Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Sziasztok!
Lenne egy egyszerű kérdésem a 74HC154-el kapcsolatban. Kérdés az lenne hogy az E0 és E1 lábakkal tudtommal azt lehet elérni, hogy vagy mindegyik led világít és ahogy fut sorba a fény úgy kapcsolgatnak le a ledek vagy hogy egyik se világít és a 4017 hasonlóan folyamosan H tartományba ugranak a ledek. Ha valami nem érthető szoljaitok. Köszi a segítséget !
Az E0, E1 lábak az ún chip enable lábak. Az ezeken lábakon beadott lábakon tudod kiválasztani (címezni) hogy pl. több ilyen áramkör összekapcsolása esetén melyik működjön. Mivel activ low lábak a chip kiválasztásához (működéséhez) mindkét lábat alacsony logikai szintre, földre kell húzni. Ha ezek a bemenetek magasak, a kimenetek is magasak. A működésre vonatkozóan az adatlap Functional description táblázatában találsz pontos információt.
A 4017 -nek nincs ilyen funkciójú lába, úgyhogy semmi hasonlóság nincs.
Köszönöm a gyors választ!
És elnézést a tévesztést Köszi !
Sziasztok!
Ebben a kapcsolásban a 4081 és a 4093-as IC bemenetei felcserélhetők? Tehát például az U4/1 résznél a 2 bemenet felcserélhető?
Sziasztok!
Szeretnék megoldani egy olyan áramkört, ahol több LED lenne, kb 20, és szeretném őket egyszerre villogtatni. 1 led-es tranzisztoros villogó elvén megvalósítható lenne valahogy, persze nagyobb tranzisztorral?! A kérdés, ha így működne, hogy a LED-eket hogyan kapcsoljam össze?
Igen, jó az elgondolásod. A ledekből annyit köss sorba amennyit a táp enged, az ellenállást se feledd! Ezekből pedig párhuzamosan amennyit akarsz és bírja is a tranyó.
Milyen színű (esetleg teljesítményű) LED-ekről van szó?
Milyen áramforrásról szeretnéd üzemeltetni? Idézet: „1 led-es tranzisztoros villogó elvén megvalósítható lenne valahogy” Melyikre gondolsz?
Zöld, SMD ledek. Erre a kapcsolásra gondoltam , de a ledeket párhuzamosan kéne kötni, úgy nézem, mivel 9V-nál nem akarok nagyobb feszt adni neki. Milyen teljesítményű tranyót válasszak?
Ja, és kb. 20 ledről van szó, szóval egy 500mA-nál tuti nem lesz nagyobb áramfelvétel. A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2012
Szia
Tudnál kapcsolásT adni a meglévő ledekre amit egy amatőr is megtudna épteni? Legfeljebb a tápot kicserélem bár úgy néz ki, hogy a multimétermet is cserélni kell, mert nem jól mértem az áramerőséget (tanulópénz)
Erre, ebben a formában nem tudtam görcsöt kötni.
Talán valaki más?
szia
most nem tudok mérni mert ,a multiméteremet elintéztem karácsony után veszek egy másikat Üdv
Hello!Lenne egy kérdésem! Tudna-e valaki megmondani,hogy mi a különbség az elektronikában a lineáris vagy nem lineáris alkatrész között.Vagy pl.erősítőben is hallodtam hogy léteznek ilyenek. Köszi!
Üdvözletem Mindenkinek!
Új vagyok ebben a fórumban és az elektronikában is kezdő! Én is ledes világítással kapcsolatban kérdezni, akvárium világítást szeretnék készíteni (kb 40 literes akvárium). Van egy tápegységem ( volt Linksys adaptere) ami névlegesen 12 V 1A , mérve viszont 16.0 V -tól 16.4 v -ig ingadozik a hálózati feszültségtől függően ( ami megjegyezve olyan 230 és 234 között mozog percenként ). A led fehér 5mm-es 3.2 V , 20 mA Számszerint 5-öt kellene sorba kötni, de csak 6-ot mertem az ingadozás miatt de gyengén világít. Kérdésem az lenne, milyen ellenállás kell, és esetleg hogy lehetne stabilizálni az áramkört? Előre is köszönöm a választ!
Szia!
A tápod azért ingadozik, mert nincs rajta terhelés. Azokból a fehér ledekből 3 at köss sorba, mert ahogy leterheled a feszültség leesik 12V-ra. 18mA-re illik méretezni a ledeket, így: 12-9,6=2,4 V 2,4/0,018=133,3333 Ohm Ha 18 mA-rel számolsz, akkor kb. 50 db 3-as blokkot tudsz párhuzamosan kötni(minden blokk elé 1-1 ellenállás)
Ahhoz, hogy milyen világítás kell egy akváriumhoz, nem tudok érdemben hozzászólni (különös tekintettel hogy mindíg kidöglenek a nálunk a halak ).
Ugyanakkor LED témában talán tudok tippeket adni: Röviden: 5 LED sok (5x3.2=16 V), az a csoda hogy egyáltalán pislákol... Javasolnék 6 LED-et. 3 LED sorban (3x32=9.2V) és elé 220 Ohm (vagy két 330 Ohm párhuzamosan) ellenállás kétszer.
Meg van itt LED-számoló topic, és úgy variálsz, ahogy tetszik.
Köszönöm a válaszokat!
Megpróbálom összehozni, bár nem tudom elég lesz-e a fénye. Ha sikerült összerakni megírom. Lehet mire megleszek már nem lesznek halak az akváriumban. Kösz.
Az elektronikában lineáris, és nemlineáris hálózatok vannak. A lineáris áramkörök kizárólag lineáris elemekből épülnek fel, mint pl. ellenállás hálózatok, amik lehetnek impedancia hálózatok is, pl. szűrő áramkörök. A lényeg az, hogy a bemeneti, és kimeneti jellemzőjük lineáris kapcsolatban vannak, egy lineáris átviteli függvénnyel jellemezhetők. Tartalmazhatnak feszültség, és áramforrásokat.
A nemlineáris hálózatok, tartalmazhatnak ezeken túl nemlineáris elemeket is, pl. félvezetők, erősítő eszközök. Ezek átviteli függvényei nemlineárisak, annak ellenére, hogy az egyszerűség, és a számolhatóság kedvéért kis változások esetén lineárisnak tekinthetjük. Pl. egy diódának közelítőleg négyzetes az átviteli karakterisztikája, egy tranzisztornak törtkitevős hatványfüggvény, de az RLC elemeknek lineáris.
Üdv! Ha egy erősítőn csak phono, tuner, tape, line out, monitor csatlakozások találhatóak, akkor egy pc-ról jövő audio jelet melyik bemenetére tudnám rákötni? Előre is köszönöm.
Hello!
Szerintem ha az R2R háló valamelyik tagját módosítod, akkor csak a lépcsők lesznek egyenetlenek. De egy exponenciális karakterisztikát, csak egy bizonyos tartományban lehet értelmezni. Ugyanis a görbe egyik vége a végtelent, míg másik a nullát közelíti meg aszimptotikusan. Számold ki, hogy 1:128 felbontásban, milyen értékeket kapsz. De lerajzoltam, hogy szerintem miképpen lehet megoldani. Ez ugyan 4 bites, és 1-2-4-8-súlyozott ellenállás hálót igényel. Az ellenállásokat analóg kapcsolóval lehetne kapcsolni, és negatív referenciát kíván. Én jobbat nem tudok kitalálni, de nem írtad, mik a követelmények a DA-val szemben és mire szeretnéd használni. (Gondolom más módszer is van, ami a szorzásra vezethető vissza.) üdv! proli007
Üdv!Azért írok , mert szeretnék segítséget kérni tranzisztoros számításokba.Az lenne a kérdésem ,hogy a mellékelt rajzba az áramoknak hogy van az útja , mekkora a bázisáram , kollektoráram(25mA?),mekkora a Béta , illetve , hogy lehet ezeket kiszámítani?Akkor az is érdekelne , hogy a feszültségek , hogy vannak pl.:mekkor a bázis-emitter feszültség (0,6 V ?) , kollektor - emitter feszültség , emitter feszültség illetve ezeknél is , hogy hogy lehet kiszámítani őket.(Gondolom a Kirchoff törvények nagyon nagy hasznunkra lehetnek ezeknél a számításoknál).Tápfeszültség 5 V , ami a képen nincs feltüntetve.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2012
Hello!
A tápból folyik egyszer R1 és R2 felé áram. - R1 áram IR1=Ut/R1. - R2-re a bázis-emitter feszültséggel kevesebb jut, ami kb. 650mV. Így IR2=(Ut-Ube)/R2 ez az áram egyben a bázisáram is lesz. - A kollektoráramot az R3 határozza meg. De a rájutó feszültséget ki kell számolni. Ami a tápfesznél, a Led-en eső feszültséggel, és a tranyó kollektor-emitter szaturációs feszültséggel kiesebb. UR3=Ut-Uled-Ube. ez után a kollektoráram azonos az R3-on átfolyó árammal. Ic=UR3/R3 (A tranyó szaturációs feszültségét, a bázisáram és a béta befolyásolja, adott kollektoráram mellett. Számítani nem igazán lehet, de adatlapból a közelítő értéke kiolvasható. Nagyot nem tévedsz, mert ha a tranyó nincs túlterhelve, akkor néhány 100mV értékű) - A Bétát nem tudod számolni (csak ha mérnéd az áramokat és abból számolnád vissza) azt az adatlapból kel kinézni, a kollektoráram értékének megfelelően egy grafikonból. A lényeg, hogy Ib=Ic/béta. De ez a minimális bázisáramot adná meg, amire szüksége lesz a tranyónak. De hogy a tranyó szaturációs feszültsége (veszteségi feszültsége) minél kisebb legyen, a szükségesnél kb. 5-ször nagyobb bázisáramot használunk kapcsolóüzem esetén. Ez meg az. üdv! proli007
Köszönöm a választ ! Annyi lenne még , hogy ha a bázisáram 5x nagyobb az nem árt a lednek vagy csak annyi áramot vesz fel amennyire szüksége van?Illetve , becsatoltam grafikonokat bc 182-es tranzisztornak az adatlapjáról , mert felmerült bennem néhány kérdés.Az 1-es grafikonon kell úgy tudom a bétát olvasni(DC current gain) , de hogy lehet , hogy itt csak ilyen (0,2 , 0,3 .... 1,0) kicsi?Illetve a 2-es grafikonról lehet leolvasni a szaturációs feszültséget , ha igen akkor az a metszéspont vonatkozik erre a kapcsolásra , amit bejelöltem , ami 100mV , ahogy mondtad.
Sziasztok!
Találtam itthon egy "Dimarson DMP-375" DVD lejátszót. Anno elromlott az olvasója, ezért is ment a sufniba. De most eszembe jutott, hogy az audió erősítőjét ki lehetne használni kis hangszóró hangosítására. Megpróbáltam a microfon bemenetre kötni a bemenő jelet. Hangosítja is szépen, viszont ha az mp3 lejátszóra adok egy kis hangot, akkor már eléggé torzít. Azon gondolkodtam, hogy valami bemenetet kell keresni, ami tiszta audiót kap. Gondolok itt mondjuk a lejátszó részéről kapott hangra, viszont nem tudom, azt hogy és miképp tudnám megoldani, mert nem találok olyan alkatrészt benne, amire rá lehetne kötni. Szerintetek ez megoldható? Előre köszönöm a segítséget! A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2012
|
Bejelentkezés
Hirdetés |