Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1895 / 3968
(#) kadarist válasza Addye hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Oda egy 1N4007 típusú dióda is teljesen jó lesz. De szerintem egyszerűbb és jobb megoldás lenne, ha 7809-es stabilizátor IC-t használnál a 9 volt előállítására. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2013
(#) Addye válasza kadarist hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Köszönöm, ez tényleg egyszerűbb
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2013
(#) gaben110 hozzászólása Jan 4, 2013 /
 
Valaki tudna segíteni nekem abban hogy a számítógép hangkártyának a kimenet ami össze van kötve nekem az erősítővel,szeretnék egy hangerő szabáLYzót tenni az RCA kábelbe hogy egy pOtméterrel tudjam szabáLYozni az erősítő bemenetét úgy, hogy teljesen le is tudjam halkítani.
Megoldható ez egy potméterrel?_Valaki tudja miLYen kell hozzá?_Előre is köszönöm.

Az ennyire igénytelen írás villámgyors, és kényszerű távozást von maga után!
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2013
(#) mps válasza gaben110 hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Szia! Itt egy rajz. 50 KOhm Logaritmikus sztereó poti teljesen jó.

Valamikor régen az Ohm-ot kicserélte a fórum omegára, na most végig próbálgattam minden variációt, nem tette. Én nem jól csinálom, vagy már nem megy ez a funkció?
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2013
(#) szucsip válasza gaben110 hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Igen, egy potenciométerrel megoldható gond nélkül. Én 2kOhm körüli, logaritmikus potenciométert javaslok.
(#) gaben110 válasza mps hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Köszönöm a választ!Ha jól értelmezem a rajz alapján,minnél halkabbra tekerem annál jobban zárja a kimenetet a GND felá a pótméter?ha pedig tekerem fel akkor ugye közelít a bemeneti jel felé azaz csökken az ellenálás és úgy hangosodik?
(#) mps válasza gaben110 hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Igen, jól érted.
(#) gaben110 válasza mps hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
És az nem probléma ha az erősítő bemenetét a GND re zárom?Mert ugye teljesen lehalkított állapotban ez történik.Azthittem az nem zárható össze.És minden audió erősítőnél így van?csak mert az enyém class D azaz digitális,egy autós monoblokkról van szó JVC KS-AX6801
Én még nagyon nem értek ehhez
(#) mps válasza gaben110 hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Nem okoz problémát, nem is lehetne másképp szabályozni a hangerőt.
(#) kérdező hozzászólása Jan 4, 2013 /
 
Ha egy azonos típusú TV-ben, cserélem a komplett panelt, de a hangolóegység marad a régi, akkor nem igényel hangolást a KF? Bocs a buta kérdésért, de azért kérdezem, mert nincs oszcilloszkópom, és így nem tudnám beállítani a KF fokozatot, bár tudtommal szabványosítva van a KF frekvencia, főleg egy típusnál.
(#) havranarpi hozzászólása Jan 4, 2013 /
 
Sziasztok!
Megépítettem ezt a kapcsolást:
Bővebben: Link
Az 56-Ohm os ellenállás ( 0,25W)
Nagyon melegszik.Azt szeretném megtudni ,hogy nagyon kell-e oda az az 56 Ohm nem tehetnék be egy egyszerű átkötést?
(#) pucuka válasza havranarpi hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Az csak azért van benne, hogy a 555 szűrt tápot kapjon. Annak nem lenne szabad melegednie, lehet, hogy a 1 µF kondival van baj, némileg átereszt. Ha egyébként működik az áramkör. Ha nem működik, akkor 555.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2013
(#) pucuka válasza kérdező hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Ezt oszcilloszkóppal úgysem tudnád vizsgálni. Wobblerrel lehetne. De valószínűleg nem nagyon kell hangászni, mert a a KF szűrő valószínűleg fellületi hullámszűrő, amin nincs mit hangolni. Ha érzékenységi probléma van, max a tuner kimeneti KF szűrőjét lehet utánállítani, mondjuk az AGC mérésével.
(#) havranarpi válasza pucuka hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Igen működött míg el nem szállt az ellenállás de közel nem akkora szikrával mint egy másik példány.Kicseréljem az 1 µF-ot és kicseréljem az ellenállást egy átkötésre?
(#) pucuka válasza havranarpi hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Ne kösd át, bizonyos védelmet is nyújt az IC nek, ha a táp már egy kicsit nyúvadt. A rövid idejű tüskék csúnya dolgokat tudnak művelni, és a 1 µF ne elkó legyen.
(#) havranarpi válasza pucuka hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Okés akkor teszek be egy 1 µF-os MKP-t
(#) Zsolt21 hozzászólása Jan 4, 2013 /
 
Szervusztok!

Tudnátok segíteni, tanácsot adni a következőben?

Kerékpár első világítást szeretnék alkotni, pl. úgy, hogy hagyományos kerékpár dinamóról ("6V, 3W") menne egy 3W-os, fehér, teljesítmény LED...

Kérdéseim:
-Célszerű-e egyenirányítani? -Ha igen, -megfelelő-e egy tönkrement hálózati adapterből kimentett egyenirányító egység? (van egy ilyenem)

-Áramkorlátozásról (a 3W-os LED max. 700 mA-t szeret) esetleg egy LM 317-es megoldással gondoskodnék, -de egyáltalán: van-e szükség erre, -tekintve, hogy az említett dinamó elvileg 500 mA-es áramot nyújthat?
Én nem tudom, hogy ezeket, a dinamón feltüntetett működési paramétereket hogyan is kell érteni, -pl. milyen intenzív tekerés mellett?...
Azt már megmértem, hogy jól meghajtva, a 6V-nál lényegesen többet ad, -de gondolom, ez mindaddig nem lényeg, amíg az áramerősség meg nem megy 0,5A fölé...
Nem értek hozzá és inkább nem próbálgatnék...

Köszönöm előre is!
Zsolt
(#) havranarpi válasza Zsolt21 hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Egyenirányítás mindenképp kell ,mert a LED egyenáramú.
Ha minimum 7V-al számolsz váltóban akkor olyan 10V körül lesz egyenirányítva-Szűrve
Szerintem annyiról már világít a 12V-os Pover LED és akkor már egy UA7812-es Stab IC is jár.
Tehát-Dinamó-Graetz-Kondi-StabIC-LED
Én így raknám össze.
(#) mps válasza Zsolt21 hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
(#) havranarpi válasza pucuka hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Nem lehet ,hogy kevés a 0.25W-os ellenállás?
(#) szucsip válasza havranarpi hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Hello!

Hagyd csak az 56ohm -ot, és inkább tegyél vele sorba egy diódát. Szerintem ott nem a kondenzátor okozza a problémát és nem is az IC, hanem a kondenzátor kisül az 56 ohmon és a trafó primer részén keresztül. Másik: flyback-re hajaz az egész, de akkor illene eszerint kialakítani. Tehát a szekunder oldalra is kell egy dióda (kifejezetten nagyfeszültségű, vagy diódakaszkád) úgy bekötve, hogy abban a periódusban vezessen, mikor a primer oldalon a FET zárva van!
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2013
(#) Addye hozzászólása Jan 5, 2013 /
 
Sziasztok!

Van egy kis akkus fúró, aminek meghalt az akksija és hálózatról szeretném üzemeltetni. Az akksira ezek az adatok vannak írva:

NiCD-Akku
13,2V DC/1,5A

Charge
16V/1,5-1,7A /1h
16V/8A /15min
16V400mA /min 3h

Ezek az adatok alapján milyen átalakítót kellene építeni, hogy megfelelően működjön?
(#) erdgab válasza Addye hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Hasonló cipőben jártam és is nemrég.Én egy 300W szünetmentes tápból bontottam ki a trafót, kb. 13,5V ad le üres járásban,erre kötöttem egy KBPC3510 (35A/1000V,kisebb feszültségű is jó) gréc hidat,ez volt itthon,a gréc hűtőbordán van.Egy PC táp dobozába van beépítve,innen megy egy 2 eres vezeték a fúrógépbe,helyes polaritás bekötésre ügyelni.Szépen működik a masina,sokat használom a műhelyben mindenre amire csak lehet.
(#) granpa válasza Addye hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Szia!
"Skori" mesternek van erre a célra kifejlesztett tápja, a lapján.
(#) Addye hozzászólása Jan 5, 2013 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek! PC tápom van is itthon, úgyhogy tökéletes
(#) kocsgab002 hozzászólása Jan 5, 2013 /
 
Sziasztok.
Egy kezdő kérdésem lenne. Van egy 230/12V-os toroidom. Ha a primer körét egy fázishasításos triakos áramkörrel megszaggatom, akkor a szekunder oldal is vele arányosan csökken? Egy 12V/36W-os izzót kellene fényerő-szabályoznom.
Köszönettel
(#) zolika60 válasza kocsgab002 hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Igen.
(#) r.drian150 hozzászólása Jan 5, 2013 /
 
Sziasztok!
Tudnátok segíteni egy, olyan kapcsolásban, aminek a feladata, hogy amikor egy számítógéptől soros porton jelet kap, akkor átváltson egy relét. Az informatikai részével egy linuxszal meg C++-szal talán megoldom, de a kapcsolásokban nem vagyok otthon.
(#) Gafly válasza r.drian150 hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Ha megesküdsz rá, hogy tényleg van soros port a gépeden, akkor megoldjuk
(#) ColT válasza r.drian150 hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Arduino. Ilyesmire az a legegyszerűbb
Következő: »»   1895 / 3968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem