Fórum témák
» Több friss téma |
Szia hapro!
A pilltrafónak kicsi a feszültsége h egy ellenálláshuzalt felmelegítsen. Ha + ha túl vastag rézhuzalt teszel rá, akkor mintegy "rövidrezárod” azt, és a hőt rosszhelyen adja le... Jó eredmény érhető el egy100W - 230V/6V-os trafóval is. Ennél a fűtőszál "hosszával" és keresztmetszetével tudod a kellő fűtési teljesítményt "beállítani". Fűtőszálként rézhuzalhelyett, inkább kanthal vagy cekasz-huzal alkalmazz! Jobb lesz a végeredmény... Bár a huzalhoszt, és a keresztmetszetet neked kell kikísérletezni… De szerintem ez nem fog gondot okozni! Szabályzásra vagy primeroldali megcsapolásos trafó is jó. Lásd mellék... Ekkor a kimenő-teljesítmény a megcsapolások áthelyezésével történik. Ez egyedi trafót igényel, amit vagy te magad készítesz el, vagy egy erre szakosodott céggel, készítteted el. Ez nem a legolcsóbb megoldás... Vagy a fázishasításos-teljesítményszabályzás... PLD: Fúrógép fordulatszám szabályozó. De itt az összes alkatrészen hálózati potenciál van jelen! S ezért kicsit veszélyesebb!!! De ha az érintésvédelmet maradéktalanul betartod, akkor ez elég egyszerű megoldás. :yes: S egy sima 230/12V -os biztonságitrafóval kényelmesen beüzemelhető. A Kapcsolóüzeműnél is a szabályozhatóságon van a hangsúly! S szerintem nem kezdőknek való a megépítése! :no: De ha olcsón be tudsz szerezni egy nagyteljesítményű-tápegységet ami 1-15V-ig szabályozható, és legalább 10A-t letud adni tartósan, az lenne a nekedvaló... Jó kísérletezést!
Nah emberek, megpróbáltam a lehetetlent.
Vékony bádog lemezen keresztül melegíteni alumíniumot még csak lehet, de mikor az acél már vörösen izzik, se olvad meg az alumínium a rossz hőáramlás miatt. Ugyan is az alufólia vagy bármi más, ami benne van, csak parányi pontokon érintkezik a bágoglemezzel, így érthető, hogy nem tud felmelegedni. Pb-gázt közvetlen ráfújva ugyan megolvad egy kevéske, de lehetetlen nagyobb mennyiséget (3cm^3-nél többet megolvasztani, mert addig kihűl a másik fele. Egyszerűen kevés a hő. Amit még észrevettem, hogy apró darabokat (aluforgácsot) szinte lehetetlen megolvasztani, mert annyira nem olvad meg, hogy hígan folyó legyen, így magától nem áll össze, csak izzik. Biztos nagyobb hő kéne. Hogy lehet nagyobb hőt előállítani városi gázból, ill. mivel lehetne egyszerűen megolvasztani az alumíniumot? Acetilén-égővel gyerekjáték lenne, de most (egyenlőre) a nélkül... Tud valaki valami jó ötletet adni? Lehet "koncentrálni" a láng hőjét? Üdv. deguss p.m.: Az indukciós elvet alkalmazva, fel tud valaki világosítani elméleti dolgokról? Jól gondolom, hogy a 27MHz-es relatív magas frekvencia azért kell, hogy a kis induktivitású tekercsen megfelelően "fékezve" legyen az a 400-700V keltette áram? Mekkora mágneses teret hoz ez létre? Érdemes a tekercs átmérőjét minél kisebbre venni a magasabb fluxus miatt? MItől olvad meg az elektromágneses térbe helyezett fém? Az átmágneseződéstől? És ez egyenesen arányos a mágneses tér erősségével, de milyen összefüggésben van a frekvenciával? Köszönet mindenért!
1: Működés:
Indikciós kemencék működési elve az örvényáram melegítőhatásán alapul. Ez a melegítőhatás a szekunder "tekercs"-ben alakul ki, és ez lesz az olvadék is. Lásd f.mell. ( Tulajdonképpen szándékosan leégetjük a szekunder tekercset. ) 2: Áramfelvétel: Az az alkalmazott teljesítménytől függ... (Feszültség * Áram * csos.fí) 3: Méretezés: Lásd Egy példa... Igaz, h. ez egy hagyományos trafóra van. De az indikciós kemence is egy trafó, méghozzá, egy speciális változat... 4: Hatásfok: Lásd lájlmellék. 5: Gakorlat: Berakod az olvasztandó anyagot a kemencébe. Bekapcsolod. S ha több hőt tud gerjeszteni a trafó mint amenyi a környezetbe elszökik, akkor az előbb vagy utóbb az olvadáspontig hevíti benne a fémet. [off] Idézet: = „Elektromos kemence építése házilag” Idézet: „Hobby Indukciós Kemence.”
Kieg: Elsősorban az alacsonyfrekis (50-60Hz) olvasztókemencére gondoltam az előbbi hozzászólásomban. De az hő gerjesztése a nagyfrekis olvasztóra is igaz...
Szia!
köszönöm a segítséget. A kapcsolási rajzba még nem volt időm belemélyedni, szóval arról nem tudok véleményt alkotni. De mindenesetre köszönöm. A primer oldali szabályzásról lenne egy kérésem. Egy drimmerelhető kapcsolóval esetleg nem lehetne a trafó primer oldalát szabályozni? Mert van egy ilyen kapcsolóm készem ami egy 500W-os halogén izzót kapcsolt egy potival. Trafóm az lenne, azt gondolom, egy 60-100W-os trafó vígan megfelelne nekem. üdv.: Zoli
Szia!
Próbáld ki. Szerintem mennie kell. Üdv.: _jani_
Van néhány frankó indukciós hevítő rajz a neten, általában 100khz, vagy afeletti frekin üzemelnek, és ott tulajdonképp a ffelfűtendő tárgy nem a szekunder tekercs, hanem a vasmag. Itt egy jó kis oldal hozzá:
Bővebben: Link
Talán igy ...
Vagy 10-éve festékes doboz belsejét samottal vastagon kibélelve mint a videón is , hevítettem fémet hőkezelés céljából . Samott liszt + nátronvizüveg . Felhasználási javaslat a samott zacskóján . Samott liszthez talán keverhetünk porrátört samott téglát ( ha van felesleges törött )
Ez igazán jó oldal, tényleg szuperül le van írva. De a hűtést csak említi. Hogyan hűti a rézcsövet? Hűtőfolyadékot vezet át rajta? Olajat?
--- Köszönöm szépen Jani a leírást!
A rézcsövet nem kell hűteni, akkora átmérőjű kell, hogy ne melegedjen se az átfolyó áramtól, se az infrától, amit a munkadarab kibocsájt.
Nincs mit! Szerintem csak vizet cirkuláltatnak rajta keresztül.
(#135763) Collector A nagyfrekis áram a vezető külső felületén szeret haladni, s ezért a gerjesztőtekercset nem kell tömör huzalból kialakítani. S a tekercs hűtése is sokkal könnyeb ha a belsejében áramotathák át a hűtőfolyadékot. Valamint a tekercs belső (hasznos) felületének növelésével négyzetesen csökken a gerjesztés erőssége.
Mint említettem, nem szokás külön hűteni a hevítő tekercset. Persze lehet, de minek? Nekem a 6-os rézcső elég volt 400A csúsáramhoz, 350khz-en, de az nem indukciós hevítő volt. 1kW alatt elég a 6-8-as rézcső szvsz.
Hülye kérdés, de mérőműszer hiányában, hogyan tudom kiszámolni egy
- D átmérőre tekert (belső átmérő), - d1-es külső átmérőjű - d2-es belső átmérőjű rézcső induktivitását, melyből - n menet van egymástól x távolságra, mely a cső középvonalától értendő (menetemelkedés) Tudom, nem egyszerű, de szerintem van köztetek ilyen fanatikus, aki megmondja, vagy valami segédletet biztosít. Megjegyzés: A tekercs hasonlóan nézne ki, mint Collector hozzászólásában linkelt oldalon.
Solenoid belsejében lévő mágneses térerő:
H= IN / t Solenoid induktivitása: L = (u * N * N *A ) / l A menetek közti távolság elhanyagolható, HA a menetek közti távolság kicsi, és nincs sok menet. Bővebben: Link De van egy másik képlet, ami az közöket is számolja: Kép: Hivatkozás Bővebben: Link
Hali!
Alu forgács és fólia olvasztásával felesleges próbálkoznod. Túl nagy a viszonylagos felületük és inkább oxidálódnak mint olvadnak. Ezeket az iparban is csak nehezen tudják újra hasznosítani (már olvadt alu-ba adagolják..). Ha önteni akarsz akkor inkább egybefüggő, tömörebb alumínium darabokat keress. Én olvasztásra csak valami szúrólángos módszert láttam. Nem tudom milyen gázzal melegítették, de nagyjából úgy nézett ki az égőfej mint egy nagyobb csőben egy jóval kissebb átmérőjű cső centrikusan rögzítve. Ahogy "dübörgött" ki az égő gáz a kissebb csövön, a körülötte lévő nagyobb csövön húzta be a levegőt, így alakult ki a szúróláng. Ezzel közvetlenül az alu-t melegítették...
Nagyon köszönöm az elméletet, valóban hasonló értékek jönnek ki, mint amennyit a linkelt oldalon számolt a srác. 1,9uH.
Erre már én is rájöttem, de miután megolvadt egy kis tömörített alumíniumgombóc, már könnyen felolvasztotta az alufóliát, nagyobb forgácsokat. A gond csak az volt, hogy nem tudtam nagyobb mennyiséget felolvasztani egy dobókockánál.
Szereztem bivaly transzformátort, van tekercsem, meglátom mi sül ki belőle, alternatívaként még mindig ott van a lánggal történő olvasztás. Köszi a tanácsot!
A tekercs elkészítésénél tartok.
Jobb-e ha minél kisebb átmérőjűre készítem, illetve csak akkorára, hogy a megolvasztandó anyag és az üst beleférjen? Az hosszúság/átmérő ráció maradhat 1,5? Tényleg, miben teszem a tekercs közepébe az alumíniumot? Valami kerámiaedényben? Üdv. deguss
Szerintem samot-ból kellene ekészíteni tégelyt (valahol a topikban láttam egy videót, ahol a kölök "öntőformát" készített samotporból). Ha nagy hülyeséget írtam, nyugodtan fikázzatok.
Samottból közvetlen nem érdemes tégelyt csinálni. Kerámia, vagy grafittégely kell, amit körülvesz az ember samottal.
Üdv!
A tégelynek tökéletesen megfelel egy vasöntvényből készült tál vagy valami hasonló. pl. régi öntvénymozsár vagy hegesztessél önvénypálcával valami önvényanyagból tálat.
Igen, az nem baj ha felmelegszik, mert lényegében az alumínium olvadáspontján 661 Celsiuson az acél még csak izzik.
Amit számolgattam, az a teljesítmény. 20g ! (húsz gramm) azaz alig 7,5 köbcentiméter alumínium 25 Celsiusról olvadáspontig történő melegítése 11,5 kJ. Ezt 20 mp. alatt elvégezve mindenféle veszteség és hatásfok nélkül 580W! Ez elméletileg ugyan akkora teljesítmény, mint fél kiló alumínium 10 perc alatt. hmm... Miről táplálom a rezgőkört? Illetve van egy nagy teljesítményű transzformátorom ami 24V-ot ad le, 15 Amperrel, de ez még a 400W-ot sem közelíti meg.
Van a neten egy csomó indukciós kemence kapcsirajz. Most dolgozom, de ha hazaértem este fél 9 körül, akkor dobhatok neked anyagot, úgy emlékszem, hogy van lementve is. Dobj egy emilt az aurumcorp@gmail.com-ra! Természetesen ha valaki más is igényt tart, akkor nekik is küldöm. Előre szólok: Szerezzél be egy nagyon izmos MOSFET-et vagy IGBT-t...
Mert Isten ember vagy!
Nah viccet félretéve: nem néztem meg... bocsi! Azért meghívlak egy virtuális sörre:
Jó kis oldal az, csak kár hogy már jóideje szét van kapva.
Sziasztok!
Igen, köszi Aurum, ezt valóban már belinkelte Collector, és nevetni fogsz, de az izzó M16-os anyát betettem háttérképemnek, annyira lenyűgöz a puszta látványa is. Már összeszedtem vagy másfél kiló majdnem tiszta alumíniumot, kis darabokban, hétvégén öntök egy gipszüstöt, de lehet hogy meg kéne próbálnom egy sima kerámiabögrében az olvasztást. Az oldal valóban nagyon jó, de az elektronikai része, legfőképp a vezérlés pont lemaradt. Én is meghívok mindenkit egy virtuális sörre, de aki ilyen bütykörésző mint én és netán Sopron környéki, is szívesen látom szerény otthonomban. Rajzolok egy egyszerű kapcsolási rajzot, hamarosan felteszem. Ozt' csak kisül belőle valami. |
Bejelentkezés
Hirdetés |