát a soros bázisellenállás az IC felől, 12V/8mA=1,5kohm. A bázis-emitter közötti ellenállás lehet akár 1..10kohm is.
A bemeneten a mély hang szűrő, jelenleg 330ohm és 4,7uF. De így a fokozat bementi ellenállása, magasabb frekiken 330ohm. Teljesen feleslegesen. Az IC megengedi, sokkal nagyobb ellenállású szűrő működését is, vagy is pld. 33kohm és 47nF használatát. Ugyan az az eredmény lesz.
Az 500kohm-os potihoz sem kell ragaszkodni. Gyakorlatilag bármi megfelel, ha a mellette lévő két ellenállást arányosan csökkented.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2012
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 9, 2012 /
 
Hűha Leírom, hogy mi van és akkor okosabb leszek a válaszból
Szóval 4 szín.
Kék: 4db sorba kötve, 12db ilyen 4es csoport mindne csoport előtt 20mA-re és 15V-ra 180 ohm ellenállás
Zöld: Ugyan ez.
Borostyán: 6db sorba kötve, 8 darab ilyen 6os csoport, csoportonként 91 ohm ellenállás 20mA-hez és 15V-ra.
Piros : szintén 6db sorba kötve, 8 darab 6os csoport, csoportonként 220 ohm ellenállás 20mA-re és 15V-ra.

Nem tudom milyen tranyót akarok használni. Olyat veszek amilyet mondasz
4 tranyót gondoltam, panelonként egyet.
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Dec 9, 2012 /
 
Hello!
Oké, de Te most már ha jól látom, egy fényorgonáról beszélsz. Mert eddig a basszusra szeretted volna villogtatni a Led-et. Vagy tévedek? Ha pedig még nincs semmid, akkor inkább négy Fet-et vegyél, pld. IRLR024-et. (persze rendes TO220-as tokkal, nem ezt amit a He behoz) Mert azzal könnyebben boldogulsz. Nem korlátozza a bázisáram a terhelőáramot.
Az 5V- stabilizálására meg semmi szükség, ha 15V feszültséged van, az IC arról is üzemel.
De én a helyedben az IC-vel és egy Led-el kipróbálnám, egyáltalán tetszik-e amit tud. A komparátornál is érdemes lenne visszacsatolást alkalmazni, hogy határozottan váltson át stb. De egyáltalán nem volt szándékomban más áramkört létrehozni, vagy módosítani azt amit más követett el..
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2012
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 9, 2012 /
 
Igen fényorgona szerű, több szín, de mind a mélyre szeretném villogtatni. Vagyis az összes led mind a 192 egyszerre villanjon. A ledes panelok már készen vannak.
Akkor hogyan csináljam? A tranyók helyett fet-tel?

Szerk: bár ha jól gondolom, mivel egyzserre akarom mindet villogtatni egy darab fet is elég ha bírja az összes led áramát. Vagy tévedek?
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2012
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Dec 9, 2012 /
 
Hello!
Igen a Fet elviszi az egészet. Csak a komparátornál illene hiszterézist csinálni, mert hiába van, félig analóg módba fog menni, mert ez nullkomparátor. A GS közé, pedig egy 1..10kohm kell.
A bementet is meg kell gondolni, mire kötöd. Mert szerintem ez valami fejhallgató kimenetre készült. (Gondolom én, mert nem olvastam.)
üdv! proli007
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 9, 2012 /
 
Én is a hangkártyára akarom kötni, nem erősítő kimenetre. Szóval akkor egy fet, annak a GS közé 1-10K (az mitől függ?)

Mit kéne még módosítani?
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Dec 10, 2012 /
 
Hello!
Alapvetően semmitől, csak a két diódának kell munkaellenállás, (ami tulajdonképpen egy diódás VAGY kapu) mert különben ha a két dióda lezár, a Gate a "levegőben lógna", ami nem lehetséges, a Gohm bemenete miatt.
Ha ez így neked jó, gyakorlatilag semmit.. De írtam, próbáld ki. Megtetted? Szerintem nem, hanem polemizálunk..
üdv! proli007
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 10, 2012 /
 
Szia. Nem nem vettem még semmit mert elfelejtettem ma pénzt vinni magammal. Majd a következő alkalommal veszek. Jövő péntekre kell a dolog kész legyen akkor lesz először bevetve.
(#) toma3757 hozzászólása Dec 11, 2012 /
 
Sziasztok!
Csináltam egy ilyet:
Kapcs. rajz

A kimenetre sorba kötve raktam 24ohmos ellenállást a biztonság kedvéért, illetve 4 ledet.
Az R1 és C3 értéke nem biztos hogy jó, csak emlékezetből írtam az értékét.
Megépítettem, ment tök jól, addig ameddig rá nem kötöttem a számítógépem molex csatijára.
Előtte is 12V-al próbáltam akkor ment tökéletesen.
A gépbe nem, kisebb lett a fényerő is és volt hogy egyáltalán nem is világított, vagy csak kis fényerővel de nem villogott.
Nem értem mi a különbség a számítógépem 12V-ja és annak a 'tápnak' a 12V-ja között amivel próbáltam.
(#) proli007 válasza toma3757 hozzászólására (») Dec 11, 2012 /
 
Hello!
- Mondjuk pld. az, hogy amikor a számgépről is tápláltad, a Jack- és a - táp közös lett.
- Aztán, hogy a két tranyó a kimeneten mit tesz, az számomra rejtély. ez egy hangfrekis végfok, aminek kimenetén kondi van, vagy is a tranyó kollektora váltófeszültséget kap. Vagyis most vagy a kapcsolás nemez amit lerajzoltál, vagy nem tudom ki mit csinál a két végranyó közül..
(Amúgy a Jack+ és Jack- alatt mit értesz? Már mint, hogyan van az bekötve a dugóra?)
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2012
(#) toma3757 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 12, 2012 /
 
Hello!
Szerintem félre értettél, bár lehet én teszem azt most
Nem egyszerre két helyről táplálom, csak a végleges helye a gépházamban lesz és kipróbáltam mielőtt végleg beraktam volna de sajnos nem ment.
A jack- és a táp- nem közös.
A kimenetre ledek kerülnek, amik a zenére villognának(villognak is).
A 2 tranzisztort én sem tudom pontosan megmagyarázni miért jó, de jobb lett mint 1-el.
Itt a fórumon olvastam valahol, hogy így hatékonyabb a villogás, kipróbáltam, így is lett.
A jack dugó gnd-je a minusz, + pedig vagy a jobb vagy a bal oldala.

Nem vagyok nagyon jártas a dolgokban de ezt tanulom(bár nem túl rég óta) és próbálkozok.

Üdv, ToMa!
(#) proli007 válasza toma3757 hozzászólására (») Dec 12, 2012 /
 
Hello!
"A jack dugó gnd-je a minusz" Akkor még is áll, amit mondtam. A PC-n a Jack- a GND, és a PC 12V-os tápjának negatív fele, szintén GND-n van. Vagy is most közösödik a kettő. Amikor külön tápról tápláltad, nem volt közös.
Szerintem a tranyók nem így vannak bekötve, ahogy a rajzodon látszik.
üdv! proli007
(#) toma3757 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 13, 2012 /
 
Hello!
Itt(kép) nem csatlakoznak egymáshoz, csak rajzon nem tudtam hogy elvezetni őket, így keresztezik egymást, de nem érintkeznek. Nem tettem oda csomópontot.

De, pontosan ugyan így vannak bekötve ahogyan ott látszik.
Üdv, ToMa!
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2012
(#) attirush hozzászólása Dec 13, 2012 /
 
Üdv!

A jack dugót lehetne mikrofonnal helyettesíteni??Ha igen akkor hogy?
(#) attirush hozzászólása Dec 13, 2012 /
 
Valaki meg tudná mondani,hogy ezzel is meg lehet-e csinálni ezt a kapcsolást? C5763
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2015
(#) proli007 válasza toma3757 hozzászólására (») Dec 13, 2012 /
 
Hello!
Nem ott van zárlat, hanem ahogy a képen látod. A linket tedd már fel, ahonnan szedted..
üdv! proli007

Villogna.png
    
(#) attirush hozzászólása Dec 14, 2012 /
 
Üdv!

Megcsináltam ezzel C5763 ami a pc tápból van. Jól működik. De azt vettem észre,hogy elég csak a táp pozitívját rákötni a negatív nélkül is teljesen jó!!
(#) kadarist válasza attirush hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
A negaítívat megkapja a jack-dugón keresztül, ezért működik külön negatív rákötés nélkül is.
(#) attirush válasza kadarist hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Erre magam is rájöttem !!
(#) kadarist válasza attirush hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Akkor mért írtad ki, hogy nem kell negatív?
(#) attirush válasza kadarist hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
volt ott ? jel!!!!
(#) peter1995 hozzászólása Dec 14, 2012 /
 
Sziasztok. Ha itt a mély rész ledek helyére teszek egy fetet és az vezérli a 192 ledemet az jó lehet? Csakmert ennek a kapcsolásnak az eleje megvan építve egy leddel működik, de ha sokat kötök rá csak 10-12V meg a 192 ledre és így jóval kevesebb a fény.

PC tápból származó fet jó lehet-e célra?
Vagy ha azt vesszük hogy az eleje van meg az IC kimenet utáni kondiig. Mit kéne még hozzárakni?

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2012
(#) kadarist válasza attirush hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Ez az, hogy állítottad, hogy nem kell, de olyan meg nincs
(#) toma3757 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Hello!
Sajnos nincs link, nem találtam semmi értelmeset.
Ezt több helyről/kapcsolásból összeszedett információ alapján csináltam.
Eagle fájlokat tudok adni, azt csatoltam.
De nem szabadna ott zárlatnak lennie szerintem, mert nincsen semmi ami a zárlatot okozhatná (szerintem).

villogo.zip
    
(#) proli007 válasza toma3757 hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Hello!
Úgy látom még mindig nem érted. A Jac dugón három csatlakozási pont van, ha az sztereó. Jobboldal-baloldal és GND. A PC táp, pedig 12V ami a PC-ben van. Itt van a +12V és a GND a +12V negatív fele. Vagy is a PC-nél, a hangkártya kimenet GND pontja ugyan az, mint a táp GND pontja. (Elég egyszerű logikával, márt csak azért is, mert mind kettő neve GND = Grund.)
Így a Jack GND pontja és a táp negatív pontja azonos pont. Vagy is "zárlat van a kettő között".
A file-okat én megnyitni nem tudom, mert nem használok Eagle-t.

"Ezt több helyről/kapcsolásból összeszedett információ alapján csináltam." Ezt csak akkor teheted meg, mikor tudod is mit teszel. Egy biciklit sem lehet össze eszkábálni egy talicska és egy autó kerekéből. Vagy is lehet, de akkor olyan lesz mint ez.
üdv! proli007
(#) toma3757 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Hello!
Most már értem
Szét választani gondolom nem lehetne :/
Mit lehetne tenni hogy működjön?

Tudom, csak próbálkozok, és működött is.
Üdv, ToMa!
(#) proli007 válasza toma3757 hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Hello!
Most javítsam ki, amit nem tudom hogy működik, és nem is értek vele egyet?
De azt sem írtad le, mennyi és milyen színű Led-et kötöttél (szeretnél) rákötni.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 15, 2012 /
 
Hello!
Ha már az LM386 hangfrekis végfok, akkor használjuk is annak! Ezen a módon számításaim szerint maximálisan 16Led köthető rá. A kimenti kondi kapacitását fel kell emelni 470µF-ra, a bemeneten használhatod a 15k/10nF-ot is ha az szimpatikusabb. Most csak három csatlakozási pont van, a GND mint tudod úgy is közös. Tápszűrő kondinak 47..470µF bármi lehet, a Led-ek fehérek. (Talán az a legjobb, mert az IC kb. 3,5V-ot ad, a Led meg 3,2V. Így használható ki legjobban a teljesítmény, és fénye is elég sok szokott lenni. Led árama, kb. 10..12mA)
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2012
(#) peter1995 hozzászólása Dec 15, 2012 /
 
Proli007. Szia. Kb egy hete beszéltünk a ledjeim zenére villogtatásáról. Összekreáltam egy nyákrajzot.
Megtennéd, hogy megnézed a fet bekötése jó-e meg úgy az egész életképes-e.
Megmértem az össze led felvételét 15V mellett közel 600mA. Vagyis legalább 1A-es fet kell.
Köszönöm a segítséget.

jo e.JPG
    
Következő: »»   9 / 31
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem